Ārstu un māsu trūkuma dēļ ilgais gaidīšanas laiks onkoloģijas pacientiem var nozīmēt nāves spriedumu 0
Olga Valciņa, BIOR direktore, Latvijas onkoloģijas pacientu organizāciju apvienības “Onkoalianse” dibinātāja, TV24 raidījumā “Preses klubs” norāda, ka, neskatoties uz ieviesto zaļo koridoru un iegādāto tehnoloģiju, būtiskākais izaicinājums vēža ārstēšanā ir personāla trūkums. Gaidīšanas rindas magnētiskajai rezonansei un ķīmijterapijām veidojas nevis tehnikas, bet cilvēkresursu deficīta dēļ.
“Zaļais koridors ir veids, kā nokļūt ātri pie ārsta ar aizdomām par vēzi, un veids, kā ātri nonākt līdz diagnozei,” pauž Valciņa.
Viņa turpina, ka lielākajā daļā gadījumu zaļais koridors strādā ļoti ātri. Tomēr problēmas esot ar magnētisko rezonansi – tur gaidīšanas laiks ir ilgs. Šajā gaidīšanas laikā specifiski audzēji vai vēži var paspēt gan izaugt, gan izmainīties.
“Mums ārstu trūkuma dēļ šobrīd nav pieejama ķīmijterapija uzreiz, kad pacientam tā ir nepieciešama. Nav pietiekami daudz ķīmijterapeitu, trūkst arī māsu ķīmijterapijām – tāpēc veidojas pacientu rindas,” skaidro Valciņa. Kā piemēru viņa min Austrumu slimnīcu, kur gaidīšanas laiks ir ilgāks par vienu mēnesi.
Viņa salīdzina onkoloģiju ar sistēmas sakārtošanu. Onkoloģijā ir jāsāk domāt un rīkoties, vēl pirms parādās simptomi. Tāpat būtu jārisina sistēmas jautājumi, ko varēja sākt jau pirms pieciem vai desmit gadiem – piemēram, palielinot rezidentūras vietu skaitu.
Problēma nav atrisināta, jo “nav sistēmiska redzējuma”, uzskata Valciņa. Tehnika un aparatūra ir iegādāta, taču trūkst speciālistu, kas ar to strādātu.