×
Mobilā versija
+10.6°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
21. aprīlis, 2016
Drukāt

Saeima galīgajā lasījumā apstiprina pretrunīgi vērtētos Krimināllikuma grozījumus hibrīddraudu novēršanai (4)

Foto: Reinis Inkēns, Saeimas AdministrācijaFoto: Reinis Inkēns, Saeimas Administrācija

Saeima šodien otrajā, galīgajā, lasījumā apstiprināja pretrunīgi vērtētos Krimināllikuma grozījumus, kuru mērķis ir hibrīddraudu novēršana.

Pēc kritikas saņemšanas par dažādiem likumprojekta aspektiem vairākas no normām to izskatīšanas laikā ir precizētas. Norma par valsts noslēpuma iegūšanu, kas radīja bažas par tās iespējamo izmantošanu pret žurnālistiem, pagaidām tika izslēgta no likumprojekta. Pēc būtības tā dēvētās žurnālistu normas izskatīšana tika atlikta uz divām nedēļām pēc diskusijām par Eiropas Cilvēktiesību tiesas lēmumiem.

Krimināllikumā noteiks, ka sods pienāksies par darbību, kas vērsta pret Latvijas valstisko neatkarību, suverenitāti, teritoriālo vienotību, valsts varu vai valsts iekārtu Satversmē neparedzētā veidā. Par šādu nodarījumu rosināts noteikt sodu ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz astoņiem gadiem un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem. Par tādu pašu darbību, ja tā izdarīta, lietojot vardarbību, vai ja to izdarījusi organizēta grupa, sodīs ar brīvības atņemšanu uz laiku no pieciem līdz 15 gadiem un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem.

Sākotnējā grozījumu redakcijā nebija minēts nosacījums par darbību neatbilstību valsts pamatlikumam – bija paredzēts, ka sods būs par darbību, kas vērsta pret Latvijas valstisko neatkarību vai suverenitāti vai kas vērsta uz teritoriālās vienotības graušanu, valsts varas gāšanu vai valsts iekārtas grozīšanu. Tagad šī sākotnējā redakcija ir precizēta ar atsauci uz Satversmi.

Par vairāk nekā divu personu apvienošanos organizētā grupā nolūkā vērsties pret Latvijas valstisko neatkarību, suverenitāti, teritoriālo vienotību, valsts varu vai valsts iekārtu Satversmē neparedzētā veidā sodīs ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem.

Par publisku aicinājumu vērsties pret Latvijas valstisko neatkarību, suverenitāti, teritoriālo vienotību, valsts varu vai valsts iekārtu Satversmē neparedzētā veidā vai par šādu aicinājumu saturoša materiāla izplatīšanu sodīs ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudassodu un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem.

Kriminālsods noteikts arī par darbībām, kuru nolūks ir palīdzēt ārvalstij vai ārvalsts organizācijai vērsties pret Latvijas valstisko neatkarību, suverenitāti, teritoriālo vienotību, valsts varu, valsts iekārtu vai valsts drošību. Par šādu nodarījumu varēs sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem, īslaicīgu brīvības atņemšanu, piespiedu darbu vai naudas sodu kopā ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem.

Grozījumi arī paredz sodu par neizpaužamu ziņu nelikumīgu vākšanu nolūkā nodot tās ārvalstu organizācijām. Komisija atbalstīja arī kriminālsoda noteikšanu par citu ziņu nelikumīgu vākšanu vai nodošanu ārvalsts izlūkdienestam tā uzdevumā tieši vai ar citas personas starpniecību. Tika atbalstīts par minētajiem nodarījumiem kā sodu noteikt brīvības atņemšanu uz laiku līdz desmit gadiem ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem.

Par valsts noslēpuma nelikumīgu vākšanu vai nodošanu ārvalstij vai ārvalsts organizācijai tieši vai ar citas personas starpniecību sodīs ar brīvības atņemšanu uz laiku no trim līdz divdesmit gadiem un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem.

Likuma nosacījumi neattieksies uz personām, kuras būs izdarījušas noziedzīgu nodarījumu līdz šā likuma spēkā stāšanās dienai.

Kā ziņots, pagaidām izslēgtā “žurnālistu norma” paredzēja kriminalizēt valsts noslēpuma nelikumīgu iegūšanu, ja tas netiek darīts spiegošanas nolūkā. Par attiecīgo nodarījumu bija rosināts paredzēt sodu ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.

Jau vēstīts, ka likumprojektam Saeimā noteiktā “lielā steidzamība” nosaka, ka Valsts prezidentam Raimondam Vējonim nebūs tiesību šos grozījumus neizsludināt vai nodot tautas nobalsošanai. Vējonis gan arī vairs nepauž iebildumus pret grozījumiem, norādot, ka par tiem ir notikušas izvērstākas debates nekā parasti par citiem likumprojektiem. Plašākus komentārus valsts augstākā amatpersona varētu sniegt pēc parlamenta pieņemtā lēmuma.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

 1. Es atceros kad Vārda Brīvību mēģināja ierobežot ar krimināllikuma 271.pantu, kuru atcēla Satversmes tiesa 2003.gada 29.oktobrī – http://likumi.lv/doc.php?id=80518 . Tagad notika kartēja Vārda Brīvību ierobežošana.
  Tāpēc man ir jautājums – Vai Latvija sodīs tos cilvēkus, kuri iniciēja un nobalsoja pret Satversmes garantētas Cilvēka Tiesībām uz Vārda Brīvību?

 2. Vēlos izteikt savas pārdomas par esošo situāciju Latvijā. Par Krimināllikuma grozījumiem, par centieniem, slēpjoties aiz cēla nodoma – apkarot spiegus, padarīt Latviju par valsti, kurā demokrātija būs vien tukša skaņa un vārda brīvība fiktīva, un dota tikai tiem kas to izmantos spriežot “pareizi”, ko savukārt noteiks Centrālais Cenzors, kas valdīs pār to, lai neviens neuzdrošinātos runāt to, ko domā, jo, ja kāda domas nebūs “pareizās”, tad tas tiks klasificēts, kā apdraudējums Latvijas nacionālajām (lasi – Latvijas varas elites un viņu saimnieku) interesēm.

  Kāpēc tā šķiet? Vienkārši tas ir redzams katram, kurš kaut nedaudz seko līdzi tam, kāda histērija, kas atgādina PSRS laiku trako anti-rietumniecisko histēriju, valda Latvijā. Jo, redz, katrs kurš izsaka aizdomas, ka grozījumi Krimināllikumā varētu būt sacerēti lai apkarotu vārda brīvību, lai turētu bailēs jebkuru žurnālistu, ka tas neizpauž valsts noslēpumu, jau tagad tiek pasludināts ja ne gluži par spiegu, tad par potenciālu nodevēju, ko labi varējām vērot raidījuma “Nekā personīga” laikā, kad tika skatīta Andreja Judina pozīcija, kas bija pretrunā ar to, kas augstākminētā raidījuma žurnālistiem bija jāpasniedz kā “pareizais” viedoklis.

  Tagad anti-rietumnieciskās histērijas vietā ir nākusi propaganda, kas ir vērsta pret Krieviju, jo laiki gan mainās, bet metodes un paņēmieni, lai tautu padarītu par truliem un paklausīgiem vienšūņiem, nemainās. Aizsedzoties ar Krievijas faktoru, Latvijā atdzimst vēlme likt visiem domāt vienādi, jo pretējā gadījumā, lai arī ko kāds būtu izdarījis netīkamu Latvijas varas elitei, tas var tik definēts, kā drauds drošībai, kā ļauns nodoms, kas vērsts pret valsts institūcijām, kā nodoms apmelot un diskreditēt valsts amatpersonas, lai arī ko tās īstenībā būtu pastrādājušas.

  Jo izskatās, ka kā valsts noslēpums tiks traktēts daudz kas, faktiski viss, ko vien varas elite, kas valda Latvijā, iedomājas. Tāpēc par to, vai rīkojamies “pareizi”, vai domājam “pareizi” vairs nevarēsim būt drošs neviens, kamdēļ drūmi vīri, gluži kā čekas laikos, varēs pieklauvēt pie ikkatra durvīm, kas būs uzdrošinājies rīkoties patstāvīgi, kas būs bijis brīvs savos uzskatos un domās. Jau tagad (bet faktiski labu laiku atpakaļ) notiek visu ideoloģiski “nepareizi” domājošo izslēgšana no Latvijas mediju vides, no LTV un LR raidījumiem, kā arī no interneta portālu komentāru sadaļas.

  Visādi varas elites un sorosīdu sulaiņi, kas sludina vienīgo “pareizo” patiesību, nevarot ietekmēt ļaudis ar savu patiesību, kura, šķiet, ir “uzcepta” pēc vienas nemainīgas formas un satura, kura ir zīmēta pēc viena trafareta vai lekāla, gļēvā veidā ķeras pie alternatīva viedokļu paudēju apkarošanas, panākot, ka to autoru komentāri tiek dzēsti. Tas notiek gan TVNET, gan Delfos! Lai gan droši vien tas jau nenāk no šiem sulaiņiem, kā arī daudziem citiem, kas pūš varas elites stabulē, bet gan tas ir Latvijas politmafiju organizēts pasākums. Jo šīs poltimafijas baidās no tā, ka viņu vara var izzust. Jo tas viņu saimnieki būs dusmīgi un politmafiju liktenis būs gaužām bēdīgs.

  Tāpēc, un tikai tāpēc, groži tiek savilkti stingrāk un stingrāk. Demokrātija Latvijā tiek brutālā veidā pakļauta vardarbībai, tā tiek iznīcināta, no tās nebūs palicis pāri ne nieka kripatiņas. Un tas ir traģiski, tas ir nožēlojami, tas ir Latvijas, kā brīvas un neatkarīgas valsts gals. Tās ir beigas. Jo vairāk Atmodas nebūs, jo tā vien izskatās, ka daļa klusējošo emigrē uz neatgriešanos, ka daļa ir nozombēti ar varas mafijas meliem, ka liela daļa inteliģences ir padevusies naudas kārei, ko tai sniedz atrašanās pie siles, bet tos, kas vēlas ko mainīt, noliks pie vietas, apsūdzot kriminālos nodarījumos.

  Latvijas Valsts prezidents Vējonis formas pēc papukojās, labi zinādams, ka grozījumiem Krimināllikumā neatcels steidzamības statusu, līdz ar ko Vējonis varēja nošaut divus zaķus ar vienu šāvienu – tautas acīs izlikties par prezidentu, kurš rūpīgi seko līdzi, lai netiktu pieļauts, ka tiek pieņemti pārāk drakoniski likumi, kas patiesībā tiek bīdīti, lai acīmredzami pasargātu varas eliti no liekas kritikas, ko, protams, Vējonis izliekas neredzam, savukārt paši grozījumi Krimināllikumā ar nelieliem “precizējumiem” tiks pieņemti. Nedaudz gan sarosījās žurnālisti, kas lika 95.1 panta “Valsts noslēpuma nelikumīga iegūšana” apspriešanu atlikt uz divām nedēļām, kas, visticamāk, neko daudz nedos, jo patiesībā žurnālisti ir sarosījušies krietni par vēlu, jo kā sacīja pēdējais PSRS līderis Gorbačovs – “Process ir sācies”.

 3. Skaidrs,ka īstenībā tā ir vēršanās pret tiesībām kritizēt valsts pārvaldes darbošanos,vai pieprasīt varas atkāpšanos.Deputāteļi ir kaunu zaudējuši un klusībā domā,ka ir nesodāmi.

 4. kgb un čeka var iet stūrī nokauneties musu “demokrāti”vienā rāvienā pārspļāva viņus. krievu laikos bija pants jāpiemeklē vai ja nevareja tad psihenē jāliek, bet te par “nepareizām domām”vien jau cietumā liek:)

Draugiem Facebook Twitter Google+