×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.1°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
18. augusts, 2015
Drukāt

Vai Latvijā jāievieš parandžu aizliegums? (20)

Foto - LETAFoto - LETA

Līdz ar gaidāmo bēgļu pieplūdumu Latvijas sabiedrībā raisījusies diskusija par aizliegumu musulmaņu sievietēm sabiedriskās vietās nēsāt seju aizsedzošas galvassegas.

 

Andris Bērziņš (Zaļo un zemnieku savienība): “Parandžu diskusijām savulaik gājusi cauri Francija, Lielbritānija un citas lielvalstis. Latvijā pašreiz šis jautājums vēl nav aktuāls, bet dažreiz ir vērtīgi laikus sagatavoties iespējamām problēmām. Man personīgi šādu galvassegu publiska nēsāšana nepatīk, bet tas ir tikai tāds subjektīvi emocionāls uzskats. Šeit vēl nepieciešama analīze un iepazīšanās ar citu valstu pieredzi, kas par šo lietu jau lēmušas.”

 

Rihards Kols (Nacionālā apvienība): “Manuprāt, parandžu jautājums apzināti izbīdīts priekšplānā. Tas kā māneklis pamests sabiedrībai, lai novērstu uzmanību no svarīgākiem jautājumiem. Es pats esmu ilgstoši dzīvojis Lielbritānijā, kur ikdienā var redzēt ļoti daudz cilvēku parandžās. Uzskatu, ka Latvijā tas būtu jāaizliedz. Rietumu kultūrā šādas tradīcijas nav. Rietumnieki, dodoties uz musulmaņu valstīm, ievēro viņu vietējās tradīcijas. Tādēļ līdzīgu attieksmi vēlamies sagaidīt no musulmaņiem, kas ierodas mūsu kultūras telpā. Tas ir arī drošības jautājums, jo šīs sejas maskas var izmantot ļaunprātīgos nolūkos, slēpjot savu identitāti.”

 

Lolita Čigāne (“Vienotība”): “Ir dažādas tradicionālās galvassegas – hidžabs, nikabs, burka, čadors, himars. Katrai no tām citāds paveids – dažas atstāj redzamas tikai valkātāja acis, cita aizsedz matus, bet ne seju. Es personīgi uzskatu, ka galvassegas, kas pilnībā aizsedz seju, būtu jāaizliedz. Mājās, savā privātajā telpā katrs var tērpties, kā vēlas, bet publiski šāda sejas slēpšana nebūtu pieļaujama, jo tas ir pilnībā pret Latvijas vērtībām. Turklāt tas ir pazemojoši cilvēka cieņai, pat ja viņam tiek iestāstīts, ka tā ir viņa labprātīga izvēle. Uzskatu, ka nespēja ar cilvēkiem sazināties, lietojot ķermeņa valodu, uzsmaidot pretimnācējam, ir cilvēka cieņu pazemojošs ierobežojums.”

 

Nellija Kleinberga (Latvijas Reģionu apvienība): “Mans personīgais viedoklis – katrā zemē ir sava kultūra un savas tradīcijas, kas jāciena. Ja kādi cilvēki izvēlas mainīt savu dzīvesvietu uz citas kultūras zemi, tad viņiem jārespektē jaunās mītnes zemes tradīcijas. Vienlaikus, protams, viņiem ir tiesības kopt savu kultūru arī šeit. Piemēram, mājas dzīvē vai savos pasākumos šādus tradicionālos tērpus viņi drīkst izmantot. Taču ārpus tiem viņiem jārespektē tas, ka latvieši nav pieraduši pie šādiem slēgta tipa apģērbiem, tie var radīt aizdomas, nedrošību savstarpējā saziņā.”

 

Inguna Sudraba (“No sirds Latvijai”): “Neuzskatu, ka šis šobrīd būtu tas aktuālākais jautājums, ar ko lēmējvarai nodarboties. Signāli par Latvijas ekonomisko situāciju un nākamā gada budžetu kļūst arvien draudīgāki. Izskatās, ka valdošās partijas cenšas novirzīt cilvēku uzmanību uz tēmām, kas nav tik izšķirīgas. Protams, ka tiem cilvēkiem, kas šeit ieradīsies patvēruma meklējumos, jāciena latviskā vide, kultūra un tradīcijas. Taču tas vairāk ir izskaidrošanas, izglītošanas un iecietības jautājums, nevis kaut kas, ko parlaments var atrisināt, pieņemot likuma grozījumus.”

 

Igors Pimenovs (“Saskaņa”): “Nudien nesaprotu, kādēļ musulmaņu lakata nēsāšana būtu aizliedzama. Man nav skaidrs, kādēļ tā rīkojās Francija. Drošības apsvērumu dēļ, protams, jāredz cilvēka seja, bet, ja sieviete apklāj savus matus ar lakatu, tad neredzu tur neko provokatīvu vai sabiedrības morālei kaitīgu. Mūsdienās daudz cilvēku staigā ar saplēstiem džinsiem un izaicinošu apģērbu un tas nevienu neuztrauc, bet lakats ap galvu nez kāpēc tiek uztvers kā drauds.”

Pievienot komentāru

Komentāri (20)

 1. Katrā valstī ir savi kultūras, uzvedības paradumi, kas ikvienam būtu jāievēro. Nevienam nav tiesības pārkāpt un pazemot valsts piederīgos uzspiežot kādas citas kultūras un ticības parašas. Tie Latvijas musulmaņi, kas pēkšņi kļuvuši svētāki par Romas pāvestu, nevieš uzticību un tā parandža-vienkārši tāda zīmēšanās. Ticību tik pēkšņi nemaina, te vajadzētu piestrādāt psihiatriem, kas patiesībā notiek ar šiem cilvēkiem. Varbūt tā ir jau labi apmaksāta “točka” cita veida darbībām…?????????????

 2. Tas kas katrā valstī ir sava kultūra ir neapstrīdams fakts,ja Ausumu valstīs apģerbsities viņu izpratnei nepiedienīgi ,tiksiet cietuma’un pareizi ,nevajag citu uzskatus zaimot,bet latvijas uzskati ir pilnīgi savādāki unnāksies ar viņiem samierināties ,vai braukt mājās!Kas tur neskaidrs? esmu viņu valstīs ,esi tika laipns un izpildi visu ,kaut liekas idiotiski,vai nebrauc uz turieni,bet esot Eiropā ,beidziet uzvesties ,kā viduslaikos ,jo šeit ir Eiropa ,bet islams ir viduslaiki 5000 gadus atpakaļ.

 3. Tāmnieks/luterānis Atbildēt

  Šodien “Krustpunktā” par šo jautājumu debatēja vairāki sabiedrībā zināmi cilvēki. Jāsaka, ka jau pirms raidījuma biju gandrīz 100% pārliecināts, ka Seglenieks kārtējo reizi mums skaidros, ka esam lauķi, jo nesaprotam, ka visiem arābiem, melnajiem un pārējiem trešās pasaules ļaudīm ir savas tradīcijas un cilvēktiesības! Viņiem ir, bet MAN (MUMS) NAV! Mums nav tiesības dzīvot savā, kristīgajā, pasaulē, savā, balto cilvēku, sabiedrībā, savā, gadsimtos izkoptajā, latviešu tradīcijām atbilstošā, vidē.
  Uzskatu, ka JAU ŠODIEN UZ LATVIJAS REPUBLIKAS ROBEŽSTABIEM, blakus informācijai, ka Latvijā atļautais braukšanas ātrums apdzīvotās vietās ir līdz 50km/h, uz ceļiem 90km/h, ka transportlīdzekļiem jābrauc ar ieslēgtām gaismām , OBLIGĀTI BŪTU JĀNORĀDA, KA LATVIJĀ VALSTS VALODA IR LATVIEŠU, ka ESAM LUTERĀŅU VALSTS, KA PARANDŽAS UN CITI MUSULMAŅU ATRIBŪTI IR AIZLIEGTI, ka pie mums arī IR AIZLIEGTA ĀDOLFA UN JOSIFA SIMBOLIKA un, ka mums VISI CILVĒKI IR VIENLĪDZĪGI SAVĀS TIESĪBĀS, bet pamattauta ir LATVIEŠI!!!!
  Tam būtu jābūt tik pat skaidram kā Tēvreizei un jāpieņem katram, ja vēlas šeit iebraukt un uzturēties! Arī to, ka Latvija, izņemot Latgali, jau gadu simtiem savu kultūru un dzīvesveidu ir izveidojusi un balstījusi uz luterticību! Pietiek mums dalīties, savstarpēji plēsties un katram būt mazam ķēniņam savā pasaulītē.
  Vienosimies, apvienosimies un nosargāsim Latviju un latviskumu!

 4. SX partijai, un lidzigiem no letiniem, patiktu autohtonas pamattautas kulturas vertibu degradacija, vienalga kada veida ta tiek panakta, ka pirma sola turpinajums, un otra, ka multikulturalisma tulitejs ieviesums – ar konsekventu Satversmes talaku parrakstisanu … ka gala merki …!

 5. tie ir cilvēki ar citu reliģiju,kuri kristiešus necieš ne acu galā.Tad kāpēc viņi par varītēm spiežas kristiešu zemē ? Un vēl ar savām parandžām.Kas te ko diskutēt=nē,nē un vēlreiz nē gan vņiem,gan viņu *tikumības* atribūtiem.

 6. katrā valstī savas parašas, “dvieļgalvu” valstīs mūsu dāmas nekad nevarēs šortos un maikās apmeklēt piemēram mošejas, mums savukārt nav saprotamas “ņindzjas” uz ielām

  • Tā it kā Jums kāds Latvijā atļautu apmeklēt baznīcas šortos un maikās. Tāpat ātri vien tiktu izraidīts ārā. Nepiedienīgs apģērbs svētās vietās nekur pasaulē netiek tolerēts.

   • melim un Kremļa trollim Atbildēt

    Varbūt Teroraškā cilvēkus dzen ārā no baznīcas nesaprotamu iemeslu dēļ, bet ne Latvijā. Un vēl, Kremļa trolli, iemācies lasīt – runa bija nevis par to, ka eiropiešu sievietes islama valstīs ietu mošejās, bet par ro, kādus apģērbus viņam tur atļauj nēsāt uz ielas. Es ceru, pat visspītīgākais Kremļa trollis neapgalvos, ka iela ir reliģiskā kulta vieta!

 7. Ir jābūt aizliegumam. Ja kāds grib veidot Nikabistānu-Burkistānu, tad lai dara to savās mājās, bet ne Eiropā.

  Ja kāds Eiropā jūtas apvainots, tad neviens viņu te nav saucis. Lai brauc mājās.

 8. Jā, ir jāievieš šis aizliegums.

 9. Ir izvēle – piekrist muhamedāņu prasībām – aizliegt baznīcu zvanus, kapu krustus un arī visām sievietēm paranžas ( arī šariata tiesa) vai pretēji – te ir kristīgās vērtības un jūs esiet ciemos un piekrist eiropeiskai dzīvei. Tikai tie VIP Latvijai ir ar vājām galvas spējām šajos jautājumos un cer noslēpties aiz augstajām Baltezera mūriem un raženajiem apsargiem…Nu nesanāks…

 10. Sāksim varbūt jau debatēt,vai jaunceļamajām mošejām Latvijā drīkst būt arī minareti un vai drīkst no tiem mullas aicināt uz lūgšanām? Un kā katram ar nedēļas brīvdienām ?

 11. Kādēļ visu sarežģīt! Atbildēt

  Latvijā nav jāuzņem pašas parandžu valkātājas!

 12. Ja to likumu formulētu savādāk, ka sabiedriskās vietās nedrīkst valkāt seju aizsedzošu apģērbu (jebkādu un neatkarīgi no dzimuma), tad atkristu jautājums tieši par citas reliģijas un kultūras ierobežošanu. Starp citu viņām ir dažādas ļoti skaistas alternatīvas kā nepārkāpjot savas normas neatklāt ķermeni un matus, tajā pat laikā saglabājot atsegtu un identificējamu seju. Ja brauc uz šejieni, lai rēķinās, ka te seju neaizsedz, un tās aizegšanu pie mums uztver kā slēpšanos, draudus, nevis sievietes tikumību.

 13. Latvijā nevajag ievest parandžas nēsātājas, tad nekas nebūs jāaizliedz.

 14. Parandžu nēsāšana LATVIJĀ IR jāaizliedz!!!TIE NAV NE IZGLĪTĪBAS, NE IECIETĪBAS JAUTĀJUMI, bet mūsu valstī NEVIENS ar aizklātu seju nestaigā!!! Viņiem ir JĀZIN, uz kurieni taisās pārvākties dzīvot!!! Mums viņiem NEKAS UZ PAPLĀTES NAV JĀPIENES!!! Viņiem pašiem ir jābūt gan izglītībai, gan iecietībai un bez ierunām jāiekļaujas mūsu valsts un sabiedrības dzīvē!!! Viņi ir pietiekoši BAGĀTI, ja var maksāt 10000 eiro no cilvēka saviem “atgādātājiem” uz Eiropu!!! Cik gadus mums vēl prasīs būt iecietīgiem un saprotošiem, ja šo IECIETĪBU un SAPRATNI paši nebaudām????????????????????

 15. Pilnīgi piekrītu Kolam! Latvijā sejas slēpšana (parandža vai kas cits) JĀAIZLIEDZ !!!

 16. Latvijā ir sava kultūra, mums sejas slēpšana nav pieņemama. Ja cilvēks izvēlas braukt uz Latviju, tad viņiem ir japielāgojās mums, nevis mums viņiem. Priekškam mums tērēt naudu uz drošības CCTV kamerām? Kāpēc mums jāriskē ar sabiedrības drošību? Es braucot uz Persijas līčā valstīm ievēroju viņu likumus un kultūru, kāpēc viņi to nespēj mūsu sabiedrībā? Izskatās, ka mums visiem ir jāklanās un japielāgojās…gan mājās, gan arzemēs.

  Iedomājaties situāciju….ceļu policists aptur mašīnu un tur sēž iekšā Nikabiete/Burka, seju nevar redzēt un viņas reliģija atļauj tikai seju atklāt svešiniekiem, kuras ir sievietes. Ko tam policistam tagad darīt? Saukt papildspēkus un pieprasīt speciāli sievieti, lai pārbaudītu sievietes identitāti pasē/vadītāja apliecībā? Eiropa 21. gadsimtā!

  Neviens ar varu šeit dzīvot nespiež…

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mācību sezona

Nacionālie bruņotie spēki pagājšnedēļ informēja žurnālistus par vasarā un rudenī Latvijā paredzētajām trim vērienīgām mācībām, kurās piedalīšoties vairāki tūkstoši sabiedroto karavīru, kā arī lidmašīnas un bruņutehnika. Tuvākās mācības Latvijas teritorijā – ASV organizētas sauszemes un gaisa spēku mācības “Saber Strike 18” – sāksies 3. jūnijā. Atbildīgās iestādes sabiedrību brīdinājušas arī par šovasar jau sāktajiem un vēl gaidāmajiem remontdarbiem uz Latvijas un galvaspilsētas ceļiem un ielām. Gan autovadītāji, gan gājēji Rīgā pērn sūrojās par neērtībām, ko radīja nepārdomāta darbu organizācija un nenorobežotas remontdarbu vietas. Šosezon redzēsim, vai pašvaldība mācījusies no pagājušās vasaras kļūdām.

Izvēloties atpūtai peldvietu, galvenokārt domāju
Draugiem Facebook Twitter Google+