Veselam
Ārstēšana

“Tēvam būs nepieciešama aknu transplantācija!” Kā sagatavoties un kas jāzina pirms operācijas?1


Attēlam ir ilustratīva nozīme.
Attēlam ir ilustratīva nozīme.
Publicitātes foto

Regīna Olševska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

“Manam tēvam, iespējams, būs nepieciešama aknu transplantācija. Zinu, ka tā tiek uzskatīta par ļoti sarežģītu operāciju, lai gan nieres pārstāda gandrīz katru dienu. Ar ko aknu pārstādīšana atšķiras?” jautā Mudīte Jansone no Rīgas.

Atbild P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Ķirurģijas klīnikas vadītājs profesors Jānis ­Gardovskis: “Par donoru kļūst cilvēks, kuram iestājusies tā saucamā smadzeņu nāve.

Pirms tam slimnīcā ļoti rūpīgi pārbauda, vai aknas nav skārusi kāda slimība, kuras dēļ tās nav derīgas transplantācijai, piemēram, ciroze, taukainā hepatoze, kā arī saderību ar pacientu, kam tās ir nepieciešamas. Aknas var būt nesaderīgas gan pēc saviem bioķīmiskiem rādītājiem, gan tilpuma.

Donora un recipienta jeb orgāna saņēmēja ķermeņa izmēri drīkst atšķirties tikai par 20%.

Maza tilpuma aknas var transplantēt arī liela auguma pacientam, bet lielas aknas neietilps nelielā vēdera dobumā. Turklāt donora aknu pārstādīšanai jānotiek samērā īsā laikā – ne vēlāk kā desmit stundas pēc to izņemšanas, jo var sākties audu atmiršanas process un to darbība vairs nebūs atjaunojama.

Lai izņemtu slimās aknas un to vietā ievietotu jaunas, ķirurgam jābūt lielai pieredzei darbā ar aknu audiem.

Sarežģīta ir ne tikai donora aknu izņemšana, bet arī to ievietošana pacienta vēdera dobumā – jāveido daudzi savienojumi starp dažāda lieluma asinsvadiem un žultsvadiem, kuru diametrs svārstās no dažiem centimetriem (apakšējā dobā vēna, vārtu vēna, aknu artērija) līdz milimetram.

Saistītie raksti

Lielo asinsvadu savienošana prasa milzīgu precizitāti un meistarību, pretējā gadījumā pacients var noasiņot dažu sekunžu laikā.

Pēc operācijas seko ārstēšanās intensīvās terapijas nodaļā un ilga imūnsupresīvā terapija, lai organisms neatgrūstu jauno orgānu. Taču, ja donora aknas ir atbilstošas un veselas un pacients pareizi sagatavots operācijai, aknu pārstādīšanas rezultāti ir labi.”

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.