Uncategorized

Pulkvedim Mogiļnijam piešķir Viestura ordeni0

Foto – Līga Vasiļūna

Vakar Valsts prezidents Andris Bērziņš Latvijas armijas pulkvedim Ivo Mogiļnijam pasniedza III šķiras Viestura ordeni. Karavīrs šo augsto apbalvojumu nopelnīja, NATO vadītajā misijā Afganistānā ieņemot pēc būtības augstākos iespējamos amatus, uz kādiem šobrīd tur var cerēt latviešu karavīrs.

 

Vispirms pulkvedis bija NATO apmācības misijas štāba pārvaldes priekšnieks. Pēc tam šīs pašas misijas mācību skolu apmācības padomnieku grupas direktors un vēlāk koalīcijas spēku padomnieku grupas komandieris, kurš sniedz tiešu atbalstu Afganistānas nacionālās armijas mācību vadības štābam, vienlaikus arī padomnieks mācību vadības štāba komandierim, kurš vada visu Afganistānas armijas militārās apmācības sistēmu. Kopš septembra I. Mogiļnijs ir Latvijā un gatavojas gadumijā doties uz ASV, kur pārstāvēs Latvijas valsts un armijas intereses kā 1. ranga aizsardzības atašejs. Kā pastāstīja pulkvedis, šobrīd notiekot darbs pie vairākiem jauniem sadarbības projektiem starp Latviju un ASV, par ko drīz uzzinās arī plašāka sabiedrība.

Atceroties dienestu Afganistānā, I. Mogiļnijs teica, ka afgāņi ir ļoti pretimnākoši, gūstot zināšanas un pakāpeniski pārņemot atbildību. Cits jautājums ir kvalitāte, bet trijos pēdējos gados vērojams straujš progress. Lielākā problēma ir klanu un mazo etnisko grupu apvienošana kopīga mērķa sasniegšanai. Ja tas nenotiek, klaniem, etniskajām grupām ir savs viedoklis un armija pilda citu viedokli, tad centralizēta vadīšanas sistēma nestrādā.

Pēc Viestura ordeņa saņemšanas I. Mogiļnijs pauda pateicību valstsvīriem un sabiedrībai par karavīru darba novērtēšanu, tas esot patīkami un motivēs gan viņu, gan citus dienēt valsts labā arī turpmāk. Jautāts, kad tad 44 gadus vecais pulkvedis cer saņemt ģenerāļa uzplečus, I. Mogiļnijs apmulsa. Viņaprāt, pakāpe nav svarīgākais: karavīram jādara tas, ko liek, neatkarīgi no pakāpes. Personīgi viņš pēdējos karjeras gadus jau ieņem amatus, kas piederas ģenerālim.

 

LA.lv