Foto – Shutterstock

Hemangioma: kāpēc tā rodas un vai noteikti jālikvidē? 0

Kā rodas

Piepeši parādījies spilgti sārts punktiņš uz ādas pamazām kļuvis par paprāvu plankumu… Tomēr uztraukumu par iespējamu bīstamu kaiti klīdina ārsta diagnoze – tā ir hemangioma, labdabīgs ādas veidojums. Kāpēc hemangioma rodas, un vai tā noteikti jālikvidē?

LE
LETA
Ziņas
Latvijā parādījies jauns krāpšanas veids. Kas iedzīvotajiem jāņem vērā? 21
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Prezidentam vajadzētu būt mazliet kritiskākam pret tiem cilvēkiem, kas ir ap viņu.” Kreitusi nošokējusi kāda situācija 18. novembrī 118
16 stundas
DB
Dace Bumbiere
Stāsti
Dzimst aizvien vairāk dvīņu. Izskan versija, ar ko tas saistīts 13
1 diena
Lasīt citas ziņas

“Ar šādu veidojumu bērni jau piedzimst, taču angioma var rasties arī vēlāk, dzīves laikā. Vairākums šādu veidojumu ir tikai kosmētisks defekts, tomēr nereti tie var liecināt arī par nopietnu veselības problēmu,” skaidro dermatoloģe Lauma Valeine.

Pastāv vairāku veidu iedzimti asinsvadu veidojumi. Lielākā daļa no tiem pieskaitāmi pie attīstības traucējumiem jeb malformācijām. Daļa veidojumu var būt izskaidrojami ar ģenētiskām patoloģijām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Hemangiomas atšķiras pēc izskata un struktūras, tomēr vienojošais ir to rašanās veids. Ātri savairojas asinsvadus veidojošās endotēlija šūnas, rodas paplašināts asinsvadu tīklojums. Tas var būt gan savīts vienkopus kā kamoliņā, gan izvietojies paralēli ādas virsmai.

“Asinsvadu jaunveidojumu ieraugām ādas virspusē kā sarkanas krāsas punktu vai plankumu. Tas var būt dažādā intensitātē – no gaiši sārta līdz purpursarkanam. Mēdz būt arī ādas krāsas asinsvadu veidojumi.

Ja asinsvadi izvietoti tuvāk ādas virspusei, veidojums ir gaišāks, bet, ja tie atrodas dziļāk, – tumšāks. Pastāv sakarība arī starp angiomas krāsu un nepaklausīgo asinsvadu izmēru, jo tie var savairoties gan kā smalki diedziņi, gan kā rupji linu striķi,” salīdzina Lauma Valeine.

Hemangioma var būt dažāda lieluma – no pusmilimetra līdz pat pamatīgam plankumam. Iedzimtā hemangioma var plesties pat pa pusi kājas vai rokas, segt lielu daļu sejas.

Veidojums mēdz būt ne tikai vienā līmenī ar ādu, bet arī mazliet piepacelts, izvelvēts uz āru. Piemēram, ķiršveida angioma ir kā sarkans ķirsītis uz ādas, tikai daudz sīkāka.

Hemangioma var izveidoties arī dažādos iekšējos orgānos, piemēram, aknās, zarnu traktā, bronhos vai galvas smadzenēs. Ar to ārstēšanu nodarbojas citu specialitāšu mediķi.

Mazuļa nejaukais pavadonis

Vairāki asinsvadu veidojumi, piemēram, ķiršveida angioma, senilā hemangioma, keratoakantoma un tā dēvētais venozais ezers, rodas dzīves laikā. Tie parasti parādās pusmūžā vai vēlāk, pārsvarā traucējot vien izskatam vai psiholoģiskajai labsajūtai.

Taču ar aplamu asinsvadu zīmi mēdz arī piedzimt. Iedzimtie veidojumi ir visbiežāk sastopamais jaundzimušo labdabīgais audzējs. Tiek lēsts, ka šāda asinsvadu vaina vidēji ir 1–2,5% jaundzimušo.

Iedzimtie asinsvadu veidojumi, kā rāda pats nosaukums, ir ģenētiski mantoti no vecākiem. Šīs malformācijas vēl tiek pētītas, un pašlaik nevar precīzi noteikt, kā un kāpēc tās tiek pārmantotas, uzsver ārste.

Nav gan tā, ka mazulim zīme uz ādas būs tieši tajā pašā vietā kā kādam no vecākiem.

Daudziem bērniņiem ir tā dēvētais portvīna traips – neregulārs plankums uz ādas, kas var būt vairāk vai mazāk sārts vai pat purpursarkans. Visbiežāk tas parādās uz sejas vai kakla, taču mēdz būt arī citās ķermeņa vietās, piemēram, gļotādās.

Iedzimtā angioma mazulim var nesagādāt sāpes vai citādas nepatīkamas izjūtas, tā ir vienīgi vizuāls ādas defekts. Turklāt daļa šo veidojumu ar laiku izzūd paši no sevis. Tomēr ne visas angiomas ir nelielas un virspusējas. Ja veidojums ir dziļš un plešas lielā ādas laukumā, tas var kropļot izskatu, līdz ar to vēlāk radīt psiholoģiskas problēmas. Jāsaprot, ka augs bērns un līdzi ar viņu – veidojums, jo arī asinsvadi palielināsies.Ielauzums/citāts: Pasaulē vairākums mediķu uzskata: ja zīdainim ir liela hemangioma, tā jālikvidē un jo ātrāk, jo labāk.

Turklāt nereti veidojums uz ādas liecina par iekšējo orgānu iedzimtu patoloģiju. Ir dažādi sindromi, kam viena no izpausmēm ir hemangioma.

Jebkurā gadījumā, ja jaundzimušajam ir šāds veidojums, vajadzētu konsultēties ar ārstu, kā rīkoties tālāk. Turklāt hemangioma regulāri jākontrolē pie pediatra vai dermatologa, lai konstatētu, vai tā neaug un nemainās.

Atklājums pusmūžā

Pieaugušajiem visbiežāk sastopama ķiršveida angioma, ko dēvē arī par senilo, tātad ar vecumu saistītu hemangiomu.

Agrāk šāds veidojums parādījās vien pēc 45–50 gadu vecuma, bet pašlaik arvien vairāk rodas jaunākiem cilvēkiem. Tas visbiežāk parādās uz ķermeņa, bet iespējams arī uz sejas. Ķermeni var klāt daudzas šādas angiomas.

Ķiršveida angioma mēdz būt pavisam nemanāma – kā sīks, vien milimetru liels, sarkans punktiņš, taču tā var būt arī prāvāka un pat visai liela – līdz puscentimetram. Līdz ar vecumu koši sarkanais punkts mēdz palielināties. Sākumā veidojums ir vienā līmenī ar ādu, pēc tam izvelvējas, paceļas virs ādas.

* Dzīves laikā var rasties arī angiokeratoma, kam raksturīga ne tikai asinsvadu paplašināšanās, bet arī ādas virsējā slāņa, epidermas, sabiezēšana, rodas ādas sabiezējums.

* Uz sejas, lūpu sarkanajā daļa mēdz parādīties zilgans, piepacelts veidojums, ko dēvē par venozo ezeru.

* Bieži vaicā, kāpēc vieniem rodas dažādi asinsvadu veidojumi, bet citiem ne. Galvenie faktori ir ģenētiski nosacīti. Tā ir iedzimta īpatnība – asinsvadi izvietoti tuvu ādai.

Asinsvadu veidojuma attīstību provocē arī ārējās vides faktori, piemēram, bieža atrašanās saulē un dažādu karstuma procedūru izmantošana.

Dzīves laikā radušās angiomas netraucē un nerada problēmas, tās nav nepieciešams likvidēt, jo ir tikai kosmētisks defekts. Vien jāzina – ja šo veidojumu gadīsies traumēt, tas pamatīgi asiņos. Nereti cilvēki uztraukumā zvana, jo no hemangiomas plūst un plūst asinis. Droši vien, pašam nemanot, tā nejauši tikusi ievainota. Tādā brīdī galvenais – šo vietu stingri nospiest. Tad asinsvadi saplaks un asiņošana rimsies.

Izpētīts, ka dzīves laikā iegūtie asinsvadu veidojumi nekļūst par ļaundabīgiem audzējiem, tomēr ne vienmēr varam būt tik pārliecināti. Ir aptuveni divtūkstoš ādas slimību, un viena no tām – melanoma, ļaundabīgs ādas audzējs. Viens no melanomas veidiem, tā dēvētā amelanotiskā melanoma, pēc izskata var būt līdzīga angiomai. Parasti gan šis ādas veidojums ir lielāks par pieciem milimetriem.

Ievēro! Cilvēks pats nevar noteikt, kāds jaunveidojums viņam radies un vai tas ir bīstams. Nepieciešama ārsta, vislabāk dermatologa, konsultācija, lai pārliecinātos, vai tas patiesi ir labdabīgs.

Kas palīdzēs

Ārsts, konstatējot asinsvadu veidojuma būtību, ieteiks terapiju. Jaundzimušo hemangiomas nereti nav jāārstē, tās izzūd jeb regresē pašas no sevis, tomēr ieteicama regulāra kontrole.

Lielāki veidojumi mēdz čūlot, tāpēc svarīga ir brūču aprūpe, lai izvairītos no iespējamās infekcijas.

Jaundzimušajam veidojumu ārstē ar speciālām steroīdu injekcijām, kas samazina asinsvadu masu. Ja jaunveidojumi uz sejas vai ķermeņa parādās dzīves laikā, to likvidēšanai izmanto asinsvadu lāzeru vai intensīvi pulsējošās gaismas ierīci. Abas metodes ir drošas, to principi ir līdzīgi, tikai dažādi ir viļņu garumi.

Ārstēšanas laikā tiek slēgti nevajadzīgie asinsvadi – tos it kā aizkausē, līdz ar to tiek bojāta patoloģisko asinsvadu struktūra. Iedarbība notiek selektīvi uz asinsvadiem tikai konkrētajā ādas laukumā, tikpat kā neskarot apkārtējos veselos audus. Pēc procedūras 3–4 nedēļu laikā jaunveidojums saplok, samazinās vai pilnībā izzūd, āda to it kā apēd.

Nelielas angiomas var likvidēt pat vienas procedūras laikā. Lielākam veidojumam vajadzēs vairākus seansus un ilgāku laiku. Metodi konkrētas hemangiomas apstrādei noteiks ārsts dermatologs. Tā atkarīga no veidojuma dziļuma un atrašanās vietas.

Tomēr nav tā, ka likvidējot hemangioma vairs nekad neparādīsies. Ja piemīt šāda tendence, pēc laika asinsvadu patoloģija var veidoties atkal. Līdzīgi kā ar tā dēvēto kuperozi jeb asinsvadu tīkliņu uz sejas vai kājām – pa ja tas likvidēts, visu atlikušo mūžu nepieciešams lietot speciālu kosmētiku, kas nomierina asinsvadus, stiprina to sieniņas, neļauj veidoties jauniem asinsvadiem.

Bieži vaicā, vai no hemangiomas iespējams izvairīties. Nav zinātnisku pierādījumu par kādu īpašu metodi vai līdzekļiem, tomēr var līdzēt padoms – prātīgi ar sauli! Ultravioleto staru ietekmē ādā pastiprināti veidojas jauni asinsvadi, it īpaši – virspusējie, patoloģiskie asinsvadi.

Tāpat mērenība jāievēro karstuma procedūrās. Pirtī vai karstā dušā vienmēr jānoskalojas ar aukstu ūdeni. Karstumā asinsvadi izplešas, bet auksts ūdens tos it kā aiztaisa ciet, liek sašaurināties.

Ieteicams divreiz gadā kursa veidā lietot C vitamīnu saturošu līdzekli, noder arī ārstniecības augi, ka stiprina asinsvadu sieniņas, piemēram, zirgkastaņas vai sarkano vīnogu lapu ekstrakts.

Āda ir dzīvībai svarīgs orgāns, tāpēc vajadzētu rūpīgi sekot līdzi tās izskatam. Pamanot pārmaiņas dzimumzīmē, vasarraibumā vai citā plankumā, tas noteikti jāparāda ģimenes ārstam vai dermatologam!

 

36,6 °C konsultante LAUMA VALEINE, skaistuma klīnikas 4. dimensija dermatoloģe

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
Pēteris Apinis: Augsto smago saslimstību un mirstību no Covid–19 un citām slimībām lielā mērā nosaka valdības sētās nāves bailes 82
17 stundas
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Ģimenes ārste pastāsta, kā ārstēties no Covid-19 mājas apstākļos 39
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ielu intervijas: vai jūs būtu gatavi divreiz nedēļā brīvprātīgi testēties pret Covid-19? 39
20 stundas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Latvijā gripa vēl nav konstatēta, toties plaukst un zeļ saslimšana ar citām akūtajām augšējo elpceļu infekcijām. Kā ārstēties?
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā parādījies jauns krāpšanas veids. Kas iedzīvotajiem jāņem vērā? 21
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Prezidentam vajadzētu būt mazliet kritiskākam pret tiem cilvēkiem, kas ir ap viņu.” Kreitusi nošokējusi kāda situācija 18. novembrī 118
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ārste pastāsta, kāds ir Covid-19 saslimušo cilvēku profils, kuri nonāk slimnīcās 62
10 stundas
DB
Dace Bumbiere
Stāsti
Dzimst aizvien vairāk dvīņu. Izskan versija, ar ko tas saistīts 13
1 diena
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Ziņas
“Dzīvības vainags” ir veltījums maniem bērniņiem, kas nomira pēc piedzimšanas – nepaauklēti, nesamīļoti… Saruna ar romāna autori
20 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilais vakcinācijas punkts pirmajā mēnesī Rīgā un reģionos pret Covid-19 vakcinējis vairāk nekā 1300 iedzīvotājus 1
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Veselības centru apvienība: Covid-19 pacienti novērtē ārsta izbraukumu uz mājām 3
5 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 9
5 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 9
25. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
17. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Rūpēs par vīriešu veselību 7
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā zināt pareizās devas vitamīniem? 7
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mājsēdē būtiski cieš pusaudžu miegs un emocionālā veselība 9
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Repharm” uzņēmumus novērtē ar valsts apbalvojumu vadītājai Stellai Lapiņai 2
2. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko iedzīvotāji domā par savu imunitāti? 10
28. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptiekas” atvērtas jau no septiņiem rītā 1
27. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kur vīrusa daļiņu ir vairāk un pastāv lielāks risks inficēties? 7
25. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilā vakcinācijas punkta izbraukumiem liels pieprasījums jau pirmajā nedēļā 5
23. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ceļazīmes sadzīvošanai ar gada tumšo laiku 1
22. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsu jaunajā realitātē konsultācijas tiešsaistē ir farmaceitiskās aprūpes daļa 3
19. oktobris, 2021
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 12
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
14. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
13. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
ML
Māra Libeka
Veselam
Gandrīz 30 tūkstošiem senioru nav sava ģimenes ārsta. Kā šie pakalpojumi viņiem tiek nodrošināti? 19
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Populārākais vēlējums Ziemassvētkos un Jaunajā gadā būs – “Lai laba veselība!” 2
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Covid-19 seku mazināšana jauniešu vidū ir aktuāla – 17 000 saņems atbalstu 1
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
“Kamēr daudzi nevakcinējas pret kovidu, HIV pacienti lūdzas, lai viņiem būtu šāda iespēja,” Ažiņa atklāj, vai būs pieejama arī vakcīna pret HIV 25
4 dienas
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts atklāj, cik miljonus “MikroTik” valdes priekšsēdētājs apņēmies ziedot BKUS 27
5 dienas
DB
Dace Baltruma
Ziņas
Lasītāja: Plaisa starp “mēs” un “viņi” plešas platumā. Vai kāds parēķinājis, cik nonākuši kapu kalniņā tikai tādēļ, ka laikus netika pie ārsta? 71
4 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Par iespaidīgu krāpšanu ar kriptovalūtu arestē latvieti. Jaunā vīrieša upuri varētu būt ap 1000 cilvēku un nozagts vismaz pusmiljons eiro 21
8 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: Manā izpratnē tā dēvēto melnās lentas dienu mūsu valstī vienkārši ir par daudz 66
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Naktī Vidzemē gaidāms aukstums līdz -18 grādiem. Laika prognoze pirmdienai 4
11 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Skolēni kā sacīkšu zirgi un pedagogu kļūdas: ko atklāj skolu akreditācijās? 25
13 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Ziņas
“Izklausīsies neticami, bet dusmīgam cilvēkam sanāk vislabākā maize.” Maizes tēvs Aigars Opihtins par maiznieka darbu
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Prezidentam vajadzētu būt mazliet kritiskākam pret tiem cilvēkiem, kas ir ap viņu.” Kreitusi nošokējusi kāda situācija 18. novembrī 118
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā parādījies jauns krāpšanas veids. Kas iedzīvotajiem jāņem vērā? 21
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ielaužas Ziemassvētku tirdziņā, sagāžot barjeras: vairākās Eiropas pilsētās notikuši protesti pret Covid-19 ierobežojumiem 43
10 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
Vai tiešām katoļu priesteriem ir aizliegts precēties? Atbild prāvests Ilmārs Tolstovs 84
1 diena
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Nomainīju vasaras riepas. Par 10 eiro dārgāk nekā pirms gada. Vai nav par skarbu? 62
1 diena
Daina Šulca
Stāsti
“Es gribu dzīvot laimīgu dzīvi Latvijā.” Jānis aizbrauca no Latvijas pēc PSRS sabrukuma un tagad atgriezies dzimtenē 74
1 diena
DJ
Diāna Jance
Ziņas
“Manuprāt, piedzīvojam ļoti izšķirīgu laiku, kaut kāda laikmeta beigas.” Intervija ar aktrisi Rēziju Kalniņu 39
1 diena
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Obligāts bērna kopšanas atvaļinājums tētiem? Vismaz divus mēnešus bērnu būs jāpieskata tēvam 101
1 diena
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 133
2 dienas
DB
Dace Bumbiere
Stāsti
Dzimst aizvien vairāk dvīņu. Izskan versija, ar ko tas saistīts 13
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No ārvalstīm saņemta “karsta informācija” par kādas Latvijas politiski nozīmīgas personas iespējamiem pārkāpumiem 87
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
FOTO. 5 praktiski padomi, kā mājās uzburt Ziemassvētku sajūtu 2
2 dienas
"V
"Mājas Viesis"
Kokteilis
Brīnumainā kārtā postošu ugunsgrēku pārcietis galds, pie kura Dž. K. Roulinga rakstīja grāmatu par Hariju Poteru
22:41
LA
LA.LV
Ziņas
Visticamāk, jau tā augstā cena pieaugs vēl vairāk: CSDD drošības prasību dēļ vadītāju apliecības kļūs dārgākas 7
21:37
LA
LA.LV
Ziņas
Par iespaidīgu krāpšanu ar kriptovalūtu arestē latvieti. Jaunā vīrieša upuri varētu būt ap 1000 cilvēku un nozagts vismaz pusmiljons eiro 21
20:22