Foto – Uldis Muzikants

Lakši, nātres un piparmētra. Veselīgās kandžas laboratorijas meistara knifi uzlējumu gatavošanā 0

“Vai var nopirkt pudeli grādīgā?” bieži degustāciju dalībnieki vaicā mājas alkohola ražotājam Mārcim Feldbergam: “Nē! Es vēlos cilvēkiem mācīt baudīt un izgaršot, mainīt attieksmi pret alkoholu un tā lietošanu, ne piedalīties tautas nodzirdīšanā. Ēdamkarote – tā ir norma! Un arī ne katru dienu.”

Kā radās ideja par kandžas dzīšanu?

IE
Ināra Egle
Ziņas
Pēc Zolitūdes traģēdijas Pavļuts neuzņēmās atbildību un krita visa valdība. Vai vēsture atkārtosies? 118
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Slimnīca atklāj, ar kurām vakcīnām potējušies Covid-19 pacienti, kas ir nonākuši stacionārā 155
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Sistēmā, ko Latvija ievieš, ir robi, kas veicina vīrusa izplatību.” Ģirģens par mājsēdes un citu ierobežojumu efektivitāti 33
8 stundas
Lasīt citas ziņas

Pirms gadiem desmit Mārcis nolēmis pamest algotu darbu Rīgā un trako pilsētas ritmu. Sapņojis pārvākties uz laukiem un sākt uzņēmējdarbību. Kā piemērotākā vieta noskatīta netālu no Ērgļiem, “Sidrabiņu Tiltiņi”. Par saprātīgu naudu izdevies iegādāties 20 hektāru plašumus, jo nevienam citam nebija vajadzīga šī kalnainā vieta, kur nupat bija veikta kailcirte. Taču Mārcis saskatījis vietas potenciālu un ķēries pie darba. Vispirms slīkšņā tika izrakts dīķis, tad uzcelta pirts un šķūnis dažādu darbnīcu rīkošanai. Iekopts plašs mauriņš, veidotas pastaigu takas. Jau pāris gadu vasarās tiek rīkoti dažādi pasākumi, aktivitātes brīvā dabā.

Taču vajadzējis izdomāt, ko darīt ziemā. Kaut kas neparasts, tāds, ar ko nenodarbojas daudzi citi apkārtnē. Tad izlemts gatavot kandžas degustācijas laboratoriju. Šim nolūkam izgatavota mājiņa, arī tāda kā nevienam – apaļa. Garāmbraucējs to nevar nepamanīt. Ražotnēm ir stingras prasības, un, ienākot namiņā, tiešām ir sajūta, ka nonākam laboratorijā, – viss balts, daudz dažādu ietaišu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Visu saimniecībā darāmo paveic Mārcis un viņa sieva. Palīgos dažkārt tiek aicināti draugi. Saimnieks neplāno savu biznesu paplašināt kvantitatīvi un sākt ražot kaut ko lielos vairumos tirgum. Viņš izvēlējies meklēt tādas nišas, kur vajadzīgs ekskluzīvs produkts, jo tikai tā – nelielos daudzumos – var saglabāt arī esošo kvalitāti, roku darba smalkumu.

Mārcis lepojas, ka visu paveicis, ieguldot tikai savu nopelnīto naudu, un izticis bez parādiem. Protams, tad attīstība notiek lēnāk, taču – viss tikai paša, un mierīga sirds.

Vai no alkohola var būt arī labums?

Meistars gatavo dažādus uzlējumus un uzskata – pareizi lietots, alkohols noder kā zāles. Turklāt uzlējumu gatavošana var kļūt par labu aizraušanos.

Dažādi uzlējumi sevišķi noderīgi ir tagad – ziemā, kad ir drēgns, sācies vīrusu laiks. Meistars pats pārbaudījis, ka īstajā brīdī (tiklīdz jūt pirmās slimības pazīmes) iedzerts groks tiešām palīdz tikt galā ar vīrusiem vai saaukstēšanos.

Uzlējumu gatavošana kļuvusi populāra arī Mārča draugu lokā. Ieguldītais darbs alkoholam piešķir citu vērtību, un to neviens vairs nelies tik dāsni kā veikalā nopirkto, sak, kamēr pudele tukša. Uzlējumus taupa un lieto kā vērtību. Kad draugi satiekas mājas viesībās, tad pa lāsītei salīdzina, kas kuram īpašāks izdevies. Tā ir iespēja izveidot savu ideālo garšu, jo kādam patīk saldi dzērieni, citam rūgti un asi.

Viena recepte visiem nederēs, tādēļ šī ir laba iespēja eksperimentiem. Jauniem cilvēkiem degustācijās labāk patīk atpazīstamas garšas vai kaut kas oriģināls, nosaukuma pēc. Cilvēki gados izvēlas nogaršot veselīgas lietas, piemēram, bērza čagu.

Ko liet uz augiem?

Kā labāko mantu uzlējumu gatavošanai Mārcis iesaka vietējā darinājuma kandžu, degvīnu. Nav vēlams iegādāties mantu no kaktu dzinējiem vai lētā gala veikalos. Uzlējumu gatavošanai der tikai kvalitatīvs alkohols. Pircējam jāapdomā – ja pudele maksā dažus eiro, atrēķinot akcīzes marku, trauka, fasēšanas, transporta un veikala uzcenojuma izmaksas, pati dzira atliek vien pārdesmit centu vērtībā. Kas labs tajā var būt?

Mazajām alkohola ražotnēm ir noteikums, ka jāgatavo no tā, kas saimniecībā aug (āboli, bērzu sulas vīns, ogas), tā teikt – vietējā manta. Laba alkohola rādītājs ir tas, ka galva otrā rītā nav miglaina, protams, ja tas lietots saprātīgos daudzumos. Alkohola lietošanu Mārcis neiesaka apvienot ar pamatīgu izēšanos un pirtī iešanu.

Alkohola gatavošanas procesā rodas arī cilvēkam kaitīgi spirti. Kad tie ir atdalīti, tos var izmantot tehniskām vajadzībām, piemēram, māju un mašīnu stiklu tīrīšanai, darba virsmu spodrināšanai virtuvē, bišu stropu un rāmju dezinfekcijai. Arī Mārcis izmanto šo videi draudzīgo ķīmiju, kuru iepilda plastmasas pudelē ar izsmidzināmu uzgali.

Pašdzītam stiprajam dzērienam būtu jānostāvas vismaz dažus mēnešus, pat gadu. Tad ievērojami uzlabojas garšas nianses.

Meistara uzlējumu receptes 

Mārcim Feldbergam ir teorija, ka alkohols izvelk zālītēs esošās vielas, kuras, mazliet iedzerot, tās ātri nonāk asinīs. Pilnīgam efektam tās var lietot kopā ar zāļu tējām no tām pašām zālītēm. Lai atšķaidītu alkoholu, der tikai destilēts ūdens. Lietojot krāna vai avota ūdeni, tajā ir dažādi ķīmiskie elementi, kuri ar spirta formulu veic neparedzamas reakcijas, kas pasliktina garšu.

Eksperimentos Mārcis ir nonācis pie secinājuma, ka 40 grādu stiprs dzēriens uzlējumos ir vislabākais. Ja ogas, kam gatavojas uzliet alkoholu, ir gaļīgas, var liet stiprāku dzērienu. Ja drogas sausākas, derēs arī tradicionālais 40° stiprums. Profesionāļi salduma un stipruma noteikšanai lieto dažādas mērierīces, bet mājas kārtībā visu nosaka pēc aptuveniem aprēķiniem un garšas.

Lakši, nātres un piparmētra

Alkoholu uzlej svaigām zālītēm un tur tikai vienu diennakti, jo tad vislabāk tiek izvilkts auga aromāts, krāsa. Turot ilgāk, iespējams, tas kļūst medicīniski vērtīgāks, taču tad zūd garšas un krāsas nianses.

Jārēķinās, ka dzēriena garša un krāsa ar laiku mainās, zūd, sevišķi stāvot gaismā. Tādēļ ieteicams gatavot nelielus daudzumus un ilgi neglabāt. Protams, pagatavotais uzlējums ar laiku nekļūs nevērtīgs vai vecs.

Garšas un krāsas spēcīgumu nosaka tas, kad augi vākti. Vislabāk, ja to izdodas pagatavot līdz Jāņiem. Nātrītes vāc jaunas, tādas, kā lieto salātos. Līdzīgi var gatavot uzlējumus uz citām zālītēm, ziediem.

Rabarberi

Lai būtu skaista rožaina krāsa, rabarberiem lieto kāta daļu ar sarkano miziņu. Rabarberus liek saldētavā, sasaldē, un pēc atlaidināšanas no tiem ir viegli iegūt sulu.

Mārrutki

Sarīvējot sakni, garša būs ļoti intensīva, bet dzēriens nebūs dzidrs, tas kļūs pienains. Ja sakni sīki sasmalcina, dzēriens iznāks dzidrs. Šis uzlējums ir spēcīgs un iedarbīgs pret vīrusiem. Lietojams pa lāsītei vai tējā. Lieliski garšo ar galertu etiķa vietā. Sevišķi stipru uzlējumu (mārrutki un dažādas rūgtas zālītes) var izmantot kā zāles, pilinot uz cukurgrauda.

Upenes, pīlādži, aronijas un citas ogas

Uz ogām uzlējumu tur vismaz divas nedēļas. Jārēķinās, ka, uzlejot uz ogām, garša būs izteiktāka, bet radīsies liels alkohola zudums un mazs iznākums, jo ogas ievilks spirtu sevī. Sevišķi zemenes kā sūklis uzņem uzlieto. Lai mantas būtu vairāk, izdevīgāk alkoholu šķaidīt ar speciāli pagatavotiem ogu sīrupiem. Sīrupus var arī pievienot ogu uzlējumiem, lai garša būtu intensīvāka un dzēriens saldāks. Lai iegūtu pīlādžu sulu, ogas iepriekš sasaldē.

Visu gadu populārs ir Ziemassvētku uzlējums, kur tradicionālās garšvielas papildinātas ar aroniju sīrupu krāsai un saldumam.

Uzlējumiem mājas apstākļos drīkst izmantot tikai labi zināmas un populāras izejvielas. Nedrīkst eksperimentēt ar indīgiem augiem, kurus gan izmanto medicīnā, taču precīzi noteiktu devu.

Bērza čaga

Par dziedniecisku, imunitāti stiprinošu, onkoloģijas gadījumos, kuņģa un zarnu traktam veselīgu uzskata bērza čagu. To no koka atcērt vai nozāģē. Kamēr čaga vēl svaiga, to sarīvē uz smalkās rīves un uzlej 40° alkoholu. Burku tur tumsā vairākas nedēļas, ik pa laikam sakratot un apmaisot. Uzlējumu var gatavot arī no tējas. Čagas pulveri aplej ar ūdeni un lēni vāra, kamēr tēja daļēji izgarojusi un kļuvusi tumša. Tad pielej stipru alkoholu. Tēju var pieliet arī nokāstam nostādinājumam. Ja ir vēdera vainas, nedrīkst lietot stipru uzlējumu, to atšķaida ar tēju vai ūdeni. Čagai nav izteiktas garšas, tādēļ to var var papildināt ar citām zālītēm vai sīrupiem.

Padomi

Dažkārt mājas uzlējumu gatavotājiem amatieriem gadās, ka, pārāk stipru alkoholu sajaucot ar pārāk koncentrētiem sīrupiem, šķidrums pārvēršas receklī. Tas izskatās dīvains, taču cilvēkam nav kaitīgs. Ja šāda alkohola struktūra mulsina, receklīti var atšķaidīt ar mazāka stipruma alkoholu, lai tas atgūtu ierasto šķidro formu.

Saldumu ieteicams piešķirt ar kļavu sīrupu. To var gatavot pats, taču der arī veikalā nopērkamais.

Gatavojot uzlējumus, tiem jābūt vismaz 20 grādiem. Tas tāpēc, ka alkohols darbojas kā konservants, piemēram, glāzei 40° alkohola var pievienot ne vairāk kā glāzi šķidruma (ogu sulu izvilkumā, tēju, ūdeni).

Dzēriens kļūs īpašāks, ja tam pievienos, piemēram, apelsīnu un dažādas garšvielas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Prognozē drūmu iznākumu Zaļajam kursam lauksaimniecībā 27
1 diena
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
“Meža dienests nekad nebūs gatavs,” uzskata Astra Boķe 3
1 diena
LA
LA.LV
Laukos
“Valsts nedod neko pretī. Uzliek mikroliegumu un viss,” uzskata meža īpašnieku pārstāvis Knipšis 15
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Kurās nozarēs Latvijā zemākā vakcinācijas pret Covid-19 aptvere? 8
3 dienas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Pēc Zolitūdes traģēdijas Pavļuts neuzņēmās atbildību un krita visa valdība. Vai vēsture atkārtosies? 118
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Slimnīca atklāj, ar kurām vakcīnām potējušies Covid-19 pacienti, kas ir nonākuši stacionārā 155
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Sistēmā, ko Latvija ievieš, ir robi, kas veicina vīrusa izplatību.” Ģirģens par mājsēdes un citu ierobežojumu efektivitāti 33
8 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Pārmaiņas var skart ikvienu. Šoreiz – arī tevi! Horoskopi 28.oktobrim
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Deputāts atklāj, vai pēc 15. novembra vakcinētie iedzīvotāji varēs atgriezties normālā dzīvē 148
2 dienas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Viens no izšķirtajiem lāčiem ir atgriezies un mēģinājis iekļūt mājā 35
6 dienas
RE
Reklāmraksts
Laukos
ETERNIT bezazbesta šīferis – droša izvēle ikvienai saimniecībai! 1
18. oktobris, 2021
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
Gatis Apsītis-Ozoliņš: “Kāpēc baļķiem cenas kāpušas?” 7
17. oktobris, 2021
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 izbraukuma vakcinācija šodien notiks Valkā un Aucē 14
17. oktobris, 2021
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Nākotne laukos pozitīva, ja pievēršas modernizācijai un robotizācijai!” Zemnieki dalās pieredzē 12
16. oktobris, 2021
IP
Ilze Pētersone
Ziņas
“Ir pašvaldības, kurām nemaz neinteresē, ko bērni ēd!” Kas notiek skolu un bērnudārzu ēdnīcās? 10
12. oktobris, 2021
LE
LETA
Ziņas
Vakar Latvijā sasniegts Covid-19 mirušo upuru rekords 57
51 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
Valainis: Kamēr valdības lēmumi tiks balstīti socioloģiskās partiju aptaujās, mēs dzīvosim krīzē
23 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Jēkabpils novadā komandantstundu izmantos lietderīgi, lai mēnesī ietaupītu 6500 eiro 6
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Nav morāla, tiesiska pamata prasīt no citiem, ja pats dara citādāk.” Judins par izņēmumiem obligātajā vakcinācijā 39
2 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
“Varbūt es tev patīku, bet tu nezini kā to izrādīt?!”: pēc TV kanāla slēgšanas Žaklīna Cinovska soctīklos “iekož” NEPLP padomes priekšsēdētājam Ivaram Āboliņam 37
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Tiesībsargs: Vakcinēt nevar piespiedu kārtā, bet valsts var ieviest obligātu vakcinācijas politiku 120
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Klajā nācis jauns latviešu seriāls: lomās populāri aktieri un vairākas pašmāju slavenības
7 minūtes
PR
Praktiski.lv
Praktiski
TOP recepte: marinēts ķirbis korejiešu gaumē
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Tirgotāju asociācija: Valdība mūs soda, ka pie mums strādā nevakcinēti cilvēki 61
22 stundas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Dodas pie veterinār­ārstiem pēc attārpošanas zālēm kā Covid-19 apturēšanas līdzekļa – kas notiek cilvēku galvās? 55
17 stundas
LA
LA
Ziņas
FOTO. Tukši spokainās Rīgas ielas. Kā galvaspilsēta izskatās komandantstundā 27
15 stundas
DB
Dace Bumbiere
Stāsti
Iespējams, ūdens nemaz neeksistē! Respektablu zinātnieku paziņojums raisa jautājumu “jūru” 42
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pret stulbo arī paši dievi cīnās veltīgi!” Šadurskis uzskata, ka skolotāju atklātajai vēstulei vieta miskastē 334
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Morozovs: Ir jāapvienojas un jāaizmirst par etniskiem jautājumiem. Slimība nevienu nešķiro pēc valodas 68
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. The Ludvig atgriezies mūzikā ar jaunu vārdu un brīnišķīgu dziesmu 3
3 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
“Šis cilvēks ir ļauns un, iespējams, mentāli slims”: deputāts Artuss Kaimiņš brīdina par Gobzemu 94
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Kariņš: Latvijai nav lielas izvēles, kā tikai vakcinētajiem atcelt “lokdaunu” paredzētajā datumā 142
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Klajā nācis jauns latviešu seriāls: lomās populāri aktieri un vairākas pašmāju slavenības
14:22
LA
LA.LV
Ziņas
Valainis: Kamēr valdības lēmumi tiks balstīti socioloģiskās partiju aptaujās, mēs dzīvosim krīzē
14:07
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Neizmet miziņas! Vienkāršs veids, kā no mandarīnu mizām izgatavot dabīgu aromātu
14:06