Pasaulē

Amerikāņu “bumbu mātei” Krievijai ir atbilde – “visu bumbu tēvs” 10

Foto – Reuters/LETA

ASV armija nupat nometusi savu jaudīgāko konvenciālo bumbu, nogalinot vairākus desmitus cilvēku. Cik jaudīgs tad īsti ir superierocis, kas pirmoreiz cīņas apstākļos laists darbā Afganistānas austrumu provincē Nangarharā? Un kas ir “visu bumbu tēvs”, kuru kā atbildi amerikāņiem radījusi Krievija, skaidro raidsabiedrība BBC.

MOAB GBU-43/B jeb Masīvā arsenāla gaisa sprādziena bumba – vai, militārā mīļvārdiņā, Visu bumbu māte tika nomērķēta uz tuneļu sistēmu, kuru Islāma valsts izmantoja Ačina apgabalā. Tā kā MOAB nav kodolierocis, tās izmantošanai nav nepieciešams ASV prezidenta apstiprinājums.

Tas ir milzīgs ierocis – 9 metrus garš, 9,8 tonnas smags, GPS vadīts monstrs, kurš tiek izmests no kravas nodalījuma MC-130 transporta lidmašīnā un detonēts neilgi pirms tas atduras pret zemi.

MOAB izkrīt no lidmašīnas uz paletes, kura tad tiek novilkta malā ar izpletni, kas ļauj ierocim krist lejā, kamēr to stabilizē četras malā esošas spuras.

Tā galvenais efekts ir masīvais triecienvilnis, kurš sniedzas 1,6 kilometru rādiusā visos virzienos, un to rada 8,1 tonnas TNT sprāgstvielas.

Bumbas plānais alumīnija apvalks speciāli izveidots, lai maksimāli palielinātu sprādziena rādiusu.

“Bunkurus iznīcinošā” bumba speciāli izveidota, lai nodarītu postījumus pazemes iekārtām un tuneļiem.

Ierocis īpaši radīts izmantošanai Irākas karā un tiek ziņots, ka katrs izmaksā 13 miljonus eiro. Pirmoreiz tas izmēģināts 2003. gadā, bet nekad nebija izmantots reālos apstākļos – līdz šim.

Un tomēr MOAB nebūt nav ASV armijas smagākais konvencionālais ierocis. Šis gods pieder Masīvā Arsenāla Caursitējam (Massive Ordnance Penetrator) jeb MOP, vēl lielākai “bunkurus iznīcinošajai” bumbai, kura sver apbrīnojamas 13,6 tonnas.

Krievija ir izstrādājusi pati savu Masīvā arsenāla bumbu, kurai dota iesauka “Visu bumbu tēvs” (Father Of All Bombs). FOAB ir degvielas-gaisa bumbas paveids, tehniski zināms kā termobarisks ierocis.

Saistītie raksti

Termobariskas bumbas parasti tiek detonētas divos posmos: neliels sprādziens rada eksplozīvā materiāla mākoni, kurš tad tiek aizdedzināts, radot iznīcinošu spiediena vilni.

Ievērojamas daļas tādu ieroču kā MOAB efekts ir psiholoģisks – tā masīvā triecienviļna spēks rada šausmas. Tie radīti pēc līdzīgu ieroču izmantošanas, tostarp BLU-82, 6,8 tonnas smagas bumbas, kura tika izveidota, lai padarītu “plakanu” kādu apvidu mežā, lai tajā varētu nolaisties helikopteri.

MOAB izstrādāja Alabamā bāzēts aeronautikas uzņēmums “Dynetics”.

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

LA.lv