Foto: FreePik

Kad stādus audzēt un pirkt negribas… Kuras vasaras puķes var sēt uzreiz zemē? 0

Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“Mums nav kur iet! Noslēgšot gāzi un ūdeni!” Ogrē daudzīvokļu ēku atzīst par bīstamu un iedzīvotājiem nekavējoties liek pamest mājas 150
TV24
“Mēs ceram uz taisnību!” Sabiedrība sašutusi par soda apmēru ārstam, kura dēļ mira jauna sieviete 50
Ukrainas izlūkdienesta pārstāvis: Krievijas varētu ieņemt Baltijas valstis septiņu dienu laikā 207
Lasīt citas ziņas

Iekopju jaunu dārzu, un ir liela dobe, ko šovasar gribu izveidot par košu un efektīgu puķu laukumu. Kuras puķes var sēt uzreiz zemē? Stādus audzēt negribu, bet pirkt ir pārāk dārgi. Zane Mārupē

Puķzirnīšu kupluma trūkumu lejasdaļā var kompensēt zemās kreses.
Foto: Inita Šteinberga
CITI ŠOBRĪD LASA

“Ir daudz izturīgu skaistu vasaras puķu, kuras tagad var sēt tieši dobē. Tomēr stādu audzēšana būtu jāapsver, ja vēlas, lai puķes uzziedētu agrāk,” teic puķkopis Mārtiņš Maltenieks. Patlaban viņš savās siltumnīcās pabeidzis puķzirnīšu stādīšanu. Arī no puķzirņiem var veidot skaistu vertikālu dobi (vajag balstus), kurā sēkliņas sēj zemē, nevis audzē stādus. Taču puķkopis pat kliņģerītes, samtenes un citas vasaras puķes audzē ar dēstiem.

Laiks ir vērtīgs

Lielai dobei būs ekonomiski daļu augu iegādāties, daļu sēt.
Foto: Inita Šteinberga

Vēl tagad ir vērts sēt augus podiņos, lai pasteidzinātu to attīstību. Ja sēj tieši augsnē, jārēķinās, ka puķes sāks ziedēt vasaras vidū vai otrajā pusē. Turklāt mazos asniņus būs grūti nosargāt no nezāļu uzmācības, jo tās dīgst straujāk par jebkurām puķēm. Lai sējumi nepazustu, puķkopis iesaka sēklas sēt rindiņās, nevis izklaidus, kā to dara ar zālāju sēklām vai puķu pļavu veidojot. Lai varētu uzrušināt starprindas, vadziņu galos vai arī pa vidu iesprauž mietiņus. Ja liela auguma vasaras puķes lielā platībā sēj lig­zdās, arī tad pie katras piesprauž kociņu, jo nezāles un puķes bērnībā grūti atšķirt.

Kliņģerītes ir izturīgas

Tiešai sējai augsnē kā piemērotākās puķkopis iesaka skaistās un izturīgās kliņģerītes. Tām tagad izveidotas izcilas šķirnes gan krāsas, gan ziedu pildījuma, gan auguma ziņā. Laba kompozīcija būs, piemēram, ja dobes vidū sēs lielāka auguma kliņģerītes, bet gar malām īsākās.

Sēklas uzdīgst aptuveni pēc nedēļas. Kliņģerītes uzzied jau uz Jāņiem. Ceri ir kupli un sakļausies tā, ka nezāles netiks cauri. Turklāt bagātīgi ziedēs līdz vēlam rudenim.

Reklāma
Reklāma

Kliņģerītes pašas sasējas augsnē. Ja to nevēlas, sēklu galviņas regulāri nokniebj. Tas jāņem vērā, ja kliņģerīšu dobē nākamgad plānoti citi stādījumi.

Turklāt ar sēklām ir tā, ka dzīvot un vairoties spējīgākie ir klajākie, parastākie augi. Tāpēc, ja vēlas konkrētu krāsu un pildījumu, drošāk sēklas iegādāties veikalā.

Skaisto daudz

Viegli kopjama, sausumizturīga dobe ir no samtenēm un viengadīgajām graudzālēm.
Foto: Inita Šteinberga

Dobēm un apmalēm labi derēs samtenes. Šķirnes ir ļoti skaistas un dažādas, visām gaumēm piemērotas.

Uzreiz dobē labāk sēt, ja sēkla ir pašu vākta lielos daudzumos, jo blīvi sadīgušie augi ir jāretina. Ja iegādājas paciņas, prātīgāk paaudzēt stādiņus un tad tos izvietot paredzētajā biezumā un daudzumā. Tā rīkojas arī tad, ja vēlas veidot dobē puķu rak­stus un laukumus aizpildīt ar košajiem un salīdzinoši lētajiem samteņu stādiem (ja audzē pats). Dārgākas, taču ļoti skaistas ir modernās samteņu šķirnes, kurām uz viena cera ir dažādu toņu ziedi.

Jārēķinās, ka dobē sētās samtenes uzziedēs diezgan vēlu. Taču sēklu no tām ievākt parasti var pagūt. Tad nākamgad būs daudz sēklu, kuras varēs bagātīgi izsēt arī sakņu dārzā kā augsnes atveseļotāju vai kukaiņu atvairītāju.

Jaudīgu, ap metru augstu ceru veido un burvīgiem baltiem un rozā ziediem zied lavateras. Tās zied bagātīgi visu vasaru līdz pat rudenim. Vislabāk lavateras padodas, ja sētas tieši augsnē. Ja sadīgst biezi, paretina. Puķēm sēkla ienākas labi, var vākt un sēt nākamgad atkal. Mēdz arī iesēties pašas.

Vasaras otrajā pusē liela auguma puķes vējā un lietū var sagāzties. Lai tā nenotiktu, dobē der izvietot dažādus dekoratīvus balstus. Piemēram, vēlams pabalstīt skaistās un pacietīgās kosmejas.
Foto: Inita Šteinberga

Ātri aug un lielu kopšanu neprasa arī kosmejas, kuras labi sēt tieši dobē.

Izmēģina neparasto

Burvīgi augi, kas der gan puķu dobēm, gan sakņudārzā, ir amaranti. Arī tie ir dažādi krāsu, ziedkopu, augumu ziņā. Izcili efektīgs un mazprasīgs ir liela auguma amarants ar sarkanajām nokarenajām ziedu astēm. Tas ilgstoši ir dekoratīvs, iecienīts floristikā. Pēc sadīgšanas izretina ap 20 cm citu no cita (puķkopis tos audzē vienā rindā, vagās). Izretinātos var pārstādīt citur. Amarantam sēklas labi ienākas, turklāt tās lietojamas arī pārtikā.

Skaistas gan dobēs, gan kā materiāli floristikai ir viengadīgās graudzāles. Tās vislabāk izdodas, ja sēj tieši dobē un pēc sadīgšanas izretina (ik pēc 10 cm).

Tieši dobē var iesēt arī pa kādai matiolai smaržai un tuvāk ārmalai plīvurīšus – gaisīgās viengadīgās ģipsenes. Dobes malā der arī iesēt alisītes – būs balts un smaržīgs paklājiņš.

Dažas labas puķes dobei

Puķzirņi ‘Blue Velvet’

Foto: Inita Šteinberga

Izcili romantiski zils tonis. Pirms sēšanas sēklas var nedaudz pamērcēt – paturēt mitrā lupatiņā siltā vietā, lai agrāk sadīgst.

Viengadīgās dālijas ‘Dwarf Double Mixed’

Foto: Inita Šteinberga

Agrākai ziedēšanai labāk audzēt no stāda, taču var arī sēt dobē. Jo ilgāk zied, jo skaistākas. Ap 60 cm augstas. Gumus var arī pārziemināt. Patīk bitēm un taureņiem.

Kosmejas ‘Sea Shells mixed’

Foto: Inita Šteinberga

90–120 cm augstas. Der gan dobēs, gan griezto ziedu ieguvei. Veido lielu ceru. Paretina, pārstādot liekos. Sēklas ienākas, mēdz vairoties ar pašizsēju.

Kosmejas ‘Double Click Rose Bonbon’

Foto: Inita Šteinberga

Bagātīgi pildītas. Veido 70–80 cm augstus, stabilus cerus. Sējot dobē, atstāj ap 30 cm atstatumu augam no auga. Sēklas ienākas, mēdz vairoties ar pašizsēju.

Lavatera ‘Pastel Mixed’

Foto: Inita Šteinberga

Ziediem ir izcili dzidrs un košs tonis. Ap 60–90 cm garas. Zied līdz vēlam rudenim, var likt arī pušķos, vāzē.

Kreses ‘Globe Of Fire’

Foto: Inita Šteinberga

Tās izaugs pat slinkajiem dārznie­kiem. Patīk bitēm un citiem lidoņiem. Veido ap 40 cm augstu ceru. Stāda 20–30 cm atstatu citu no citas. Var audzēt gan balkonkastēs, gan dobju apmalītēs. Augsnes un augšanas ziņā mazprasīgas. Ja stāda blakus kāpostiem, pievilina kāpostu balteņus un pasargā kāpostus. Taču pašām tad skaistums pagalam.

SAISTĪTIE RAKSTI