Foto: pexels.com

5 mīti par introvertiem un ekstravertiem cilvēkiem 1

Uz jautājumu, kā introverti atšķiras no ekstravertiem, vairākums bez vilcināšanās atbildēs, ka pirmie ir noslēgti un nesabiedriski, savukārt otrie ir draudzīgi un sabiedriski. Taču psihologi apgalvo, ka tā nav pilnīga taisnība.

LL
Lilija Limane
Stāsti
Bigauņciemā, stiprai ziemeļvakara vētrai plosoties, jūra ar lielu paisumu izskaloja kareivju līķus 12
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Slimnīcā sanitārs saņem vairāk nekā pedagogs skolā.” Kreituse vērtē 2022. gada valsts budžetu 71
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Politiķe Ramona Petraviča ļāvusies erotiskai fotosesijai vīriešu žurnāla lappusēs 188
1 diena
Lasīt citas ziņas

Kļūdainais viedoklis iesakņojies galvenokārt tāpēc, ka mēs pilnībā neizprotam atšķirību starp introversiju un ekstraversiju. Pienācis laiks kliedēt ilgstošos mītus.

Mīts Nr.1. Introverti papildina enerģijas rezerves, iedziļinoties domās, sajūtās un emocijās, ekstraverti smeļas spēku jebkurā sociālajā mijiedarbībā

CITI ŠOBRĪD LASA

Fakts.Gan vieni, gan otri gūst gandarījumu no komunikācijas, taču daudz kas atkarīgs no tās intensitātes un ilguma.

Daudzi cilvēki domā, ka introverti pēc dabas ir vientuļnieki.

Taču viņi mēdz būt cilvēkos ne retāk kā ekstraverti. Arī viņiem patīk aizraujošas sarunas labā kompānijā. Gan vieni, gan otri jūtas pacilāti, komunicējot ar tiem, kuri domā un jūt līdzīgi.

Vēl viens izplatīts nepareizs priekšstats ir aprakstīt ekstravertus kā runīgākus un pārliecinošākus sarunu biedrus. Daļēji tā ir taisnība. Tomēr pētnieki uzskata, ka neatkarīgi no personības veida cilvēki izjūt enerģijas pieplūdumu, ja viens otra sabiedrībā jūtas labi.Pavērojiet introvertus un pārliecinieties, ka tie burtiski iemirdzas, kad atrodas savā elementā.

Foto: Pexels

Kāda ir atšķirība? Introverti ātrāk nogurst no garām trokšņainām ballītēm un pasākumiem, kuros piedalās daudz cilvēku. Viņiem periodiski jāpaliek vienatnē, lai “uzlādētos”. Tā paša iemesla dēļ ekstraverti meklē asas izjūtas – piemēram, aizraujas ar izpletņlēkšanu.

Mīts Nr.2. Ekstraverti ir labāki vadītāji un līderi nekā introverti

Fakts. Gan vieni, gan otri spēj parādīt līdera spējas.

Saskaņā ar dažiem pētījumiem lielākā daļa vadītāju uzskata sevi par ekstravertiem. Ievērojama daļa uzņēmumu īpašnieku un direktoru ņem vērā tieksmi uz introversiju, izvēloties kandidātus vadošajiem amatiem. Gandrīz visi ekstraversiju uzskata par vadītāja priekšrocību. Vai tas tiešām tā ir?

Līdera spējas nozīmē prasmi deleģēt pienākumus padotajiem, aktīvu mijiedarbību ar cilvēkiem un biežu publisku uzstāšanos. Tas nepavisam nelīdzinās introvertiem, vai ne? Tāpēc vairums cilvēku ir pārliecināti, ka ekstraverti sava sabiedriskuma dēļ kļūst par veiksmīgiem vadītājiem.

Neskatoties uz to, veiksmīgi darbojas arī introverti, kuriem uzticēts vadošs amats.

Viņi tiek galā ar atbildīgo amatu, jo novērtē iniciatīvu, ņem vērā dažādus viedokļus, uzmanīgi klausās padotajos un pastāvīgi pilnveido darba metodes.

Ekstraverti nav veltīgi iecelti vadošos amatos. Īpaši nozarēs, kas orientējas uz plašu auditoriju – piemēram, šovbiznesā. Viņiem patiešām izdodas uzmundrināt darbiniekus, kuri gaida norādījumus no augšas. Viņiem ir pietiekami daudz entuziasma un neatlaidības, lai iedegtu vēlmi realizēt savu potenciālu visinertākajos indivīdos.

Foto: pexels.com

Abu veidu personības var būt lieliski vadītāji – jautājums ir tikai par komandu. Ekstraverts vadītājs spēj maksimāli izmantot pasīvos darbiniekus. Introvertam priekšniekam nav līdzvērtīgu darbā ar aktīviem cilvēkiem. Lai izvēlētos pareizo priekšnieku, jāvēro darbinieku uzvedība.

Mīts Nr.3. Ekstraverti ir nepārspējami oratori

Fakts. Oratora spējas ir dāvana, kas nav tieši saistīta ar personības tipu.

Jau sen ir iesakņojies stereotips, ka introverti paniski baidās no publiskas uzstāšanās. Nez kāpēc esam pārliecināti, ka viņi ir ļoti kautrīgi un lielas auditorijas priekšā apjūk. Turpretī ekstraverti dzimušikā lieliski oratori.

Vairums cilvēku nezina, ka bailes no publiskas uzstāšanās nekādā veidā nav saistītas ar personības tipu. Bailes izraisa pavisam citi iemesli – piemēram, zāle noskaņota naidīgi, slikta sagatavošanās un pārliecības trūkumspar sevi. Varbūtība, ka introverts teiks izcilu runu, ir tāda pati kā ekstravertam.

Oratora dotības ir dāvana vai talants, kas nav atkarīgs no rakstura.

Lai veiksmīgi uzstātos, tikai jāapkopo domas un jānomierinās, un tas ir ikviena varā, kurš pārliecināts, ka viņa informācija auditorijai noderēs.

Mīts Nr.4. Introvertiem ir labāk attīstīts intelekts, viņi ir radošāki, un kopumā viņi ir apdāvinātāki nekā ekstraverti

Fakts. Gan vieni, gan otri var parādīt izcilas garīgās un radošās spējas.

Kā jau minēts, viņi “uzplaukst” dažādos apstākļos. Pieņemts uzskatīt, ka vienus iedvesmo dzīvīga atmosfēra, bet otrie vēlas, lai viņus liktu mierā.

Introvertiem patiešām nepatīk iesaistīties trokšņainās grupu diskusijās. Daudzi no viņiem atzīst, ka domāt ir labāk vientulībā un klusumā. Pēc individuālas prāta vētras viņi labprāt dalās savās idejās ar komandu. Vai tas nozīmē, ka introversija noteikti norāda uz augstu intelekta un radošuma līmeni?

Foto: pexels.com

Protams, ka nē. Garīgās un radošās spējas nav saistītas ar personības tipu. Šeit lomu spēlē pilnīgi citi faktori: ģenētika, vide, izglītība un talants. Daudziem ekstravertiem ir ne mazāk attīstīts intelekts un radošums kā introvertiem. Tātad attiecība ir vienāda.

Gudrie ekstraverti no viedajiem introvertiem atšķiras tikai ar savu domāšanas veidu. Ekstraverti vislabāk “atveras” atklāti dinamiskā vidē. Tāpēc viņi ir lieliski grupu diskusijās. Viņi burtiski absorbē visas izteiktās idejas, uzreiz apstrādā ienākošos datus un sniedz gatavus secinājumus kolēģiem. Lai izdarītu to pašu, introvertiem ir nepieciešama pilnīga koncentrēšanās un miers.

Var droši apgalvot, ka starp lielajiem domātājiem ir abu personības veidu pārstāvji. Atšķirība ir tajā, kā viņi strādā ar informāciju un ģenerē idejas.

Mīts Nr.5. Introvertiem ir smags raksturs, savukārt ekstravertiem ir izteikti pozitīvs raksturs

Fakts. Introvertiem ir daudz brīnišķīgu īpašību, taču ne visi spēj tās saskatīt.

Kādas tik etiķetes netiek piekārtas nabaga introvertiem: drūms, nomākts, depresīvs, nesabiedrisks, vientuļnieks. Tēls veidojas diezgan drūms.

Pirmkārt, šīs kļūdas pamatā ir fakts, ka viņi mīl vientulību un smeļas no tās enerģiju.

Līdzīgi secinājumi saistīti arī ar to, ka ekstraverti, kas papildina savus dzīves resursus, izmantojot aktīvu komunikāciju, jūtas slikti, ja pavada mazāk laika cilvēku vidū.

Patiešām, ekstraverti ilgstoši nevar palikt vieni un sākskumt. Tā kā vienatnē viņi jūtas skumji un slimi, viņi “pieraksta” savu pieredzi introvertiem un domā, ka viņi jūtas tāpat – pilnīgi nelaimīgi, taču tā nav taisnība.

Lielākā daļa ekstravertu nenojauš, ka klusa, noslēgta vieta ir introvertam tā labākā. Viņi ir laimīgi cilvēki, kuriem izklaide nemaz nav sveša. Introvertiem nav nekas pretī izklaidēties, viņi mīl ballītes, piedzīvojumus un jokus, viņi tikai to dara citādāk.

No otras puses, mēs esam pieraduši uztvert ekstravertus kā dzīvīgus un jautrus cilvēkus. Mums šķiet, ka depresīvs noskaņojums – tas nav par viņiem. Tāpēc mēs bieži dzirdam: “Viņš (a) ir tik atvērts un jautrs cilvēks. Kur radās depresija?!”Fakts ir tāds, ka ekstravertu vajadzība ilgstoši atrasties cilvēku vidū kļūdaini tiek interpretēta kā imunitāte pret depresiju.

SAISTĪTIE RAKSTI

Ļoti nedaudzi cilvēki saprot, ka depresīvs stāvoklis var piemeklēt ikvienu neatkarīgi no viņu personības tipa. Tāpat laimes līmeni neizmēra ar ekstraversiju vai introversiju. Balstoties uz mūsu pašu pieredzi un raksturu, mēs bieži nosakām, ka kāds ir laimīgs vai nelaimīgs.

Daudzi cilvēki domā, ka pasaulē ir vairāk ekstravertu. Tomēr tā nav: introverti veido apmēram pusi no cilvēces. Vienkārši dažreiz viņi uzvedas kā ekstraverti – kaut arī ne ilgi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
ML
Māra Libeka
Veselam
Valdība liek strādājošajiem darbiniekiem testēties, bet kā process notiks – vēl nav skaidrs 62
23 stundas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Veselība – paša atbildība! Farmaceits pastāsta, kas palīdz būt formā vīriešiem 2
1 diena
LE
LETA
Veselam
Kopš pandēmijas sākuma Latvijā vēsturisks antibiotiku patēriņš 7
2 dienas
ML
Māra Libeka
Veselam
Vai mediķi izdarīja visu iespējamo, lai glābtu Latvijā labi pazīstamā slēpošanas trenera Eiduka dzīvību? Skaidro NMPD vadītāja 63
3 dienas
LL
Lilija Limane
Stāsti
Bigauņciemā, stiprai ziemeļvakara vētrai plosoties, jūra ar lielu paisumu izskaloja kareivju līķus 12
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Slimnīcā sanitārs saņem vairāk nekā pedagogs skolā.” Kreituse vērtē 2022. gada valsts budžetu 71
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Politiķe Ramona Petraviča ļāvusies erotiskai fotosesijai vīriešu žurnāla lappusēs 188
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Īsi pirms pusnakts “Olainfarm” ražošanas ēkā nograndis sprādziens: ir cietušais un bojāgājušais 19
2 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien ir kategoriski aizliegts steigties! Horoskopi 27.novembrim 1
12 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 7
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
17. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Rūpēs par vīriešu veselību 7
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
zināt pareizās devas vitamīniem? 7
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mājsēdē būtiski cieš pusaudžu miegs un emocionālā veselība 9
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Repharm” uzņēmumus novērtē ar valsts apbalvojumu vadītājai Stellai Lapiņai 2
2. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko iedzīvotāji domā par savu imunitāti? 10
28. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptiekas” atvērtas jau no septiņiem rītā 1
27. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kur vīrusa daļiņu ir vairāk un pastāv lielāks risks inficēties? 7
25. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilā vakcinācijas punkta izbraukumiem liels pieprasījums jau pirmajā nedēļā 5
23. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ceļazīmes sadzīvošanai ar gada tumšo laiku 1
22. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsu jaunajā realitātē konsultācijas tiešsaistē ir farmaceitiskās aprūpes daļa 3
19. oktobris, 2021
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 12
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
14. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
13. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Monas Lizas pieskāriens sievietes intīmajai veselībai 3
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vidusjūras diēta un C vitamīns un locītavu veselības ābecē 2
20. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 3
17. septembris, 2021
LE
LETA
Veselam
Novembrī par aptuveni desmito daļu samazinājies NMPD izsaukumu skaits 4
3 dienas
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Imunitātes stiprinātājs selēns. Kāda loma mūsu organismā ir šim mikroelementam, un kā to varam uzņemt? 7
4 dienas
Inita Šteinberga
Ziņas
Čiekuri, valrieksti vai lego klucīši! Kā pagaldē izveidot unikālu baskāju taku 4
4 dienas
LE
LETA
Veselam
SPKC: Šosezon sagaidāms zemāks iedzīvotāju dabiskās imunitātes līmenis pret gripu 24
4 dienas
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. “Nekad nebiju domājusi, ka manu ģimeni tas skars tik tiešā veidā”: Sandra izslimoja kovidu, bet vīrs šajā cīņā zaudēja 121
5 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Latgalē nav tādi vārguļi… Varbūt atsevišķas tantītes”: profesors Anatolijs Danilāns skaidro, kāpēc latgalieši tik gausi vakcinējas 136
6 dienas
LE
LETA
Ziņas
Īsi pirms pusnakts “Olainfarm” ražošanas ēkā nograndis sprādziens: ir cietušais un bojāgājušais 19
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
ECDC: Jaunais Covid-19 variants rada “augstu vai ļoti augstu” risku Eiropai 11
46 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Sestdien snigs un līs. Kur gaidāms sniegs?
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Pētnieks: Baltkrievija neriskētu attīstīt bruņotu konfliktu ar NATO dalībvalstīm 8
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Radio Marija” vadītājs: “Kovida laikā reizēm lūgšana ir pēdējais salmiņš” 5
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Romāns Meļņiks: “Ticība interneta saturam ir arvien mazāka” 7
2 stundas
IM
Ingūna Mieze
Ziņas
Kūdras izmantošanu dārzkopībā būtu jāizbeidz. Vai atrasts aizstājējs? 10
2 stundas
TA
Tavs Auto TV
Ziņas
Kā nopirkt auto, neizejot no mājām? “Tavs Auto TV” skaidro, kādus rīkus labāk izmantot
59 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Tam ir reālas, konkrētas sekas.” Rinkēvičš komentē NATO 4. panta iedarbināšanu 27
23 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Valdība liek strādājošajiem darbiniekiem testēties, bet kā process notiks – vēl nav skaidrs 62
23 stundas
GP
Gunta Paavola
Ziņas
“Jau testējam 6G. ” Saruna ar Somijas satiksmes ministru Timo Haraku 5
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Papule: savā ziņā veselības ministrs pateica pietiekami atklāti – ārstiem nav vērts vairāk maksāt, jo viņi strādā tāpat 68
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Esmu spiests teikt, ka …” Keris pārmet Pavļutam nevēlēšanos cīnīties par papildus finansējumu mediķu algām 21
21 stundas
LE
LETA
Ziņas
Policija izbeidz pārbaudi. Vai skolotājai no Bauskas izdevās inficēties ar Covid-19? 46
23 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Kartupeļu plācenīši ar cieto sieru: gatavoti uz pannas 1
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Cilvēki satraukti par 95 gadus vecās karalienes Elizabetes II veselību: kas noticis ar viņas rokām? 13
23 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
“Lūdzu cienīt komponista piemiņu!”: Mārtiņa Brauna ģimene lūdz neizplatīt melus par viņa nāves iemeslu 2
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Izbraukuma vakcinācija pret Covid-19 šodien notiks piecās pašvaldībās 1
09:58
LE
LETA
Ziņas
Lāčupes kapos notiks atvadīšanās no žurnālista Askolda Rodina
09:42
LE
LETA
Ziņas
ECDC: Jaunais Covid-19 variants rada “augstu vai ļoti augstu” risku Eiropai 11
09:34