×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.4°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
24. maijs, 2012
Drukāt

Veicot veselības nodokļa iemaksu, cilvēki saņems obligāto veselības apdrošināšanu

neatliek

Veicot veselības nodokļa vai speciālas nodevas iemaksu, cilvēkiem būs iespēja iesaistīties obligātās veselības apdrošināšanas sistēmā, aģentūru LETA informēja veselības ministres padomniece juridiskajos jautājumos Inese Kalniņa.

Kā ziņots, veselības nodokli plānots noteikt kā daļu no iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) 5% apmērā, tādējādi sasaistot nodokļa maksāšanu ar medicīniskā pakalpojuma saņemšanu, kas iedzīvotājiem ļautu apzināties arī savu tiešo līdzdalību veselības aprūpes sistēmā.

VM plāno sasaistīt veselības nodokļa maksājumus ar obligātās veselības apdrošināšanas sistēmas ieviešanu.

Līdzdalību obligātās veselības apdrošināšanas sistēmā varēs iegūt cilvēki, kas maksās veselības nodokli vai speciālu nodevu, kuras summas apmērs varētu tikt noteikts, vadoties no vidējās gada laikā samaksātās veselības nodokļa summas.

 

Cilvēkiem, kuri neizvēlēsies iesaistīties obligātajā veselības apdrošināšanas sistēmā, par veselības aprūpi nepieciešamības gadījumā būs pilnā apmērā jāmaksā pašiem, bet valsts apmaksāta būs tikai neatliekamā palīdzība.

 

Veselības nodoklis kā iezīmēta IIN daļa tiks uzskatīts par samaksātu, tiklīdz būs veikta iedzīvotāju IIN iemaksa.

Cilvēkiem, kuri neizvēlēsies iesaistīties obligātajā veselības apdrošināšanas sistēmā, par veselības aprūpi nepieciešamības gadījumā būs pilnā apmērā jāmaksā pašiem, bet valsts apmaksāta būs tikai neatliekamā palīdzība.

Bērni līdz 18 gadu vecumam, pensionāri, bezdarbnieki, pirmās un otrās grupas invalīdi, pilna laika studenti, politiski represētās personas un vēl citas īpaši noteiktās personas automātiski tiks uzskatītas par personām, kuras ir iesaistītas obligātās veselības apdrošināšanas sistēmā. Šo personu vietā veselības nodokļa iemaksas veiks valsts, lai sociāli neaizsargātajām personām veselības aprūpe tomēr būtu pieejama.

Cilvēkiem, kuri kopj bērnu vecumā līdz trīs gadiem, un vienam no vecākiem, kuram ir vismaz trīs bērni, no kuriem vismaz viens ir pirmsskolas vecumā, iekļaušanās veselības apdrošināšanas sistēmā arī ir garantēta no valsts puses, pat ja šis vecāks nestrādā.

Valsts apmaksātā veselības aprūpe tiks nodrošināta arī noteiktu diagnožu vai veselības stāvokļa noteikšanai un ārstēšanai, piemēram, grūtniecēm un sievietēm pēcdzemdību periodā, tuberkulozes slimniekiem, personām, kas slimo ar psihiskām slimībām, personām ar onkoloģiskām un hematoloģiskām saslimšanām, personām, kas slimo ar cukura diabētu, kā arī ar citām īpaši noteiktām diagnozēm.

Saskaņā ar pašreizējiem plāniem izmaiņas veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanā varētu notikt nākamgad, tomēr reāli izmaiņas tiktu īstenotas nevis no janvāra, bet gan no jūlija, kad tiek apkopota informācija par nomaksātajiem nodokļiem.

Obligātās veselības apdrošināšanas sistēmas ieviešanā VM ir atvērta priekšlikumiem un ierosinājumiem, sagaidot tos no katra Latvijas iedzīvotāja, informēja Kalniņa.

LETA jau ziņoja, ka VM notiek darbs pie reformas, kas paredz veselības aprūpes pakalpojumu sasaisti ar nodokļu maksājumiem, un ir cerība, ka šīs izmaiņas izdosies īstenot jau no nākamā gada, aģentūrai LETA iepriekš sacīja veselības ministre Ingrīda Circene (V).

Komentējot Starptautiskā Valūtas fonda misijas Latvijā vadītāja Marka Grifita viedokli, ka veselības aprūpes pakalpojumus ir bīstami saistīt ar nodokļu maksājumiem, ministre sacīja, ka šāda sistēma darbojas ļoti daudzās Eiropas valstīs un nekādu bīstamību tas nerada. Circene arī akcentēja, ka neatliekamā medicīniskā palīdzība tiks nodrošināta pilnīgi visiem iedzīvotājiem.

Iepriekš Circene kā ieguvumus no jaunās sistēmas norādīja iespēju samazināt rindas uz plānveida pakalpojumiem, piedāvāt vairāk plānveida operāciju, kompensējamo medikamentu, iespējams, arī samazināt pacientu līdzmaksājumus.

Darbs pie reformas, lai nodokļu maksāšanu sasaistītu ar plānveida veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanu, ir arī viena no 2012.gada prioritātēm veselības nozarē.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+