Ilustratīvs foto

Par astmas simptomiem un kā ar šo slimību sadzīvot 6

Pirmajās maija dienās Starptautiskās Astmas dienas ietvaros, domājot par veselīgu sabiedrību nākotnē, šogad pasaulē īpaši aktualizēti ar vides ietekmi saistīti jautājumi astmas profilaksē. Bronhiālā astma ir hronisks elpceļu iekaisums – to nevar izārstēt, taču var kontrolēt tās simptomus. Svarīgi sadarboties ar savu ārstu un farmaceitu, lai sekotu pazīmēm, pēc vajadzības pielāgotu ārstēšanu un iespējami izvairītos no slimības saasinājumiem.

Vai pirmdiena tiks noteikta kā brīvdiena par godu hokejistu izcīnītajai medaļai? 30
Pirmdien uz darbu nav jāiet! Saeima pirmdienu pasludina par svētku dienu par godu hokejistiem 27
Prigožins sniedzis interesantu reportāžu krievu žurnālistam, pēc kuras žurnālists esot atlaists. Slaidiņš izdara secinājumus
Lasīt citas ziņas

Astmas saasinājuma raksturojums
Dažam astmas diagnoze neietekmē ikdienas gaitas, tomēr citam tā ir nopietna problēma, kas traucē ikdienas aktivitātēm un var izraisīt pat dzīvībai bīstamas lēkmes. “Astmas saasinājums ir stāvoklis, kad elpceļi sašaurinās, iekšējie elpceļi iekaisuma dēļ uztūkst un var radīt gļotainus izdalījumus jeb krēpas,” skaidro “Mēness aptiekas” farmaceite Linda Fevraļeva un piebilst, ka šis process apgrūtina elpošanu, izraisa klepu, svilpojošu skaņu (sēkšanu) izelpojot, un elpas trūkumu. Raksturīgākie astmas simptomi katram var atšķirties, lēkmes var būt retas un simptomi parādīties noteiktos laikos, piemēram, vingrojot. Smagas astmas lēkmes var būt dzīvībai bīstamas. Svarīgi pārrunāt ar ārstu, lai noskaidrotu, kā rīkoties, ja simptomi pasliktinās, un kad nepieciešama medicīniskā palīdzība.
„Medikamenti astmas ārstēšanai ir paredzēti, lai novērstu simptomus un lēkmes, tādēļ lietojami katru dienu, pat ja simptomu nav. Zāles samazinās iekaisumu elpceļos un kontrolēs astmu, tāpēc ir mazāka iespēja, piedzīvot lēkmi. Ja traucē blakusparādības, kas gan saistībā ar astmas kontroles medikamentiem ir retas, konsultējies ar savu ārstu par terapijas maiņu,” atgādina farmaceite.

Astmas simptomi
• Elpas trūkums.
• Spīlēšanas sajūta vai sāpes krūtīs.
• Sēkšana izelpojot (bieži sastopama astmas pazīme bērniem).
• Miega traucējumi, ko izraisa elpas trūkums, klepus vai sēkšana.
• Klepus vai sēkšanas lēkmes, ko pasliktina elpceļu vīruss, piemēram, saaukstēšanās vai gripa.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vai astma progresē
Ir cilvēki, kam astmas simptomi pastiprinās kādās noteiktās situācijās. Var novērot fizisko aktivitāšu izraisītu astmu, kas var būt vēl izteiktāka, ja gaiss ir auksts un sauss, savukārt tā dēvēto arodastmu izraisa kontakts ar alergēniem darba vietā, piemēram, ķīmiskie izgarojumi, gāze, putekļi. Alerģijas astmu izraisa gaisā esošās vielas, piemēram, ziedputekšņi, pelējuma sporas, tarakānu izkārnījumi vai mājdzīvnieku izdalītas ādas daļiņas (mājdzīvnieku blaugznas).

Astma progresē, ja
• tās simptomi parādās biežāk un tie ir apgrūtinošāki,
• plaušu tilpums, ko diagnosticē, veicot spirometriju, samazinās,
• ātrās palīdzības inhalatoru lietot ir nepieciešams biežāk.
Astmas pazīmes, kad nepieciešama neatliekamā medicīniskā palīdzība ir:
• pēkšņs elpas trūkums vai sēkšana;
• nav uzlabojumu pat pēc inhalatora lietošanas;
• smags elpas trūkums, veicot minimālu fizisko aktivitāti,” skaidro farmaceite.

Kā kontrolēt astmas simptomus un novērst lēkmes
Lai gan astmu izārstēt nav iespējams, tomēr var darīt diezgan daudz, lai kontrolētu astmas simptomus un novērstu lēkmes. Vispirms būtu vēlams noskaidrot, kas tieši izraisa klepu, sēkšanu, elpas trūkumu.
Ir vairāki iemesli, kas var izraisīt astmas saasinājumu. Viens no būtiskākajiem ir gaisa piesārņojums. Astmas saasinājumus izraisa alerģijas, auksts gaiss, saaukstēšanās vai gripas vīruss, fiziskās aktivitātes, sinusīts, smēķēšana, smaržas. Daži izplatīti astmas izraisītāji, piemēram, pelējums, ne vienmēr ir acīm redzams. Jautā ārstam par testiem alergēnu identificēšanai, lai apstiprinātu savus novērojumus vai atklātu neredzamos izraisītājus.
Ir svarīgi iemācīties identificēt astmas izraisītājus un no tiem izvairīties. Kā to izdarīt? Seko līdzi astmas simptomiem un pieraksti tos dienasgrāmatā vairāku nedēļu garumā. Pieraksti jāveic detalizēti, ietverot gan informāciju par vidi, gan savu emocionālo stāvokli, jo arī stress var būt pie vainas. Pēc astmas lēkmes, pārskati dienasgrāmatu, lai salīdzinātu un izvērtētu, kas to būtu varējis izraisīt.
Ja ir slodzes izraisīta astma, plānojot intensīvu treniņu vai vingrošanu aukstā, mitrā vai sausā gaisā, veic piesardzības pasākumus, lai novērstu astmas lēkmi. Svarīgi ir ievērot ārsta ieteikumus par astmas kontroli, piemēram, pirms treniņa lietot astmas inhalatoru, kas palīdz bronhu paplašināšanai.

Izvairīties no dūmiem un alergēniem
Dūmi un astma ir slikta kombinācija. Ierobežo atrašanos jebkādos dūmos, tostarp tabakas, vīraka, sveču, ugunskura, pirotehnikas. Neļauj citiem smēķēt sava tuvumā, mājā vai automašīnā un izvairies no sabiedriskām vietām, kur tas ir atļauts. Ja tu smēķē, atrodi iespēju atmest. Smēķēšana vienmēr pasliktina astmas simptomus. Ja ir alerģija un astma, svarīgi ir izvairīties no alergēniem. To iedarbība, sevišķi, ja tā ir regulāra, var palielināt iekaisumu elpceļos, paaugstinot astmas lēkmes iespējamību.

Izvairīties no saaukstēšanās vai gripas, vakcinēties
Saaukstēšanās un gripas vīrusi ir vieni no biežākajiem astmas uzliesmojuma cēloņiem, īpaši maziem bērniem. Regulāri lietotie astmas kontroles medikamenti var nespēt atvieglot saaukstēšanās vai gripas ietekmētus astmas simptomus. Elpceļu infekcijas izraisīti astmas saasinājumi var ilgt no vairākām dienām līdz nedēļām.
Lai arī nav droša veida, kā pasargāt sevi vai savu bērnu no saaukstēšanās vīrusiem vai gripas, veicot dažus profilaktiskus pasākumus, iespējams mazināt risku saslimt. Ir vairāki padomi, kā to paveikt:
• vakcinējies pret gripu,
• izvairies no saskares ar cilvēku, kurš ir inficējies,
• mazgā rokas, ja rokas nav nomazgātas, izvairies pieskarties acīm, degunam, mutei,
• nedalies ar personīgajiem higiēnas priekšmetiem un neaizdod savu inhalatoru nevienam citam,
• publiskās vietās vīrusa slimību uzliesmojumu laikā valkā sejas masku.
Katru gadu vakcinējies pret gripu, lai pasargātu sevi no slimības, kuras sekas var būt astmas saasinājums (un ne tikai). Astma palielina gripas komplikāciju, piemēram, pneimonijas, iespējamību, un tās dēļ var nonākt arī slimnīcā. Un vēl – ikvienam, kurš vecāks par 19 gadiem, reizi 5–10 gados jāsaņem pneimokoka vakcīna, jo astmas pacientiem ir arī lielāka iespēja saslimt ar pneimokoku izraisītu pneimoniju, kas ir izplatīts bakteriālās pneimonijas veids. Tāpat jāatceras laikus saņemt kombinēto vakcīnu, kas pasargās pret stingumkrampjiem, difteriju un garo klepu.

Samazināt alergēnu iespējamību
Neatkarīgi no tā, vai esi mājās, darbā vai ceļojumā, ir veidi, kā rīkoties, lai alerģiska reakcija neizprovocētu astmas lēkmi. Neuzturies vidē, kur ir dūmi vai atļauts smēķēt. Viesnīcā rezervē nesmēķētāju numuru. Ja vien iespējams, ceļojot ņem līdzi savu gultas veļu un spilvenu, jo īpaši, ja viesnīca piedāvā tikai spalvu vai dūnu spilvenus un segas. Tajos var mitināties putekļu ērcītes, kas ir viens no galvenajiem alerģiskas reakcijas izraisītājiem.
Aprunājies ar savu ārstu un farmaceitu par preparātiem, kas varētu mazināt alerģijas simptomus – tiem būtu jābūt gan mājas, gan ceļojumu aptieciņās. Iespējams, būs gana ar kādu bezrecepšu antihistamīnu līdzekli. Tādā gadījumā farmaceits ieteiks ērtāko un piemērotāko zāļu veidu, kam vajadzētu būt pa rokai līdz ar astmas medikamentiem.

Apsvērt specifiskas imūnterapijas iespēju ar alergēnu
Ja ārsts konstatē alerģiju, imūnterapija var palīdzēt novērst astmas lēkmes, kā arī astmas saasinājumus. Veicot specifisko imūnterapiju, ārsts ievada alergēnu injekcijas veidā. Laika gaitā organisms var “pierast” pie alergēna un vājāk uz to reaģēt, tādā veidā palīdzot mazināt arī astmas lēkmes.

Astmas medikamentus lietot pareizi
Ārsts, izrakstot valsts daļēji apmaksātos medikamentus, receptē norāda aktīvo vielu. Kompensējamais medikaments, ko farmaceits aptiekā izsniegs, iespējams, no reizes uz reizi var mainīties. Proti, tiem var būt dažādi ievadīšanas veidi, tie var būt gāzes vai pulverizatora dozatoros, var būt vēlama krājtelpa vai arī tie būtu lietojami arī bez tās. Ja vien ārsts nav izrakstījis konkrētu medikamentu, kura lietošanu esi apguvis ārsta vadībā, vaicā padomu farmaceitam, kurš palīdzēs apgūt jauno zāļu lietošanu vai arī pārliecināsies, ka esi labi sapratis ārsta rekomendācijas.
Ja ārsta izrakstītā astmas inhalatora sastāvā ir hormoni (glikokortikosteroīdi), pēc katras ieelpošanas reizes tie nonāk mutes dobumā uz gļotādas un zobiem. Šī iemesla dēļ mutes dobumā var attīstīties infekcija – piena sēne -, par ko liecina dzeltenīgas vai krēmkrāsas čūliņas uz gļotādas virsmas. Tāpēc pēc inhalatora lietošanas ieteicams mutes dobumu izskalot ar ūdeni vai pēc katras zāļu lietošanas iztīrīt zobus.
Lieto zāles, pat ja jūties labi. Vienmēr līdzi nēsā inhalatoru. Ja novēro simptomus, pārbaudi savu terapijas plānu, lai nekļūdītos zāļu lietošanā. Lēkmes laikā zināsi, kuras zāles palīdzēs un kad ir pienācis laiks piezvanīt ārstam.

Jāsazinās ar ārstu
Ja ir aizdomas par astmu, jo bieži ir klepus vai sēkšana, kas ilgst vairāk nekā dažas dienas, vai novērotas citas astmas pazīmes vai simptomi. Astmas agrīna ārstēšana var novērst elpošanas orgānu, tai skaitā plaušu bojājumus, un palīdzēt novērst stāvokļa pasliktināšanos laika gaitā.
Astmas kontrolei pēc diagnozes noteikšanas. Ja tev ir astma, sadarbojieties ar savu ārstu un farmaceitu, lai to kontrolētu! Rūpīga ilgtermiņa kontrole palīdz justies labāk katru dienu un var novērst dzīvībai bīstamu astmas lēkmi.
Ja astmas simptomi pastiprinās. Nekavējoties sazinies ar savu ārstu, ja jūti, ka zāles nemazina simptomus, vai ja tev biežāk jālieto inhalators! Nepārsniedz izrakstīto zāļu devu, iepriekš nekonsultējoties ar ārstu, jo pārmērīga astmas medikamentu lietošana var izraisīt blakusparādības un pasliktināt stāvokli.
Astma ar laiku mēdz mainīties, tāpēc ir svarīgi regulāri apmeklēt ārstu, lai pārrunātu simptomus un veiktu nepieciešamās korekcijas terapijā.

Aptieku uzņēmumam „Mēness aptieka” ir gan nelielas aptiekas reģionos, gan klientu iecienītas aptiekas tirdzniecības centros, poliklīnikās. Uzņēmumam ir aptiekas ar doktorātu līdzās, diennakts aptiekas un aptiekas ar zāļu izgatavošanas funkciju. „Mēness aptiekas” zīmols ir arī vienai no vecākajām Rīgas aptiekām – “Vecpilsētas aptiekai”, kas savas funkcijas pilda jau vairāk nekā 200 gadus, kā arī visiem zināmajām diennakts aptiekām Rīgā – „Kamēlijas aptiekai” un „Jaunajai Torņakalna aptiekai”. „Mēness aptieka” radījusi iespēju arī attālinātām farmaceita konsultācijām un piegādā aptiekas produktus (nepieciešamības gadījumos arī recepšu medikamentus) uz mājām.

„Mēness aptieka” ir farmācijas nozarē mīlētākais un atbildīgākais zīmols Latvijā. Iedzīvotāju aptaujā, izmantojot īpašu starptautiski atzītu metodoloģiju, Latvijas mīlētāko zīmolu TOP 10 reizi pētījuma laikā „Mēness aptieka” ieguvusi pirmo vietu farmācijas nozarē.
„Mēness aptieka” ir klientam draudzīgs uzņēmums un ir saņēmusi starptautisku apliecinājumu klientu drauga statusam – Customers’ Friend – Superior Excellence”/ “Customers’ Friend – Because it’s you we care about”, ko piešķir sertifikācijas uzņēmums ICERTIAS.
„Mēness aptieka” ir ilgtspējīgākais zīmols farmācijas nozarē Latvijā. Par to liecina jaunākie 2023. gada Eiropas Ilgtspējīgu zīmolu indeksa (Sustainable Brand Index) rezultāti. „Mēness aptiekai” kā visā Latvijā pieejamam aptiekas zīmolam ilgtspēja iedzīvotāju vērtējumā ir būtisks rādītājs.
“Mēness aptieka” 2022. gadā ir saņēmusi starptautiskās programmas Best Places To Work (“Labākās darbavietas”) sertifikātu, ko piešķir par darbinieku labsajūtas rādītājiem uzņēmumā.

http://www.menessaptieka.lv

http://www.veselibaskarte.lv

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Olšūnu ziedotājas stāsts: “Paliksi neauglīga! Iedomājies, cik daudz līdzīgu bērnu tev pa pasauli skraidīs!”
Šī gada pirmajos trīs mēnešos pie dežūrārstiem pacienti vērsušies 6387 reizes
Neredzamais sargkareivis: kā noteikt un nostiprināt personīgās robežas?
Menopauze – kā uzlabot pašsajūtu
Vai pirmdiena tiks noteikta kā brīvdiena par godu hokejistu izcīnītajai medaļai?
Pirmdien uz darbu nav jāiet! Saeima pirmdienu pasludina par svētku dienu par godu hokejistiem
Prigožins sniedzis interesantu reportāžu krievu žurnālistam, pēc kuras žurnālists esot atlaists. Slaidiņš izdara secinājumus
3 zodiaka zīmju vīrieši, kas sievietes dzīvi padarīs par murgu
FOTO.VIDEO. Uzvara! Latvijas izlase izcīna bronzas medaļu! Latvijas hokeja izlases fani: “Cīņa par hokeju šodien nav tikai hokejs”
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Kā izvēlēties piemērotāko inkontinences izstrādājumu?
Par astmas simptomiem un kā ar šo slimību sadzīvot
„Mēness aptieka”: Farmaceite saņem Veselības ministrijas apbalvojumu Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienas priekšvakarā
Tūskas iemesls var būt arī miega trūkums vai pārlieku sāļš ēdiens. Kā rīkoties?
„Centrālā laboratorija”: 64 gadījumos ērces bijušas inficētas ar kādas slimības ierosinātāju – tajā skaitā divas ar ērču encefalītu
atmest smēķēšanu? Ceļvedis pīpmanim
Veselības recepte – līdzsvars it visā
Pasaules aknu dienā atgādina par profilaktisku pārbaužu lomu veselībai
„Mēness aptiekas” nodarbības “Tava veselības pietura” stiprina Latvijas paralimpiskās kustības bērnus un jauniešus
Iedzīvotāji sāpju gadījumā pārāk paļaujas uz bezrecepšu medikamentiem
Urīnceļu infekcijas var provocēt arī stress, it īpaši – bailes
11 ieteikumi mentālās veselības profilaksei
„Mēness aptieka”: Latvijas skolēniem patiesi interesē, kā strādā farmaceiti
“Mēness aptiekas” farmaceite Ieva Virza saņēmusi “Gada balvu medicīnā 2022”
“Centrālā laboratorija”: 89% Latvijas sabiedrības organismā nepietiekams D vitamīna daudzums
„Mēness aptieka” turpina ilgtspējas līderību farmācijas nozarē Latvijā
Cigarešu laikmeta beigu sākums. Kā vislabāk cīnīties ar šo kaitīgo ieradumu?
Latvijā pirmoreiz izmantota jauna medicīniska apetīti regulējoša metode
Moderna „Mēness aptieka” atvērta tirdzniecības centrā „Sāga”
Kas notiek mūsu organismā, ja vairāk par četrām stundām dienā sēžam
Padomu kopums guļoša pacienta aprūpē, atbilstoša inventāra nozīme
varam likt sāpēm atkāpties
Labs farmaceits uzdod jautājumus
9 pazīmes, ka jūs guļat par maz
Mēness aptieka: Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju mājas aptieciņas iegādē seko mediķu ieteikumiem
„Mēness aptieka” saņem starptautiski atzītu klientam draudzīgā uzņēmuma novērtējumu
Kādus vitamīnus lietot spēku atjaunošanai pēc ziemas
Mūsdienīgi rekonstruēta diennakts „Mēness aptieka” Pārdaugavā
Starptautiskā konferencē meklēs veidus, kā izmantot medicīniskās laboratorijas Latvijas veselības aprūpes sistēmas uzlabošanai
Padomi romantiskai Visu mīlētāju dienai tiem, kuri vairs nav jaunieši
Kad palīdz kartupelis – tautas dziedniecības ieteikumi
Vēnu mezgli bojā ne tikai izskatu
Līga Meņģelsone: To “deķīti” ļoti, ļoti plānā kārtā izstiepj, cik vien var, katrai veselības iestādei
Daļa sabiedrības apzināti iegādājas viltotas preces: Kādas var būt sekas?
Ivars Auziņš par ārstēšanu Latvijā: “Pēc divām dienām varēju attapties viņsaulē, ja nebūtu dakteris Zviedrijā…”
Pēteris Apinis: Kad mums atnāk jauns veselības ministrs, pārsvarā viņam ir nulle zināšanu par jomu
Pirmdien uz darbu nav jāiet! Saeima pirmdienu pasludina par svētku dienu par godu hokejistiem
TIK ļoti pelnīti! Šilovs atzīts par pasaules čempionāta vērtīgāko spēlētāju un labāko vārtsargu
Turcijas prezidenta vēlēšanās uzvarējis Erdogans
STOPkadri: Sabiedrībā arvien vairāk dzirdam par pazudušām personām. Kas īsti notiek?
Rogovkā pazudusī septiņgadīgā Justīne joprojām nav atrasta
Rubīns: “Nevaru apjaust, kas ir noticis, bet medaļa ir smaga”
Prigožins sniedzis interesantu reportāžu krievu žurnālistam, pēc kuras žurnālists esot atlaists. Slaidiņš izdara secinājumus
FOTO.VIDEO. Uzvara! Latvijas izlase izcīna bronzas medaļu! Latvijas hokeja izlases fani: “Cīņa par hokeju šodien nav tikai hokejs”
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Pirmdien uz darbu nav jāiet! Saeima pirmdienu pasludina par svētku dienu par godu hokejistiem
23:55
Par pasaules čempioniem kļūst Kanādas hokejisti
23:40
Turcijas prezidenta vēlēšanās uzvarējis Erdogans
23:22