Ģimenes ārste Inese Petrova novērojusi, ka gados vecākie pacienti pārlieku paļaujas uz zālēm, bet negrib mainīt paradumus.
Ģimenes ārste Inese Petrova novērojusi, ka gados vecākie pacienti pārlieku paļaujas uz zālēm, bet negrib mainīt paradumus.
Foto – Jānis Vītols

Veselību nosaka ģimenes paradumi 3

Šodien, 15. maijā, ir Starptautiskā ģimenes diena, tādēļ trim ģimenes ārstēm vaicājām par ģimeņu veselības stāvokli un viņu lomu tā stiprināšanā.

VIDEO. “Zilīšu bataljonam” pirmie zaudējumi. Pa ceļam uz fronti pārdzērušies krievi sakaujas savā starpā
Vai mežā kritušu koku drīkst sazāģēt un vest to mājās, lai izmantotu malkai? 104
Pēc mobilizācijas izsludināšanas Krievijā Putins aizbraucis atpūsties 42
Lasīt citas ziņas

Gandrīz ģimenes locekle

Ģimenes ārste Inese Petrova (Tukumā): “Par savu veselību jārūpējas katram pašam, taču no manā praksē reģistrētajiem tikai neliela daļa bezmaksas veselības apskates apmeklē bez atgādinājuma. Ģimenes ārstiem uzliek arvien vairāk pienākumu, taču šaubos, ka no tām pūlēm, ko veltām kvalitātes rādītāju izpildīšanā, iegūst arī pacienti, jo esam pārguruši un ne vienmēr spējam veltīt viņiem pienācīgu uzmanību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pie manis nāk ne tikai tukumnieki. Brauc arī no Talsu rajona, Ķekavas un Rīgas. Dzimtā zinu visus no vecvecvecākiem, tādēļ uzskatu sevi tikpat kā par ģimenes locekli. Priecājos, kad atsūta īsziņu vārda vai dzimšanas dienā. Pacienti man saka: “Jūs, dakter, visu zināt no galvas!” Kā lai es nezinātu, ja ārstēju jau 20 gadus! Daudzi dzīvo Īrijā, Londonā un citur ārzemēs, bet reizi gadā ierodas pie manis. Tad sīki pārrunājam visas veselības problēmas. Pacienti vairākās paaudzēs slimo ar vairogdziedzera kaiti hipotireozi, reimatoīdo artrītu, onkoloģiskajām slimībām, cukura diabētu, psoriāzi.

Esmu novērojusi – veci cilvēki cer, ka viņiem palīdzēs medikamenti, taču nevēlas atteikties no neveselīgas ēšanas, negrib kustēties, uzņemt vairāk šķidruma, ēst dārzeņus un augļus. Kāds onkulis ar augstu holesterīna līmeni sacīja: “Es vienmēr esmu ēdis speķi un to arī darīšu.” Tiesa, ir veci ļaudis, kuri dzīvo veselīgi un dodas vingrot, turpretī skolēni nāk pie ārsta pēc zīmes, lai atbrīvo no sporta nodarbībām.

[wrapintext][/wrapintext]

Gados jauni pacienti kopumā pievērš lielāku uzmanību uzturam, vairāk interesējas par savām analīzēm, nāk internetā izlasīto apstiprināt pie ģimenes ārsta. Taču daudzi seniori pie daktera jāielūdz atkārtoti: viens – ar smaidu, cits – ar pavēli. Protams, tā var izturēties tikai pret savējiem, nevis svešiem cilvēkiem.

Vairākiem maniem pacientiem, kam jau ap 90 gadiem, ir daudz labāka veselība nekā viņu mazmazbērniem. Jauniešiem nereti ir psiholoģiskas un psihiskas problēmas, it īpaši laukos.

Samazinās māmiņu skaits, kuras baro mazuli ar savu pienu. Daudzas ātri nogurst un, rodoties kaut minimālām problēmām, necenšas tās pārvarēt. Šķiet, ka agrāk cilvēki bija psiholoģiski izturīgāki.”

Gandarījums, ja izdodas palīdzēt

Ģimenes ārste Vita Upmane (Salaspilī): “Veselības stāvoklis ir cieši saistīts ar ģimenes dzīvesveidu. Ja vecāki par sevi rūpējas, to dara arī bērni. Ja viņiem ir augsts asinsspiediens, nosliece uz lieko svaru un cukura diabētu, 90% gadījumu šādas problēmas būs arī pēcnācējiem. Cenšos izskaidrot, ka hipertensija var izraisīt acu un nieru problēmas, un pārliecināt, ka labāk uzreiz sākt lietot zāles. Tas ir laikietilpīgs un nepateicīgs darbs.

Braucot mājas vizītēs, reizēm atklājas, ka dzīvoklis ļoti sen nav remontēts, jo­projām ir vecā plīts ar diviem degļiem. Grūti stāstīt pacientam par veselīgu dzīvesveidu, ja viņš nevar iegādāties pat elementāras lietas. Ja cilvēkam nav naudas zālēm, vienmēr pārliecinos, vai viņš ir vērsies sociālajā dienestā.

Priecājos, ka kopš 2009. gada, kad sāka darboties mana prakse, māmiņām piedzimuši jau otrie bērniņi. Viņiem augot, diemžēl parādās uzvedības traucējumi, hiperaktivitāte, jo mammām pietrūkst laika nodarboties ar mazuļiem. Pašreizējais laiks rit ar paātrinājumu, arī strādājošajiem bērniem atliek arvien mazāk laika, ko veltīt vecākiem, tāpēc, kad seniori atnāk pie ārsta, ļoti grib parunāties.

Ģimenes ārsts pacientu veselības stiprināšanā var izdarīt daudz, bet tas prasa arī ne mazumu enerģijas un brīvā laika. Taču, kad esmu kādam spējusi palīdzēt, ir milzīgs gandarījums.

Tāpat kā visiem, arī katram dakterim ir savs izturības slieksnis. Cik esmu dzirdējusi, vairākums saka: tikko pienāks pensija, tā beigšu strādāt. Mediķi ir ļoti piekusuši.”

Manto dzīvesveida izraisītas slimības

Ģimenes ārste un geriatre Aiva Lībere (Rīgā): “Mani visvairāk apmeklē māmiņas ar bērniem un seniori, rodoties dažādām ar vecumu saistītām izmaiņām un slimībām. Dodoties mājas vizītēs, nereti atklāju, ka seniora mājas aptieciņā atrodas tikai uztura bagātinātāji, nevis medikamenti, kas jālieto pret viņa hroniskajām slimībām.

Atbildība par savu veselību cilvēkiem ir atšķirīga. Dažs atnāk un saka: “Tik ilgi neesmu bijis pie ārsta, ka man tagad vajag visu izmeklēt.” Kad nosūtu uz asins analīzēm, kardiogrammu un plaušu rentgenu, pēc atbildēm vairs neierodas.

Ģimenes ārsta spēkos ir palīdzēt saglabāt labu veselību tiem pacientiem, kuri paši to vēlas, uzraudzīt, lai tiktu ārstētas hroniskas slimības.

Dzīvesveids un ēšanas paradumi ģimenē veidojas cauri paaudzēm un ietekmē veselības stāvokli, piemēram, izplatīts ir liekais svars, kas saistīts ar paaugstinātu asinsspiedienu un cukura diabētu.

Priecē, ka pēdējos gados dzimst vairāk bērniņu. Diemžēl skolas laikā, ja nav fizisku aktivitāšu ārpus sporta stundām, daudziem rodas stājas traucējumi. Ne vienmēr vecāki var vai vēlas maksāt par sporta pulciņiem. Ja ģimene nav sportiska un skolēnam pašam nav motivācijas, ārsta spēkos nav pārliecināt viņu par veselīga dzīvesveida nepieciešamību. Taču ir arī jaunieši, kuri krīt otrā galējībā un sporta zāli apmeklē pārāk cītīgi.

SAISTĪTIE RAKSTI

Vecumdienās vairs nepietiek tikai ar vispārēju veselības apskati. Ārsts var pamanīt saslimšanas, kuras pacients nenojauš, piemēram, dažkārt senioram trīc rokas, taču pats nezina, ka viņam ir Pārkinsona slimība. Senioriem raksturīgas vecuma izraisītas izmaiņas, piemēram, osteoartroze, taču tās ne vienmēr izteikti traucē ikdienas aktivitātēm. Daži vēlas “kaut ko paārstēt”, taču man nākas atzīt: “Jūs esat vesels.”

Esmu novērojusi, ka reizēm ģimenēs pietiekami nenovērtē senioru noderību mazbērnu pieskatīšanā. Vecajiem cilvēkiem labu veselību svarīgi saglabāt arī tāpēc, lai strādājošajiem nenāktos par viņiem daudz rūpēties. Aicinu tuviniekus mudināt citus ģimenes locekļus apmeklēt dakteri, taču darīt to toleranti – ne vienmēr vīrs grib, lai sieva zinātu par viņa vizīti pie ārsta, un otrādi. Pusaudži no 14 gadu vecuma var paši nākt pie ģimenes ārsta, un vecākiem ne vienmēr jāzina, ko mēs ar viņiem pārrunājam.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Bieži moka aizcietējumi. Ko šādā gadījumā iesaka uztura speciālisti? 7
Plaušu veselības rādītāji. Kad klepus kļūst bīstams?
Neviens vakcinācijas apstrīdētājs tiesā nav uzvarējis 131
FOTO. Tas ir pirmais šāda veida pakalpojums Latvijā! Iļģuciemā izveidota īpaša sporta zāle bērniem 7
VIDEO. “Zilīšu bataljonam” pirmie zaudējumi. Pa ceļam uz fronti pārdzērušies krievi sakaujas savā starpā
Vai mežā kritušu koku drīkst sazāģēt un vest to mājās, lai izmantotu malkai? 104
Pēc mobilizācijas izsludināšanas Krievijā Putins aizbraucis atpūsties 42
Slepenas pazemes pilis ar mākslīgiem dārziem un peldbaseiniem, pārtikas krājumi pieciem gadiem – miljardieri gatavojas apokalipsei
Pilnībā mainījis savu dzīvi! Ar ko tagad nodarbojas kādreiz TV skatītāju iemīļotais Valters Krauze? 19
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Par zināšanās balstītu drosmi un klientam palīdzīgiem niekiem farmaceita arsenālā 1
Mēness aptieka: ceturtajai daļai Latvijas iedzīvotāju rudens saistās ar slimošanas laika sākumu
„Mēness aptieka” desmito reizi atzīta par mīlētāko zīmolu farmācijas nozarē 6
Fermentēto produktu vērtība un nozīme imunitātei un zarnu mikroflorai 2
Nepareizs leņķis vai pārāk īss tīrīšanas laiks? Kādas ir 10 biežākās kļūdas, tīrot zobus 7
„Veselības centru apvienība”: Sabiedrības attieksme pret savu veselību un vakcinācijas nepieciešamību mainās 15
Uzsāk Baltijā lielāko veselības aprūpes lojalitātes programmu 6
“Ar rūpēm par cilvēkiem” – Ķekavas Mēness aptiekas vadītājas Jolantas Bernupes dzīves formula 2
Paliek mazliet vēsi? Iedzer karstu tēju!
Uz skolu – ar zināšanām par higiēnu 7
Samazināt kolagēna ražošanu var arī stress 1
Ārste no Ukrainas ārstē neauglību Latvijā 17
Liela nozīme ir arī vecāku piemēram jeb Padomi pēc garajām brīvdienām 1
Līdztekus slāpju sajūtai ir vairāk nekā 10 norādes, lai padzertos 3
„Mēness aptieka”: No veselības viedokļa pārāk maz – tikai 18% vasarā pilnībā izmantojuši ikgadējo atvaļinājumu 6
No 20 001 “Centrālās laboratorijas” augustā testēta PĶR Covid-19 analīžu parauga 5628 bijuši pozitīvi 7
“Mēness aptieka”: Pēc darba vasarā kāds jaunietis noteikti izvēlēsies kļūt par farmaceitu! 3
Ar sirsnīgu smaidu mūsdienīgā aptiekā 1
Orientieri veselībai ar atgādinājumu – nekad neaizmirsti padzerties!
„Mēness aptiekās” pēc studijām šogad darbu sākuši gandrīz 40 jaunie farmaceiti un farmaceita asistenti
„Centrālā laboratorija”: Laboratoriski pozitīvi vīrushepatīta C antivielu rezultāti ir konstatēti salīdzinoši bieži
Ne kājas, bet bluķi – ko darīt? 3
„Mēness aptieka”: Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju gatavo veselīgu pārtikas produktu krājumus ziemai
„Veselības centru apvienība” atver magnētiskās rezonanses kabinetu tirdzniecības centrā „Sāga” 3
Ar doktorātu – tuvāk iedzīvotājiem ārpus Rīgas
Vai zemenes tiešām var saēsties visam gadam?
Trīs īpašie acu veselības riski vasarā
“Mēness aptieka” – labākā darbavieta Latvijā. Ko nozīmē šāda apbalvojuma iegūšana?
Mēness aptieka: 14% Latvijas iedzīvotāju šogad nesvinēs Jāņus
Mēness aptieka: Gandrīz pusei aptaujāto Latvijas iedzīvotāju dzēriens Nr.1 Jāņos būs alus
Kāpēc Latvijā mūža ilgums viens no zemākajiem Eiropā? 203
Vai žultsakmeņi obligāti jāizoperē arī tad, ja cilvēks pats tos nejūt? 6
Pleca locītava kļuvusi sāpīga: ārsti iesaka neciest sāpes ilgāk par trim nedēļām 13
Olnīcu policistoze: kas tā ir par slimību un kā to ārstē? 8
Eksperti: smēķēšanas mazināšanas politikā izmaiņas ir nepieciešamas un tās ir neizbēgamas 28
Kā biešu sula var palīdzēt izveseļoties no angīnas? 5
“Sekas var būt nepatīkamas.” Politiķis par risku, ka Krievijā pie varas var nonākt daudz radikālāki spēki
FOTO. VIDEO. Policija brutāli izrēķinās ar Krievijas iedzīvotājiem, kuri izgājuši ielās, protestējot pret mobilizāciju 92
Ausis dzestrs rīts. Kādus laikapstākļus sola pa dienu?
Pēc mobilizācijas izsludināšanas Krievijā Putins aizbraucis atpūsties 42
Slepenas pazemes pilis ar mākslīgiem dārziem un peldbaseiniem, pārtikas krājumi pieciem gadiem – miljardieri gatavojas apokalipsei
Krievu, kurš protestēja pret tanka T-34 Narvā pārvietošanu, deportē no Igaunijas 85
VIDEO. Igaunijas mežos pamanīts liels retums – lācene ar četriem mazuļiem 10
VIDEO. “Zilīšu bataljonam” pirmie zaudējumi. Pa ceļam uz fronti pārdzērušies krievi sakaujas savā starpā
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Ausis dzestrs rīts. Kādus laikapstākļus sola pa dienu?
07:39
VIDEO. Tasmānijas krastos izskaloti simtiem vaļu
07:35
“Sekas var būt nepatīkamas.” Politiķis par risku, ka Krievijā pie varas var nonākt daudz radikālāki spēki
07:02