Ekonomika
Bizness

Saindēto olu skandāls skāris arī Latviju: atklāj, cik daudz indīgo produktu pie mums nonācis 16

Foto Reuters/Scanpix/LETA

Saskaņā ar Eiropas Komisijas (EK) Ātrās brīdināšanas sistēmā patlaban pieejamo informāciju no Latvijā nonākušajiem 143 kilogramiem Vācijas izcelsmes olu produktiem, 32 kilogrami olu masas omletei bija piesārņota ar fipronilu, portālu LA.lv informēja Pārtikas un veterinārais dienests (PVD).

No tiem septiņi kilogrami neizlietotā produkta atlikuma ir atsaukti no tirgus.

Vienlaikus testēšanas pārskati liecina, ka atrastais fipronila daudzums jēlproduktā – olu masā ir teju 50 reizes mazāks nekā daudzums, kura gadījumā var iestāties nopietns risks cilvēka veselībai. Turklāt gatavā produktā, pievienojot citas sastāvdaļas, piemēram, pienu, fipronila koncentrācija tiek atšķaidīta.

PVD skaidro, ka ar fipronilu nav piesārņoti plaša patēriņa produkti, kurus cilvēks var iegādāties lielveikalā, bet parasti šādus produktus izmanto sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumi ēdienu gatavošanā un konditorejas izstrādājumu ražošanā.

PVD argādina, ka EK Ātrās brīdināšanas sistēmā ir ievietots paziņojums, ka šovasar no Vācijas, caur Igauniju saņēmējam Latvijā ir piegādāta, iespējams, ar fipronilu piesārņota produktu partija -143 kilogrami tādu olu produktu kā olu masa omletei un olu dzeltenumi.

Fipronils ir viela, kuru izmanto kukaiņu apkarošanā neproduktīvajiem dzīvniekiem – suņiem, kaķiem un mājas seskiem. Produktīvajiem dzīvniekiem šo insekticīdu izmantot ir aizliegts, jo tā atliekvielas var nonākt pārtikā, piemēram, olās, pienā. Fipronilu aizliegts izmantot lauksaimniecībā, ja galaprodukts paredzēts cilvēkiem lietošanai pārtikā.

LA.lv