Foto: Shutterstock

Zarnu izmeklēšana – jaunā kvalitātē 0

Daudziem zarnu izmeklēšana šķiet ļoti delikāta, uz ko pacienti nereti sadūšojas vien tad, ja ir obligāta nepieciešamība. Turklāt daudzi domā, ka tas ne tikai ir nepatīkams, bet arī sāpīgs izmeklējums, taču tas vairs neatbilst patiesībai, jo praktiski visās medicīnas iestādēs mūsdienās to veic vieglā sedācijā. Tagad zarnu izmeklēšanai pieejamas jaunas iespējas, kas ļauj vēl veiksmīgāk atklāt slimības, kā arī noņemt pirmsvēža vēstnešus – polipus.

 

Vaininieki – polipi

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Psihoterapeits Viesturs Rudzītis priecājas, ka meita saslimusi ar Covid-19: “Kā akmens no sirds novēlās…” 178
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Arī veikalā kasierei tagad jābūt vakcinētai. Uz kurieni tu iesi?” Kreituse par pedagogiem, kuri draud pamest darbu 166
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Trīs Latvijas pilsētas: paziņo, kur pagājušajā diennaktī atklāts visvairāk Covid-19 inficēto 4
8 stundas
Lasīt citas ziņas

Kolorektāls vēzis ir ļaundabīga slimība, kas veidojas taisnajā un/vai resnajā zarnā. Ik gadu Latvijā ar to saslimst ap tūkstotis pacientu, no kuriem divas trešdaļas diemžēl nomirst.

Diagnostikas centra, Capital Clinic Riga un gremošanas slimību centra Gastro gastroenteroloģe, endoskopiste Ilona Vilkoite uzsver, ka Latvijā ir pieejams valsts apmaksāts kolorektālā vēža skrīnings, taču to izmantojuši praktiski tikai desmitā daļa iedzīvotāju, kas ir nepiedodami maz.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Ir zināms, ka kolorektāls vēzis attīstās no zarnas polipiem, kas sākotnēji ir mazi un labdabīgi, taču laikus nelikvidēti – nenoņemti nes risku transformēties par ļaundabīgu slimību – zarnu vēzi,” uzsver daktere. “Vienīgā metode, kas ļauj savlaikus atrast zarnu polipus, ir kolonoskopija.

Izmeklējums noris vieglā sedācijā, pacients ir dziļi iemidzis un nejūt ne sāpes, ne diskomfortu.

Patiesībā kolonoskopija ir ļoti būtisks izmeklējums jebkura indivīda veselības stāvokļa pārbaudē, it sevišķi cilvēkiem pēc 45 gadu vecuma.

Turklāt tas ir vienīgais izmeklējuma veids, kā iespējams agrīni diagnosticēt gan kolorektālo vēzi, gan zarnu stāvokli, kad slimība tajās vēl nav attīstījusies. Kolonoskopijā atrodot polipus, kas var liecināt par pirmsvēža izmaiņām zarnās, un tos savlaikus noņemot, pacients tiek pasargāts no zarnu vēža attīstības. Tādējādi ne vienā vien gadījumā mēs paveicam bezgala svarīgu procedūru, kas bieži vien izšķir cilvēka likteni.

Svarīgi apzināties, ka mūsdienās iespējams izvairīties no zarnu vēža attīstības, atliek vien savlaikus veikt kolonoskopijas izmeklējumu un, ja tas nepieciešams, strikti ievērot kontroles reizes.”

 

Tik svarīgās palīgierīces

Pēc Ilonas Vilkoites teiktā, izmeklējuma gaitā ārsts-endoskopists koncentrējas tieši uz polipu atrašanu. Labākam rezultātam tiek izmantotas palīgmetodes: speciālu endoskopa uzgalīšu lietošana, gļotādas iekrāsošana gan ar digitālu apgaismojumu, gan īpaši paredzētiem šķīdumiem.

“Gadījumos, kad kolonoskopijas izmeklējuma laikā atrod polipu, ārsts apsver tā noņemšanas veidu,” akcentē gastroenteroloģe. “No nelieliem polipiem iespējams atbrīvoties jau izmeklējuma laikā, izmantojot mehāniskas papildierīces. Ja polips ir liels, vizuāli izskatās sarežģīti noņemams vai atrodas grūti pieejamā vietā, ārsts var ieteikt kolonoskopijas izmeklējumu atkārtot, paredzot procedūrai ilgāku laiku un sagatavojot pacientu polipa likvidēšanai.

Skrīninga kolonoskopijai lieto palīgierīci, kas palīdz ārstam uzskatāmāk vizualizēt polipus. Tas ir īpaši aktuāli, veicot izmeklējumu zarnas labajā pusē, kur biežāk lokalizējas tā sauktie zobainie polipi. Vizualizācija ir apgrūtinošāka, un šie polipi prasa īpašu endoskopista uzmanību, jo parasti ir nelieli un plakani, gandrīz saplūstot ar normālo gļotādu.

Skrīninga kolonoskopijā izmanto speciālu endoskopa uzgali, kas atgādina birstīti. Ar to var veiksmīgāk izvērtēt zarnas lūmenu no visām pusēm, tā atklājot polipus, kas paslēpušies aiz zarnas gļotādas krokām.

Ar iekārtu NBI (narrow band imaging) kolonoskopijas laikā var ieraudzīt smalkus, plakanus polipus, kas parastā apgaismojumā var saplūst ar normālo gļotādu.

Iespējams likvidēt polipus, kas ir lielāki par pieciem milimetriem. To veic ar speciālām cilpām, kas ar elektriskā impulsa starpniecību nogriež polipu, iznīcinot arī tā pamatnīti. Tādējādi izvairās no turpmākiem sarežģījumiem, piemēram, asiņošanas un perforācijas.

Digitālo iekrāsošanas paveidu lieto gan augšējo, gan apakšējo endoskopiju laikā papildus pēdējās paaudzes augstas izšķirtspējas aparātiem. Zarnu trakta gļotādu apskata īpaši pielāgotā gaismas filtru režīmā, kad panāk lielāku spilgtumu un paaugstina spektra attēla kvalitāti, virsmas un krāsu toņu izšķirtspēju. Tādējādi ir iespēja uzskatāmi izvērtēt kapilāru tīklojumu un jau pašā slimības sākumā atšķirt patoloģiskus audus no normāliem. Resnajā zarnā šo apgaismes iespēju izmanto plakanu polipu konstatēšanai, kā arī lielu polipu robežu noteikšanai.”

 

Bez ogļskābās gāzes neiztikt

Foto: Shutterstock

Lai ar kolonoskopiju pilnā apjomā izvērtētu resnās zarnas gļotādu, zarnas lūmenu, pēc dakteres vārdiem, tā jāuzpilda ar gāzi. Līdz šim tas tika darīts ar gaisu, taču pacienti nereti sūdzējušies par nepatīkamām sajūtām pēc izmeklējuma. Eiropas vadošajās klīnikās un tagad arī pie mums konkrētajā praksē izraudzīta zarnas insuflēšana ar ogļskābo gāzi, kas zarnu uzpūš lēnāk, saudzīgāk, līdz ar to mazinot nepatīkamās pēcprocedūras sajūtas. Ogļskābā gāze absorbējas nesalīdzināmi ātrāk par gaisu un tiek pilnībā izvadīta caur plaušām.

 

Ja zarnas jāiztīra papildus

“Izmeklējuma laikā ārsti mēdz izmantot ūdens irigatoru, kas ir ļoti svarīgi kolonoskopijas veikšanai,” piebilst Ilona Vilkoite. “Dodoties uz izmeklējumu, pacientam iepriekš īpaši jāsagatavojas – attiecīgu laiku jāatsakās no barības uzņemšanas, kā arī rūpīgi jāiztīra zarnas ar caurejas līdzekļiem. Taču ārstam vienmēr jārēķinās ar situāciju, kad pacienta zarnas var būt nepilnīgi sagatavotas, respektīvi, uz zarnu sieniņām tomēr palikušas fēču paliekas. Ar šo ūdens irigatoru šīs paliekas ļoti labi var noskalot, līdz ar to pilnvērtīgi izmeklēt zarnas gļotādu.

Irigācija jeb ūdens padeve garantē kvalitatīvu kolonoskopijas norisi – tā noskalo zarnu gļotādu no nevēlamiem aplikumiem un zarnas vizualizē pilnā apjomā. Tādā veidā tiek atrasti polipi, īpaši plakanie un zobainie, kuri nepilnīgi iztīrītas zarnas gadījumā paslēpušies zem fēču pārpalikuma. Tāpat irigatoru izmanto, ja zarnu gļotāda aplikta ne vien ar fēču paliekām, bet arī putām vai gļotām. Tas arī vajadzīgs, lai precīzāk noteiktu bojājuma vietu un biopsija (nelielu audu gabaliņu paņemšana) būtu maksimāli mērķtiecīga.”

 

Speciāla krāsviela

Foto: Shutterstock

Kolonoskopijas izmeklējuma sakarībā gastroenteroloģe vēl piebilst, ka zarnas gļotādu var iekrāsot ar speciālu krāsvielu. “Šī metode tiek plaši izmantota Eiropā un arī Japānā. Mēs lietojam metilēnzilo šķīdumu, un mums ir iespēja pamanīt polipus, ko nevarētu izdarīt bez iekrāsošanas vai ar iekārtas digitālo krāsojumu. Gļotādā parādās līdz šim neredzēti, sevišķi plakani polipi. Tas, uz ko mēs vairāk orientējamies, ir tā sauktie zobainie polipi, kuriem ir pierādīts malignitātes (ļaundabīgas atradnes) risks līdz pat 20–30%. Izmantojot šo iespēju, polipi atklājami biežāk un precīzāk.

SAISTĪTIE RAKSTI

Vislabāk doties pie speciālista, pirms radušās kādas indikācijas. Tas ir svarīgi, jo zarnas polipi un zarnu vēzis par sevi nekādi nesignalizē agrīnās stadijās, bet kad jau ir attīstījies,” brīdina gastroenteroloģe Ilona Vilkoite.

 

Mūsu eksperte

Ilona Vilkoite, gastroenteroloģe, endoskopiste

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Veselam
“Mēs apzināmies, ka pašreizējā situācijā lielākās valsts slimnīcas tiek noslogotas ar Covid-19 pacientu ārstēšanu”: VCA pauž gatavību iesaistīties plānveida operāciju nodrošināšanā 7
8 stundas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Katru gadu aptuveni 1200 sievietēm Latvijā diagnosticē krūts vēzi, bet skrīningu veic tikai katra trešā paciente
14 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Berķe: “Vēža slimnieku kompensējamo zāļu gaidīšanas sarakstā ir medikamenti no 2013. gada, cenas pat latos norādītas!” 29
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Iedzīvotājiem piedāvā valsts apmaksātas psihologa konsultācijas 10
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Psihoterapeits Viesturs Rudzītis priecājas, ka meita saslimusi ar Covid-19: “Kā akmens no sirds novēlās…” 178
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Arī veikalā kasierei tagad jābūt vakcinētai. Uz kurieni tu iesi?” Kreituse par pedagogiem, kuri draud pamest darbu 166
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Trīs Latvijas pilsētas: paziņo, kur pagājušajā diennaktī atklāts visvairāk Covid-19 inficēto 4
8 stundas
Daina Šulca
Ziņas
“Mēs sapratām, ka te paliksim, te novecosim.” Kurzemnieku Jablonsku ģimene 12 gados iedzīvojusies Dānijā 189
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No rītdienas mainīsies kārtība, kā SPKC apzinās kovida slimniekus 31
2 dienas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 5
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Monas Lizas pieskāriens sievietes intīmajai veselībai 3
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vidusjūras diēta un C vitamīns un locītavu veselības ābecē 2
20. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 3
17. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 8
15. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā un kāpēc veidojumi uz ādas ir jāpieskata 3
4. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kamēr lokans, tikmēr jauns – atgādinājums rūpēm par locītavām un muskuļiem 1
3. augusts, 2021
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šovasar vislielāko uzmanību sirds un asinsvadu problēmām pievērš reģionos 6
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā asinsspiedienu regulāri mēra vien trešdaļa iedzīvotāju 6
23. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 5
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Tās noteikti ir izglābušas dzīvības”. Vai varam gaidīt zāles, kas pasargās no Covid-19? 34
2 dienas
LE
LETA
Veselam
Valdība piešķir 1,57 miljonus eiro pretgripas vakcīnu iegādei 10
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Iveta Ķelle: “Cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem jau skolas vecumā jābūt regulārām nodarbībām par seksuālo un reproduktīvo veselību.” 10
4 dienas
ML
Māra Libeka
Veselam
Ārsti prognozē, ka varētu palielināties to pacientu skaits, kas meklēs medicīniskus iemeslus, lai nebūtu jāpotējas 67
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Uzsāk informatīvo kampaņu krūts vēža apzināšanai
5 dienas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Mairis Briedis trešajā raundā “nokautē” vācieti Arturu Mannu un gūst uzvaru 11
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ekonomists ieskicē Latvijas nākotni: “Es pilnībā neņemtos izslēgt, ka nebūs nodokļu celšanas.” 36
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Man kolēģītes arī meklē. Mēs esam vairākas skolotājas”: apgalvo pedagoģe, kas ar sludinājuma palīdzību meklēja iespēju saslimt ar Covid-19 121
6 stundas
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: “Šī ir tā reize, kad radusies vēlme atbalstīt pēdējā laikā tik bieži kritizēto valdību” 82
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Psihoterapeits Viesturs Rudzītis priecājas, ka meita saslimusi ar Covid-19: “Kā akmens no sirds novēlās…” 178
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs Tālis Linkaits: “Viens ir draudēt, ka iesi prom no darba, pavisam kas cits – pieņemt šo lēmumu.” 149
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Melnais rekords” pārspēts: Latvijā pagājušajā diennaktī reģistrēts līdz šim lielākais Covid-19 saslimušo skaits 96
14 stundas
AT
Andris Tiļļa
Praktiski
Mantotais nams Bieriņos: pilna māja mākslas mūzu
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kariņš komentē izplatīto video: “Tas parāda vienu no manām brīvā laika aizraušanām – mūziku.” 157
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Arī veikalā kasierei tagad jābūt vakcinētai. Uz kurieni tu iesi?” Kreituse par pedagogiem, kuri draud pamest darbu 166
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Daiga un Dinija 1
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs aicina visus jau tagad iegādāties respiratorus. Vai turpmāk tie būs jālieto obligāti? 203
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Komēdija “Svingeri krievu gaumē” uzsāk ceļu pie skatītājiem ar Dmitriju Nagijevu galvenajā lomā 16
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ziemassvētku zvaigzne – puansetija: kā to kopt pareizi, lai tā uzziedētu atkal? 1
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Mūs piespiež izvēlēties starp cilvēkiem, cilvēcību…” Uzņēmēja pieņem smagu lēmumu un slēdz kafejnīcu 132
2 dienas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Saimnieces recepte: kā pareizi skābēt kāpostus, lai tie vienmēr izdotos izcili 6
2 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šonedēļ nevajadzētu izvirzīt pārāk lielus mērķus! Horoskopi no 18. līdz 24.oktobrim 1
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Mairis Briedis trešajā raundā “nokautē” vācieti Arturu Mannu un gūst uzvaru 11
23:35
LD
Linda Dombrovska
Medības
Daudz neskaidrību, bažu un neizpratnes: ar kādiem ierobežojumiem jārēķinās medniekiem ārkārtas situācijā? 3
22:35
LE
LETA
Ziņas
“Man kolēģītes arī meklē. Mēs esam vairākas skolotājas”: apgalvo pedagoģe, kas ar sludinājuma palīdzību meklēja iespēju saslimt ar Covid-19 121
20:42