Latvijā
Sabiedrība

Vardarbība ģimenē – Latvijā īpaši izplatīta 16


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto – Shutterstock.com

Katrs trešais Latvijas iedzīvotājs pazīst vai zina kādu ģimeni, kurā notiek vardarbība.

Tā vakar Labklājības ministrijas (LM) kampaņas “Sitieni starp kaimiņiem un savējiem skar arī tevi” atklāšanā norādīja ministrijas Bērnu un ģimenes politikas departamenta eksperte Viktorija Boļšakova. Turklāt viņa norādīja, ka liela daļa cilvēku uzskata, ka vardarbība ir ģimenes problēma, kurā nedrīkst jaukties, jo pati ģimene ar to tiks galā. Šī iemesla dēļ svarīgi likt sabiedrībai saprast, ka ikviens vēlas dzīvot drošā sabiedrībā, un tāpēc svarīgi iejaukties. Boļšakova uzsvēra, ka tas, kas notiek kaimiņos, attiecas uz katru iedzīvotāju, uz katra cilvēka dzīves kvalitāti un drošību, tāpēc svarīgi reaģēt, pamanīt un iejaukties gadījumos, kad tiek novērota vardarbība.

LM pārstāve sacīja – vardarbība ģimenē notiek kaimiņos, aiz sienām, aiz durvīm, proti, vardarbība ģimenē ir kaut kas, ko var nojaust, bet tieši, visticamāk, nevarēs ieraudzīt. “Ja mēs skatāmies uz datiem, patiesībā vardarbība līdzinās aisbergam. Mēs redzam tikai virspusi – piecas nogalinātas sievietes, 50 sievietes, kuras nonākušas slimnīcā, bet ir ļoti daudzi gadījumi, par kuriem statistika neko nepastāstīs,” sacīja Boļšakova. Pēc viņas paustā, aptauju rezultāti rāda, ka vismaz 100 sievietes dienā cieš no partnera vardarbības, taču, domājot par visiem vardarbības veidiem, ne tikai fizisko, bet arī seksuālo un psiholoģisko, gadījumu noteikti ir krietni vairāk.

LM eksperte, runājot par vardarbību ģimenē, uzsver, ka no tās cieš ne tikai sievietes, bet arī vīrieši, tomēr viennozīmīgi tendence – vardarbība ģimenē tiek vērsta pret sievieti un bērniem.

Pēc LM paustā, Latvija ir viena no Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm, kurā vardarbība pret sievietēm un vardarbība ģimenē ir īpaši izplatīta. No partnera vardarbības vismaz reizi dzīvē ir cietusi katra trešā sieviete, katrā otrajā sievietes slepkavībā Latvijā ir vainojams tuvinieks, bet katram trešajam vardarbības upuris dzīvo kaimiņos.

Saskaņā ar Valsts policijas datiem, katru dienu tiek saņemti vairāk nekā 20 izsaukumi par konfliktiem ģimenē. Vardarbībai ir smagas sekas – pērn no vardarbības starp tuviniekiem nogalinātas 22 sievietes, cietušas 197 sievietes.

Lai mazinātu sabiedrības iecietību pret vardarbību, LM sāk sociālu kampaņu “Sitieni starp kaimiņiem un savējiem skar arī tevi”, aicinot līdzcilvēkus neignorēt vardarbību pret sievieti vai vardarbību ģimenē sev līdzās – pie kaimiņiem vai paziņu lokā.

LA.lv