×
Mobilā versija
+10.6°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
15. augusts, 2016
Drukāt

Stāv kā stāvējis. Latvija nav nokārtojusi rēķinus ar okupācijas varas simbolu (124)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

– Vai mēs varam iedomāties, ka, piemēram, Izraēlā stāvētu nacistus slavinošs piemineklis? Tas jau sen būtu uzlaists gaisā kādā naktī un ļoti veiksmīgi ar valdības svētību, – tā 1997. gadā Pārdaugavas pieminekļa spridzināšanu komentēja Saeimas deputāts Juris Sinka. Toreiz septiņu vīru grupai neizdevās “uzlaist gaisā” Pārdaugavas monumentu ar oficiālo nosaukumu “Padomju Latvijas un Rīgas atbrīvotājiem no vācu fašistiskajiem iebrucējiem”. Bojā gāja divi spridzinātāji – Valdis Raups un Aivars Vīksniņš. Sekoja ilgs tiesas process, kas lēma atņemt brīvību vairākiem neveiksmīgās operācijas dalībniekiem un atbalstītājiem.

Grandiozo okupācijas laika zīmi padomju varai izdevās iedēstīt 1985. gadā – īsi pirms atmodas laika. Ar “ļeņinekļiem” un tamlīdzīgiem veidojumiem latvieši savā atjaunotajā valstī tika galā itin raiti, bet Pārdaugavas monstrs stāv kā stāvējis jau divdesmit piecus gadus. Ik pa laikam kāds ierosina tā nojaukšanu, taču Ārlietu ministrija novicina gar degunu 1994. gadā noslēgto vienošanos ar Krievijas Federācijas valdību, ka abas valstis apņemas nodrošināt memoriālo būvju un karavīru vietu sakopšanu, saglabāšanu un pieejamību, un – punkts.

Par 1997. gada 6. jūnija notikumiem, kad V. Raupa vadībā jau trešo reizi plānoja uzspridzināt pieminekli, var izlasīt Māra Ruka grāmatā “Spridzinātāji”. Joprojām miglā tītas paliek daudzas šīs operācijas detaļas. Kāpēc sprādziens norībēja par ātru un izdzēsa divas dzīvības? Izmeklēšana nesniedza atbildi arī uz svarīgāko jautājumu – kā pieminekļa smailes apkārtnē un operācijas dalībnieku automobiļos varēja nonākt augstas raudzes militārā sprāgstviela, sarunvalodā saukta par plastikātu, ja Raupa komandas biedrs tiesā apgalvo, ka izmantots tikai trotils. Līdzīgi kā 1991. gada janvārī arī šajā traģiskajā gadījumā parādās apzīmējums “trešais spēks”, kas, iespējams, notikumus virzīja pēc sava plāna. Zīmīgi, ka pēc sprādziena, kas nogranda trīs minūtes pirms vieniem naktī, kā iepriekš zinājušas, minūtes laikā ieradās vairākas policijas vienības, bet Valda Raupa dzīvoklī drošībnieki iebrāzās jau pāris stundas pēc notikušā. Kā viņi varēja tik ātri izskaitļot bojāgājušā personību, ja pēc sprādziena no viņa bija palikušas tika atsevišķas ķermeņa daļas?

Raupa meitai Lāsmai tolaik bija deviņi gadi. Viņa atceras, kā Āgenskalna ģimnāzijas klasesbiedreņu tēvi spieduši līdzjūtībā roku un teikuši, ka meitene var lepoties ar savu tēvu. Studiju laikā Latvijas Lauksaimniecības universitātē tuvākie draugi tēva rīcībai izteikuši apbrīnu. Lāsma atzīst, ka tagad esot sajūta – to visu vajadzēja darīt citādi, ne jau ar spridzināšanu, bet caur politiku.

Ierosinājums atbrīvot Uzvaras laukumu no okupācijas varas simbola, vispirms uzstādot informatīvus stendus par laukuma vēsturi, kam sekotu tā pārbūve saskaņā ar pirmskara Latvijā izveidotu projektu, guvis vairāk nekā 12 tūkstošu cilvēku atbalstu portālā “Mana balss”. Taču priekšlikumu šā gada jūnijā “atsvieda” Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija. Tiesa, 2013. gada SKDS veiktajā rīdzinieku aptaujā vairākums atbalstījuši pieminekļa saglabāšanu.

Nez kā ukraiņiem izdevies notraukt miglu no acīm un pēdējos trīs gados aizvākt tūkstots astoņpadsmit Ļeņina pieminekļus?

Rakstā izmantota informācija un attēli no Māra Ruka grāmatas “Spridzinātāji”.

Pievienot komentāru

Komentāri (124)

 1. Nu,bet ko te teikt,to visu vajadzēja izdarīt pašā valsts veidošanās sākumā,un nebūtu nekādu problēmu,tāpat kā ar krievu skolām,tam bija jābūt pamatā ,ka valsts skolās mācības valsts valodā- atkal neko neizdarīja.Tas jāprasa pirmajiem atjaunotās valsts vadītājiem,kāpēc viņi tad nedomāja kā sakārtot valsti latviskā garā.

  • В истории нет сослагательного склонения. Тешить себя илюзиями не продуктивно. Ведь возможно, что и такой страны Латвия вовсе бы и не было. Кто знает, кто знает.

 2. es komentārus rakstu krievu valodā, lai parādītu jums, ka krievu valoda ir tāda pati saziņas valoda Latvijā, kā latviešu valoda. Prieks, ka jūs apstiprinat krievu valodas piederību Latvijai.

  • Только в виде исключения и только потому, что согласен с тем, что вы написали, я не буду вас сильно ругать за то, что вы использовали мой (!!!) ник без моего разрешения! Добавлю, я пишу по русски потому, что мне так удобнее, а не потому, что не знаю латышский язык. Просто я ещё не владею им в такой степени, чтобы писать совсем уж без ошибок, и не хочу своими грамматическими ошибками оскорблять собеседников.

   • .. tu esi, lai kā tu arī sevi sauktu. … sabiedrības temeratūras mērītājs atradies! ha ha ha haaaa! 🙂 LA jau sev ir iešāvusi kājā, atļaujot Latviajs valstij svešai valodai piedalīties diskusijā uz līdztiesības noteikumiem. LA ir beigta! … jaunie īpašnieki par to ir parūpejušies! ha hah ha ha haaaa! 🙂

    • Вы можете обзываться и злиться сколько угодно, но для этого портала я экономически выгоден, я увеличиваю количество заходов на страницу. Больше заходов – больше рекламы – больше доходы. Впору требовать с редакции комиссионные.

   • Как будто то что я веду себя как оккупант и дебил никого не оскорбляет.

    • Ну вы вор и придурок. Это ясно и видно всем. Оскорбить это может только вас самих. Так вам и надо!

  • Jā, diemžēl latvieši prot sarunāties ar dzīvniekiem, papildus dzimtajai latviešu valodai, tāpēc arī Tevi saprata.

   • Хотели оскорбить? А оскорбили сами себя! Оказывается не далеко вы ушли от животных то! Остановилась на вас эволюция то.

 3. Kad Krievija oficiāli atdzīs Latvijas okupāciju, tad parunāsim par līgumiem utt. Līgums bija parakstīts par Latvijas neatkarību 1920. gadā uz “mūžīgiem laikiem”, izrādījās 20 gadus, tad okupanti neņēma vērā nekādus līgumus. Šis betona stabs vēl joprojām simbolizē okupācijas armiju, okupācijas laikus un to ka vastī nav notikusi deokupācija un dekolonizācija. varbūt ka šim stabam ir arī jāstāv, lai katru dienu atgādinātu latviešiem , kādi mēs esam mīkstie okupantu priekšā. Un tiem vīriem, kuri gāja bojā, lai vieglas smiltis. Visticamāk, ka notika sabotāža , jo tai laikā vēl vecie PSRS čekisti bija gan DP gan citās struktūrās nospiedošā vairākumā. Un teiciens “kas vienreiz čekists, tas čekists forever” ir vispārzināms.

 4. jaa tusinja vieta jaapalielina. Buus vairaak vietas … 🙂

 5. Policija ir pilna ar kolaboracionistiem! Nav jau veikta attīrīšanās. Tās pašas ķotkas, kas nodarbojās ar latviešu represijām kā štiki sēž savās vietās, izaudzinot sev cienīgus jaunos kadrus. Pēdējais laiks attīrīties no tiem un no negodprātīgās padomju pagātnes!

 6. Interesanti,to izdzimumu grafistu,tiešām nevar nobloķēt,vai arī būs jāpieliek nedaudz pūļu,lai viņu izskaitļotu un nopietni parunātos.
  Visam ir savas robežas arī ieklīdeņu nekaunībai.

  • Сами вы выродок, голубчик. Когда нет других аргументов в дикуссии, то угрожать физической расправой собеседнику, это, простите, признак своей слабости, признание своего поражения. И кстати, такие действия будут нарушением закона, между прочим. Вы в этом можете скооперироваться с «сельским дедом», он тоже ищет личной встречи. Наверняка из вас получится настоящая айнзацгруппа.

   • Tad iesūdzi mani,..!
    Varbūt tad būsi spiests izlīst dienasgaismā,lai visi Latvijā redz tavu ..!

    • Рождённый ползать (как вы, у вас же ник анаконда), летать не может! Надо будет, и засужу, а так, гуляйте пока.

     • Никого я не засужу, просто у меня, оккупанта и дебила, привычка последнее слово оставлять за собой даже если мне нечего сказать. На то я и дебил.

     • Вау, какая длинная фраза. Но именно вы вор! Вы воруете чужие ники! Причём вор вы не оригинальный, скорее даже просто банальный, без фантазии.

   • grafist … tu protams vari slēpties, bet vienu dienu tevi tik un tā atradīs …

 7. Viks 15. augusts, 2016 09:35 Atbildēt
  Vienošanās ar Krieviju nekādi neattiecas uz pieminekļiem.
  —————

  Diemžēl attiecas. Ja nezini – neplāties ar to.

  • Ir jābūt stulbam vai aprobežotam, lai rakstītu tādas muļķības. Nezinu nevienu valsti, kas atgūdama savu neatkarību, paturētu okupāciju varu piemiņas zīmes.

  • Ir jābūt stulbam vai aprobežotam, lai rakstītu tādas muļķības. Nezinu nevienu valsti, kas atgūdama savu valstiskumu, paturētu okupāciju varu piemiņas zīmes.

 8. Toreiz kasē vienkārši ”algas dienā” neizmaksāja,tos 5 jeb 10 rbļ. (bet skaitījās,kā ”brīvprātīgais ziedojums”-piemineklim). Strādāju – ļeņina raj.RSU.- Hermaņu ielā.5.

 9. Jādara tā, kā Lidermans&Co., kad organizēja parakstu vākšanu par tautas nobalsošanu/referndumu jautājumā par otro valsts valodu. 150 000 parakstu – un vienā referenduma dienā pieliek punktu!

  • Увы, не получится. Как раз после того референдума сейм принял изменения в законе о референдумах. Эти изменения сводят возможность людей выразить свою волю на референдуме практически на нет.

   • Я дебил.

    • Истинная правда, вы – ..! А так же вор. Вы воруете чужие ники! А вор должен сидеть в тюрьме!

     • Господа модераторы, почему слово «дебил» и производные от него вызывает у вас такое неприятие?! Это такой способ изощрённой цензуры или вы сами такие?

     • tāpēc,ka debilitāte ir diagnoze.Pat,ja jūs,grafist,esat mediķis,noteikt diagnozi,neredzot un nedzirdot cilvēku,jūs nevarat.Spriežot pēc jūsu komentāriem,jūs esat vienkārši bezkaunīgs.

     • Не надо обо всех судить по себе. Вы бы лучше занимались своими собственными диагнозами да анализами, здоровее будете. А я не медик, другим людям диагнозов по переписке не ставлю.

     • galīgi sajucis viss !

      Un tagad kurš grafists jūs esiet ? Vai zagtais grafists, vai zogamais grafists ?

     • А вы догайтесь. Не можете?! Тот, который не вор. Это у меня разные придурки постоянно воруют ник.

 10. Jāsaka tā, tad Latvijā pie varas ir atbalstītāji šim briesmīgās okupācijas monstram ?

  • Omiit!tu gan esi ..kada okupacija.tanis laikaa ceela un radiija.tantin,vari saskaitit cik tad tagat brivajA latvijaa ir slegtas skolas bernudarzi slimnicas.tev tik saslimt!!!cik zalem atdosi?mirdamai bus bail atros saukt vai spesi norekinAties.cik jus visi esat ..pat Lielbritanijaa medicinas siztema ir eidota peec psrs principa.25.gados latvijaa bez kariem viss ir lik idets.cik rupnicas ir slegtas?cik darba vietu zaudets.tani laika bija parlieciba par ritdienu.shodien taas nav

   • Pirms okupācijas ko veica krievi, tad vācieši un tad atkal krievi – Latvija bija Eiropas attīstītāko valstu desmitniekā. Ja krievi 1940.gadā un no 1945.-1991.gadam nebūtu okupējuši Latviju, tad Latvijā 2016.gadā dzīves līmenis būtu kā Dānijā.
    Un runājot par būvniecību – bez krievu okupantu palīdzības no 1918.-1940.gadam uzbūvējām 400 skolas, 100 tiltus, kopā ar zviedriem hidroelektrostacijas, cukura rūpnīcas un citas būves. Karš, ko 1939.gadā izraisīja vācieši kopā ar krieviem, iecirta pamatīgu robu latviešu tautas miesā.

    • Да, да. Кисельные реки, молочные берега. Кто то верит в эти сказки?!

     • nevis tic,bet zin

      Vēl jau nav apmiruši visi Latvijas pilsoņi visā pasaulē un viņu pēcteči .

     • Свои утверждения надо доказывать цифрами, ибо статистика вещь упрямая. Так вот, что было в Латвии до 1914 года.
      Тогда были построены крупные предприятия: «Проводник» (12000 рабочих), Русско-Балтийский вагоностроительный завод (3800 рабочих), судоверфь «Ланге», второй вагоностроительный завод «Феникс» (2500 рабочих), машиностроительный завод «Фельцер и Ко», электротехническая фабрика «Юнион» (будущий ВЭФ), первый в России завод суперфосфата в Милгрависе, цементный завод. В 1913 г. в Риге было уже 323 промышленных предприятия с числом рабочих в среднем 238 на каждом, а на 16 предприятиях – более 1000 чел. Сейчас таких заводов в Риге уже не осталось. Основной объем продукции промышленности – 63% – отправлялся в Россию.
      В 1939 г объем производства составил всего 87,7% от показателей 1913 года, а в машиностроении и металлообработке – 40%.
      Но зато в 30-е годы прошлого века, в те самые благословенные времена, чиновники составляли 1,3% численности населения. В то время в промышленном производстве Латвии работало всего 13,5% населения, то есть 256 тыс. человек. На 10 рабочих приходился один чиновник. Ну всё прямо как сейчас.

     • Redz, tu aizmirsi pieminēt tādu nieku, ka sākoties 1. pas. karam visas rūpnīcas un to iekārtas tika izvestas uz Krieviju, Latvija kārtējo reizi palika apzagta. Bet to jau kremlinu propoganda nepiemin. Un jā, Latvieši , būtībā, uzcēla savu valsti no jauna , tikai 20 gados, izveidoja gan rūpniecību, gan zemkopību, gan lauksaimniecību utt.

      “Ogle”, ar 0,5 milj. pamatkapitālu 1936. gada 10. decembrī — ogļu, koka, malkas, kūdras un citu degmateriālu tirdzniecībai.
      “Vairogs”, ar 8,5 milj. pamatkapitālu 1936. gada 15. decembrī — metalurģija, vagonbūve, transportlīdzekļu, kuģu, lauksaimniecības tehnikas ražošanai. 1937. gadā Vairogs vienojas ar Ford Motor Company par Ford automobiļu ražošanu Latvijā.
      “Ķiegelnieks”, 1937. gada 21. janvārī — ķieģeļu un drena cauruļu ražošanai.
      “Aldaris”, 1937. gada 30. aprīlī — alus brūvēšanai.
      “Degviela”, ar 4 miljonu pamatkapitālu 1937. gada 29. jūnijā — degvielas iegādei, pārstrādei un tirdzniecībai.
      “Latvijas Koks”, 1937. gada 17. septembrī — kokmateriālu ieguvei, pārstrādei un pārdošanai.
      “Kūdra”, ar 3,5 miljonu pamatkapitālu 1938. gada 3. martā — kūdras ieguvei, pārstrādei un pārdošanai.
      “Šīfers”, ar 1,5 miljonu pamatkapitālu 1938. gada 1. aprīlī — azbesta-cementa izstrādājumi jumtiem un celtniecībai. Sāka jaunas fabrikas celtniecību Brocēnos.
      “Tosmāre”, ar 4 miljonu pamatkapitālu 1938. gada 22. jūnijā — metālizstrādājumu, lauksaimniecības tehnikas un kuģu būvēšanai. Pārņemot Liepājā jau pastāvošu kuģu būves un remonta uzņēmumu ražoja lauksaimniecības tehniku un citus metāla izstrādājumus.
      “Rīgas Ģipss”, ar 1,5 miljonu pamatkapitālu 1938. gada 8. jūlijā — ģipša ieguvei un pārstrādei, betona un celtniecības materiālu ražošanai.
      Kredītbankai pārņemot dzērienu ražotājus “Iļģeciems”, “Tanheizers” un “Waldschlößchen” 1937. gadā tiek izveidota AS “Aldaris”. Alus cenas tiek pazeminātas 1937. gada 13. februāri un 18. jūnijā.
      Likvidējot šokolādes ražotāju “Th.Riegert”, Kredītbanka 1936. gadā nopirka šokolādes ražotāju Laima un uzsāka tās ražotnes modernizāciju, samazināja darbinieku skaitu un produkcijas cenas, uzcēla jauno fabrikas ēku Rīgā, Miera ielā.
      Privātās AS “Rīgas vilnas manufaktūra” vietā 1937. gada 16. augustā tiek izveidota AS “Rīgas vilnas rūpnieks” ar pamatkapitālu 2 miljoni, kas pazemina savas produkcijas cenas par 10 — 20%, spiežot citus darīt līdzīgi.
      Valdības uzdevumā Kredītbanka likvidēja septiņu kokvilnas ražotāju 1930. gadā izveidoto “Latvijas kokvilnas ražojumi”, tās vietā izveidojot “Latvijas kokvilna” ar pamatkapitālu 3 miljoni, kas 1938. gada februārī samazināja savas produkcijas cenas par 10 — 20%.
      Kredītbanka nopirka “1. Rīgas apdrošināšanas akciju sabiedrība dib. 1765” un tās vietā izveidoja “Drošība” ar pamatkapitālu 2,5 miljoni latu. 1938. gadā tā pazemināja ēku un mēbeļu apdrošināšanas cenas par 10%.

     • Конечно была эвакуация. А вы хотели бы, что всё досталось немцам?! Царское правительство эвакуировало то, что считало нужным, и ни о каком таком «воровстве» и речи быть не может.
      «Так, только из Риги в 1915 г. было транспортировано около 30 000 вагонов различных грузов{83}. Но отсутствие компетентной структуры, занимавшейся вопросами эвакуации, вело к бессистемному вывозу имущества, независимо от его ценности для обороны страны.»
      «Ведь в 1915 году с наступлением немцев было эвакуировано 427 промышленных предприятий из Риги и 75 из Даугавпилса вместе с работающими. С 1914 по 1918 год население Латвии сократилось с 2,5 до 1,48 млн. человек. Обезлюдела и Рига. Если в 1914-м в ней проживало около 500 тыс. человек, то в 1920 году только 200 тысяч.»
      По сравнению с тем временем, сейчас у нас просто рай. Кстати, про то вермя есть и весьма неудобные для многих факты. Ну например. В 1922 году на выборах в Рижскую думу разрешалось заполнять избирательные документы на русском. Еще в 1925-м газета Сегодня называла все города Латвии на старонемецкий манер — Гольдинген, Либава, Виндава, а все улицы на русский. К примеру, редакция газеты располагалась на Елизаветинской улице в доме 83/85. Забавно, правда.

     • До войны командование РККА не расчитывало что все может достатьця немцам, а оккупированные территории ограбили потому что оккупанты. Где вы видели оккупантов, которые не грабят?

     • Вы вор! Причём вор невнимательный. Речь шла о первой мировой войне. Внимательнее надо быть.

 11. KUR SITIE GUDRIE LATVIESI BIJA KRIEVU LAIKA KAPEC NEBLAVA LAI NOVAC PIEMINEKLI TAD BIJA KRIEVAM ..SA IELIDUSI LIDZ AUSIM TAGAD BAIGIE VARONI

  • Latviešus, kuri iestājās par latviešu tiesībām, par deokupāciju un dekolonizāciju, par neatkarīgu Latviju – okupācijas gados krievu okupanti lika cietumā, sūtīja uz lēģeriem un Sibīriju, un citādi mocīja.

   • Ух ты, какие страшилки. Почти всех замучили в застенках да вывезли. Вот только до тебя почему то не добрались.

    • Опять мне нечего сказать но всё равно гавкаю.

     • Жаль, что до вас тоже не добрались, вы же вор, антисоциальный элемент. Вы воруете чужие ники! А вор должен сидеть в тюрьме! Там вы можете общаться с себе подобными в волю.

     • Un tagad kurš grafists jūs esiet ? Vai zagtais grafists, vai zogamais grafists ?

     • А вы догайтесь. Не можете?! Тот, который не вор. Это у меня разные придурки постоянно воруют ник.

  • Pilnigi pareizi!

 12. Nu bet vajag prasīt atbildību no tā laika tiem parakstītājiem par pieminekļa nenojaukšanu. Kāpēc tad viņi to parakstīja,neviens jau pistoli pie deniņiem nelika.Protams,ka smieklīgi,ka Eiropas valstī stāv tāds monstrs.Vēl jau varēja pārvietot kaut kur uz brāļu kapiem un miers,lai tur stāv.

  • Brāļu kapus apgānīt,kāpēc samalt un ceļu būve izmantot tos putekļus vismaz kautkādās vertības būs no ta kauna traipa

 13. Vai man vienam šis raksts nez kādēļ rādās kā provokācija?

 14. Ir jau vienošanas arī par LPSR nomeklatūras un viņu pēcteču varas neaizskaramību un mūžīgumu un Pārdaugavas monstrs tam garants.Kad pazudis monstrs,kritis arī kolaboracionistu vara!

 15. Ja Raupa vadībā JAU TREŠO REIZI… tad policijai nebija grūtību šajā trešajā reizē divu stundu laikā ierasties pie aizdomās turamā.

  • Policija ir pilna ar padomju kolaboracionistiem! Nav jau notikusi attīrīšanās no tiem…Tās pašas ķotkas, kas veica latviešu represijas sēž kā štiki savās vietās, izaudzinot savā garā jaunos kadrus. Pēdējais laiks sākt kārtīgu tīrīšanu!

 16. Miervaldis Gotiņš Atbildēt

  Par Orvelu lai nu kurš izteiktos, bet komunistēni labāk būtu klusējuši – Orvela romāns apraksta totalitāro komunismu Staļina laikā, tikai šī iekārta autoram vien zināmu iemeslu deļ ir pārnesta uz Angliju. Nekādas vecās avīzes šajā romanā nerediģēja un tas arī nebūtu iespējams – darba apjoms un izmaksas, kas vajadzīgas visu veco laikrakstu pārizdošanai katru reizi, kad mainās ideoloģija, sagrautu jebkuru ekonomiku. Tagad par pieminekļiem. Padomju okupācijas pieminekļa aizvākšana nekādi netraucē atcerēties. ka tāda oupācija bija. Tad jau Krievijā, lai neaizmirstu vācu okupāciju, jāsaceļ simtmetrīgi pieminekļi vērmahta karavīriem?

 17. kādēļ “latviskajai” Lauku Avīzei tagad bija jāaktualizē šī tēma? Vai mīļajiem nacionālajiem dzintara parādniekam reitings pārāk mazs? Par citu nav ko rakstīt, kā vien krist tukšā emocionālā pļurkšķēšanā? Tas tad ir “latviski”?

 18. kādēļ “latviskajai” Lauku avīzei ievajadzējies tā ne no šā, ne no tā publicēt rakstu par šo tēmu? Vai mīļajiem nacionālajiem dzintara parādniekiem reitings nav vēlamais? Jēga kāda no šī jautājuma cilāšanas – ja ir demokrātiska valsts, tad Rīgas vairākums vēl ilgi būs par latviešus kaitinošā cēluma palikšanu. Nav ko saspringt uz tukšām emocijām, daudzi citi sociāli jautājumi taču risināmi – tie arī jāaktualizē. Nevis jāpļurkst un jākrīt emocijās tukšgaitā. Vai tas ir “latviski”?

  • pašieceltajam cenzoram Atbildēt

   Pļurkstat jūs, bet raksta autore apspriež tēmu. Otrkārt, tā pati demokrātija, kuru jūs te piesaucāt, atļauj arī vārda brīvību, bet vienīgā mute, kuru jūs šai diskusijā varat aizvērt, ir jūsējā. Ja nepatīk diskusija, nelasiet. Ja nav ko teikt, nerakstiet. Komandēt citus jums nav nekādu tiesību. demokrātija ir nevis tikai jums, bet visiem.

  • Okupantu stabu Pārdaugavā ir jādemontē! Atbildēt

   Tā nav, ka ne no šā un ne no tā “uzcepa” rakstu. Pamats tam ir tāds, ka portālā “Mana balss” savākti 12000 balstu par okupantu staba demontāžu, bet Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija šo lietu noraidīja. Starp citu – Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā darbojas gan Raivis Dzintars (NA), gan komisijas priekšsēža vietniece ir Pakuliene-Kursīte (NA). Bet komisiju vada SC deputāts, kam, iespējams, okupantu stabs ir mīļš un dārgs.

 19. Ruks Kaķa smiekliem Atbildēt

  Tu patiesi esi kaķa smiekls (vai kaka)! Saki labāk, kādas partijas grāmatiņa tev liek turēties pie okupantu simbola?? Vai tik neesi Augusta Vosa darbu turpinātājs???

 20. Kā krievs ievēro līgumus visiem ir labi zināms. Galu galā, kā latvieši izlems tā arī būs. Mazāk vajag lūkoties vēsturē un kurš un ko ir pareizi vai nepareizi darijis. Acim redzot tauta vēl nav nobriedusi. Tas jautājums nebūt nav maz nozīmīgs – vajadzīga drosme un latviešu viensprāts.

  • Starpcitu, pieminekli veidoja pazīstami latviešu tēlnieki – tiesa, meti tika cenzēti, tāpēc – tas nav nekāds štancētais ļeņineklis. Varbūt izeja ir pavisam vienkārša: nevis nojauk, bet pārdēvēt, piemēram, par okupantu pieminekli, un izdomāt nosaukuma atveidē atbilstošu simboliku. Un pieminekļā pakājē vismaz 4 valodās īsu stāstu par tā rašanās un pārdēvēšanas vēsturi!

   • Miervaldis Gotiņš Atbildēt

    Nav štancēts Ļeņina piemineklis, ir štancēts sarkanarmijas piemineklis bez jebkadas mākslinieciskās vērtības. Toties ar tādiem izmēriem, ko apskaustu pat Heopsa piramīdas būvdarbu vadītājs. Salīdzinājumam – Beļģijā ir piemineklis Montgomerijam. Vienkārša, neuzkrītoša bronzas statuja, dabiskā lielumā vai tuvu tam. Stokholma pie viena no militārajiem muzejiem ir vienkāršs piemineklis – māte dzimtene un viņas kritušais dēls. Karavīrs attēlots 18. gadsimta formā, jo Zviedrija kā valsts pēc 1814. gada nav karojusi. Vai krievu pasaules ideologi iedomājas, ka uzvara kļūst nozīmīgāka, ja skulptūru izmēri pārsniedz visu Senajā Ēģiptē radīto?

   • Miervaldis Gotiņš Atbildēt

    Seno ēģiptiešu māceklis par tādas kvalitātes “statujām“ dabūtu kāvienu un tiktu padzīts no darbnīcas, bet grieķi tādu “tēlnieku“ nosistu pavisam.

 21. Vai manas acis mani neviļ? Uz monētas taču stāv rakstīts 15. oktobris, bet man gan atmiņā, ka tie krievi ienāca Rīgā 13. oktobrī. Un ne jau forsējot Ķīšezeru. Mūsu mājā uz Marijas ielas, blakus klosterim krievu patruļa ieradās jau ap 4 no rīta. Jau pēc pusnakts Rīgā vāciešu vairs nebija. Klosterī jau bija iekārtojies štābs. Visi tie atbrīvotāji arī līdz šim svinēja 13. datumu. Tā kā tās varonīgās cīņas un varoņu nāvē kritušie atbrīvotāji tīrais blefs. Rādās, ka krieviem atkal sanācis kārtējais fušieris.

  • Miervaldis Gotiņš Atbildēt

   Neviens ar galvu domājošs ģenerālis neturēs spēkus pozīcijā, kur aiz muguras atrodas upe. Tāpēc ka no tādas pozīcijas nav iespējams atkāpties. PSRS darbības Staļingradā bija vairāk ”principa jautājums” nekā militāra nepieciešamība un padomju vara kautrīgi noklusēja, cik savējo karavīru dzīvību prasīja šī aizstāvēšana.

 22. Visvaldis Mucenieks Atbildēt

  Šī boļševiku monstra saglabāšana ir noziegums pret Latvijas valsti. Pie tā pat neviena Staļina karakalpa apbedījuma nav, tas ir tikai un vienīgi boļševiku okupantu varenības un nesodāmības simbols.

 23. Arvīdam
  Jā, noteikti vajag novākt, jo t’\ada rīcība 100 % būtu garants mūsu turpmākajai izaugsmei un labklājībai. Burvju atslēdzina uz saulaino tāli, tā teikt.

 24. Sāksim ar to, ka Ļeņina pieminekļu mums sen vairs nav, tā ka nav ko salīdzināt ar Ukrainu. Nedod Dievs, ja pie mums sāksies tāds marasms, kā Ukrainā. Tur pašreiz “gaišās nākotnes” vārdā noslauka un pārraksta visu savu vēsturi. Nāk prātā Orvela romāns “1984”, tur pat vecās avīzes rediģēja 😀
  Tā ir ļoti slikta doma raksta autoram – mēģināt mums iestāstīt, ka jālīdzinas Ukrainai. Kurš viņam liek to darīt?

 25. Izlasīju komentārus un viens secinājums – šis monuments ir kā atgādinājums, ka bija tāda vara, kas kopā ar Hitleru sāka 2.pasaules, karu, bija tāda vara, kas labi izspēlēja tās rīcībā esošās politiskās kārtis un noturēja Baltijas valstis savos apkampienos 50 gadus, bija tāda vara, kas izskoloja varturus, kuri šodien vada mūsu valsti, bija tāda vara, kas vēl ir prātos ļoti daudziem, sirdīs arī daudziem, bet, paskatoties uz šo piemiņas vietu tai varai, jāatceras, ka tas nedrīkst atkārtoties! Vai mums izdosies atbrīvoties no tās varas skolotiem varturiem? – laiks rādīs.

  • Okupācija sabojāja ne tikai varturus, bet arī daudzus no t.s. vienkāršās tautas. Daudziem latviešiem jāārstējas, jākļūst garīgi stipriem un drosmīgiem. Nākotne ir tikai stiprām tautām.

 26. Обычно автор не пишет статьи на столь провокационные темы, всё больше на бытовые. Почему вдруг такой поворот? На заказ? Тогда интересно от кого. Пропаганда войны с памятниками до добра не доведёт. Автор как бы призвает брать пример с Украины. Вот неужели она хочет, чтобы и здесь случился такой же майдан и началась гражданская война?!

  • Kurā pusē nostāsies Latvijā dzīvojošie okupanti un kolonisti, kas nav nevienas valsts pilsoņi? Rīgas Respubļikas pusē? Latgaļijas tautas respubļikas pusē?

   • А про русских граждан Латвии вы специально не упоминаете? Разве их нет? На своей стороне мы будем, на своей.

    • То есть на стороне российских оккупантов. Просто я слишком труслив чтобы сказать то что думаю.

     • Вор сам себе оккупант и слишков труслив, чтобы писать под своим ником. Вы воруете чужие ники! А вор должен сидеть в тюрьме!

     • kurš ir kurš ???

      Un tagad kurš grafists jūs esiet ? Vai zagtais grafists, vai zogamais grafists?

  • Izskatās, ka uz to velk. Neizdevās izprovocēt Krieviju Ukrainā, tagad ķersies pie Baltijas.

  • Domāju, no kurienes tā smaka uzradās?- nuja!-atkal grafists parādījies…

   • Вы наверное ассенизатором работаете. Вам всюду мерящаться знакомые запахи.

  • lūgums LAvredakcijai Atbildēt

   Lūdzu cieniet latviešu t.i. valsts valodu un aizvāciet no viedokļu apmaiņas kaut kādā svešā valodā rakstīo.

  • lūgums LA redakcijai Atbildēt

   Lūdzu cieniet latviešu t.i. valsts valodu un aizvāciet no viedokļu apmaiņas kaut kādā svešā valodā rakstīo.

   • Уважение не зависит от языка общения и государственный язык здесь ни причём. А цензура запрещена (ст.100 конституции), если не знаете. Интернет – это территория свободы, здесь говорят на всех языках!

    • Я как нацист и оккупант просто не говорю на латышском а как дебил я не понимаю что удаление дебильных каментов не цензура. Свобода не абсолютна.

     • Уважение зависит от того, кто я, оккупант или нет. Я как оккупант в принципе не способен уважать ни себя ни других.

     • Вас то вообще уважать не за что, вы же вор! Вы воруете чужие ники! А вор должен сидеть в тюрьме! Тоже принцип!

     • должен сидеть в тюрьме! А не писать .. комментарии.

     • Вас то вообще уважать не за что, вы же вор! Вы воруете чужие ники! А вор должен сидеть в тюрьме! А не писать .. комментарии.

     • Kurš grafists jūs esiet ? Vai nozagtais grafists, vai zogamais grafists ?

    • Kurš grafists jūs esiet ? Vai zagļa grafists ?

    • Ну вы заладили, который, который. Догадайтесь!

  • par šo pārdaugavas monstru Atbildēt

   šis monstrs noteikti ir jānojauc. Vēstures atmiņa ne-nozīmē cieņas izrādīšanu ļaunumam, kā vāciešu, tā krievu. Pasule mainās (kā Vācija, tā cerams arī Krievija) un tamdēļ šis ļaunums ir jāatcerās, bet noteikti tas nav jāgodina. Noteikti!

   • E domāju, ka var vienkāršāk šo lietu atrisināt, virs monstra uz liekot uzrakstu trīs valodās – latviešu, krievu un angļu – “Šis monstrs ir liecinieks Latvijas atbrīvošanai – no neatkarīgas valsts statusa” – gads , datums.

 27. Kamēr Rīgā vēl būs piemineklis 1917.g. Oktobra revolūcijas gvardes pārstāvjiem – latviešu strēlniekiem, tikmēr būs Padomju armijai Pārdaugavā.

 28. Diemžēl, tā tas ir, bet varbūt tomēr vēl saņemsimies.

 29. Tas piemineklis ir vajadzigs Latvijas drosibas iestadem. Jo var savakt milzigu informaciju par 5. kolonu. Vinu vares likvidet tikai tad ja kremlis uztaisis kadu lielu provokaciju pret Latviju ,ka Ukraina.

 30. Jau pats vārds piemineklis,nozīmē to,ka viņam jāpaliek.Nevar gribēt vienmēr un visur tikai saulainas atmiņas.Taisni otrādi,lielisks brīdinājums mūsu politiķiem,pie kā var novest viņu politika.Un raksta autors var nemelot,Vācijā stāv viss karalaika krievu arsenāls,kā piemineklis,lai parādītu kurp var atkal aizvest nepareizais ceļš.Ļeņina pieminekļus novāca arī pie mums,tā kā arī par to var nestresot lieki.Novākt grib tikai tie bļaustekļi,kam ļoti kārojas to zemesgabalu pabāzt atkal zem kāda lielveikala.Un taisni tāpēc neatbalstu nojaukšanu.

  • Daži pieminekļi ir vienlīdzīgāki par citiem. Pieminekli Hitleram novāca, pieminekli Leninam nogāza, bet pieminekli tiem boļševikiem, kuri 1940.gadā okupēja Latviju un kuri 1939.gadā kopā ar nacistiem iebrukdami Polijā uzsāka 2.Pasaules karu – tiem kara noziedzniekiem pieminekli atstāj.

  • Daudzu novākto ļeņinekļu vietā ir nesakārtoti tukši laukumi. Laikam gaida varas maiņu un Ļeņinu atgriešanos.

  • Miervaldis Gotiņš Atbildēt

   bļausteklim Sventa. Tātad, pēc jūsu loģikas, lai Eiropa neaizmirstu Otro pasaules karu, visā Eiropā jāsabūvē simtmetrīgas vērmahta karavīru statujas un jāsaliek uz postamentiem viss vērmahta tehnikas arsenāls vai vismaz kopijas, ja oriģināli nav saglabājušies?

 31. To monstru neviens nejauks nost ,jo tas nav izdevigi drosibas iestadem. 9. maija tur iegut bezmaksas informaciju par 5 kolonu . Nojaukt pieminekli vares tikai tad ,kremlis te meginas uztaisit kadu nopietnu provokaciju ka Ukraina.

 32. tautai janobalso vel reiz un visiem kopa .Nedrikst likumprojektu atsviest atpakal.Deputatiem,musu ielikteniem vajag uzklausit tautas gribu un domas.Novakt pieminekli.Arlietu ministrijai nav jamiz ,bet japasaka savs vards.

  • ..!tas nav piemineklis okupantiem bet piemineklis tiem kas atdeva dzivibas un cinijaas pret fashismu.iedomajaties kas butu bijis ja hitlers uzvaretu karu!?!?! Cik jus esat ..

 33. Jāatgādina visiem zināms fakts: kam pieder Rīga un pārejā no iedzīvotājiem patukšā Latvija.Rīga pieder ausainim ,viss pārējais – hūtei.Pirmais valda vadoties no austrumzemes vadoņa norādījumiem,otrs ar savu stipendiātu starpniecību. Abi ir ,,dižā monumenta,, pastāvēšanas garanti.Tā kā nav ko spļaut pret vēju.

 34. sen laiks to mostru novākt un pārvest to pie kremļa un tad nu lai tur lūdzās,dzer un dacā uz veselību un beidzot tad visi tie kuriem te LV ir slikti pārvāktos pie sava pieminekļa uz kremli..gaidu ar nepacietību to mirkli!!!!!!!!!

 35. Vienošanās ar Krieviju nekādi neattiecas uz pieminekļiem. Ārlietu ministrijā vēl aizvien valda Latvijas PSR kompartijas ideoloģiskā sekretāra Gorbunova gars, sakari un prioritātes. Rinkevičs ir specializējies minoritāšu tiesībās, padomnieki arī nezin, kas ir memoriāla celtne, kas kapi, kas piemineklis. Liekas, ka patstāvīga ārlietu politika mūsu valstij nav. Vai kaut viens jautājums ir atrisināts, bez Briseles, ANO, Nato, Junkera vai Merkeles? Un vai pa kluso arī bez Krievijas vēstnieka norādījumiem?

 36. plastikāta sprāgstviela… Cienījamā Pētersones kundze varētu pakonsultēties pie speciālistiem, pirms raksta par lietām, no kurām viņai nav nekādas sajēgas. Ir plastiskā sprāgsttviela, no vārda ”plastisks”, tautā reizēm sauc par plastīdu, bet ne jau plastikāts. Plastikātu izmanto celtniecībā un mēbeļu ražošanā.

 37. Daudzi latvieši ir slimi ar Stokholmas sindromu Atbildēt

  Problēma iekš tā, ka daudzi latvieši mīl krievu okupantus un kolonistus. Daudziem latviešiem patīk, ka viņus (latviešus) moka, pakļauj, paverdzina un pārkrievo. Daudzi latvieši negrib, ka Latvijā tiktu veikta deokupācija, dekolonizācija un deboļševizācija. Un daudzi latvieši neiebilst pret okupantu simboliem, okupantus slavinošiem pieminekļiem.
  Mežā pirmie aiziet bojā slimi zvēri – vai nu nomirst no bada, vai tos apēd kāds stiprāks. Tieši tas pats ar vājām un slimām tautām – vai nu tās zaudē dzīvo masu, izmirst un izklīst pa pasauli, vai arī tiek pārtautotas 9pārkrievotas, pārangliskotas, pārķīniskotas).
  P.S. Daudzi latvieši nemīl savu tautu, bet mīl imigrantus (citur viņus sauc par bēgļiem) – tā (t.s. velkomisms) arī nav normālība.

 38. Ārlietu ministrijai Atbildēt

  Ārlietu ministrijai pēdējais laiks sakārtot savas novecojušās vienošanās. Lai tās attiecas uz kapu vietām, nevis šādiem monstriem.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Kusties, kusties!

Valsts finansiāli atbalstīs pedagogu algu celšanu tikai tajās pašvaldībās, kas sakārtos skolu tīklu, uzsver izglītības ministrs Kārlis Šadurskis. Intervijā LTV ministrs teica, ka valdība pildīs solījumu – ja pašvaldības būs ietaupījušas līdzekļus ar skolu tīkla reformēšanu, tad valdība pretī liks līdzvērtīgu summu, lai varētu nodrošināt skolotāju algu palielināšanu. Realitātē tikai 18 pašvaldībās esot notikusi reāla skolu tīkla reorganizācija ar summāro ietaupījumu 2 – 3 miljoni eiro, kas ļoti būtiski atpaliekot no cerētajiem nepilniem desmit miljoniem eiro, kam valsts bijusi gatava likt pretī līdzvērtīgu summu, skolotāju algu palielināšanai kopā nodrošinot 19 miljonus eiro. Pēc Šadurska vārdiem, pašvaldībās, kur ir notikusi skolu reorganizācija, pedagogu algas būšot ievērojami lielākas par 710 eiro par slodzi un varētu būt robežās no 750 līdz nedaudz vairāk par 800 eiro par slodzi.

Vai ir pareizi Likteņdārza zemi nodot valsts īpašumā?
Draugiem Facebook Twitter Google+