Tehnika
Tehnoloģijas

Cenšas bloķēt lietotni “Valodas draugs” veikalā “Google Play”20

Foto -LETA

Krievu valodā runājoši aktīvisti internetā sākuši izplatīt mudinājumus sūdzēties par Valsts valodas centra (VVC) jauno mobilo lietotni “Valodas draugs”, mēģinot panākt tās bloķēšanu “Google Play” veikalā, novēroja aģentūra LETA.

Dažādos sociālajos tīklos to krievvalodīgie lietotāji izvietojuši virkni ierakstu ar kritiku minētajai lietotnei, kurā tostarp paredzēta funkcija sūdzēties par Valsts valodas likumam neatbilstošu valodas lietojumu. Sociālajos tīklos tiek uzsvērts, ka šāda lietotne veicina nacionālo naidu, iedzīvotājus aicinot sūdzēties par nepareizu latviešu valodas lietojumu. Sociālajos tīklos “Twitter” un “Facebook” tiek izplatīta saite uz portālu “press.lv”, kurā izvietota instrukcija, kā varot panākt lietotnes bloķēšanu.

Portālā “press.lv”, atsaucoties uz ierakstiem sociālajos tīklos, izvietota instrukcija, kā lietotņu veikalā “Google Play Store” ievietot sūdzību par minēto lietotni. Instrukcijā minēts, ka, sūdzoties par lietotni, tā jānovērtē ar vienu zvaigzni, kā arī jāuzraksta, ka “lietotne veicina aparteīda politiku, kas tiek īstenota Latvijā attiecībā uz mazākumtautībām”. Portālā, it kā citējot kādu sociālā tīkla ierakstu, taču neminot tā autoru, pausts aicinājums komentēt lietotni, komentāros ierakstot tādu pašu vai līdzīga satura ziņojumu.

Vakar portālā “ru.focus.vesti.lv” tika publicēts tāds pats aicinājums – sūdzēties par VVC lietotni. Arī šajā publikācijā autori atsaucās uz sociālo tīklu lietotāju ierakstiem, taču atsauces uz tām netiek pievienotas. Sociālajos tīklos meklējot minētās instrukcijas pirmavotu, izdodas atrast tikai minēto portālu informāciju, noskaidroja aģentūrai LETA.

Kā liecina “Google Play Store” pieejamā informācija, lietotni ir lejuplādējuši aptuveni 1000 viedtālruņu lietotāju, savukārt lietotnes vidējais vērtējums ir 1,3 zvaigznes no piecām. Līdz piektdienas pēcpusdienai lietotne novērtēta gandrīz 500 reizes, un lielākā daļa vērtētāju to novērtējuši ar vienu zvaigzni.

Sekojot instrukcijām, lietotāji gan krievu, gan arī angļu valodā komentāros pauž viedokli, ka lietotne veicina nacionālo naidu un ierobežo cilvēktiesības. Virkne ierakstu ir tiešs tulkojums tekstam, ko rakstīt mudināja portālā.

Saistītie raksti

Vienlaikus “Google Play Store” aktivizējušies arī pretēju viedokli paudoši lietotāji, lietotni vērtējot ar piecām zvaigznēm un komentāros rakstot, ka šāda lietotne Latvijas iedzīvotājiem ir nepieciešama, arī uzsverot, ka “mums ir tiesības uz savu valodu, kā arī mums ir tiesības to aizstāvēt un saglabāt”.

Kā ziņots, VVC šonedēļ prezentēja mobilo lietotni “Valodas draugs”, ar kuras starpniecību sabiedrībai turpmāk būs iespēja līdzdarboties VVC darbībā, ērti un ātri nosūtot ziņojumu par iespējamu valsts valodas pārkāpumu vai, tieši pretēji, uzslavēt latviešu valodai draudzīgu uzņēmumu, preses izdevumu vai mājaslapu.

LA.lv