Foto: Shutterstock

Aizcietējumu iemesli un novēršana. Skaidro gastroenteroloģe, psihoterapeite un uztura speciāliste 0

Ar vēderu mēdz būt visādi – te tas pēkšņi var iesāpēties, te parādīties vemšana, caureja vai, gluži pretēji, aizcietējums. Kāds tādā reizē gaida, kad vaina pāries, cits mēģina izlīdzēties ar zāļu tējām, vēl kāds skrien uz aptieku pēc zālēm vai meklē ārsta palīdzību. Viena no biežākajām vēdera vainām ir aizcietējums.

Klimovičs speciāli no Ukrainas: Cīņai ar nāvinieku masām neredz beigas
Skatītāja jautājums: Kur palikuši kadirovieši? Skaidro Slaidiņš
Ko darīt ar cilvēkiem, kuri publiski skaidri parāda savu nostāju par atbalstu Krievijai?
Lasīt citas ziņas

Liela daļa cilvēku dzīves laikā ir sūdzējušies vai sūkstās par vēdera problēmām,” atzīst Diagnostikas centra gastroenteroloģe Ilona Vilkoite. “Mums kā gastroenterologiem ir svarīgi saprast, vai tā ir kāda organiska patoloģija, kas tiešām prasa nopietnu iejaukšanos, iespējams, pat ķirurģisku ārstēšanu vai, par laimi, pacienta sūdzību iemeslam ir funkcionāls raksturs. Ja tā, sajūtas var būt ne mazāk traucējošas un nepatīkamas, bet vismaz nedraud ar nopietnām sekām, teiksim, smagiem iekaisuma procesiem, kuriem nepieciešama ilgstoša un neatlaidīga terapija, vai pat onkoloģisku saslimšanu. Ar vēderu saistītās likstas var būt gan pārejošas, gan hroniskas, un no tā atkarīga izmeklēšana un terapija.

Kā cilvēks spēj saprast, ka ar vēderu kaut kas nav kārtībā? Ļoti bieži trūkst zināšanu, tāpēc jāatrod dakteris, kam uzticas, un jāieklausās profesionālī, vai tas būtu ķirurgs, terapeits vai – nopietnākos un pacientam apgrūtinošākos gadījumos – gastroenterologs, kas specializējies un pārzina vainas, ko sagādā gremošanas trakts. Maz ticams, ka slimnieks pats spēs tikt galā, ja vien nav runa parvieglu pārēšanos. Tādās reizēs paša saprašanai ir liela nozīme, tomēr biežāk jāvēršas pie speciālista.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Shutterstock ilustrācija

Aizcietējums – nopietns simptoms

Gastroenterologi arvien biežāk saskaras ar funkcionālām vēderkaitēm. Tas var būt kairinātas zarnas sindroms – gan ar šķidrāku, gan retāku vēdera izeju. Ļoti bieži ir sūdzības par vēdera pūšanos – gāzu uzkrāšanos, kas pacientam sagādā diskomfortu. Nereti sūdzības liecina par atviļņa simptomātiku, kad cilvēkam jāpārvar skābas grēmas, dedzināšana aiz krūškaula. Citi novērojuši smaguma sajūtu kuņģa rajonā. Vēl ir pacientu grupa, kas apmeklē ārstu, ja ir asins piejaukums fēcēs. Šiem cilvēkiem nozīmē padziļinātus izmeklējumus, jo tas ir viens no ļaundabīga audzēja simptomiem.

Aizcietējums ir nopietns simptoms un var būt viens no kairinātās zarnas sindroma paveidiem. Jāmēģina saprast tā cēloni. Svarīgi, kā to pats vērtē, jo reizēm cilvēks sūdzas par apgrūtinātu vēdera izeju, bet pēc iztaujāšanas ārsts saprot – kaiti tomēr nevar nosaukt par aizcietējumu. Ja vēdera izeja bijusi trīs reizes nedēļā vai retāk, tikai šādu stāvokli uzskata par hronisku aizcietējumu. Tad jāmēģina saprast tā iemeslu. Jāņem vērā, ka aizcietējums varētu būt radies zarnu nosprostojuma dēļ, kas ir jāizmeklē un jāizvērtē palpējot (iztaustot) vēderu un ultrasonogrāfiski izvērtējot vēdera dobumu.

Ja aizcietējumu definē kā hronisku saslimšanu, tad ir specifiskas rekomendācijas – pacientam jāuzņem vairāk šķiedrvielu, vairāk jādzer ūdens, jāpalielina fiziskās aktivitātes, jāpievēršas, piemēram, ilgākām pastaigām. Nekādā gadījumā nevajag aizturēt vēdera izeju – ja impulss no smadzenēm nonācis līdz taisnajai zarnai, ka tā jāiztukšo, to nedrīkst slāpēt un nogaidīt – uz tualeti jādodas, līdzko tas iespējams.

Ir specifiski medikamenti, mērķtiecīgi ārstnieciskie līdzekļi, ko iesaka cilvēkiem ar hronisku aizcietējumu. Tos pielāgo pacientam, izvērtējot, kas konkrēti viņam izraisījis aizcietējumu, piemēram, ja dia-gnosticēta tāda pamatslimība kā cukura diabēts. Nereti nepieciešama proktologa vai ķirurga konsultācija.

Mēģinot uzveikt aizcietējumu, nav vēlams uzreiz lietot speciālus līdzekļus, kas mākslīgi veicina vēdera izeju, piemēram, klizmas. Ir metodes, kuras ārsti nerekomendē. Ārstēšanu arī neuzsāk ar pašiem agresīvākajiem medikamentiem, bet mēģina slimniekam nozīmēt tādas zāles, kas neizraisa pieradumu, kas mazāk ietekmē zarnas muskuļu slāni. Nekādā ziņā slimniekam nevajadzētu pašam bez ārstu rekomendācijas lietot stiprus caurejas līdzekļus. Ārsti ir piesardzīgi un tos nozīmē tikai īpašos gadījumos.

 

Spriedze ietekmē vēdera izeju

“Esot stresā, cenšamies rast mierinājumu, un ēdiens to sniedz. Spriedze turklāt rada palielinātu vajadzību pēc barības vielām, jo organismam vajag vairāk enerģijas, lai tiktu ar to galā. Ja esam nomākti, ēdam saldumus, ja dusmīgi – vairāk prasās pēc gaļas ēdieniem. To, kā darbojas mūsu gremošanas sistēma, regulē veģetatīvā nervu sistēma, kas nav pakļauta gribas kontrolei. Zarnām nevar pavēlēt strādāt raitāk vai iepauzēt,” stāsta psihoterapeite Aija Kraskura. Savukārt veģetatīvo nervu sistēmu vistiešākajā veidā ietekmē mūsu jūtas, emocijas, īpaši negatīvās, ilgstošs stress. Tā ietekmē organisms nevar atslābināties, bet gremošanas sistēma – darboties normāli. Pat neliels, bet ilgstošs kairinātājs, piemēram, iekšēja trauksme, nemiers, var izraisīt caureju, vēdera pūšanos, arī aizcietējumus. Bieži vien, sakārtojot psihoemocionālo fonu, atjaunojot iekšējo līdzsvaru, mazinot spriedzi, piemēram, meditējot vai ar psihoterapiju, normalizējas arī veģetatīvās nervu sistēmas darbība un problēmas ar vēdera izeju pazūd pašas no sevis.

Tā sauktie psihogēnie aizcietējumi var rasties, ja ilgstoši atliek, apzināti apslāpē vēlmi apmeklēt labierīcības, piemēram, ceļojuma laikā, kad tualete nav pieejama vai tajā ir antisanitāri apstākļi.

“Aizcietējums ļoti bieži rodas ceļotājiem, jo viņi ir stresa situācijā – jauna vide, neierasta pārtika, turklāt nekad nevar zināt, kad būs iespējams apmeklēt labierīcības,” norāda uztura speciāliste Ksenija Andrijanova. Tomēr pirmajā vietā nenoliedzami liekams neveselīgs dzīvesveids – pārāk maz fizisko aktivitāšu, bet ēdienreizēs uzsvars likts uz balto miltu izstrādājumiem – baltmaizi un konditorejas izstrādājumiem, makaroniem –, saldumiem, rīsiem un gaļu, nevis šķiedrvielām bagātajiem pilngraudu produktiem un dārzeņiem, kas veicina normālu vēdera izeju.

Ar aizcietējumu nevajag sadzīvot ilgstoši, bet vērsties pēc padoma pie ārsta, īpaši pēc 50 gadu vecuma, ja tas sācies bez redzama iemesla un to pavada sāpes, nespēks, svara un apetītes zudums, asiņu piejaukums fēcēs, kas var liecināt par resnās zarnas vēzi. Aizcietējumu var izraisīt arī virkne centrālās nervu sistēmas, endokrīnās, gremošanas sistēmas vai ginekoloģiskās slimības, arī medikamenti, piemēram, antidepresanti vai dzelzs preparāti.

 

Radināt vēderu pie kārtības

Foto – Shutterstock

“Lai normalizētu vēdera izeju, ļoti svarīgi pieradināt organismu baudīt brokastis, uzkodas, pusdienas un vakariņas vienā un tajā pašā laikā. Ar laiku pirms maltītēm automātiski sāk izdalīties kuņģa sula, gremošanas process sakārtojas un vēdera izeja kļūst regulāra. Svarīga arī šķidruma uzņemšana – dienā jāizdzer 30 ml ūdens uz katru svara kilogramu,” uzsver uztura speciāliste. Ja darba laikā pārsvarā nākas sēdēt, aizcietējumu profilaksei brīvajā laikā vajag nodarboties ar sportu vai vismaz veikt stiepšanās vingrinājumus, apmeklēt jogas nodarbības (dažas pozas vērstas tieši uz zarnu peristaltikas uzlabošanu). Ieteicams veikt vēdera pašmasāžu.

Nav universāla līdzekļa, kas pret aizcietējumu palīdzētu pilnīgi visiem, teic Ksenija Andrijanova. Pirmais, ko var darīt, – izdzert glāzi sulas, kefīra vai jogurta, kam pievienota pustējkarote pārtikas kliju. Palīdz arī žāvēti augļi: plūmes, aprikozes, ko vajadzētu lietot nevis tukšā dūšā vai uzreiz pēc maltītes, kad kuņģis piepildīts, bet gan starp ēdienreizēm. Kā vēdera izejas veicinātājs var darboties gāzēts dzeramais ūdens. Dažiem palīdz maize, piemēram, rupjmaize, kas satur daudz šķiedrvielu. “Ieteicams lietot arī citus pārtikas produktus, kas satur šķiedrvielas, jo tās darbojas kā skrubis – palīdz savākt no zarnu sieniņām to saturu un izvadīt laukā,” teic uztura speciāliste. Var izmantot arī sennas tabletes vai tēju. To, cik daudz to lietot, vajadzētu pārrunāt ar ārstu, jo sennas preparāti ir ļoti iedarbīgi.

Ārsts fitoterapeits Artūrs Tereško stāsta, ka normālu vēdera izeju veicina visi augi, kas sekmē kuņģa un aizkuņģa gremošanas sulu izdalīšanos: vērmele, vībotne, pelašķis, asinszāle, kalme, ālante un dižzirdzenes saknes. “Daudzos gadījumos pie vainas ir nepietiekama žults izstrāde, tad noder pienenes sakne un laksti, bārbeles miza un lapas, kaķpēdiņas ziedi. Arī zarnu mikrofloras atjaunošanai ir liela nozīme. Lietojot galegas lakstu tēju, mazinās disbakterioze, un vēdera izeja kļūst normāla. Šis augs gan jālieto uzmanīgi – pa tējkarotei uz glāzi karsta ūdens. Pret disbakteriozes izraisītu aizcietējuma un caurejas miju labi noder ugunspuķes, vīrceles lakstu tēja un linsēklu novārījums. Pavisam kritiskos gadījumos jāņem krūkļa miza – tā kārtīgi jāpakarsē cepeškrāsnī vai jāpatur vismaz gadu, lai noārdās dažas diezgan ģiftīgas vielas. Pēc tam viena ēdamkarote smalcinātu sakņu desmit minūtes jāvāra vienā litrā ūdens. Vakarā pa malkam jāizdzer viena glāze – un tā katru vakaru,” iesaka fitoterapeits.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Pret novecošanos un daudzām slimībām: melnais plūškoks – neticami iedarbīgs ārstniecības līdzeklis 7
Saldā našķa valdzinājums! Diētas ārste atklāj, kāpēc šokolāde sev nav jāaizliedz
Septiņas vērtīgas un spēcinošas tējas pret saaukstēšanos un klepu 14
Kā atšķirt nepanesību, nepatiku vai pārliecību? 5
Klimovičs speciāli no Ukrainas: Cīņai ar nāvinieku masām neredz beigas
Skatītāja jautājums: Kur palikuši kadirovieši? Skaidro Slaidiņš
Ko darīt ar cilvēkiem, kuri publiski skaidri parāda savu nostāju par atbalstu Krievijai?
Kuras ir trīs militāri spēcīgākas valstis pasaulē – Krievija ir to skaitā?
“Krievi paliek krievi! Parādās sarkanās kartītes!” Soctīklotāji par NEPLP lēmumu TV programmai “Doždj”
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
“Veselības centru apvienība” izstādē “Medbaltica 2022” piedāvā inovatīvas diagnostikas un ārstēšanas iespējas
Elastīgas no silikona izgatavotas menstruālās piltuves. Kāpēc tās kļuvušas tik pieprasītas? 11
A un B plāns uzturvielu un vitamīnu nodrošināšanai
7 ieteikumi līdzsvara treniņam un kritienu profilaksei ziemā 2
Četras veselīgas apņemšanās adventes laikam 15
Mēness aptieka: Katram piektajam pēc glikozes līmeņa kontroles iesaka apmeklēt ārstu 1
Aicina noteikt glikozes līmeni asinīs un uzzināt, kā mazināt diabēta risku 1
Gaļa, augļi, dārzeņi ir visbiežāk sastopami Latvijas iedzīvotāju ēdienkartē
“Veselības centru apvienības” speciālistu ieguldījums novērtēts ar Veselības ministrijas atzinību 8
Izcilība „Mēness aptiekas” farmaceitu darbā novērtēta ar Veselības ministrijas pateicību
Kad galvassāpes ir diabēta dēļ jeb septiņi jautājumi par cukura diabētu 3
Par līdzekļiem pret klepu, rudens vīrusiem un profilaksi 1
Liekais svars iedzīvotāju priekšstatos ir galvenais cukura diabēta rašanās iemesls 1
Aizvien pierādās probiotiku labvēlīgā ietekme uz veselību 5
Seši padomi, kas palīdzētu izgulēties 2
VCA Magnētiskās rezonanses kabinetā TC „Sāga” un tam tuvējā „Mēness aptiekā” notiks mērījumi sirds veselības profilaksei 1
Mēness aptieka: tikai piektā daļa Latvijas iedzīvotāju gatavojas vakcinēties pret Covid-19 – uz pusi mazāk pret gripu 50
Jeļena Bebre: „No aptiekas apmeklētājiem mācos dzīvesprieku” 7
Rīgā Pļavnieku apkaimē būs pieejami mērījumi sirds veselības profilaksei 9
„Mēness aptieku” funkcionalitātes pilnveidē šogad investēts aptuveni miljons eiro
Daugavpilī būs pieejami mērījumi sirds veselības profilaksei 2
Iesnu laiks! Kā pareizi lietot līdzekļus degunam 1
VCA un „Mēness aptiekā” notiks mērījumi sirds veselības profilaksei 2
Kas var paaugstināt asinsspiedienu? 4
Par zināšanās balstītu drosmi un klientam palīdzīgiem niekiem farmaceita arsenālā 1
Mēness aptieka: ceturtajai daļai Latvijas iedzīvotāju rudens saistās ar slimošanas laika sākumu 8
„Mēness aptieka” desmito reizi atzīta par mīlētāko zīmolu farmācijas nozarē 6
Fermentēto produktu vērtība un nozīme imunitātei un zarnu mikroflorai 2
Nepareizs leņķis vai pārāk īss tīrīšanas laiks? Kādas ir 10 biežākās kļūdas, tīrot zobus 7
„Veselības centru apvienība”: Sabiedrības attieksme pret savu veselību un vakcinācijas nepieciešamību mainās 15
ASV lūdz izsludināt ārkārtas stāvokli RSV vīrusa dēļ. Arī Latvijā būtiski pieaug infekcijas izplatība
Sirds mazspēja attīstās arī gados jauniem cilvēkiem. Kad nekavējoties jāmeklē ārsta palīdzība? 46
Ilze Aizsilniece: Vairāk nekā 10% Latvijas iedzīvotāju ir ļoti nopietnas veselības problēmas 38
VIDEO. Ķīnā nopietni pieiet Covid-19 inficēto izķeršanai. Kā to dara lidostās? 2
Kādēļ pēc ilgāka darba ar datoru sāk grauzt un sūrst acis? 8
Sargā sevi no gripas un citiem vīrusiem – tie uzņem apgriezienus visā Eiropā 34
Ko darīt ar cilvēkiem, kuri publiski skaidri parāda savu nostāju par atbalstu Krievijai?
Rostovskis: Naftas cenu griesti – jau iepriekš sagatavots, globāls plāns Krievijas piežmiegšanai
“Latvijai nav jāpiecieš kanāli, kas nepārprotami pauž solidaritāti ar agresora armiju.” Ijabs par apraides anulēšanu “Doždj”
VIDEO. “Ceram, ka izglābsim!”: vīri Ludzas novadā vairākas stundas kaļ un zāģē ledu, lai izglābtu divus aļņus, kas ielūzuši ezerā
FOTO, VIDEO. Blonds un ekscentrisks – Renārs Kaupers piedzīvojis neticamas pārvērtības
VIDEO. “Tas bija tajā posmā, kad man bija mobings skolā”: Patrisha pastāsta par attiecībām ar mīļoto vīrieti, kas sākās tad, kad viņa bija skolniece
Stendzenieks: Daudzi valdības veidošanā gūst baudu, skatoties, kā nabaga Kariņš mokās
FOTO. Slavenības uzpošas Latvijas smalkākā vakarkleitu veikala svinībām un modes skatei
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Nikolajs, Niklāvs, Niks un Nikola – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
14:26
Kā plānot darbus saskaņā ar Austrumu horoskopu no 6. līdz 11.decembrim
14:21
VIDEO. “Tas bija tajā posmā, kad man bija mobings skolā”: Patrisha pastāsta par attiecībām ar mīļoto vīrieti, kas sākās tad, kad viņa bija skolniece
14:13