E. Gulbja laboratorijas speciālists Miks Gavars: “Astoņu mēnešu laikā ir tik daudz redzēts, ka, ieraugot pacientu, kuram parādījušies simptomi, jau spējam paredzēt, kad  analīžu rezultāts būs pozitīvs. Piemēram, garšas un ožas zudums ir ļoti raksturīgs simptoms, sākot ar trešo dienu kopš inficēšanās vai jau pārslimojušam cilvēkam.”
E. Gulbja laboratorijas speciālists Miks Gavars: “Astoņu mēnešu laikā ir tik daudz redzēts, ka, ieraugot pacientu, kuram parādījušies simptomi, jau spējam paredzēt, kad analīžu rezultāts būs pozitīvs. Piemēram, garšas un ožas zudums ir ļoti raksturīgs simptoms, sākot ar trešo dienu kopš inficēšanās vai jau pārslimojušam cilvēkam.”
Foto: Karīna Miezāja

“Kovids ir un būs ikdiena.” Molekulārais biologs Mikus Gavars par to, kā notiek inficēšanās un vai vīruss var ielidot mājā pa logu 17

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Pieaugot inficēšanās riskam ar koronavīrusu, palielinās arī šī vīrusa diagnosticējušo testu veikšanas intensitāte – agrāk Latvijā diennaktī tika apstrādāti 1500–2000 testu, bet patlaban to daudzums ir dubultojies.

LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 19
14 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 77
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas Norvēģijā miruši 23 cilvēki 41
9 stundas
Lasīt citas ziņas

Gandrīz pusi no visiem testiem veic E. Gulbja laboratorijā, kura savas analīžu paraugu ņemšanas vietas ir izvietojusi ne tikai Rīgā, bet arī Daugavpilī, Liepājā, Ventspilī, Kuldīgā, Talsos un citviet.

Taču gaidīšanas laiks, lai pārliecinātos, ka neesi inficēts, kļūst arvien ilgāks.

“Kovids ir un būs ikdiena,” saka laboratorijas speciālists, molekulārais biologs Mikus Gavars.

“Latvijas Avīze” devās uz laboratoriju, lai uzzinātu, kāds ir tās darba ritms.

Kopš marta netālu no laboratorijas centrālās ēkas Rīgā, Brīvības gatvē 366, atrodas divi nelieli namiņi, kur katru darbdienu un arī brīvdienās tie, kuriem radušies Covid-19 raksturīgie simptomi, trijās pieņemšanas vietās dodas noņemt testēšanai nepieciešamo iztriepi no deguna un rīkles gļotādas.

Pie medicīnas māsas Jolantas (no kreisās) E. Gulbja laboratorijā dienā iegriežas ap 70–80 cilvēku, kuri vēlas veikt diagnosticējošo testu. Laboratorijas valdes pārstāve Sandra Dimante atgādina, ka Latvijas pilsoņiem testēšana notiek bez maksas – par to samaksā valsts.
Foto: Karīna Miezāja

Medicīnas māsai Jolantai ik dienu šī procedūra jāveic apmēram 70–80 klientiem. Līdzīga situācija ir arī viņas kolēģēm. Rindā te neviens nestāv, jo viss notiek pēc iepriekšējā pieraksta. Pēc katra klienta māsiņa dezinficē telpu.

Taču abu namiņu parādīšanās radījusi pamatīgu satraukumu tuvumā esošā daudzdzīvokļu nama iedzīvotājos, kuri baidās, ka turpat staigā iespējamie kovida slimnieki!

Šķiet, ka lielākajai daļai iedzīvotāju šajos astoņos mēnešos, kopš parādījies koronavīruss, jau vajadzētu zināt pašu elementārāko informāciju par tā dabu, jo par to masu medijos stāsta vai katru dienu.

Taču izrādās, ka tā tomēr nav.

Laboratorijas speciālists, molekulārais biologs Mikus Gavars teic, ka cilvēku satraukums ir saprotams, bet tam neesot pamata: “Inficēšanās galvenokārt notiek, kontaktējoties ar slimu cilvēku ilgāk par 15 minūtēm tuvāk par diviem metriem.”

Tomēr daļai apkārtējo māju iedzīvotāju tik un tā šķiet, ka vīruss lidinās pa gaisu lielos attālumos un var iekļūt pa logu viņu dzīvokļos.

Nav tādu “siekalu testu”

E. Gulbja laboratorijas speciālists Miks Gavars: “Astoņu mēnešu laikā ir tik daudz redzēts, ka, ieraugot pacientu, kuram parādījušies simptomi, jau spējam paredzēt, kad analīžu rezultāts būs pozitīvs. Piemēram, garšas un ožas zudums ir ļoti raksturīgs simptoms, sākot ar trešo dienu kopš inficēšanās vai jau pārslimojušam cilvēkam.”
Foto: Karīna Miezāja

Noņemtie analīžu paraugi tiek nogādāti galvenajā to testēšanas vietā Rīgā, Dzelzavas ielā, kur šo procedūru veic deviņi laboranti un trīs laboratorijas speciālisti, kuriem darba intensitāte ar katru dienu pieaug, tāpēc nepieciešams arvien vairāk laborantu.

Strādājot maiņās, darba ir tik daudz, ka ir pat tādas dienas, kad pēdējais noņemtā analīžu parauga stobrs tiek apstrādāts sešos un pat astoņos nākamās dienas rītā.

Bet tagad taču ir parādījušies siekalu testi – iespļauj trauciņā un viens divi tiec pie atbildes – esi vai neesi slims! Laboratorijas speciālists Gavars kļūst pikts, tas esot pilnīgi aplams formulējums – tādu siekalu testu neesot.

“Izmeklējamais materiāls ir vienīgā atšķirība. Pētījumos ir pierādīts, ka siekalas var tikt izmantotas SARS–CoV-2 vīrusa noteikšanai, bet tās tiek testētas identiski kā iztriepes no rīkles un aizdegunes.

Siekalu galvenā priekšrocība ir tā, ka, lai tās savāktu, nav nepieciešama medicīnas māsa, kas strādā atsevišķās nodalītās analīžu paraugu ņemšanas vietās, un šis process nav tik nepatīkams un ir ātrāks nekā ierastais paņēmiens. Medicīnas personāla trūkst visā pasaulē.

Pacienta siekalas var savākt mājās, mašīnā vai kādā citā vietā. Tiesa, siekalas nevar spļaut jebkurā traukā, kas gadās pa rokai, – tam ir nepieciešams speciāls parauga savākšanas komplekts, ko laboratorija nodrošina.

Tieši Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) izvērtē, kurā gadījumā labāk ir savākt siekalas, nevis iztriepes no deguna un rīkles gļotādas. Tas parasti notiek tur, kur tiek konstatēts infekcijas uzliesmojums – skolās, pansionātos, uzņēmumos.

Ņemot vērā ierobežotos resursus, tieši izmantojot siekalu paraugus, ir iespējams paplašināt maksimāli testējamo personu loku,” skaidro M. Gavars.

Bet laboratorijas valdes pārstāve Sandra Dimante atgādina, ka visas darbības, ko medicīnas māsas veic skolās un bērnudārzos, esot jāsaskaņo ar vecākiem.

Ja kāds no vecākiem nepiekrītot, ka no viņa bērna ņems analīžu paraugu, tad laboratorijas mediķiem neesot nekādu tiesību to darīt. Piemēram, kāds tēvs ne tik sen, izbaudot diskomfortu, ko rada bakstīšana ar kociņu degunā un kaklā, aizliedzis veikt šo procedūru savai meitai.

Siekalas kā analizējamais materiāls pagaidām tiek izmantotas skrīninga veidā tikai lielākajās vīrusa uzliesmojuma vietās, proti, Kuldīgā un Daugavpilī, kur tiek pārbaudīti visi pēc kārtas, bet, kā lēš Veselības ministrija, ar laiku tas varētu tikt pielietots daudz plašāk.

“Medicīnas māsa dienā var paņemt 100 paraugus. Kuldīgā trīs dienās tika savākti 3,5 tūkstoši siekalu materiāla. Ja tas tiktu darīts ar kociņu, tad mūsu laboratorijai vajadzētu piecas jaunas paraugu ņemšanas vietas, kurās strādātu vismaz divas medmāsas divās maiņās. Kopā ar šoferiem personāls vien būtu ap 50 cilvēku,” izskaitļojis M. Gavars.

Tests ar siekalām esot ļoti labs, ja to izmanto pareizajā brīdī. Siekalas vīrusu saturot tajā momentā, kad pacients esot infekciozs, ko vienmēr nevarot teikt par iztriepi no deguna un rīkles.

Vīrusa ģenētiskais materiāls iztriepju paraugos var tikt konstatēts ļoti ilgu laiku pēc pacienta izveseļošanās (pat 90 dienas un vairāk), bet tas nenozīmē, ka cilvēks ir infekciozs un slims. Siekalās vīrusu var konstatēt aptuveni līdz astotajai slimības dienai.

Nāk arī tie, kas jūtas pilnīgi veseli

E. Gulbja laboratorija tāpat kā citas saņem arvien vairāk sūdzību, ka uz testēšanu ir jāgaida rindā. Piemēram, pirmdien valsts zvanu centrs bija saņēmis 10 tūkstošus zvanu no cilvēkiem, kas vēlas veikt koronavīrusu diagnosticējošo testu.

Ja ar katru cilvēku runā divas minūtes, tad parēķiniet, cik cilvēku būtu nepieciešams, lai atbildētu uz visiem zvaniem.

Patlaban izveidojusies tāda situācija, ka diemžēl visus vairs nav iespējams pieņemt prioritāri, tāpēc Veselības ministrijai un SPKC vajadzētu nākt talkā laboratorijām un izstrādāt vadlīnijas un algoritmu, kādos gadījumos testēšana jāveic steidzami, kādos var pagaidīt un kad to nevajag vispār.

“Mēs aicinām cilvēkus saprast, ka ir dažādu prioritāšu testi. Tie, kas ir slimi, vai tie, kuriem ir nepieciešama operācija, ir prioritāri. Ņemot vērā to, ka cilvēki pierakstās individuāli pašplūsmā laboratorijas mājas lapā internetā vai arī zvana, nav iespējams izkontrolēt, vai apmeklētājs ierodas norādītajā dienā, nevis agrāk, tādējādi aizņemot kāda cita vietu.

Pie mums nāk arī tie, kas jūtas pilnīgi veseli, bet ir atbraukuši no ārzemēm un desmit dienas atradušies pašizolācijā. Šādos gadījumos tests nav obligāts, bet darba devējs uzskata, ka analīzes tomēr ir nepieciešamas.

Bet kāpēc tad ir tās desmit dienas?

Klīniskie simptomi parādās līdz 10 dienai, bet, ja vīruss neizraisa simptomus, tad līdz 10. dienai ar lielu varbūtību organisms ar vīrusu ir ticis galā,”stāsta Gavars un piebilst, ka Beļģijas centrālo laboratoriju greznojot uzraksts ar sarkaniem burtiem: “Ceļošana nav neatliekama medicīniskā situācija, nezvaniet mums!”

“Mūsu darbinieces izvaicā zvanītājus, vaicā, kāds iemesls, kāpēc vēlas testu. Tad arī tiek noskaidrots, kuram testēšana ir nepieciešama nekavējoties un kuram ātrums nav tik svarīgs. Šodien rīta pusē jau bija pieteikušies 245 cilvēki.

Latvijas pilsoņiem un rezidentiem testēšanas notiek bez maksas, jo par viņiem samaksā valsts – agrāk par katru analīzi tie bija 54 eiro, bet kopš audzis testēšanas apjoms – 33 eiro.

Dienā paraugi analīzēm tiek noņemti aptuveni 80 ārzemniekiem, kuri par šo pakalpojumu maksā 59 eiro. Viņiem uz laboratoriju ir jāatnāk 24 stundu laikā kopš ierašanās brīža Latvijā,” stāsta S. Dimante.

Nogalināt saimnieku nav vīrusa mērķis

Tie, kuri grib pārliecināties, ka viņi ir pārslimojuši kovidu, bet testu nav veikuši, var doties uz Gulbja laboratoriju, lai veiktu antivielu testu.

M. Gavars stāsta, ka bijis ne mazums tādu cilvēku, kuri uzskatīja, ka jau pagājušā gada novembrī viņi inficējušies ar koronavīrusu, jo pārslimojuši plaušu karsoni, bijis īpatnējs klepus vai, īsāk sakot, jutušies tik slikti kā nekad.

Taču visi šiem cilvēkiem veiktie antivielu testi izrādījušies negatīvi.
CITI ŠOBRĪD LASA

Martā, kad sākās koronavīrusa uzliesmojums, daudziem, tajā skaitā arī laboratorijas darbiniekiem, bija baiļu sajūta, bet tagad tā viņiem esot zudusi, jo pie vīrusa jau pierasts.

M. Gavars: “Kovids ir un būs ikdiena. To, kā šis vīruss attīstīsies, mēs varam tikai minēt. Pētījumi rāda, ka tas, iespējams, ir kļuvis lipīgāks nekā martā. Bet par to, vai tas ir kļuvis niknāks un līdz ar to arī nāvējošāks nekā sākumā, pagaidām ir grūti spriest. Jebkura vīrusa mērķis ir izdzīvot iespējami ilgāk. Neviena vīrusa mērķis nav nogalināt sava saimnieka organismu. Ja tas ir ļauns, viņš nevar ilgi izdzīvot, tāpat kā tad, ja nav lipīgs.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Infekcija izplatījusies ļoti strauji: aprūpes centrā Apē Covid-19 atklāts 48% iemītnieku 1
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas Norvēģijā miruši 23 cilvēki 41
9 stundas
LE
LETA
Veselam
Latvijā atklāts 1031 Covid-19 gadījums, bet miruši vēl 26 sasirgušie 5
10 stundas
LE
LETA
Veselam
Piektdien pret Covid-19 vakcinēti 1780 cilvēki, kas ir līdz šim augstākais rādītājs 1
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 19
14 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 77
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas Norvēģijā miruši 23 cilvēki 41
9 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Daktera vārds tiek izķengāts pa visu valsti!” Ecmanis parāda Jakovina Covid-19 testus un noliedz, ka viņš ārstējis, būdams inficējies 69
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“It kā valdībā netrūktu problēmu…”: jaunā veselības ministra Pavļuta mājoklī pamanītas neizskaidrojamas dīvainības 38
2 dienas
Lasīt citas ziņas
SK
Skaties.lv
Veselam
Fizioterapeite: “Kustība svaigā gaisā ir kvalitatīvāka!” Dabas “sporta zāles” iespējas tiem, kuri ilgojas pēc fitnesa kluba
13 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Daktera vārds tiek izķengāts pa visu valsti!” Ecmanis parāda Jakovina Covid-19 testus un noliedz, ka viņš ārstējis, būdams inficējies 69
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts: Šonedēļ noslēdzas vakcinēšanas pret Covid-19 pirmais vilnis 11
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Vēl nav panākta konkrēta vienošanās par armijas iesaisti vakcīnu pret Covid-19 loģistikā 3
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Kur ceturtdien atklāts vislielākais Covid-19 saslimušo skaits?
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 inficētais otrdien braucis autobusā Rīga-Daugavpils; pasažierus aicina novērot savu veselības stāvokli 1
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Divos Latvijas novados fiksēts straujš Covid-19 gadījumu pieaugums
5 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Koledžas baidās zaudēt prestižu un studentus. Kāpēc IZM vēlas tricināt to statusu? 2
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Komandantstundas laikā policijai izdevies notver vairākus noziedzniekus
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas Norvēģijā miruši 23 cilvēki 41
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Gaidāma aukstākā nakts pēdējos gados. Cik zemu temperatūra kritīs? 1
8 stundas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
“Dzintars” atgriežas ar jaunu jaudu: jau pavasarī veikalu plauktos nonāks iecienītā zīmola produkcija 6
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Cilvēkiem bez negatīva Covid-19 testa neļauj lidot: pastāsta par situāciju “Rīgas” lidostā 3
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 19
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Viljams atzinies, ka “izgāzies” ar dzimšanas dienas dāvanu mīļotajai Keitai: tā viņai nepatika 1
1 diena
SK
Skaties.lv
Kokteilis
Izjukušas Sanas Timmas un hokejista Kaspara Saulieša attiecības: “Novēlu atrast to īsto un vienīgo!” 11
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Uzņēmējs Māris Gailis atklāj, ar ko “patiesībā” darba laikā nodarbojas valsts ierēdņi 27
1 diena
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Cīnās par Burtnieka ezeru vai par krēslu? Zvejnieki uzskata, ka pašvaldība melo un rīkojas beztiesiski 4
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Lidija un Lida
14 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
Aptauja: Kura no Maestro Paula melodijām Tev ir vistuvākā? 60
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izcilam brīvdienu ēdienam! Kalmāra gredzentiņi ar kokosriekstu pienu, kariju, ķiršu tomātiņiem un kabaci
1 diena
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Vakarā pirms aiziešanas mūžībā viņa teikusi māsiņai, lai telefonu vairs nelādē.” Kolēģi sēro par Astrīdas Kairišas nāvi 8
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“It kā valdībā netrūktu problēmu…”: jaunā veselības ministra Pavļuta mājoklī pamanītas neizskaidrojamas dīvainības 38
2 dienas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Koledžas baidās zaudēt prestižu un studentus. Kāpēc IZM vēlas tricināt to statusu? 2
21:46
LE
LETA
Ziņas
Komandantstundas laikā policijai izdevies notver vairākus noziedzniekus
19:56
LE
LETA
Ziņas
Cilvēkiem bez negatīva Covid-19 testa neļauj lidot: pastāsta par situāciju “Rīgas” lidostā 3
19:18