Veikalu acālijas ir audzētas speciālos apstākļos. Padomi, kā tās kopt 0

“Kāpēc, ja nopērc veikalā acāliju podiņā, tai diezko nepatīk istabā? Cik bieži augs jālaista?” VALENTĪNA Olainē

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 24
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 21
Kāpēc apklusis Krievijas tirāns? Pēc prezidenta vēlēšanām pazudis Putins 124
Lasīt citas ziņas

“Skaisti ziedošās acālijas, ko pārdod veikalos, ir audzētas siltumnīcās speciālos apstākļos, kuriem nav nekā kopīga ar siltajiem dzīvokļiem,” skaidro Bulduru dārzkopības vidusskolas mācību siltumnīcas galvenā agronome Laima Ozoliņa. Acālija nav telpaugs, bet vairāk ziemas dārza augs. Ir jāsamierinās, ka uzziedinātie augi veikalos paredzēti tikai neilgam priekam, nevis atkārtotai uzziedināšanai.

Augs jau ceļojot un veikalā ir pārcietis pamatīgu stresu, bet acāliju sakņu sistēma ir ļoti jutīga. Veikalā ieteicams izvēlēties tādu augu, kam daļa ziedu ir atvērušies un pumpuriem redz krāsu. Pavisam ciešie pumpuri istabas siltajā un sausajā gaisā var neuzplaukt. Acālijas bieži ir iepakotas caurspīdīgā polietilēnā. Turzu veikalā mazliet pakrata – ja tajā sabiris daudz lapiņu, labāk šo augu nepirkt, jo tas ir stipri cietis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai acālija labi justos, tai vajadzīga gaiša, 10–15 °C grādu vēsa vieta. Brīžiem telpā varētu būt vēl mazliet vēsāks, taču temperatūra nedrīkst noslīdēt zem nulles. Vajadzīgs arī āra apstākļiem līdzīgs gaisa mitrums. Protams, dzīvoklī tādus apstākļus nodrošināt nav iespējams.

Laista un smidzina ar mīkstu ūdeni. Vislabāk der lietus vai sniega ūdens. Neilgam priekam domāto acāliju var laistīt ar krāna ūdeni. Laistīšanas biežums atkarīgs no auga un poda lieluma, gaisa temperatūras telpā. Substrātam podiņā vienmēr jābūt mitram. Taču arī lieks ūdens uz paliktņa nav vēlams, to nolej. Mēslot ziedošu acāliju nevajag (arī saglabāt paredzēto). Kad tā noziedējusi un augam sāk birt lapiņas, tā jāmet ārā.

Ja ir gaiša un vēsa telpa, acālijas mūžu var mēģināt paildzināt. Pēc salnām to iznes dārzā paēnā. Tūliņ pēc noziedēšanas dzinumu galus pieformē apgriežot, lai ziedu vainags arī nākamgad būtu kompakts un būtu daudz ziedpumpuru, kas veidojas dzinumu galos. Pēc tam acāliju mēslo ar skābu augsni mīlošiem augiem paredzētu mēslojumu, neļauj iekalst.

Vienīgā vieta Latvijā, kur audzē un pavairo acālijas (tikai savai kolekcijai), ir Latvijas Universitātes botāniskais dārzs. Veikalos nopērkamās ir atceļojušas no ārzemēm.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.