Foto: Shutterstock

14 psiholoģiski spēcīgu cilvēku pazīmes 51

Autors: Annika Niedrīte, AS “Latvijas Mediji”

Par atteikumu mazgāt automašīnu ar Ukrainas numurzīmi, automazgātavas īpašniekiem noteikts 1000 eiro sods
Cilvēkstāsts
VIDEO. Žurnāliste Inese Supe atklāti par savu nopietno slimību: “Es neesmu gatava mirt, man vēl daudziem cilvēkiem ir jāpalīdz”
TV24
“Man uz konta stāv – 402 000. Visa nauda, kas ienāk, aiziet valstij. Darbs apstājies” – uzņēmējs VID uzlikto sodu uzskata par nepamatotu 150
Lasīt citas ziņas

Psiholoģiskais, intelektuālais un emocionālais spēks lielā mērā atkarīgs no spējām redzēt realitāti tādu, kāda tā ir un “pareizi” reaģēt uz šo realitāti, uzskata psihologs un rakstnieks Darius Čekanavičus portālā Psychologies.

Šis spēks izpaužas gan tajā, ko darām, gan tajā, ko nevēlamies darīt. Svarīgi, lai reakcija uz emocijām, kas rodas, ir veselīga un produktīva. Kādas īpašības atšķir psiholoģiski spēcīgus cilvēkus?

CITI ŠOBRĪD LASA

1. Viņi ir pašpietiekami

Viņiem ir skaidra un attīstīta sava “es” izjūta. Viņi nav līdzatkarīgi, ir bez nosliecēm uz manipulāciju vai kontroli. Viņi paši prot atrisināt savas problēmas. Nebaidās no vientulības, tāpat arī nebaidās no cilvēku sabiedrības. Viņi nevēlas, lai viņus “glābtu”, un paši nemēģina “glābt” un radikāli mainīt citus.

Viņiem nav vajadzīgi citi, lai tiktu galā ar savām emocijām, kā arī viņi neizgāž savas emocijas uz citiem.

2. Viņiem ir veselīgs pašvērtējums

Dažreiz veselīgu augstu pašnovērtējumu jauc ar narcismu, ko raksturo neatbilstošs pašvērtējums, necieņa pret apkārtējiem, tendence manipulēt ar citiem, dzīšanās pēc ārējām statusa pazīmēm – naudas, slavas, varas utt.

Psiholoģiski spēcīgs cilvēks nepaaugstina un arī nepazemina savu pašvērtējumu. Viņš labi zina un pieņem savas stiprās un vājās puses. Viņš pats prot sevi novērtēt, tāpēc nav atkarīgs no citu cilvēku komplimentiem un mierīgi reaģē uz kritiku.

3. Viņi aktīvi darbojas, nevis pasīvi gaida.

Viņi saprot, ka paši ir atbildīgi par savu dzīvi. Ja rodas problēmas, viņi apsver visus iespējamos rīcības variantus un pieņem lēmumu.

Pasīvs cilvēks tādās situācijās parasti izjūt milzīgu stresu vai atsvešināšanos no notiekošā, jūtas kā paralizēts un nespēj rīkoties. Tie, kas pieraduši reaģēt uz notiekošo, parasti to dara automātiski, tā vietā, lai pieņemtu apzinātus lēmumus. Cilvēki, kam ir noslieces palikt pasīviem vai reaģēt automātiski, visbiežāk neapzinās, kādus lēmumus viņi pieņem.

Spēcīgi un aktīvi cilvēki labi izprot savas emocijas, domas un motīvus.

Viņi mīl dzīvi, lai arī kādus izaicinājumus tā piedāvātu.

4. Viņi domā racionāli un dzīvo tagadnē

Viņi redz realitāti tādu, kāda tā ir, jo racionālais prāts, loģika, novērojumi un veselais saprāts viņiem palīdz. Savukārt, iracionāli cilvēki, pat ja spriež loģiski, tik un tā nonāk pie secinājumiem, kas tiem šķiet saprātīgi, bet objektīvi izrādās ļoti netālredzīgi vai vienkārši absurdi.
Spēcīgas personības spēj pieņemt realitāti, nemaldinot sevi un nezaudējot savu emociju kontroli. Viņi atrodas pašreizējā brīdī, nav iestrēguši pagātnē un nemitīgi nebaiļojas par nākotni.

5. Viņi ir “emocionāli izglītoti” un spēj izprast sevi

Spēcīgi cilvēki labi izprot savas emocijas. Viņi zina, ko jūt, kāpēc un kāda tam ir nozīme viņu dzīves kontekstā.

Viņi izvairās no steigas. Spēj paņemt pauzi un apdomāt visu, kas notiek iekšējā un ārējā pasaulē. Lēmumus pieņem, balstoties uz savām patiesajām jūtām un reālajiem apstākļiem. Viņi spēj pārvarēt senas dvēseles traumas, lai turpinātu augt un attīstīties tālāk.

6. Viņiem ir attīstīta empātija un spēja just līdzi

Psiholoģiski spēcīgi cilvēki labi saprot sevi, tāpēc viņi spēj saprast arī citus. Empātija nenozīmē, ka viņi vienmēr piekrīt citiem vai apbalsta to rīcību. Taču viņi labi saprot, kā cilvēki jūtas, ko domā un kāpēc viņi rīkojas tā, nevis citādi. Tā kā viņi apzinās citu cilvēku pārdzīvojumus, tad vienmēr ir gatavi izrādīt līdzjūtību tiem, kuriem patiešām ir slikti.

7. Viņi prot adaptēties

Spēja adaptēties ir viena no dzīvē visnoderīgākajām īpašībām. Viņi spēj ātri pielāgoties pārmaiņām un saglabāt aukstasinību negaidītā vai nepatīkamā situācijā. Nepatīkamie pārsteigumi dzīvē ir neizbēgami, tāpēc spēja pielāgoties ir vērtīga un sniedz drošības sajūtu. Spēcīgi cilvēki, lai arī apdomā iespējamās neparedzamās situācijas, par to nav pārāk noraizējušies, jo zina, ka, ja kaut kas notiks, viņi spēs tikt galā ar visu.

8. Viņi zina, kas ir atkarīgs no viņiem un kas nav, un atzīst šo faktu

Spēcīgie cilvēki zina, ka no viņiem daudz kas nav atkarīgs.

Vēlme pilnībā kontrolēt visu ir hroniskas trauksmes un nedrošības pazīme. Viņi labi saprot, ko spēj kontrolēt un ko nē.

Pārstājot koncentrēties uz to, kas nav viņu varā, viņi atklāj jaunas iespējas un kļūst laimīgāki.

9. Viņi koncentrējas uz savu dzīvi

Tā vietā, lai pārdzīvotu par to, kas ir ārpus viņu kontroles, vai kaltu grandiozus plānus, spēcīgas personības cenšas dzīvot pēc iespējas veselīgāku un apzinātāku dzīvi.

Viņi nespēlē sociālās spēles un izvēlas nekomunicēt ar tiem, kuriem tās patīk. Viņi neseko nevienai ideoloģijai, nekļūst par fanātisku sekotāju sociālajām, politiskajām vai filozofiskajām idejām. Viņi nemēģina mainīt ikvienu apkārtējo pēc savas gaumes. Viņi neuztraucas par to, ko domā kaimiņš vai ko viņš dara nepareizi. Viņi neseko citiem sociālajos tīklos un neuzsāk tur strīdus.

Tā vietā viņi aktīvi pilnveido savu dzīvi, sākot ar sevi un tuvāko apkārtni, neizrādot agresiju pret citiem.

10. Viņi atzīst, ka neviens viņiem neko nav parādā

Ja viņi kaut ko vēlas, viņiem ir jāuzņemas iniciatīva, lai to sasniegtu. Viņi atzīst faktu, ka dzīve ne vienmēr ir taisnīga, un starta pozīcija katram ir atšķirīga. Bet no tā neizriet, ka pret citiem var izturēties negodīgi.

11. Viņi ir gatavi palīdzēt citiem

Pamatlīmenī katrs ir atbildīgs par savu dzīvi. Nevienam nav pienākuma palīdzēt citiem, ja viņš to nevēlas. Mēs nevienam neko neesam parādā, tāpat kā neviens nav parādā mums. Psiholoģiski spēcīgie cilvēki rūpējas par citiem un ir gatavi palīdzēt.

Taču palīdzība citiem ir labsirdības izpausme, nevis pienākums. Viņi ir gatavi palīdzēt, taču neuzņemas atbildību par citu cilvēku labklājību, tāpat kā neuzveļ atbildību par savu dzīvi. Viņi ir dāsni un gādīgi, bet viņus nemoka vainas un atbildības sajūta.

12. Viņi uztur veselīgas attiecības

Veselīgas attiecības balstītas uz noteiktām robežām. Spēcīgās personības pret citiem izturas taisnīgi, tas ir, viņi mīl un ciena tos, kuri to pelnījuši, netērē resursus (laiku, naudu, enerģiju) “toksiskiem” cilvēkiem un nepacieš neatbilstošu uzvedību.

Saskaroties ar neveselīgām attiecībām vai “toksisku” uzvedību, viņi apzināti izlemj, kā labāk reaģēt, nevis ļaujas emocijām vai vienkārši pasīvi pieņem notiekošo. Viņi regulāri pārvērtē savas attiecības ar citiem un izdara noteiktus secinājumus, kas palīdz uzturēt noteiktās robežas.

13. Viņi necenšas visiem izdabāt

Lai kas tu būtu, vienmēr atradīsies cilvēki, kuriem tu nepatiksi. Tu taču nevari teikt, ka tev patīk pilnīgi visi? Tāpat tu nevari patikt visiem. Psiholoģiski spēcīgas personības ne pret vienu neizturas netaisnīgi vai agresīvi, bet zina, ka neizbēgami atradīsies tie, kas kritizēs vai atraidīs viņus un tas būs normāli.

14. Viņi prot pateikt “nē”

SAISTĪTIE RAKSTI

Spēcīgs cilvēks zina, kad jāsaka “nē”. Viņš saprot, kur beidzas viņa emocionālās atbildības zona un sākas citu atbildības zona.

Viņš bez problēmām var sevi aizstāvēt un ir labi iemācījies, ka reaģēt uz robežu pārkāpšanu, agresiju vai negodīgu attieksmi vislabāk ir ar stingru “nē”. Viņš par to neizjūt nekādu vainas sajūtu vai kaunu, gluži pretēji, tas sniedz viņam brīvības izjūtu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Izsmeļoši: viņa seksuālā atkarība. 12 uzvedības modeļi, kas to nodod. Ko tā patiesībā nozīmē?
Latvijā parādījies jaunais Covid-19 paveids “Pirola”, liecina notekūdeņu monitoringa dati
Cilvēkstāsts
VIDEO. Žurnāliste Inese Supe atklāti par savu nopietno slimību: “Es neesmu gatava mirt, man vēl daudziem cilvēkiem ir jāpalīdz”
Veselam
“Pirms 40 gadiem, kad pirmo reizi parādījās infekcija HIV, tas bija kā nāves spriedums” – infektoloģe par medicīnas straujo attīstību
Par atteikumu mazgāt automašīnu ar Ukrainas numurzīmi, automazgātavas īpašniekiem noteikts 1000 eiro sods
Cilvēkstāsts
VIDEO. Žurnāliste Inese Supe atklāti par savu nopietno slimību: “Es neesmu gatava mirt, man vēl daudziem cilvēkiem ir jāpalīdz”
TV24
“Man uz konta stāv – 402 000. Visa nauda, kas ienāk, aiziet valstij. Darbs apstājies” – uzņēmējs VID uzlikto sodu uzskata par nepamatotu
Cilvēkstāsts
“Ir mamma, pie kuras jau gadiem neviens no bērniem nav atbraucis, bet viņa visu laiku gaida” – ikdiena sociālās aprūpes centrā
TV24
Ja autovadītājs brauc ar “puteņa biļeti”, ko darīt pārējiem ģimenes locekļiem?
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
“Centrālā laboratorija” atvērusi filiāli Jaunajā Teikā
LaMSA rīko profilaktiskus mērījumus diabēta mēneša ietvaros tirdzniecības centros “Akropole Alfa”, “Dole” un “Sāga”
Ādas jaunība – vai sasniedzams mērķis?
“NMS laboratorija” pievienosies “Centrālajai laboratorijai”
“Aptieka – mana pasaule un mans liktenis”
Rūpēs par iedzīvotāju vajadzībām “Mēness aptiekas” veic cenu samazināšanu 
10 stratēģijas cukura diabēta komplikāciju attīstības riska mazināšanai
“Centrālā laboratorija”: Vīrieši analīzes veic gandrīz uz pusi mazāk nekā sievietes
Pazīmes un ieteikumi, ja ir kas vairāk par parastu saaukstēšanos
“Mēness aptiekas” farmaceite Jeļena Petrišina – “Gada farmaceits 2023”
OMICRON – kas tas par zvēru? 15 jautājumi un atbildes
Veselības padomi tumšajam gadalaikam
“Centrālā laboratorija” atvērusi jaunu filiāli Ādažos
Ieteikumi mērķtiecīgai sezonālo vīrusu jeb saaukstēšanās pārvarēšanai
Ja nevar aizbēgt, jāmācās sadzīvot. Demence
Mēness aptieka: Gandrīz puse aptaujāto veselības stiprināšanai ziemā izmantos arī uztura bagātinātājus
VCA poliklīnikās notiek aktīva vakcinācija pret gripu – interese arī par vakcīnām pret Covid-19
Kad labākais risinājums ir aptiekā gatavotas zāles
VCA Sievietes veselības centrs “Aura”: Topošajiem vecākiem plaša interese par gaidāmajām dzemdībām un mazuļa aprūpi
Pākšaugi ir produkts ar pievienoto vērtību
“Mēness aptieka”: Rūpēties par organismam vajadzīgo un neaizrauties ar pašārstēšanos
“Mēness aptieka” ir mīlētākais zīmols farmācijas nozarē
Uzticības persona – zinošs, iejūtīgs, un atbildīgs farmaceits
Risinājumi mobingam, vīrusu ierobežošana un vēl 10 atgādinājumi veselībai jaunajā mācību gadā
Mēness aptieka: noguruma dēļ liftu visbiežāk izmanto 18-29 gadus jauni cilvēki
“Mēness aptieka” jau otro reizi saņem starptautiskās programmas Best Places To Work apbalvojumu  
„Mēness aptieka”: No veselības viedokļa aizvien pārāk maz – tikai 17% – vasarā devušies ikgadējā atvaļinājumā
Kā atbrīvoties no pesticīdu atliekām uz augļiem un dārzeņiem
Lojalitātes programmai VESELĪBA gada laikā vairāk nekā pusmiljons dalībnieku
Vairāk nekā 10 pieņēmumi un patiesības par labas veselības simbolu – ābolu
Veselīgās un dziedinošās dzērvenes. Cik daudz dzērveņu ieteicams apēst dienas laikā?
Veselam
A vitamīns jeb retinols – veselībai un skaistumam! 10 padomi pareizai retinola lietošanai
Veselam
Laimīgo pāru noslēpumi: 6 stundas nedēļā, lai nostiprinātu attiecības
Daudzi laulātie kautrējas izpaust savas seksuālās vēlmes. Kā saglabāt kaisli laulībā?
Veselam
Trauksmes dažādās sejas – kā tās izpaužas un kā sev palīdzēt?
Veselam
Inga Ažiņa par HIV/AIDS saslimšanu: Diemžēl, tā ir klusa slimība – cilvēks ilgstoši var pilnīgi neko nejust
TV24
Artis Pabriks: “Baltijas jūrā Krievija nav tā valsts, kas jebkādi varētu dominēt”
Uzbrukums RAKUS ārstei pacienta radiniecei varētu izmaksāt ļoti dārgi. Tiek pieprasīta kompensācija 8000 eiro apmērā
Koalīcija paudusi savu nostāju jautājumā par par Kariņa speciālo avioreisu izmantošanu
Krievu karavīrs Hohlovs nošāvis savu komandieri, kurš ņirgājies par viņa uzvārdu
Par atteikumu mazgāt automašīnu ar Ukrainas numurzīmi, automazgātavas īpašniekiem noteikts 1000 eiro sods
Cilvēkstāsts
VIDEO. Žurnāliste Inese Supe atklāti par savu nopietno slimību: “Es neesmu gatava mirt, man vēl daudziem cilvēkiem ir jāpalīdz”
Kokteilis
VIDEO. “Oi, mīkstas lūpiņas, garšīgas!” Šovu zvaigznei Magonei uzradusies jauna simpātija
TV24
Ja autovadītājs brauc ar “puteņa biļeti”, ko darīt pārējiem ģimenes locekļiem?
Ģimenes ārsti no nākamā gada varētu strādāt četras valsts apmaksātas darba dienas, piekto nosakot par maksas
Veselam
Ārstējam iesnas ar pašu spēkiem – trīs soļi ceļā uz veselību
Veselam
VIDEO. Cūku gripas paveids H1N2 Eiropā mutējies kādu laiku klusi un nemanāmi. Vai tas varētu izplatīties Latvijā?
Veselam
“Ja bērnam ir sākusies anoreksija, pret to jāizturas ļoti nopietni.” Šogad 16 katastrofāli gadījumi no 182; mirstība ir augsta
Infektologi aicina reizi gadā veikt HIV testu; slimnieka sociālais portrets pašlaik attiecināms uz ikvienu
Veselam
Kad emocijas plūst pāri malām.. Sāc praktizēt emociju regulēšanas tehnikas!
Kokteilis
VIDEO. “Palika rūgta sajūta” – Rūta Dvinska dalās ar pieredzi, kas mainījusi viņas dzīvi
Veselam
Kozlovska par ģimenes ārstu pieejamību: “Laukos visā Eiropā un arī Latvijā būs tā saucamie medicīniskie tuksneši”
Steidzami lūdz atsaukties 0- un B- asins grupas donorus
Izsmeļoši: viņa seksuālā atkarība. 12 uzvedības modeļi, kas to nodod. Ko tā patiesībā nozīmē?
22:00
Uzbrukums RAKUS ārstei pacienta radiniecei varētu izmaksāt ļoti dārgi. Tiek pieprasīta kompensācija 8000 eiro apmērā
21:28
Krievu karavīrs Hohlovs nošāvis savu komandieri, kurš ņirgājies par viņa uzvārdu
21:01