×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
9. marts, 2016
Drukāt

FKTK piemēro 1 100 000 eiro naudas sodu “Baltic International Bank” (3)

Foto: LETAFoto: LETA

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) padome šodien pieņēma lēmumu piemērot soda naudu AS “Baltic International Bank” 1 100 000 eiro un tās valdes priekšsēdētājai Ilonai Guļčakai 25 000 eiro apmērā, LA.lv informēja FKTK sabiedrisko attiecību speciāliste Ieva Upleja.

FKTK pārbaudēs secināja, ka AS “Baltic International Bank” vairākkārt pārkāpusi Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likuma (NILLTFNL) un Klientu padziļinātās izpētes normatīvo noteikumu prasības, iesaistoties vairākos darījumos, kas pakļāvuši banku būtiskam noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un reputācijas riskam.

Upleja skaidro, ka banka nebija pievērsusi īpašu uzmanību vairākiem klientu veiktajiem sarežģītiem, savstarpēji saistītiem darījumiem, tostarp nebija noskaidrojusi naudas izcelsmi un savlaicīgi atklājusi aizdomīgu darījumu shēmu ar valūtas maržinālās tirdzniecības darījumiem.

Ņemot vērā bankas darbības orientāciju uz ārvalstu tirgiem, kas var būt pakļauti paaugstinātam NILLTF riskam, FKTK norāda, ka ir īpaši būtiski, lai banka nodrošina atbilstošu klientu izpēti, uzraudzību un iekšējās kontroles sistēmas efektīvu darbību.

Izvērtējot AS “Baltic International Bank” valdes priekšsēdētājas Ilonas Guļčakas atbildību, FKTK ņēma vērā, ka laika posmā no 2003. līdz 2015. gadam viņa bija atbildīga arī par NILLTFN jautājumiem bankā un nebija atbilstoši un savlaicīgi rīkojusies, lai novērstu bankas iesaistīšanos aizdomīgos darījumos, tādejādi pakļaujot banku noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un reputācijas riskam.

Lemjot par sankciju piemērošanu bankai, FKTK ņēma vērā, ka banka šobrīd izpilda visas regulējošās prasības, kā arī paudusi apņemšanos uzlabot iekšējās kontroles sistēmu, tāpēc FKTK lēma nepiemērot bankai maksimālo sodu. Atbilstoši Kredītiestāžu likumam (KIL) FKTK par šādiem pārkāpumiem ir tiesīga piemērot soda naudu līdz 10% no bankas iepriekšējā finanšu gada kopējo neto ienākumu summas, pauda Upleja.

Lemjot par soda apmēru bankas valdes priekšsēdētājai, FKTK ņēma vērā, ka viņa atzinusi, ka bankas iekšējās kontroles sistēma nav bijusi pilnīga un apņēmusies strādāt pie tās pilnveides, tostarp pie bankas darbinieku apmācības aizdomīgu darījumu atpazīšanā, lai nākotnē šādi pārkāpumi vairs netiktu pieļauti. KIL paredz, ka par fiziskas personas pārkāpumiem FKTK var piemērot soda naudu 50-100% apmērā no personas iepriekšējā gadā gūtajiem ienākumiem. Taču FKTK var lemt par soda naudas apmēra samazināšanu, ja tirgus dalībnieks brīvprātīgi novērsis pārkāpuma sekas, pirms FKTK padome pieņēmusi lēmumu par pārkāpuma konstatēšanu. Līdz ar to I. Guļčakai piemērotā soda nauda 25 000 eiro nav maksimālais iespējamais soda apmērs.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. tas ir apsveicami Atbildēt

    Bet ko pa šo laiku dara Streļčēnoka KNAB ?

  2. Un kā ar plašu vērienu šiverē skandināvu bankas? Vai tām tiek pavērti vārti?!!!! Tās mierīgi savāks šo zaudēto!Un neviens nepīkstēs. Skandināvi pat atteikušies investēt Baltijā. Tagad smels!

Draugiem Facebook Twitter Google+