Foto – Shutterstock

Mirdzaritmija – sirds ritma traucējums, kas norāda uz insulta risku 0

Katru gadu maija vidū Eiropā tiek atzīmēta Eiropas Insulta diena, kuras ietvaros tiek organizētas informatīvas aktivitātes ar mērķi vērst sabiedrības uzmanību uz insulta riskiem un profilaksi. Latvijā ir 2,5 reizes augstāka mirstība no insulta nekā vidēji Eiropas Savienībā – attiecīgi 124 mirušo uz 100 000 iedzīvotāju Latvijā pret 50 mirušo uz 100 000 iedzīvotāju ES.

Reklāma
Reklāma
Krievi nāk virsū kā melna nakts.. Ukraiņi nosauc laiku, kad vairs nevarēs noturēt fronti – ne ieroču, ne spēka nav
10 produkti, kuri traucē notievēt. Arī tādi, kurus uzskatām par veselīgiem
FOTO. Apskati, kāda automašīna bija pati populārākā tavā dzimšanas gadā! 70
Lasīt citas ziņas

Latvijā ik dienu no insulta mirst vidēji septiņi cilvēki, bet viena trešdaļa no saslimušajiem kļūst par invalīdiem uz visu atlikušo mūžu. Kā norāda speciālisti, liela daļa saslimušo iepriekš nav zinājuši par insulta riskiem, nav atpazinuši simptomus un līdz ar to nav arī atbilstoši ārstējušies.

Turpinot pērn sākto tradīciju, arī šogad 14.maijā Latvijā atzīmēs Eiropas Insulta diena (EID), kuru organizē pacientu biedrība “ParSirdi.lv” sadarbībā ar Latvijas Kardiologu biedrību, Latvijas Neirologu biedrību un Latvijas Insulta biedrību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šogad īpaša uzmanība, atzīmējot EID, tiks pievērsta insulta profilaksei un vienam no būtiskākajiem insulta riskiem – mirdzaritmijai.

Mirdzaritmija ir izplatīts sirds ritma traucējums – viens no bīstamākajiem insulta riska faktoriem. Pārciešot insultu, vairāk nekā viena ceturtdaļa pacientu mirst, bet lielai daļai pacientu ir risks palikt paralizētiem un kopjamiem.

“Insults ir nopietna visas sabiedrības problēma. Pie insulta bieži noved nepareizi vai nepietiekami ārstētas sirds asinsvadu slimības, tostarp mirdzaritmija, par kuru nereti pacients uzzina tikai, nokļūstot slimnīcā ar insultu. Mēs dzīvojam ilgdzīvojošā sabiedrībā, kur arvien palielinās gados vecāku cilvēku skaits. Tāpēc ir jādara viss, lai uzlabotu veselību un pagarinātu kvalitatīvi nodzīvoto gadu skaitu. Galvenais – lai cilvēki nekļūtu par slogu ģimenei un sabiedrībai. To var izdarīt, samazinot insulta riskus, savlaicīgi diagnosticējot tādas saslimšanas kā mirdzaritmija vai hipertensija, un nepieciešamības gadījumā uzsākot ārstēšanu, pirms vēl nav noticis sliktākais,” norāda profesors Andrejs Ērglis.

Lai atzīmētu EID, publiska diskusija “Insulta profilakses nozīme ilgdzīvojošā sabiedrībā” notiks trešdien, 14.maijā plkst. 11:00 – 12:00 Eiropas Savienības mājas 1.stāvā, Aspazijas bulvārī 28.

Diskusijā piedalīsies Latvijas Kardiologu biedrības prezidents prof.Andrejs Ērglis, Latvijas Insulta biedrības valdes priekšsēdētāja, docente dr.med.Evija Miglāne, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas neiroloģe dr.Ilga Ķikule, P.Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Neiroloģijas klīnikas vadītājs prof.Andrejs Millers, LR Veselības ministrijas parlamentārais sekretārs Renārs Putniņš, Latvijas Veselības ekonomikas asociācijas valdes priekšsēdētāja Daiga Behmane, pacientu biedrības ParSirdi.lv vadītāja Inese Mauriņa un insulta slimnieki.

Reklāma
Reklāma

Diskusijā tiks publiskoti jaunākie dati par insulta dramatisko izplatību un postošajām sekām Latvijā, valsts lomu insulta profilaksē un primāro aprūpi, valsts un indivīda izmaksām, kas saistītas ar insulta saslimšanas gadījumiem, kā arī tiks diskutēts par vienu no nopietnākajiem insulta riskiem – mirdzaritmiju.

Pēc diskusijas 14.maijā no plkst. 12:30 līdz 14:30 Eiropas Savienības mājā ikvienam Latvijas iedzīvotājam būs iespēja pie speciālistiem izmērīt asinsspiedienu un pulsu, diagnosticēt mirdzaritmijas riskus, kā arī saņemt informatīvus materiālus par mirdzaritmiju un citiem ar insultu un sirds veselību saistītiem jautājumiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.