Foto: Shutterstock

Pat auksta kafija var kaitēt: uztura speciālisti skaidro, kāpēc kafijas dzeršana karstā laikā nav ieteicama 0

Lielai daļai kaijas cienītāju pat +30 grādu karstums nav šķērslis mīļākajai rīta tasītei. Taču veselības portāls Verywell Health atgādina – pat auksta kafija karstā laikā var nelabvēlīgi ietekmēt šķidruma līmeni organismā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Dažas no zīmēm sagaida burtiski kosmisks sprādziens it visā. Horoskops nedēļai
Komentē Zalužnijs: Karš ar Krieviju maina savu raksturu; ir pat iespēja uzvarēt
Nekādu svešvārdu un kājās bikses ar svītriņām. Putins pievēršas modei noteikumu līmenī
Lasīt citas ziņas

Uztura speciālisti uzsver, ka, ja kafiju lieto pārāk daudz un tajā pašā laikā nepiedomā pie ūdens uzņemšanas, karstumā var piezagties viegls dehidratācijas risks.

“Mērena kafijas lietošana pati par sevi nerada dehidratāciju – pat karstā laikā, ja vien tā ir daļa no kopējā šķidruma daudzuma, ko cilvēks uzņem visas dienas garumā,” skaidro uztura speciālists.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kāpēc karstumā kafija var nebūt laba ideja?

Kafijas sastāvā esošais kofeīns darbojas kā viegls diurētiķis – tas stimulē nieres izvadīt vairāk šķidruma. Tiem, kuri kafiju lieto reti vai nelieto vispār, šis efekts var būt izteiktāks. Savukārt cilvēkiem, kas kafiju dzer regulāri, organisms izveido zināmu toleranci, un šī ietekme ir krietni vājāka.

Tomēr karstā laikā, īpaši tiem, kas nav pieraduši pie kofeīna, ieteicams būt piesardzīgiem ar kafiju vai enerģijas dzērieniem, jo tie var vēl vairāk pastiprināt šķidruma zudumu.

Vai karsts dzēriens karstās dienās kaitē?

Lai gan karsta kafija var nedaudz paaugstināt ķermeņa temperatūru un veicināt šķidruma izvadi, speciālisti uzsver, ka mērenos daudzumos tas nav bīstami un visticamāk neveidos reālu dehidratāciju.

Cik daudz ir par daudz?

Eksperti norāda, ka pieaugušajiem dienā nevajadzētu pārsniegt 400 mg kofeīna. Salīdzinājumam – viena espresso porcija satur aptuveni 64 mg kofeīna, bet parasta 350 ml kafijas krūze – ap 90–100 mg.

“Klausieties savā ķermenī. Ja jūtat slāpes vai pazīmes, kas varētu liecināt par dehidratāciju – sausa mute, galvassāpes, nogurums –, apsveriet iespēju samazināt kafijas daudzumu,” iesaka speciālisti.

Kā baudīt kafiju karstā laikā gudri?

Lūk, daži vienkārši padomi, kā karstā laikā dzert kafiju gudri. Pēc katras kafijas krūzes izdzer ūdeni – ieteicams vismaz 350 līdz 750 ml uz 350 ml kafijas. Eksperimentē ar ūdeni – pievieno tam citronu, ogas vai piparmētru, lai padarītu to garšīgāku. Auksta kafija ar ledu un pienu ir ne tikai veldzējoša, bet arī maigāka pret organismu. Mēģini alternatīvas – bezkofeīna kafija, auksta tēja, kokosriekstu ūdens, sula vai elektrolītus saturoši dzērieni ar zemu cukura saturu ir labs variants.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.