Vainags darināts no baltegles, pacipreses un tūjas zariņiem. Rotājumam izmantoti čiekuri, kanēļu standziņas, kaltētas laima un mandarīnu ripiņas, eglīšu bumbiņas, sveces, mākslīgais sniedziņš un laka Glitter.
Vainags darināts no baltegles, pacipreses un tūjas zariņiem. Rotājumam izmantoti čiekuri, kanēļu standziņas, kaltētas laima un mandarīnu ripiņas, eglīšu bumbiņas, sveces, mākslīgais sniedziņš un laka Glitter.
Foto – Anda Krauze

Adventes simbols: vainags. Pamācība, kā to veidot, fotogrāfijās 0

Četras nedēļas pirms Ziemassvētkiem jeb Kristus dzimšanas dienas mājas tradicionāli rotājam ar Adventes vainagu, kura neatņemama sastāvdaļa ir četras sveces. Senāk tos gatavoja tikai no egļu skujām, simetriski izkārtojot sarkanas sveces, bet tagad izmanto neparastākus materiālus un dažādu krāsu sveces, dekorē gan ar dabas materiāliem, gan eglīšu rotājumiem, garšvielām.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Adventes vainaga apļa forma simbolizē pilnību, vienotību, laiku un bezgalību. Tā darbojas arī kā aizsardzība pret ļaunajiem gariem.

Simboliska nozīme ir svecēm. Ja stingri ievēro tradīcijas, Adventes vainagā simetriski kārto četras sarkanas vienādas formas sveces. Četru nedēļu laikā līdz Ziemassvētkiem, kas paiet pārdomās un ir piepildītas ar cerībām, tās vienu pēc otras aizdedzina. Luteriskajā baznīcā pirmā svece tiek dēvēta par pravieša sveci, simbolizējot cerību, otrā ir Betlēmes svece, aicinot uz pestīšanu, trešā ir ganiņu svece – prieks, bet ceturtā – eņģeļu jeb mīlestības svece.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ziedu salona “Rozentāli” īpašniece Inese Rozentāle (attēlā) iesaka: – Ja vēlas tradicionāli zaļu Adventes vainagu, labāk izmantot priežu zariņus, jo skujas nebirst tik ātri kā eglēm, saglabājas pat pāris mēnešu. Ļoti skaisti vainagā izskatās balt­egļu zariņi, bet ne mazāk pievilcīgs ir citu mūžzaļo augu – kadiķa, īves, lapegles un duglāzijas – zaļums.

Skuju vainags ir pietiekami skaists arī bez smalkiem dekoriem, it īpaši, ja veidots no baltegļu zilganzaļajām skujām. Tad pietiek ar mākslīgo beramo sniedziņu, pērlīšu virteni, čiekuru vai ābolīti. Ja gribas greznāku, rotājumam var izmantot krelles, pērlītes, tamborētus vai no cita materiāla darinātus eņģelīšus, eglīšu rotājumus, organzas, samta vai atlasa lentes, sīkus nieciņus, ko bagātīgi piedāvā hobijpreču un floristikas materiālu veikalos. Vēl der rieksti, pīlādžogas, mežrozīšu augļi, kastaņi, ozolzīles, magoņu galviņas vai citu puķu pogaļas, smilgas, sausie ziediņi – teju viss, ko var savākt Latvijas mežos, pļavās un dārzos.

Ja rotājumam paredzētais materiāls nav sagādāts vasarā vai rudenī, sagriež un cepeškrāsnī vai uz radiatoriem izžāvē mandarīnu, citronu un biešu šķēlītes. Var salasīt sīkus priežu, lapegļu vai alkšņu čiekuriņus. Ļoti dekoratīvi izskatās vilk­ābeļu sarkanie auglīši, pamanāms akcents ir piparkūku sirsniņas. Rotāšanai noder arī dažādu šķirņu pupiņas (tostarp kafijas pupiņas!), persiku un aprikožu kauliņi.

Lai veidojums mazliet smaržotu, tajā iepilina lāsi aromātiskas esences vai starp dekoratīvajiem krikumiem iejauc smaržīgu sauso augu maisījumu, ko iespējams nopirkt veikalā. Adventes vainags smaržos, ja rotājumam izmantos kanēļa standziņas, vaniļas pākstis un/vai krustnagliņas.

Materiāli

Lai uzmeistarotu Adventes vainagu no baltegles zariem, vajag salmu vai skuju pamatni, dārza un parastās šķēres, auklu, gumijas cimdus, lai pasargātu rokas no skuju koku sveķiem. Vēl nepieciešama līmes pistole un līmes stienītis, beramie gliteri (spīgulīši), sveces un rotājumi – kanēļa standziņas, čiekuri, eglīšu bumbiņas un kaltētas mandarīnu un laima šķēlītes.

Reklāma
Reklāma

Darba gaita

1. Veidojot vainaga pamatni, sagarinātās skujas liek citu pie citas, nosienot ar auklu.

2. Pamatnei jābūt vienmērīgi biezai. Jo lielāka diametra vainags iecerēts, jo proporcionāli biezāks jāveido pamats.

3. Kad pamatne gatava, tajā iesprauž skuju koku zariņus. Tos spraužot (nevis piesienot) vajadzēs mazāk zariņu. Vainaga augšdaļā stiprina skaistākos, bet apakšdaļā – mazāk krāšņos. Jāievēro, lai vidus caurums nebūtu pārāk mazs, citādi skujas to aizpildīs un vainaga vietā būs blīvs skuju aplis.

4. Noliek vainagu uz grīdas un apskatās, vai tas ir apaļš. Ja nepieciešams, izlīdušās skujas slīpi apgriež.

Pēc tam iestiprina svečturus, sveces un sāk rotāt Adventes vainagu. Vispirms pielīmē lielākos elementus, tad – garākos un spilgtākos, pamazām pāriet uz mazākiem. Sāk ar virspusi, tad dekorē ārējo malu, visbeidzot – iekšmalu.

Nākamais solis – vainagu nopūš ar laku Glitter. Birstošajiem materiāliem var uzpūst arī ar matu laku vai speciālu līmes aerosolu.

PADOMI

• Ja salasītie priežu čiekuri nav atvērušies, tos ieliek cepeškrāsnī mazā temperatūrā apžāvēties – tie atvērsies.

• Lai, darinot vainagu, rokas pasargātu no sveķiem, uzvelk gumijas cimdus. Bet, ja rokas nosmērētas, tās ieziež ar sviestu vai margarīnu, pēc tam nomazgā ar Fairy vai citu trauku mazgāšanas līdzekli. Tāpat sveķus var iztīrīt arī no apģērba.

• Ja karstā līme nokļuvusi uz rokām, jāļauj tai atdzist un tad jānotīra no rokām.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.