×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.2°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
5. jūnijs, 2015
Drukāt

“Cielaviņa” latvieša dvēselei un Jāņa Paukštello laimīgais mirklis

Valsts Kinofonofoto arhīvsValsts Kinofonofoto arhīvs

Gunārs Jākobsons, “Mikrofona” aptaujas idejas autors un vadītājs, rubrikas “Dzintara dziesmas vēsturē” autors Latvijas Radio 2

Dziesma “Cielaviņa” aktiera Jāņa Paukštello izpildījumā uzvarēja 1982. gada “Mikrofona” aptaujā. Tās panākumu atslēga nenoliedzami ir dzimtenes mīlestībā, ko pauž Leona Brieža vārdi – dziesmas teksts ir spožs un tautisks. Arī melodija spilgta un skanīga.

Paula un Paukštello sadarbība aizsākās ar dziesmu “Rozīt manu nātru dārzā”, ko Jānis dziedāja kādā televīzijas raidījumā. To bija dzirdējis arī Pauls un uzaicināja aktieri pie sevis pārbaudīt viņa dziedātprasmi. Komponistam patika viņa balss tembrs. Tā Paukštello tika pie savas Paula dziesmas – “Cielaviņa”, kuru ieskaņoja radiostudijā 1981. gadā. Tas bija sarežģīti, jo dziedātājs ļoti nervozējis un komponists nav bijis priecīgs par to. Viņš palūdzis Paukštello iziet laukā pastaigāties un ieelpot svaigu gaisu. Tieši tik vienkārši. Un tas līdzējis. Pēc atgriešanās studijā dziesma ierakstīta ar pirmo reizi.

Ap “Mikrofona” koncertu 1982. gadā bija milzīga ažiotāža, jo šoreiz nebija zināmi aptaujas rezultāti – redakcija par tiem klusēja. Pašam Paukštello nebija ne mazākās sajūtas, ka “Cielaviņa” varētu būt uzvarējusi, lai gan nebija nemaz tik maz pieredzējis aktieris, un viņu tautā jau mīlēja – mākslinieks iepriekš bija uzvarējis Vissavienības jauno aktieru konkursā par galveno lomu filmā “Mans draugs nenopietns cilvēks”. Bet kad koncertā tika pieteikta “Cielaviņa”, aktieris, kurš ir Murjāņu sporta skolas absolvents, pēkšņi sajutās kā sportists, kas tūlīt cīnīsies par olimpiskā čempiona titulu…

Uzvara “Mikrofonā” Paukštello bija ļoti laimīgs mirklis. Dziesma bija skanējusi gandrīz vai katrā mājā, un viņam kā jaunam aktierim tas bija ļoti nozīmīgi. Pēc tam dziesma skanēja arī ikvienā koncertā Latvijā un ne tikai. Tā bija īsts hīts jeb, kā Jānis Paukštello pats saka, “hitņiks”.

Zīmīgi, ka šajā gadā Raimonds Pauls pieņēma lēmumu vairs nepiedalīties “Mikrofona” aptaujā. Guvis tajā 11 uzvaras, viņš nolēma dot ceļu jaunajiem komponistiem. Un rindā jau stāvēja – Uldis Marhilevičs, Zigmars Liepiņš, Aigars Grāvers u.c.

Mūsdienās gan šo, gan daudzu citu komponistu un dziesmu autoru sniegumu labākajās tradīcijās Latvijas iemīļotākās mūzikas žanrā turpina kopt “Amigo Dzintara dziesmu” aptauja. Tajā mūzikas mīļotāji katru mēnesi izvēlas populārākās dziesmas, bet noslēguma balsojumā, kas šogad notiks 13. jūnijā, nosaka melodijas, kuras kļūs par daļu no latviešu kultūras mantojuma.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+