
“Tā ir vēršanās pret brīvu presi un neatkarīgu žurnālistiku!” Mediji ceļ trauksmi saistībā ar KNAB pieprasījumiem priekšvēlēšanu laikā 32
KNAB pieprasa paskaidrojumus no “Re:Baltica” un aģentūras “LETA” par savu izvēli pētīt konkrētas pilsētas un personas, veidojot žurnālistikas saturu par gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām, taču žurnālistiem šāda prakse nešķiet pieņemama.
TV3 raidījumā “Nekā personīga” raidījuma vadītājs Jānis Krēvics norāda: “KNAB ir nosūtījis “Re:Baltica” un aģentūras “LETA” redakcijām vēstules. Tajās pieprasa detalizētu informāciju, kā atlasītas pilsētas un personas, par kurām tiek viedots saturs pirms pašvaldību vēlēšanām. Tāpat prasīts norādīt, kas inicējis intervijas, kas apmaksājis satura veidošanu, un vai plānots veidot rakstus par citām politiskajām partijām.
Vēlamies pateikt īsi un skaidri — šāda KNAB rīcība ir klaja vēršanās pret brīvu presi un neatkarīgu žurnālistiku. KNAB lēmumu uzdot medijiem sniegt informāciju par nākotnē plānotiem rakstiem un to saturu var interpretēt kā satura iepriekšēju kontroli, kas faktiski ir cenzūras forma.
Turklāt pārējie žurnālisti sāks nodarboties ar pašcenzūru, jo — kurš gan vēlas problēmas ar tiesībsargājošām iestādēm? Izskatās, ka KNAB kļuvis par ieroci kāda rokās, kurš pēc sev neglaimojoša raksta vai sižeta vēlas pievērt muti konkrētiem žurnālistiem.
Tas ir nepieņemams precedents valstī, kur mediju brīvība ir viens no būtiskākajiem demokrātiskas sabiedrības balstiem. KNAB nav tiesību uzraudzīt, kā tiek veidots žurnālistisks saturs, jo redakcionālā neatkarība ir neaizskarama. Punkts,” ēterā saka TV3 raidījuma “Nekā personīga” vadītājs Jānis Krēvics.
Kas tas bija? pic.twitter.com/UhM0jLbUza
— Nepareizais (@realNepareizais) May 19, 2025
“Re:Baltica” savos sociālo mediju profilos raksta: “Mēs, Re:Baltica, esam saņēmuši KNAB prasību skaidrot, kāpēc pētījumos par gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām pievērsāmies tikai trīs pilsētām – Rīgai, Rēzeknei un Daugavpilij. KNAB vēlas zināt, kurš pieņem lēmumus rakstu veidošanā un kurš par to maksā. Šāds KNAB pieprasījums ir iejaukšanās redakcionālajā darbā un grauj preses brīvību. Ja tas kļūst par normu, sabiedrība zaudē. Jo iestājas klusums vai “drošas” tēmas. Dalies ar šo ierakstu, ja Tev rūp vārda brīvība!”
Viņi paskaidro, ka izvēlējušies pētīt Rīgu, jo tā ir galvaspilsēta, bet Daugavpili un Rēzekni, jo tās ir gandrīz bez neatkarīgiem medijiem, kā arī svarīgas no ģeopolitiskā viedokļa.
‼️Esam saņēmuši KNAB prasību skaidrot, kāpēc pētījumos par gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām pievērsāmies tikai trīs pilsētām.
KNAB vēlas zināt, kurš pieņem lēmumus rakstu veidošanā un kurš par to maksā.
Pieprasījums ir iejaukšanās redakcionālajā darbā un grauj preses brīvību. pic.twitter.com/R2XQ92TKpz
— Re:Baltica (@rebaltica) May 19, 2025
Savukārt KNAB pēc šīs izskanējušās informācijas Latvijas medijiem ir izsūtījis paskaidrojošu vēstuli, noliedzot iejaukšanos “Re:Baltica” un aģentūras “LETA” redakcionālajā darbā.
“Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) noliedz publiskajā telpā izskanējušos apgalvojumus par iestādes it kā iejaukšanos atsevišķu plašsaziņas līdzekļu redakcionālajā neatkarībā un cenzūras īstenošanu. KNAB savas funkcijas, tostarp priekšvēlēšanu aģitācijas uzraudzību, veic saskaņā ar normatīvajos aktos noteiktajām pilnvarām un tiesībām.
KNAB ir viena no iestādēm, kas Latvijā veic Priekšvēlēšanu aģitācijas likuma uzraudzību, tostarp pārbauda, vai netiek īstenota slēptā aģitācija, netieši aicinot balsot par vai pret konkrētu deputāta kandidātu vai sarakstu. Lai KNAB varētu īstenot iestādes funkcijas, KNAB ir tiesīgs pieprasīt informāciju no jebkuras fiziskas un juridiskas personas. Tas nepieciešams, lai KNAB varētu vispusīgi izvērtēt iestādes rīcībā nonākušo informāciju par iespējamiem pārkāpumiem.
KNAB, pamatojoties uz saņemtajām sūdzībām, ir uzsācis vairākas pārbaudes par iespējamiem Priekšvēlēšanu aģitācijas likuma pārkāpumiem. Šādu pārkāpumu izvērtēšanu KNAB veic atbilstoši iedibinātajai praksei un vienlīdzības principiem pret visām aģitācijā iesaistītajām pusēm, tostarp plašsaziņas līdzekļiem. Šī iemesla dēļ KNAB nosūtījis ziņu aģentūrai “LETA”, Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centram “Re:Baltica” un vairākiem citiem medijiem aicinājumus sniegt papildu informāciju.
KNAB ieskatā, iestādes likumiskās tiesības lūgt sniegt informāciju par priekšvēlēšanu aģitāciju saturošiem materiāliem nav uzskatāms par iejaukšanos mediju redakcionālajā neatkarībā vai konkrētu materiālu satura kritizēšanu. KNAB aicina ikvienu fizisku un juridisku personu pēc iestādes saņemtā informācijas pieprasījuma sadarboties, tādējādi apliecinot savu ieguldījumu godīgu vēlēšanu procesu nodrošināšanā.
Papildus KNAB norāda, ka augstu vērtē plašsaziņas līdzekļu un žurnālistu nozīmi un darbu, kā arī sniegto ieguldījumu cīņā pret korupciju. Vienlaikus KNAB ir atvērts dialogam par sadarbību ar medijiem un KNAB pilnvarām priekšvēlēšanu aģitācijas uzraudzībā.”
Vai šāda KNAB rīcība, jūsuprāt, uzskatāma par nepieņemamu iejaukšanos mediju darbā?