
Jauna cerība vēža pacientiem: pirmo reizi vēsturē ir veiksmīgi izdevies pārstādīt urīnpūsli 0
ASV ķirurgiem 2025. gada 4. maijā izdevās veiksmīgi veikt pasaulē pirmo cilvēka urīnpūšļa transplantāciju. Sarežģītā, astoņas stundas ilgā operācija ietvēra nieres un urīnpūšļa izņemšanu no orgānu donora un to ievietošanu pacientā, kurš šos orgānus bija zaudējis nieru slimības un vēža dēļ, vēsta Science Alert.
„Niere nekavējoties sāka ražot lielu daudzumu urīna, un pacienta nieru funkcija uzlabojās nekavējoties,” saka urologs Nima Nasiri no Kalifornijas Universitātes Losandželosā. „Pēc operācijas dialīze nebija nepieciešama, un urīns pareizi novadījās jaunajā urīnpūslī.”
Neilgi pēc tam pacients spēja urinēt normāli – kaut ko, ko viņš nebija spējis darīt septiņus gadus.
Miljoniem cilvēku visā pasaulē cieš no dažādiem urīnpūšļa darbības traucējumiem, un šis neticamais sasniegums varētu mainīt daudzu dzīves. „Šī operācija ir vēsturisks brīdis medicīnā un var būtiski mainīt pieeju pacientiem ar urīnpūsļiem, kam ir smagi simptomi, un kas vairs nedarbojas,” skaidro urologs Inderbīrs Gils no Dienvidkalifornijas Universitātes.
„Transplantācija ir dzīvību glābjoša un dzīves kvalitāti uzlabojoša ārstēšanas metode daudzām slimībām, kas skar nozīmīgus orgānus, un tagad šim sarakstam var pievienot arī urīnpūsli.”
Līdz šim vienīgā iespēja pacientiem ar smagi bojātu urīnpūsli bija izmantot daļu zarnu, lai tās pārņemtu urīnpūšļa funkcijas. Taču šī metode rada sarežģījumus 80 procentos gadījumu, Gils saka, tostarp gremošanas problēmas vai nieru darbības pasliktināšanos, jo gremošanas un urīnceļu mikrobiomi ievērojami atšķiras.
Tomēr urīnpūšļa transplantācijas ir bijušas ārkārtīgi sarežģītas sarežģītās asinsvadu sistēmas dēļ, kas atrodas dziļi vēdera dobumā. Tāpēc medicīnas komanda uz šo operāciju gatavojās vairāk nekā četrus gadus. Tas ietvēra robotu atbalstītas transplantācijas praktizēšanu ar mirušiem donoriem, kuri vēl bija pieslēgti pie ventilatora. Vidēji vīrieša urīnpūslis var uzglabāt līdz 700 mililitriem šķidruma, taču Larrainsara (transplantācijas pacienta) urīnpūslī bija palikuši tikai 30 mililitri.
Savienojot dažas vēnas un artērijas vēl pirms donora orgāna ievietošanas, ķirurgi spēja nedaudz atvieglot procedūru.
„Neskatoties uz šī gadījuma sarežģītību, viss noritēja pēc plāna, un operācija bija veiksmīga,” saka Gils. „Pacients jūtas labi, un mēs esam apmierināti ar viņa klīnisko progresu līdz šim.”
Ārsti plāno vēl četras operācijas klīniskajā urīnpūšļa transplantācijas pētījumā. Kā skaidro ķirurgi, pacientiem ir jābūt jau esošā vai nepieciešamā ilgtermiņa konkrētā zāļu terapijā, lai novērstu orgānu atgrūšanu. Šīm zālēm ir savi riski un blakusparādības, tādēļ šobrīd orgānu ziedošana nav pamatota, ja vien nav citu iespēju.
Ja nākamās četras operācijas būs tikpat veiksmīgas, sekos daudz plašāks pētījums.
„Es biju kā staigājoša laika bumba,” Larrainsars sacīja ārstiem pēc kontroles vizītes. „Bet tagad man ir cerība.”
Tad ārsti varēja izmantot jaunās izstrādātās metodes, lai savienotu donora urīnpūsli un nieri 41 gadu vecam pacientam, kurš jau septiņus gadus bija atkarīgs no dialīzes. Urīnpūšļa saņēmējs, Oskars Larrainsars, četru bērnu tēvs un vīrs, bija zaudējis abas nieres un lielāko daļu urīnpūšļa pirms vairākiem gadiem.