×
Mobilā versija
Brīdinājums +24°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
14. novembris, 2016
Drukāt

Gaidāma krāšņa monēta ar Rozentāla gleznas “Princese ar pērtiķi” atveidojumu

princese ar pertiki_kolaza

Latvijas Banka nākamnedēļ, 23. novembrī, izlaidīs eiro kolekcijas monētu ar Jaņa Rozentāla gleznas “Princese ar pērtiķi” atveidojumu.

Rozentāls (1866-1916) bija viens no latviešu glezniecības pamatlicējiem un Baltijas mākslas modernizētājiem, kurš 19. un 20.gadsimta mijā latviešu profesionālo mākslu pietuvināja Eiropas līmenim. Šogad ar daudziem pasākumiem plaši tiek pieminēta izcilā mākslinieka 150 gadu jubileja, kas ir ierakstīta arī UNESCO svinamo dienu kalendārā.

Unikāla sudraba kolekcijas monēta ar krāsainu populārās gleznas “Princese ar pērtiķi” attēlu ir Latvijas Bankas veltījums nozīmīgajam notikumam, jo šī glezna ir viens no Rozentāla pazīstamākajiem darbiem un zīmīgākajām simbolisma un jūgendstila sintēzes liecībām Latvijas mākslas vēsturē.

Kolekcijas monētas “Janis Rozentāls” izlaišanas pasākums notiks 23.novembrī plkst.15 Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā. Pasākumā piedalīsies Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore Māra Lāce, Latvijas Bankas monētu dizaina komisijas priekšsēdētāja vietnieks Laimonis Šēnbergs un monētas grafiskā dizaina autore Sandra Krastiņa.

Paredzēts, ka monēta tirdzniecībā nonāks 23.novembrī, aģentūru BNS informēja centrālās bankas preses sekretārs Jānis Silakalns.

Jau ziņots, ka monētas kaltuve – Nīderlandes Karaliskā kaltuve – tika izraudzīta sarunu procedūrā, jo pērn izsludinātais konkurss par Rozentālam veltītās monētas kalšanu noslēdzās bez rezultātiem. Toreiz konkursā nebija iesniegts neviens piedāvājums. Latvijas Banka iepriekš vērsa uzmanību, ka monētai ir īpašas specifikācijas un Latvijas Bankas izvirzītās tehniskās prasības ne katra kaltuve spēj izpildīt.

Šogad Latvijas Banka plānojusi kopumā izlaist septiņas kolekcijas monētas – sešas sudraba un vienu zelta monētu. Gan 2014., gan 2015.gadā Latvijas Banka izdeva sešas kolekcijas monētas. Interesenti informāciju par Latvijas Bankas kasēs nopērkamajām kolekcijas monētām var meklēt centrālās bankas tīmekļa vietnē.

Kolekcijas monētas ir maksāšanas līdzeklis tikai emisijas valstī. Tomēr maz ticams, ka šādas monētas reāli nonāk apgrozībā, jo pēc būtības tās ir mākslas darbi un ir numismātu un citu interesentu īpaši pieprasītas. Kolekcijas monētu nominālvērtība ir atšķirīga no apgrozības monētu nominālvērtības. Kolekcijas monētu specifikācijas (krāsa, diametrs, svars, materiāls) būtiski atšķiras no apgrozības monētu raksturlielumiem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+