×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
14. maijs, 2015
Drukāt

Strīds par robežu un alkšņiem – kā to risināt? (1)

Zeme

Mans tēvs 50. gados nopirka lauku māju ar saimniecības ēkām, es tās mantoju un šeit dzīvoju. Deviņdesmitajos gados, zemes reformas laikā, zemi nopirkām par sertifikātiem. Zemesgabals robežojas ar diviem kaimiņiem. Tagad ar vienu no viņiem radušās problēmas. Manā zemesgabalā pāris hektāru platībā aug alkšņi, gribu zemi sakopt. Zemes īpašnieks A neceļ pretenzijas un piekrīt robežas sakopšanai, bet zemes īpašniekam B, kurš nomā īpašnieka A zemi, ir iebildumi, viņš bez atļaujas kaut ko mēra manā zemesgabalā. Vai drīkstu izcirst alkšņus savā zemē pie robežas?Agrāk zemi uzmērīja ar metramēru. Tagad, mērot instrumentāli, var rasties neliela platības starpība. Vai tāpēc drīkst pārbīdīt robežzīmes? Vai trīs paraksti uz robežu ierādīšanas akta, ko 1997. gadā parakstīja visi trīs zemes lietotāji, joprojām ir spēkā? Vai jaunais zemes lietotājs var pieprasīt mainīt robežas? ANATOLIJS ĶEGUMĀ

Te patiesībā ir divi jautājumi. Uz pirmo var atbildēt ļoti vienkārši. Ar zemes īpašnieku A jums nav nekāda strīda par robežām, tātad droši varat izcirst jūsu zemesgabalā augošos alkšņus, ja nepieciešams, ciršanu saskaņojot ar Valsts meža dienestu. Īpašnieka A zemi persona B tikai nomā, un nomas līgums viņam nedod nekādas tiesības šīs zemes robežas apstrīdēt.

Ko darīt, ja personai B ir pretenzijas par jūsu kopīgās robežas pareizumu? Valsts zemes dienesta Zemes pārvaldības procesu daļas vadītāja Judīte Mierkalne vispirms iesaka pašvaldībā noskaidrot, kāds ir personas B statuss – vai viņš šo zemi nopircis vai tikai kārto zemes pirkšanu, vai arī šo zemi no pašvaldības nomā? Ja B zemi nopircis no pašvaldības, tā jau ir uzmērīta. Ja persona B ir zemes īpašnieks (proti, ir ierakstījis zemi zemesgrāmatā uz sava vārda), viņš var izsaukt sertificētu mērnieku vai licencētu mērniecības firmu un savu zemi pārmērīt, precizēt tās platību, kā arī atjaunot robežzīmes, ja tās pazudušas vai iznīcinātas.

Varat neuztraukties, jo bez jūsu ziņas nekas nedrīkst notikt. Pirms veic kādu no šīm darbībām, mērniekam atbilstīgi Ministru kabineta noteikumu Nr. 1019 “Zemes kadastrālās uzmērīšanas noteikumi” 35. punktam pierobežnieki (arī jūs) jāuzaicina ar uzaicinājuma vēstuli, nosūtot to pa pastu vismaz 14 kalendāra dienas pirms darbu uzsākšanas, vai pierobežniekam pret parakstu jāizsniedz rakstveida uzaicinājums vismaz septiņas kalendāra dienas pirms darbu uzsākšanas.

Ja savu zemi ar zemes robežu plānu esat ierakstījis zemesgrāmatā, cita persona šo ierakstu drīkst apstrīdēt tikai tiesas ceļā.

Zemi agrāk uzmērīja ar ierādīšanas metodi. Tagad, uzmērot ar instrumentālo metodi, kura ir precīzāka, platība var nedaudz mainīties. Taču tas nav iemesls, lai mainītu agrāk noteiktās zemes robežas.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Nevienā Ģeodēzijas grāmatā Jūs neatradīsiet mērniecības metodi [IERĀDĪT] to lietoja PSRS laikā ierādot piemājas zemi kolhozos .Vai tiešām 25 gadulaikā mums vēl jasastopas ar PSRS murgu? Līzd 2009 gadam VZD likumā bija 11 pants [VALSTS KADASTRĀJĀ UZMĒRIŠANA] Izpildījums o. Kas vainigs par likuma nepildīšanu?

Draugiem Facebook Twitter Google+