“Strikts režīms, aukstums un detokss!” Kā migrēnas pacienti cīnās ar galvassāpēm bez medikamentiem 0
Krista Draveniece

Migrēna ir hroniska slimība, kas slepus pārņem arvien vairāk cilvēku, pasliktinot viņu dzīves kvalitāti. Latvijā pieejamās zāles ir, salīdzinoši ar kaimiņvalstīm, dārgākas, jau iepriekš esam rakstījuši, ka nereti pacienti dodas uz Lietuvu pirkt medikamentus, jo tur tie pieejami daudz lētāki.

Reklāma
Reklāma
“Jāatbild pilnā apmērā…” Medvedevs aicina Putinu veikt preventīvus triecienus Rietumiem
Kokteilis
Viņus slepeni apbrīno: šajos datumos dzimušie pievelk apkārtējo cilvēku apbrīnu kā magnēti
Veselam
Ne viss, kas izskatās garšīgi, ir drošs: 5 ēdieni, kas visbiežāk izraisa saindēšanos restorānā
Lasīt citas ziņas

Arī izvēles iespēju Latvijā ir mazāka. Šobrīd no migrēnas pret sāpju medikamentiem Latvijā ir pieejami tikai no katras triptānu grupas viens ražotājs, tāpat Latvijā medikamenta veids triptāniem ir tikai viens – injekcija vai tablete.

“Savukārt, ārzemēs tie ir deguna flakoni, plāksteri, inhalatori, smēres, pulvera veidā šķīstoši, eļļas veidā, katrs izvēlas sev ērtāko un vieglāk lietojamo, jo pie medikamentu izdzeršanas vislielākais risks ir slikta dūša un vemšana, kas šo medikamentu visbiežāk izvada no ķermeņa, kamēr tas nav paspējis iesūkties un iedarboties!” iepriekš intervijā LA.LV. norādījusi Galvas sāpju pacientu biedrības vadītāja Karīna Zaņģe, kura ne tikai cīnās par migrēnas pacientu tiesībām, bet arī pati cieš no šīs slimības.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jautājāt pacientiem, ar kādiem neikdienišķiem paņēmieniem viņi mazina migrēnas sāpes. Lūk, vairāki padomi, kas, iespējams, arī tad, ja tu sirgsti ar šo slimību, var palīdzēt mazināt slimības radītās sāpes.

Gita raksta: ”

Patīk auksta galva, stipra piparmētru tēja, ziemas laikā pēc iespējas plikāk būt ārā, principā viss kas saistīts ar aukstumu.
Joga un staipīšanās novērš saspringuma sāpes.”

Kāda cita sieviete atklāj, ka “kopš dzīvoju pēc veselības koncepcijas vadlīnijām, šī problēma mani vairs neskar. Kaut vairāk sievietes (vispār jau ne tikai sievietes) saprastu, ka medikamenti “aizmālē” simptomus… bet sakne vai cēlonis jau paliek! Tikai regulāra organisma attīrīšana un šūnu barošana ir atrisinājums šai nepatīkamajai problēmai. Organisma attīrīšana ir detoksikācija. Šādi tu palīdzi ķermenim atbrīvoties no uzkrātajām toksiskajām vielām, atkritumproduktiem un parazītiem, kā arī atjaunot orgānu darbību. Veicot organisma attīrīšanu ļoti daudzas slimības atkāpjas, tai skaitā migrēna.”

Diāna norāda, ka “jebkurā gadījumā, sakārtoti ikdienas medikamenti. Viss pārējais – ļoti strikta ikdienas rutīna/režīms. Kad režīms pazūd, tad uz kādu laiku ir āmen baznīcā.

Nesen atklāju, ka man migrēna pastiprina pulsa paaugstināšanās un sirds pārsitieni, līdz ar to arī jau minimāla fiziskā slodze. Uz medikamentu fona, cenšos ļoti pakāpeniski vingrot un iet pastaigās, kontrolējot pašsajūtu.

Būtisks ikdienas režīmam ir – izteikta ogļhidrātu samazināšana uzturā (milti, cukurs, saldumi, maize, alkohols- obligāti, augļus var tikai pēc obv un šķiedrvielu uzņemšanas).

Lai piedod pārējās migrēnas māsas un brāļi, bet tiešām pastiprināta ūdens dzeršana ikdienā, šķiet, palīdz. Ne migrēnas laikā, bet profilaktiski. Vislabāk minerālūdens. Ļoti, ļoti būtisks miega režīms – iet gulēt laicīgi, kad ķermenis prasa. Gulēt ne par daudz, ne par maz 7-8 stundas. Ja eju gulēt pirms pusnakts, tad daudz retāk no rīta pamostos ar migrēnu.

Reklāma
Reklāma

Izšķirošais moments ir snūzošana (ja ceļos ar pirmo modinātāju, tad 80% gadījumu ikdienā nejutīšu brain fog). Laikus jāpamana stresa sakrāšanās ķermenī. Kad savelk diafragmu (kad liekas, ka grūtāk ievilkt elpu) un sāp saules pinumā vai gar ribām, tad ir jāatlaiž diafragma, jāpastiepjas, dziļā elpošana.

Rīta rosme – ar dažiem vingrinājumiem, maina to, kā ikdienā jutīšos.

Dienas saplānošana. Ja nav skaidra plāna un ir notikumu haoss, tad migrēna gaidāma ļoti ātri.

Sāpīgo muskuļu trigerpunktu izmasēšana. Man vislabāk palīdz izmasēt apakšdelmus, plaukstas – tas atlaiž saspringuma sajūtu žoklī un deniņos.”

Vēl viens labs ieteikums – “Kā masiere, kas šo tēmu ir pētījusi ļoti daudz – kā arī klausījusies sieviešu stāstos par migrēnas procesu varu piedāvāt šādus variantus:

• Daudzām klientēm ir palīdzējusi masāža, bet tieši kakla, galvas un sejas – žokļa masāža.

• Lielākā daļa sieviešu jau aptuveni zina, kad sāksies migrēna – attiecīgi pirms tam jau samazina ikdienas tempu un sakārto savu ikdienu tā, lai var netraucēti atpūsties.

• Dažām manām klientēm migrēna ir kā sargājošs nervu sistēmas mehānisms – ieslēdzas, jo savādāk nesaprot savas robežas, kad vairs patiešām nespēj.

• Pilnīgi tumša telpa, mitrums, miers un klusums – palīdz migrēnai.

• Migrēna var būt kā biežs viesis hormonu izmaiņu dēļ – to arī var sevī pavērot.”

Starp citu var palīdzēt arī “Klejotājnerva (vagus nerve) vingrinājumi.

Atsakos no latozes, alkohola un smēķēšanas.

Un pats svarīgākais – PRANAMAT paklājiņš.”

“Cenšos iztikt bez produktiem, kuros ir tiramīns. Visi ilgi noturētie, žāvētie, kūpinātie, fermentētie gardumi (gaļas, sieri, sarakstā būtu arī vīns un alus, ja tādus lietotu, arī pārgatavi augļi, šokolāde, kimči utt.). Priekš manis drausmīgs trigeris, migrēna garantēta. Ar šokolādi un kimči sanāk grēkot,” raksta kāda slimniece.

Maija norāda: “Mana pieredze ir stipri sena. Lēkmes bija smagas, ar vemšanu, utt. Palīdzēja 2 lietas: sakārtot dienas/ēšanas režīmu (pirms tam neēdu brokastis vispār, nācās piespiesties šo mainīt), un,

absolūti pretēji ārstu ieteikumiem, palīdzēja kafija, melna, stipra.

Parasti iesaka no kafijas atteikties, bet man ir tā, ka ja netikšu pie kafijas 24 h vai vairāk, atraušos uz migrēnas lēkmi.”

Lūk vēl pāris ieteikumi: Migrēnas cepurīte, auksti gēla plāksteri, sprandas masāža, saldētās suliņas, sports palīdz, kontrastdušas. Izvairos no produktiem, kas nav ieteicami, īpaši sarkanvīns.

Savukārt Sigita iesaka: “Es kad sāku staigāt daudz nu tā 12000-20000 soļi dienā un kādas 3-4 stundas pavadu svaigā gaisā, man pazuda jau 6 gadus. Bet ne visiem līdz diemžēl. Man bija traki līdz vemšanai un nekas nelīdzēja. Vasarā šad tad uznāk bet nekas daudz. Tas man bija no bērnības un neviens man neticēja ka tiešām sāp galva ka līdz reibonim.”

Vai arī tev ir kāds ieteikums bez medikamentu palīdzības mazini migrēnas lēkmes?

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.