×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
7. novembris, 2013
Drukāt

“Porta” aicina uz Austrumiem

Forshpil_4

No 7. līdz 9. novembrim dažādās vietās Rīgā norisināsies pasaules mūzikas festivāls “Porta”. Šogad tā spožā un krāsainā programmā aicina atklāt Austrumu zemju kultūru un mūziku, piedāvājot tikties ar spilgtiem mūziķiem no Indijas, Izraēlas, Krievijas, Azerbaidžānas un Latvijas.

Pasaules mūzika, ko nereti dēvē arī par mūsdienu tautas mūziku, reizi gadā skan Latvijas kontekstā unikālā festivālā, ko tā rīkotāji jau 13. gadu sauc par kultūru “ostu” jeb “Portu” – jo festivālā uz skatuves un aiz tās satiekas dažādas kultūras, dažādas pieredzes un dažādi laikmeti. “Pasaule ir tik daudzveidīga – mēs par to priecājamies un vēlamies sniegt šo prieku arī jums,” saka “Porta” direktore Ilze Apsiņa. Šogad festivāla atklāšanā pirmizrādi piedzīvos režisora Mārtiņa Grauda dokumentālā filma “Ceļš uz mājām”, kurā satiekas trīs valstu mūziķi – festivāla “Porta” publikai labi pazīstamā gruzīnu etnodžeza grupa “The Shin”, moldāvu grupa “Trigon”, Pūces etnogrāfiskais orķestris un Intars Busulis. Viņu aizraujošais ceļojums Gruzijas, Latvijas un Moldovas tautas mūzikas dvēselē un folkloras dārgumu krātuvēs rada mūsu laika mūziku, kas atver sirdi un nojauc robežas starp valstīm un valodām. Savukārt “Portas” divos koncertos klausītāji varēs baudīt un novērtēt košu kultūru un tautas mūzikas kokteili. Būs iespējas skatīt un baudīt apvienotu klasisko indiešu mūziku ar mūsdienu Rietumu mūzikas pieredzi – džezu, “fanku” un etno, gan Balkānu ritmus, klezmermūzikas šarmu un emocijas, gan latviešu dainas ar azerbaidžāņu skanējumu, gan pašmāju postfolkloras aizsācējus un līderus.

Pirmajā koncertā (7. XI) gaidāms vircots krāsu un kultūru triptihs koncertzālē “Palladium”. Viena no koncerta “garšvielām” – Krievijas grupa “Dobrantch”, kas apvienojuši Balkānu ritmu un trakulību, klezmermūzikas šarmu un emocijas, kā arī Austrumu smeldzi un noslēpumainību. Grupa, kas patiesībā dibināta Francijas pilsētā Nantē, ir īsta viesizrāžu medusmaize. Tās mūziku var klausīties neskaitāmos festivālos, kā arī televīzijas seriālos, mākslas un dokumentālo filmu skaņu celiņos visā Eiropā. Viņiem pievienojas “The Shuk”, viena no vadošajām starptautiskajām mūzikas grupām Izraēlā – viņu mūzikas mērķis ir ar neparasti daudzveidīgā repertuāra palīdzību iepazīstināt cilvēkus ar Izraēlas un ebreju kultūru. Latvisku noti koncertā ienesīs arī mūsu pašu “Iļģi”.

Festivāla koncertu sērija turpināsies ar koncertu 9. novembrī koncertzālē “Palladium”. Tajā – festivāla atklājums – projekts “Baltās skaņas”, ko veidojusi dziedātāja Leila Alijeva – viņa kopš 2011. gada apgūst tradicionālo azerbaidžāņu dziedāšanas stilu “mugam”. “Baltās skaņas” saplūdina divu valstu kultūras kanons – latviešu dainas un azerbaidžāņu “mugam”. Projekts pirmo reizi ieskanējās 2012. gada “Balto nakšu” ietvaros gandrīz teātrī “Artelis”, kā arī izskanējis Baku Latvijas Neatkarības dienai veltītā pasākumā kopā ar azerbaidžāņu mūziķiem. Šajā koncertā savu desmito jubileju atzīmēs arī Latvijā bāzētais klezmermūzikas ansamblis “Forshpil”, kas pašlaik piedalās festivālos un koncertos visā Eiropā. Ansamblis darbojas žanrā, ko paši mūziķi dēvē par ebreju tradicionālo psihodēlisko roku. Tajā ebreju tautas melodijas un dziesmas savijas ar 60. – 70. gadu rokmūzikas skaņām, ka arī “fanka”, džeza un regeja elementiem.

Festivāls “Porta” šajā reizē piedāvā ne tikai kino un mūzikas sadaļu, bet arī meistarklases un vakara pasākumus festivāla klubā “Kaņepes kultūras centrā”.

Varbūt noder!!


7. XI 18.00 kino “K Suns” dokumentālās filmas prezentācija “Ceļš uz mājām” (Latvija); 20.00 dokumentālo filmu programma; 22.00 Kaņepes kultūras centrā DJ Monsta ar pasaules mūzikas programmu.

8. XI 10.00 – 12.00 Kultūras koledžā “The Shuk” (Izraēla) meistarklases; 19.00 “Palladium” “Iļģi”, “The Shuk”, “Dobranotch”; 22.00 Kaņepes kultūras centrā grupas no Latvijas un festivāla viesi, DJ Šahs ar pasaules mūzikas programmu

9. XI 18.00 “Palladium” “Baltās skaņas. Latvija – Azerbaidžāna”; 19.00 “Forshpil”; 22.00 Kaņepes kultūras centrā festivāla viesi; Artūrs Mednis ar pasaules mūzikas programmu.

Biļetes: “Biļešu servisa” tirdzniecības vietās, 
www.bilesuserviss.lv.

Cena: Ls 7 – 18.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+