Latvijā
Politika

Jau otro reizi uz tā paša “grābekļa”: tirgotāji par VID un Skujiņa lēmumu7

VID ēka. Foto – LETA

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) vadītāja amata konkursa komisijai jau pirms kandidāta izvirzīšanas šim amatam bija jānovērtē visi potenciālie riski, kas saistīti ar šādu soli, aģentūrai LETA, komentējot Māra Skujiņa lēmumu atsaukt pieteikumu VID ģenerāldirektora amatam, uzsvēra Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš.

Viņš piebilda, ka LTRK ir grūti vērtēt, vai Skujiņam ir iespējama saistība ar skandālos iepīto uzņēmēju Māri Martinsonu, informācijas trūkuma dēļ. Tomēr šāda veida informācija VID vadītāja amata konkursa komisijai būtu jāpārbauda stipri agrāk, lai jau pirms kandidāta izvirzīšanas konkrētajam amatam būtu absolūti skaidrs, vai kandidāts ir atbilstošs šim amatam jeb viņu tālāk nav jāvirza, jo konstatētas kādas problēmas.

“Jau otro reizi diemžēl uzkāpjam uz viena un tā paša “grābekļa” tādā nozīmē, ka šāda veida jautājumiem ir jābūt izvērtētiem, izskatītiem jau atlases procedūrās un pārrunās ar konkursantiem nevis brīdī, kad kandidāts ir izvirzīts amatam. Pietiekami ilgs darbs ir ieguldīts atlases procesā, un, kā izrādās, neproduktīvi,” norādīja Endziņš.

Endziņš teica, ka VID ir nepieciešams patstāvīgs vadītājs, lai iestāde varētu sekmīgi strādāt, līdz ar to maksimāli ātri jāatrod patstāvīgs VID vadītāja amata kandidāts. Taču šā brīža pienākumu izpildītāja Dace Pelēkā līdz šim sekmīgi sevi apliecinājusi VID ģenerāldirektora pienākumu izpildītājas amatā, tāpēc iestādes darbs izveidojušās situācijas dēļ neapstāsies. Tomēr negatīvi vērtējama neziņa par to, kurš būs patstāvīgais iestādes vadītājs un kāda būs VID darba organizācija turpmāk.

Jau ziņots, ka Skujiņš atsaucis savu pieteikumu VID ģenerāldirektora amatam, teikts Skujiņa paziņojumā medijiem.

“Melu kampaņas organizatori un tās tiražētāji medijos ir uzvarējuši. Nācu ar izsvērtiem piedāvājumiem un skaidru vīziju par VID attīstību. Priecājos, ka tie tika atzinīgi novērtēti gan atlases komisijā, gan sarunā ar ministri, gan sarunās ar nozaru organizāciju pārstāvjiem, gan frakcijās. Šodien informēju Drošības policiju par melu kampaņas indikācijām, kas bija manā rīcībā. Pēdējās dienas ir spilgts apliecinājums politiskās kultūras purvam visnožēlojamākajā veidā. Šī epizode ir zaudēta, bet ilgtermiņā būsim uzvarētāji. Par savu lēmumu informēju ministri un Valsts kancelejas direktoru. Atvainojos savai ģimenei par pēdējo dienu elli,” teikts Skujiņa paziņojumā.

Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS) ar preses sekretāra Andreja Vaivara starpniecību aģentūrai LETA norādīja, ka atsaukt savu pieteikumu VID vadītāja amatam ir Skujiņa paša izvēle. Tāpat Vaivars piebilda, ka uz VID vadītāja amatu tiks izsludināts jauns konkurss.

Aģentūra LETA jau ziņoja, ka koalīcijas vairākums pašlaik nesteidz paust atbalstu Skujiņa kandidatūrai VID ģenerāldirektora amatā.

Pirms oficiāla lēmuma pieņemšanas bija paredzēts sagaidīt Valsts kancelejas (VK) rosinātās atkārtotās pārbaudes rezultātus par Skujiņa iespējamo saistību ar skandālos iepīto uzņēmēju Māri Martinsonu.

Skujiņa iespējamo saistību ar Martinsonu, kurš bija aizturēts Latvijas Bankas prezidenta Ilmāram Rimšēviča krimināllietā, Latvijas Televīzijas raidījumā “Rīta panorāma” apliecināja Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis. Viņš nolēma vērsties Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā, kā arī Drošības policijā, lai šos apstākļus vēlreiz pārbaudītu.

Laikraksts “Diena” vēsta, ka Skujiņš bijis finanšu direktors koģenerācijas projektu attīstītājā “Energo Capital”. Kā galvenie “Energo Capital” attīstīto koģenerācijas projektu investori, bijuši Martinsons un bijušais “Parex bankas” līdzīpašnieks Viktors Krasovickis.

Skujiņš “Energo Capital” amatu ieņēmis no 2012. gada februāra līdz oktobrim. Pie saviem sasniegumiem šajā amatā viņš min sarunas ar dažādām bankām un kredītiestādēm par kopumā 34 miljonu eiro kredītiem celtniecības darbiem, aprīkojuma iegādei un apgrozāmo līdzekļu iegūšanai “Energo Capital” investīcijām biomasas koģenerācijas elektrostaciju attīstībā. Skujiņš uzņēmumā arī vadījis juridisko, vides un biznesa izpēti, lai iegūtu banku aizdevumus. Tagad “Energo Capital” izgājis maksātnespējas procesu un palicis valstij parādā 135 495 eiro nenomaksātos nodokļos, vēsta “Diena”.

Saistītie raksti

Jautājums par Skujiņa darbu “Energo Capital” esot izskanējis VID vadītāja pretendentu atlases gaitā, bet viss, ko viņš varējis paskaidrot, ka atbildējis tikai par kredītu piesaisti no bankām un ar Martinsonu nav ne ticies, ne komunicējis. “Es nezināju to, kas man nebija jāzina, es nepārvaldīju finanšu plūsmas, ar to nodarbojās citi cilvēki. Finanšu direktora amats bija amata nosaukums, par kuru vienojāmies, ka tas “smuki skan”,” norādījis Skujiņš.

Savukārt laikraksts “Neatkarīgā” ziņo, ka Skujiņš 2012.gadā ir bijis SIA “Natural Resources” valdes loceklis, īpašnieks un pat likvidators, bet šī uzņēmuma līdzīpašnieks savulaik bijis Martinsons.

LA.lv