Veselības centru apvienības poliklīnikas Pulss un Aiwa Clinic oftalmoloģe Irina Korņilova.
Veselības centru apvienības poliklīnikas Pulss un Aiwa Clinic oftalmoloģe Irina Korņilova.
Publicitātes foto

Viltīgi klusā redzes laupītāja – glaukoma 0

Paaugstināts acs iekšējais spiediens nereti ir vienīgā pazīme tam, ka acī veidojas glaukoma – hroniska slimība, kurai progresējot tiek bojātas redzes nerva šķiedras un rodas redzes lauka defekts.

LA
LA.LV
Veselam
Viņķele: “Latvijā visus nevakcinētos sauc par nozombētiem vakcīnidiotiem, bet nedrīkst jaukt piesardzīgos ar “antivakseriem”! 158
8 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Cerīgais jūnijs, kad varēs nevilkt maskas un doties uz koncertiem! Pavļuts brīdina, ka jāgatavojas revakcinācijai 57
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Svarīgākās ir mūsu dzīvības, nevis Vitenbergs, bet kur vispār OIK pazudis?” Kreituse par kovidu un “noraktām” tēmām 45
14 stundas
Lasīt citas ziņas

Starptautiskajā Glaukomas  nedēļā ar padomiem slimībai pa pēdām dodas  Veselības centru apvienības poliklīnikas Pulss un Aiwa Clinic oftalmoloģe Irina Korņilova.

Galvenais – profilaktiskās pārbaudes

Ne velti glaukomu dēvē par klusējošu slimību – acs iekšējā spiediena izmaiņas visbiežāk nav jūtamas, bet redzes asums, skatoties ar abām acīm, ļoti ilgi tiek kompensēts.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Vienīgais veids, kā slimību atklāt laikus – regulāri mērīt intraokulāro spiedienu un, ja tiek atklāta glaukoma, to ārstēt, jo tikai tā tas var saglabāt labu redzi līdz pat sirmam vecumam,” uzsver Veselības centru apvienības poliklīnikas Pulssoftalmoloģe Irina Korņilova.

Glaukoma ir  progresējoša acu saslimšana, kas attīstās paaugstināta acs iekšējā spiediena ietekmē. Tai raksturīgs redzes nerva bojājums un neatgriezenisks redzes zudums, un tā joprojām ir viens no biežākajiem akluma cēloņiem pasaulē.

Intraokulārā spiediena lielumu nosaka līdzsvars starp acs iekšējā šķidruma produkciju un atteci. Slimojot ar atvērtā kakta glaukomu, acī izdalās pārāk daudz šķidruma, bet slēgta kakta glaukomas pacientiem acs priekšējās kameras kakta anatomisko īpatnību, traumas vai saaugumu dēļ ir traucēta šķidruma attece.

Mēdz būt arī iedzimta glaukoma, bet sekundāra glaukoma var attīstīties kā sekas citām acu slimībām, piemēram, kataraktai.

“Kad pacients pirmo reizi ierodas pie oftalmologa uz profilaktisko redzes pārbaudi, viņam jāatbild uz vairākiem svarīgiem jautājumiem.

Pirmkārt, vai pirmās un otrā pakāpes radiniekiem nav bijusi glaukoma, jo cilvēkiem ar predispozīciju jeb noslieci uz šo slimību (piemēram, tā ir bijusi mātei vai tēvam) īpaši uzmanīgi jāseko līdzi acs iekšējam spiedienam.

Otrkārt, cilvēkiem pēc piecdesmit gadiem papildus riska faktors ir ne tikai vecums, bet arī blakus slimības, piemēram, cukura diabēts hipertensija, migrēna, ilgstoša dažu medikamentu, īpaši kortikosteroīdu, lietošana.

Treškārt, arī tuvredzība, pārciestas acu traumas vai operācijas paaugstina glaukomas attīstības iespēju.

Diemžēl atvērtā kakla glaukoma ļoti bieži norit bez simptomiem, tādēļ, ja cilvēks nepārbauda acs iekšējo spiedienu kaut vai apmeklējot optometristu, lai pasūtītu brilles, to izdodas atklāt tikai tad, kad redze jau ir ievērojami un neatgriezeniski pasliktinājusies,” norāda ārste.

Savukārt slēgta kakta glaukomai raksturīga lēkmju veida slimības norise. Akūtās lēkmes laikā var būt stipras sāpes acī un attiecīgajā galvas pusē, redzes pasliktināšanās, varavīksnes loki ap gaismas avotu, var būt arī slikta dūša, vemšana. Šādos gadījumos vajadzīga neatliekamā oftalmoloģiskā palīdzība, lai lēkmi pārtrauktu, pretējā gadījumā redzi var zaudēt dažu stundu laikā.

Slimībai pa pēdām

Svarīgākais glaukomas riska faktors neapšaubāmi ir paaugstināts acs iekšējais spiediens (norma 10– 21 mmHg), tādēļ līdz 40- 45 gadu vecumam profilaktiskā redzes pārbaude, kas ietver arī intraokulārā spiediena noteikšanu, jāveic reizi divos gados, bet pēc 45 gadu vecuma – vienu reizi gadā.

Ja acs iekšējais spiediens ir paaugstināts vai abās acīs atšķirīgs, nepieciešama padziļināta izmeklēšana.

Profilaktiskās apskates laikā oftalmologs vispirms pārbauda redzi, pēc tam mēra acs iekšējo spiedienu (tonometrija) un radzenes biezumu (pahimetrija).

Radzenes biezums dažādiem cilvēkiem var atšķirties un ietekmēt mērījuma rezultātu. Piemēram, viens un tas pats mērījuma rezultāts pacientam ar biezu radzeni var būt normas robežās, bet ar plānu – paaugstināts.

Lai gan par zelta standartu acu spiediena mērīšanā visā pasaulē joprojām uzskata Goldmana metodi, kad spiediens tiek mērīts, pieskaroties acs virsmai ar tonometru, mūsdienās visbiežāk izmanto bezkontakta tonometrus.

Ja radušās aizdomas par glaukomu, neaizvietojama izmeklēšanas metode ir oftalmoskopija, ko veic paplašinot acs zīlīti un ar oftalmoskopu aplūkojot redzes nerva disku, un perimetrija jeb redzes lauka noteikšana.

Glaukoma progresē nemanāmi un centrālā redze parasti saglabājas līdz pat smagai slimības stadijai, taču pirms tam redzes laukā rodas specifiskas izmaiņas – tas sašaurinās un attīstās tā saucamā tuneļveida redze.

Lai diagnosticētu glaukomu un noteiktu tās formu, tiek veikta arī gonioskopija jeb acs priekšējās kameras kakta apskate ar spraugas lampu. Tas ļauj ārstam atšķirt, vai ir atvērtā vai slēgta kakta glaukoma un izvēlēties atbilstošu ārstēšanu.

Savukārt ar optiskās koherences tomogrāfijas (OCT) palīdzību var izvērtēt redzes nerva un tīklenes stāvokli, jo bieži vien mēdz būt ne tikai glaukoma, bet arī distrofiskas izmaiņas tīklenē.

Der atcerēties, ka pacientiem ar ģenētisku predispozīciju glaukoma pēc dažiem gadiem var attīstīties arī otrajā acī.

Ārstē ar zālēm, operē reti

Ja pacients pie ārsta vērsies novēloti, kad glaukoma jau ir beigu stadijās un redzes funkcijas ir zaudētas, tās ne ar kādām metodēm atjaunot vai uzlabot vairs nav iespējams, tādēļ ļoti svarīgi slimību atklāt pēc iespējas agrīni, kamēr redzes nerva bojājums ir neliels, lai uzsāktu atbilstošu ārstēšanu un aizkavētu slimības progresēšanu.

Glaukomas terapiju uzsāk ar medikamentiem, kuru lietošanas mērķis ir sasniegt acs iekšējā spiediena līmeni, kas ļautu saglabāt redzi tādu, kāda tā ir slimības atklāšanas brīdī pēc iespējas ilgāk, vēlams – līdz pat dzīves beigām.

Tikai tad, ja ar zālēm spiedienu neizdodas samazināt un noturēt pietiekoši zemā līmenī, izmanto lāzerterapiju vai ķirurģisku operāciju. Pacientiem ar paaugstinātu acu iekšējo spiedienu, kuriem kaut kādu iemeslu dēļ, piemēram, pēc insulta, ir grūti lietot lokālos medikamentus, kā arī glaukomas agrīno stadiju ārstēšanai izmanto selektīvo lāzertrabekuloplastiku.

“Tā ir moderna un saudzīga metode, kas ļauj uzlabot šķidruma atteci acī, paplašināt esošos vai izveidot papildus ceļus tā cirkulācijai,” stāsta oftalmoloģe. Pacientiem ar slēgta kakta glaukomu lāzerterapija ir viens no līdzekļiem, lai nepieļautu akūtas lēkmes sākšanos.

Ja, neskatoties uz visām ārstu pūlēm, glaukomas straujo progresēšanu neizdodas apturēt, ir jāveic ķirurģiska operācija, kuras laikā acs priekšējā kamerā tiek izveidota atvere.

“Glaukomu izārstēt nevar. Arī redzes  uzlabošanās pēc glaukomas operācijas nav un nebūs. Tā vai nu saglabāsies jau esošajā apjomā vai turpinās pasliktināties,” uzsver VCA poliklīnikas Pulss oftalmoloģe Irina Korņilova. Tieši tādēļ svarīgi noķert glaukomu pēc iespējas ātrāk, kamēr tā vēl nav paspējusi nodarīt redzei neatgriezenisku postu.

7 fakti par glaukomu

  • Ar glaukomu slimo aptuveni 2–10% iedzīvotāju pēc 50 gadu vecuma.
  • Visbiežāk – 90% gadījumu, sastopama atvērta kakta glaukoma.
  • Glaukomas pacientu pirmās pakāpes radiniekiem šīs slimība attīstības risks ir par 22% augstāks.
  • Ja cilvēkam ir ģenētiska predispozīcija, glaukoma pēc dažiem gadiem var attīstīties arī otrajā acī.
  • Acs iekšējā spiediena palielināšanās par 1 mmHg virs augšējās normas robežas palielina glaukomas attīstīšanās risku par 10–12 %.
  • Glaukomas risks palielinās, pieaugot tuvredzības pakāpei.
  • Acī ar plānu radzeni (555 mikrometri vai mazāk) glaukomas risks ir trīs reizes lielāks, nekā acī ar biezu radzeni (588 mikrometri un vairāk).

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
Jau atkal tās nejaukās tulznas un tulzniņas! Pēdu kopšanas ABC jaunas vasaras sezonai 1
6 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc grūtniecības laikā mēdz būt urīna nesaturēšana un kā ar šo problēmu tikt galā pēc dzemdībām?
6 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Delikātā problēma – nesaturēšana. Novērojumos dalās ķirurģe proktoloģe Baiba Putniņa 1
6 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Trokšņa audio austiņās var būt par daudz! 1
7 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viņķele: “Latvijā visus nevakcinētos sauc par nozombētiem vakcīnidiotiem, bet nedrīkst jaukt piesardzīgos ar “antivakseriem”! 158
8 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Cerīgais jūnijs, kad varēs nevilkt maskas un doties uz koncertiem! Pavļuts brīdina, ka jāgatavojas revakcinācijai 57
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Svarīgākās ir mūsu dzīvības, nevis Vitenbergs, bet kur vispār OIK pazudis?” Kreituse par kovidu un “noraktām” tēmām 45
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Tēti, lūdzu, piedod man…”: princis Harijs nosūtījis atvainošanās vēstuli savam tētim, princim Čārlzam 17
1 diena
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
“Liecinieki teica, ka viņš vispār neesot bremzējis.” Ģenerālis Vectirāns nāvējoši sabraucis sirmgalvi 210
1 diena
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Jau atkal tās nejaukās tulznas un tulzniņas! Pēdu kopšanas ABC jaunas vasaras sezonai 1
6 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Trokšņa audio austiņās var būt par daudz! 1
7 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Kādēļ satraukties par ilgāku nekustīgu sēdēšanu? 1
8 stundas
LA
LA.LV
Veselam
„Veselības centru apvienība” vakcinē Rīgas Stradiņa universitātē
Nedēļa
LA
LA.LV
Veselam
Kā tikt galā ar alerģisko konjunktivītu
Nedēļa
LA
LA.LV
Veselam
Pelargoniju ziedi – prieks acīm, saknes – veselībai
6. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Covid-19 un neiroloģiskās slimības – izplatīta kombinācija 7
6. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
9 ieteikumi urīnpūšļa veselībai – kā palīdzēt urīnpūslim būt stipriniekam 2
6. maijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Saprātīga, slodze, pulsometrs, piemērots apģērbs, atbilstošs uzturs – padomi, uzsākot skriešanas treniņus 1
30. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Samazinot cukura patēriņu, organismam C vitamīna tiks vairāk 1
28. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Neaizmirstam – rūpes par veselību ir aktuālas 365 dienas gadā!
28. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ietaupījuma iespēja aptiekas piedāvājumā kā atbalsts Latvijas iedzīvotājiem
26. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vai visi skolēni mācās pie rakstāmgalda?
21. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
7 iemesli, kāpēc tavam mieram un miegam var noderēt senais, labais baldriāns 1
21. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Veselības centru apvienība” (VCA) mediķi šodien vakcinējuši 3250 vakcīnas pret Covid-19 4
16. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptieka” atzīta par līderi veselības nozares zīmolu ilgtspējas indeksā 2
13. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Samazini stresa ietekmi! 10 speciālista ieteikumi, kā saglabāt normālu asinsspiedienu
12. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Lieldienās VCA apkalpotajos vakcinācijas punktos savakcinēti teju 3000 cilvēki 4
7. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
„Mēness aptieka” pieejamākus padara 200 pieprasītus aptiekas produktus 4
6. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Kāpēc dermatoloģiju varētu uzskatīt arī par romantisku specialitāti 2
24. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Melatonīna paaugstināšanai – ne tikai valrieksti 2
24. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Smiltsērkšķa droga satur unikālu vitamīnu kombināciju! 2
22. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Organisma atjaunošanās pēc mājās izslimota Covid-19 – konsultē uztura speciāliste
17. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kas tā tāda – nekārtīga vēdera izeja?
16. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Viltīgi klusā redzes laupītāja – glaukoma
11. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
It kā naglas būtu saēdies! Garšas un ožas zudums var būt signāls nopietnai slimībai 1
10. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vai protat uzveikt gremošanas kaprīzes?
9. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Iesnas, bronhīts, konjunktivīts, impetigo … Ko vēl mums var „uzdāvināt” cits vīrusa nēsātājs?
3. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
novērst elpceļus ietekmējošos faktorus, kas izraisa veselībai traucējošu krākšanu
3. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Asinsvadu veselību uz vēlāku laiku neatliec!
2. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Viņķele: “Latvijā visus nevakcinētos sauc par nozombētiem vakcīnidiotiem, bet nedrīkst jaukt piesardzīgos ar “antivakseriem”! 158
8 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Kādēļ satraukties par ilgāku nekustīgu sēdēšanu? 1
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ceturtdien atklāti 666 Covid-19 gadījumi un astoņi sasirgušie miruši 9
9 stundas
LE
LETA
Veselam
Cik daudzi Latvijā šobrīd ir vakcinēti? 2
12 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Cerīgais jūnijs, kad varēs nevilkt maskas un doties uz koncertiem! Pavļuts brīdina, ka jāgatavojas revakcinācijai 57
14 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Tas ir absurds!” Deputāte par to, kāpēc Covid-19 izslimojis var neievērot pašizolāciju, bet vakcinētais ne 38
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Paziņo, kur atklāts vislielākais jauno Covid-19 gadījumu skaits 2
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvija saslimstības ziņā pakāpusies līdz sestajai vietai: turpinās saslimstības ar Covid-19 pieaugums 30
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijas hokeja izlase priekšpēdējā pārbaudes spēlē zaudē Šveicei
27 minūtes
LA
LA.LV
Veselam
Viņķele: “Latvijā visus nevakcinētos sauc par nozombētiem vakcīnidiotiem, bet nedrīkst jaukt piesardzīgos ar “antivakseriem”! 158
8 stundas
Ieva Ēvalde
Ziņas
Neredzamie Rīgas hosteļi: Kā ir gulēt vienā istabā ar ballētājiem, kurjeriem, celtniekiem un pat bezpajumtniekiem 17
11 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Cerīgais jūnijs, kad varēs nevilkt maskas un doties uz koncertiem! Pavļuts brīdina, ka jāgatavojas revakcinācijai 57
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Dažviet gaidāms pērkona negaiss. Laika prognoze sestdienai
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Sievietei piedraud ar nazi un ar spēku ievelk vārtrūmē: Rīgā noticis izvarošanas mēģinājums 3
3 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
“Liecinieki teica, ka viņš vispār neesot bremzējis.” Ģenerālis Vectirāns nāvējoši sabraucis sirmgalvi 210
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Kas notiks, ja Latvijā aptrūksies “AstraZeneca” devas otrajām potēm? Skaidro veselības ministrs Pavļuts 45
1 diena
KO
kokteilis.lv
Ziņas
FOTO, VIDEO. Amerikas pludmalē izskalots plēsīgs “briesmonis”, kas mitinās tikai okeāna visdziļākajā dzelmē 10
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: Krišjānis, Elfa, Elvita un Aivita 1
10 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Infektoloģe atklāj, ko par vakcinēšanos pret Covid-19 var dzirdēt slimnīcas gaiteņos 28
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Strenču novadā nofilmē lāču mammu ar trim mazuļiem 13
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Kad vēders kurkst un laika maz: ātri pagatavojamā pica pannā 4
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Aktrise Baiba Indriksone atklāj līdz šim nezināmu faktu par savu dzīvi: gluži kā filmā “Limuzīns Jāņu krāsā” 3
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Tēti, lūdzu, piedod man…”: princis Harijs nosūtījis atvainošanās vēstuli savam tētim, princim Čārlzam 17
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Latvijas hokeja izlase priekšpēdējā pārbaudes spēlē zaudē Šveicei
21:18
LE
LETA
Ziņas
Levits: Valsts pienākums būtu atbalstīt ne tikai sabiedriskos, bet arī komerciālos medijus
21:15
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Pirms 170 gadiem piedzima pirmais latviešu botāniķis
20:11