Tehnika
Auto un moto

Šosejas “BMW” rullē. Novērtēs arī meitenes! 16


Ar “BMW R 1200 RS” var raiti ērti un bez izrādīšanās aizšaut uz randiņu no Rīgas uz Liepāju. Tiesa, kamēr Liepājas šoseja nav sabojājusies un negribas no tās nobraukt uz zemes ceļiem. Meitenes to novērtēs. Tas ir stilīgāk ne tikai par vecu nisanu, bet arī par jaunu fordu.
Ar “BMW R 1200 RS” var raiti ērti un bez izrādīšanās aizšaut uz randiņu no Rīgas uz Liepāju. Tiesa, kamēr Liepājas šoseja nav sabojājusies un negribas no tās nobraukt uz zemes ceļiem. Meitenes to novērtēs. Tas ir stilīgāk ne tikai par vecu nisanu, bet arī par jaunu fordu.
Foto – Artis Drēziņš

Sporta tūrisma motocikls “BMW R 1200 RS” šā gada konkursā “Latvijas gada motocikls” ieguva trešo vietu. Neapšaubāmi – labs izstrādājums, tas man jāatzīst arī kā enduro fanam.

Tā jaunās paaudzes boksertipa dzinējs, kā izsakās speciālisti, vispār varētu būt labākais, kas ir motociklu sērijveidā ražošanā. Cita lieta, cik šis “BMW” ir piemērots Latvijas ceļiem un katra braucēja individuālajiem maršrutiem. Enduro ar labām riepām der visiem ceļiem un lietainā laikā sliktāks (zemes) ceļš pat ir drošāks par labāku (asfaltu), bet ar sporta tūristnieku tas diez vai tā būs.

Lielisks uz laba asfalta

Man bija izdevība ar “BMW R 1200 RS” no Rīgas aizbraukt līdz Liepājai un atpakaļ. Uz svaigi atjaunotās šosejas braucamais murrāja kā apmierināts runcis – galvenais, rāmjos noturēt ātrumu, ko vispār nejūt. Pirms tam trasē tiku līdz 180 km/h un bija labi ar visu bagāžas kasti aizmugurē. Aiz Kalnciema, kur zīme 70 km/h, vairākus kilometrus braucu ar kruīzkontroli un neturot rokas uz stūres. Izcila stabilitāte. Tālāk uz bedraina asfalta ar 17 collu gludām riepām vairs nejutos tik drošs, bet, nobraucot uz zemes ceļa Gaiķu pagastā, sapratu, ka vairs nedrīkst ļauties braucienam, bet jāsaspringst un jābrauc prātīgi – bedrēm pāri “BMW” īpaši nelido un liktenīgs var izrādīties paliels akmens vai grunts šļura, kas pagriezienos velk iekšā. Secinājums viens: laba asfalta motocikls. Kad atgriezos uz Liepājas šosejas, atguvu komforta sajūtu. Arī pa Liepājas dažāda veida ieliņām – nekādas vainas. Atpakaļceļā uz Rīgu pa lietu – tāpat.

Stils un ērtības

Manam secinājumam, ka “R 1200 RS” ir asfalta motocikls, piekrīt arī “Inchcape BM Auto” “BMW” motociklu zīmola vadītājs Jurģis Bergs.

“Stilīgs mocis pilsētai un labiem ceļiem ārpus tā. No ielas moča to atšķir labāka vēja aizsardzība un gulošāka sēdpozīcija, no klasiskā baika – ir normāla vieta pasažierim un bagāžai. Ērta braukšana un dinamika. Labi pieguļ ceļam taisnvirziena kustībā. Būsim godīgi: šis modelis nav izgudrots Latvijai un valstīm ar līdzīgiem ceļiem, kaut gan, ja darbs ir pilsētā, mājas netālu no šosejas un prāts nenesas uz laukiem, šis būs viens no piemērotākajiem motocikliem arī latvietim. Urbanizētajā Rietumeiropā šāda tipa motocikli ir ļoti populāri. Arī braucot ceļojumos. Mums pārdošanā bija trīs un visus nopirka,” stāsta J. Bergs.

Lorem ipsum
FOTO: Leta

“BMW” motociklu cenu lapā ar 13 900 eiro “R 1200 RS” ir pa vidu, taču ar visām zīmola labākajām īpašībām: kvalitāti, drošību, vadāmību. Stūres amortizators, kas liek stūrei nedrebināties grambās. Dinamiskā riteņu amortizācija, kas reaģē uz pārlieku svara pārnesi uz priekšu. Inteliģents ABS, kas ļauj drošāk bremzēt arī līkumā un uz smilšaina asfalta. Navigācijas sistēma.

Divcilindru boksertipa 1170 kub. cm dzinējam ir 125 zirgspēki. Liels spēks un vilkme. Turklāt šāda tipa dzinējs motociklam ļauj nodzīt smaguma centru maksimāli zemu (stabilitāte!), turklāt virzuļi nestrādā pretim gravitācijai (nerauj uz augšu), bet plakaniski (arī stabilitāte). Lai arī bokseris izskatās masīvs un draudīgs, nav ne skaists, ne pārlieku ekonomisks, tas ir paklausīgs un tās pašas stabilitātes dēļ īpaši iesakāms ļaudīm, kas nevar lepoties ar izcilu pašmasu: maziem vīriešiem un sievietēm. Tam ir efektīva dalīta dzesēšanas sistēma (kā F-1 autoformulu dzinējiem): šķidrums dzesē degkameru, cilindru, galvu, bet dzinēja bloku – gaiss. Katram cilindram divas sadales vārpstas, viena balansējošā vārpsta. Elektroniska degvielas iesmidzināšana. Slapjais daudzdisku sajūgs. Kardāna piedziņa ritenim.

“BMW” lētais gals

J. Bergs nesen atgriezies no Vācijas, kur “BMW” mītnē iepazinies ar diviem šā gada (nākamā gada pārsteigumus uzņēmums vēl ne­steidzas atklāt) jaunumiem, viens no tiem jau vasaras beigās būs pieejams Latvijas pircējiem.

Izrādās, ka arī “BMW” ir metis kaunu pie malas (bizness paliek bizness) un mēģinās ar lētāku modeli iekarot Āzijas (Ķīnas, Indijas u. tml. valstis, kur populāri mazas jaudas motocikli) tirgu, kur jau ilgstoši saimnieko Japānas motoražotāji. “BMW G 310 R” ir viencilindra 313 kub. cm ielas tipa motocikls. Kā saka J. Bergs, tiem, kas grib jaunu un ar spēcīgu zīmolu par nelielu cenu. Tā tiek solīta zem 5000 eiro, kas ir divreiz mazāka par lētāko šobrīd Latvijā pieejamo “BMW” motociklu – divcilindru “F 700 GS”. Tas, ka aziātiem patīk mazjaudas motocikli, ir skaidrs, to, kā būs ar latviešiem, rādīs laiks. Man jau liekas, ka būs līdzīgi kā ar automobiļiem: ja ir iespējas, tad gribas jaudīgu un lielu.

Protams, moto nav gluži auto, kam pie stūres katrs vājprātis var sevi iedomāties par Šūmaheru. Motociklu jāmāk gluži fiziski savaldīt, tāpēc “G 310 R” varētu būt labs iesācējiem, sievietēm un varbūt arī senioriem, kam labākie dzīves gadi aiz muguras un čoperi īsti negribas. Šo motociklu ražo jaunā rūpnīcā Indijā (līdz šim visi “BMW” tapuši Vācijā), bet tam sola “BMW” kvalitāti, vadāmību, labās bremzes, amortizāciju un citas lietas, ar ko šis zīmols pazīstams.

Nodevas modei un pagātnei

Kā zināms, ik pa laikam modē nāk vecais. Motopasaule nav izņēmums. Konkursā “Latvijas gada motocikls” otro vietu ieņēma “Yamaha XSR 900” – replika par pagājušā gadsimta 60./70. gadu ielas motocikliem minimālisma stilā ar avangardisku dizainu. “BMW” tam liek pretim “R nine T Scrambler”. Līdzīgu repliku, bet par 60. gadu krosa un enduro motocikliem. Ja paskatās to laiku arhīva materiālus, redzams, ka ar līdzīga paskata krosa motocikliem brauca latviešu krosa meistari, kas plūca laurus ne tikai PSRS, bet arī Eiropā un pasaulē. Protams, līdzīgs ir tikai paskats. “BMW R nine T Scrambler” ir aprīkots ar šo laiku modernām tehnoloģijām, tiesa, ir iepriekšējās paaudzes bokserdzinējs ar gaisa un eļļas dzesēšanu: lai rūc un kratās kā senos laikos. Var pasūtīt ar vienvietīgu vai ar divvietīgu sēdekli. Īsts stila spīdeklis, ar kuru var konkurēt tikai paštaisīti motocikli. Un ar kuru, salīdzinot ar šajā rakstā iepriekš minētajiem, var droši uzbraukt ne tikai pa sliktu zemes ceļu, bet iebraukt arī mežā.

LA.lv