Latvijā
Politika

Valdis Krastiņš: Ko es sagaidu no jaunā prezidenta3


Egils Levits
Egils Levits
Foto: Evija Trifanova/LETA

Pirms sāku par to runāt, vēlos izteikt savu cieņu prezidentam Raimondam Vējonim, kurš savu iespēju robežās darbojās veiksmīgi.

Nesaprotu tos, kuri atļaujas prezidentu kritizēt, pat nozākāt.

Dzīvojot Norvēģijā, biju liecinieks tam, ka sabiedrība zināja par karaļa un karalienes problēmām, bet neviens par to nerunāja: izteikties negatīvi par karaļnamu nozīmētu nicinošu attieksmi pret savu valsti – pret Norvēģiju. Mūsu kritikoņus šādi “sīkumi” nenodarbina.

Nav nekādu šaubu par Egila Levita integritāti, godīgumu, valsts lietu izpratni. Es sagaidītu, ka viņš apturētu nesaprātīgu, pat nejēdzīgu likumu pieņemšanu parlamentā – tādu jau mums netrūkst. Un pašreizējais parlaments izskatās īpaši bezatbildīgs šajā ziņā. Kā man izteicās viens no maniem draugiem deputātiem, tad, kad runā kāds no devītklasniekiem (daži tādi ir ievēlēti), lielais vairums, kuri ir pirmklasnieki, knapi iemācījušies lasīt, nekā nesaprot, garlaikojas un izdomā visādas muļķības. Tās neizbēgami ieprojicējas jaunos likumos, un to koriģēt var Valsts prezidents.

Otra lieta, kur prezidentam diemžēl ir ierobežotas iespējas: visu aptverošā korupcija.

Tā sazaļojusi tik kupli, ka, lai kur arī pieskartos, no skapja izveļas graboši ģindeņi. Nu jau sāk riebties skatīties ziņu raidījumus, māc bailes, ka tūdaļ atkal atklāsies kāds korupcijas skandāls. Un nekas nenotiek, neviens netiek notiesāts, bet sabiedrībai jāsamierinās ar šo mūsu tiesu sistēmas nespēju. Un tās likvidēšanā prezidentam sakāms savs spēcīgs vārds.

Trešā lieta, kuras risināšanā ceru uz prezidentu, ir neskaitāmo likumu un noteikumu kamola atpiņķēšana; šis kamols sargā funkcionārus un ierēdņus no viņu aplamo darbību sekām.

Tādi likumi un noteikumi patlaban paralizējuši, piemēram, satiksmes ministra darbību, kuram kamols neļauj pārtraukt kaut vai bezkaunīgo taksistu izdarības. Vai arī ekonomikas ministra bezspēcība OIK dinozaura priekšā…

Saistītie raksti

Vispār valsts kapitālsabiedrību pārvaldīšanas sistēma un valsts iepirkumu organizēšana pēc lētuma principa kļuvusi par šķērsli normālai attīstībai. Protama lieta, par to jālemj parlamentam, bet ierosināt to var prezidents.

Nešaubos, ka Egils Levits godam pārstāvēs Latviju starptautiskajā vidē. Bet man un droši vien daudziem citiem latviešiem gribētos, lai jaunais prezidents izlietotu arī visu savu autoritāti un zināšanas Latvijas samilzušo iekšpolitisko problēmu risināšanā.

LA.lv
IE
Ināra Egle
Latvijā
Ministri eksperimentēs? Valdība dosies mēnesi ilgā atvaļinājumā
3 stundas
LL
Lilija Limane
Latvijā
Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem – 1919. gada 16. jūlijā
11 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. “Šitāds dūmu mutulis!” Dobelē ģimene izglābjas, bet mājai nodeg jumts
11 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

Raivis Šveicars
Ekonomika
Latvijā pat ķīnieši aizsargā savu intelektuālo īpašumu. Saruna ar Patentu valdes direktoru
Intervija 19 minūtes
RN
Rita Našeniece
Latvijā
Rita Našeniece: Vēl tikai nemirstīgais Ameriks rēgojas gaiteņos kā zīme, ka interese nav zudusi…
1 stunda
LE
LETA/LA.LV
Latvijā
VIDEO. Šuplinska par LU rektora vēlēšanām: “Procesuāli pārkāpumi tur ir”
25 minūtes
IE
Ināra Egle
Latvijā
Ministri eksperimentēs? Valdība dosies mēnesi ilgā atvaļinājumā
3 stundas
LE
LETA
Dabā
Šovakar Latvijā būs vērojams daļējs Mēness aptumsums
3 stundas