Foto LETA

1. septembrī – starta šāviens veselības maksājumam 40

No 1. septembra nodokļu nemaksātāji Valsts kasē varēs iemaksāt 51,60 eiro jeb 1% no minimālās mēnešalgas, lai, sākot no 2019. gada, varētu saņemt pilnu medicīnisko pakalpojumu “grozu”. 2018. gads ir pārejas periods, kura laikā valsts apmaksātos medicīnas pakalpojumus var saņemt tāpat kā līdz šim.

Reklāma
Reklāma
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Lasīt citas ziņas

Kā skaidroja Nacionālā veselības dienesta (NVD) direktore Inga Milaševiča, ja nodokļu nemaksātājs brīvprātīgo maksājumu nebūs veicis šogad, tad nākamā gada janvārī jau būs jāmaksā par diviem gadiem. Iemaksu nav atļauts veikt pa daļām. Ar katru nākamo gadu brīvprātīgais maksājuma pieaugs, un, ja cilvēks savu veselību neapdrošinās regulāri, viņam par to būs arvien grūtāk samaksāt.

Lai saprastu, cik svarīgi nodokļu nemaksātājiem tomēr ir apdrošināt savu veselību, NVD direktore to ilustrēja ar gūžas locītavas endoprotezēšanas operāciju. Nodokļu maksātājiem, kuru veselību ir apdrošinājusi valsts, līdzmaksājums ir 131 eiro, bet valsts par šo operāciju samaksā 3031 eiro. Savukārt nodokļu nemaksātājiem, kuri nebūs Valsts kasē iemaksājuši ne centa, visa operācijas summa būs jāsedz no savas kabatas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Veselības ministre Anda Čakša uz jautājumu, cik valstī varētu būt tādu cilvēku, kuriem pašiem jāapdrošina sava veselība, atbildēja, ka tādu, iespējams, ir ap 30 tūkstošiem personu. Precīza informācija būšot tikai tad, kad tikšot saslēgtas visas 17 datu bāzes.

“Šobrīd pie datu bāzēm notiek programmēšana. Septembrī ir jābūt gatavai testa videi, lai mēs varētu sākt pārbaudīt, kā šīs datu bāzes saslēdzas, lai jau janvārī iedzīvotāji varētu pieslēgties e-veselībai un uzzināt ir vai nav viņi nodokļu maksātāji.

Patlaban strādājam ar ārstniecības iestādēm, lai e-veselības portāls varētu tikt savienots ar jauno sistēmu. Ārstiem ir jāsaprot, kā viņam jārīkojas, lai 1. janvārī nebūtu kādi misēkļi, tāpēc viņiem būs iespēja strādāt testa režīmā. Savukārt NVD rīkos apmācības ārstniecības iestāžu vadītājiem, lai varētu saviem kolēģiem izstāstīt, kā risināt problēmsituācijas, ja tādas gadīsies,” skaidroja Čakša.

Veselības ministre uzsvēra, ka obligātā veselības apdrošināšana vispirms ir nepieciešama tāpēc, lai uzlabotu pieejamību ārstniecībai. Viņa sacīja, ka jau šobrīd, piemēram, pieejamība onkoloģisko slimību ārstēšanai esot pieckārt labāka nekā iepriekšējos gados. Ministrijas mērķis esot panākt piekļuvi speciālistam trīsdesmit dienās, ja pacientam nav akūta situācija.

A. Čakša: “Bet es nevaru apsolīt, ka tas būs rīt. Pajautājiet mūsu tautiešiem, kas atbrauc no Lielbritānijas, kādēļ viņi brauc saņemt ārstēšanu uz Latviju. Tāpēc, ka tur, piemēram, rindā pie ausu, kakla un deguna ārsta ir jāgaida sešus mēnešus.

Svarīgākais vienmēr ir un paliks ģimenes ārsts – 70% gadījumu ģimenes ārsts tiek galā ar daudzām lietām.”
Ar 1. septembri NVD strādāšot līgumu uzraudzības nodaļa,kas tiek veidota no Veselības inspekcijas speciālistiem, un kas būtiski mainīšot NVD sadarbību ar ārstniecības iestādēm jeb saviem līguma partneriem, uzraugot, kādā kvalitātē un apjomā tiek veikta ārstēšana.

Reklāma
Reklāma

No 2019. gada pamata ārstniecības pakalpojumu grozā, ko saņems tie, kas nemaksā nodokļus, vairs nebūs iekļauta valsts apmaksātā Eiropas veselības apdrošināšanas karte (EVAK). Patlaban to var saņemt ikviens valsts iedzīvotājs, jo tā ir kā drošības garants, ja, atrodoties ārvalstīs,piemēram, ceļojuma laikā gadās kāda neparedzēta veselības ķibele. EVAK būs tiesības iegūt tikai tām personām, kuru veselību automātiski ir apdrošinājusi valsts, un tā ir 21 iedzīvotāju grupa, kā arī strādājošajiem, par kuriem darba devējs maksā sociālo nodokli.

EVAK izsniedz uz trim gadiem, un, ja šī karte ir saņemta, tad nevienam nodokļa nemaksātājam, sākot ar 2019. gada 1. janvāri to neatņems. Bet tiem nodokļa nemaksātājiem, kuri nebūs veikuši brīvprātīgo iemaksu, no nākamā gada EVAK vairs neizsniegs.

Par to, ka EVAK nevar būt pamata pakalpojumu grozā, lēmusi darba grupa, kurā bijuši iekļauti dažādu medicīnas jomu vadošie speciālisti, skaidroja ministre. Tiem, kas nemaksā sociālo nodokli, pirms ceļošanas ārpus Latvijas, pastāv alternatīva iespēja apdrošināt savu veselību pie privātajiem apdrošinātājiem.

Studentiem, kā arī jauniešiem, kas iesaistījušies Eiropas brīvprātīgajā darbā, arī dažādās jauniešu mobilitātes programmās neesot jāuztraucas, jo viņus ir apdrošinājusi valsts un viņiem pienākas EVAK.

Uzziņa:

Lai varētu ērti noskaidrot, esi vai neesi apdrošināts, Nacionālais veselības dienests aicina iedzīvotājus aizpildīt speciāli izveidotu tiešsaistes testu un iegūt atbildi. Tests ir pieejams interneta vietnē www.apdrosinaties.lv

Veselības apdrošināšanas iemaksas var pārskaitīt internetbankā, bankā vai pasta nodaļā, kā arī norēķinoties ar bankas maksājuma karti kādā no NVD teritoriālajām nodaļām (Rīgā, Jelgavā, Kuldīgā, Daugavpilī un Smiltenē).

Maksājuma rekvizīti un norādes maksājuma uzdevumam pieejamas NVD interneta vietnes www.vmnvd.gov.lv sadaļā “Valsts veselības apdrošināšana”.

Ja rodas jautājumi, iedzīvotāji aicināti sazināties ar NVD klientu apkalpošanas centru, zvanot uz bezmaksas informatīvo tālruni 80001234.

Brīvprātīgā maksājuma summas:
2018. gadā -51,60 eiro (1% no minimālās mēnešalgas);
2019. gadā – 154,80 eiro (3%);
2020. gadā – 258 eiro (5%)