Foto: Zane Bitere/LETA

“Atsvabināties no svešas varas vēl nenozīmē automātisku brīvību.” Ko mums nozīmē brīvība? 9

Latvijas valsts neatkarības atjaunošanas trīsdesmitajā gadadienā uzrunājām sabiedrībā pazīstamas un sevi dažādās jomās apliecinājušas personības, lai vaicātu viņiem – ko jums nozīmē Latvijas neatkarība, brīvība un atbildība?

“Brīvība jāceļ augstā godā”

LA
LA.LV
Ziņas
“Šis ir skarbs patiesības mirklis!” Rēvalds par dubultmorāli un izlikšanos Covid-19 pandēmijā 143
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. 95 gadus vecās karalienes Elizabetes II pienākumus pārņēmis mazdēls princis Viljams un viņa sieva Keita Midltone 20
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Hosams Abu Meri mājsēdes laikā spiests apgūt jaunas prasmes: sievai atteikt nevar! 44
13 stundas
Lasīt citas ziņas
Velta Čebotarenoka
Foto: Karīna Miezāja

VELTA ČEBOTARENOKA, 4. maija deklarācijas kluba prezidente

 

Mūsu, 1990. gada 4. maijā par neatkarību nobalsojušo Augstākās Padomes deputātu, vidū – nu jau no 138 esam vairs palikuši 106 – bieži raisās diskusija: mūsu moto ir brīvība vai neatkarība? Kaut katram no tiem ir savs saturs, mēs šos filozofiskos jēdzienus saistām kopā.

CITI ŠOBRĪD LASA
Jo cilvēka brīvība nevar būt bez neatkarīgas valsts un neatkarīgai valstij nebūs jēgas un satura bez cilvēku brīvības.

Mēs, kā elles ratam cauri gājušie, saprotam, ka toreiz, cīnoties par Latvijas valsti gan Tautas frontes rindās, gan uzstājoties dažādos mītiņos, kā galveno vienmēr uzsvērām domu par vārda, domas, izteikumu, cilvēcisko, personas brīvību, aptverot šo kopumu vienā lielā brīvības jēdzienā.

Ne velti mūsu valsts galvenais simbols, kur arvien 18. novembrī un 4. maijā ejam noliekt galvu un nolikt ziedus, ir Brīvības piemineklis.

Brīvība mūsu sirdīs bija dzīva jau ilgi pirms izšķirošā balsojuma 1990. gada 4. maijā. Ja katrs no mums pirms tam sevī nebūtu lolojis sapratni par vārda, domas un izteiksmes brīvību un alkas pēc to atgūšanas Latvijā, tad neatkarīgas valsts atjaunošana vispār nebūtu iespējama.

Jo tikai cilvēki, kas saprata, ka PSRS šāda brīvība nav iespējama un nepastāv, tikai tie varēja tālāk veidot organizāciju un kļūt par deputātiem, un nobalsot par Latvijas neatkarības atjaunošanu.

Bet brīvību nevajag novazāt, pazemot, valkāt negodīgi, kādu cilvēku pazemojot, uzskatot – ja reiz ir vārda brīvība, tad drīkstu runāt visu.

Sociālajos tīklos un dažos drukātos medijos man bieži ir sāpīgi lasīt aizskarošus tekstus par sabiedrībā tiešām godātiem un cienītiem cilvēkiem.

Tā, aplami izmantojot vārda brīvību, tiek darītas pretvalstiskas lietas, noniecinot cilvēkus, parādības un situācijas, kas patiesībā ir pelnījušas godu, cieņu vai vismaz sapratni.

Katrai vārda brīvībai jābalstās iekšējā disciplinētībā, sapratnē.

Jo, kā nedrīkst zaimot Brīvības pieminekli, tā nedrīkst zaimot arī brīvības jēdzienu. Un man ir skumji, ka, trīsdesmit gadus dzīvojot demokrātiskā, brīvā, skaistā Latvijā, daudzi, kam tā devusi patvērumu un kas nu jau mūsu zemē izauguši, nezina, ko prasīja neatkarības atjaunošana – sāpes, bailes, asaras, prieku.

Man liekas nepieņemami, ka var atļauties negatīvi runāt par mūsu Valsts prezidentu, kritizēt valdību šajā grūtajā pandēmijas laikā.

Sāpina, ka tagad bieži vien kritizē tā laika ievērojamus cilvēkus, augstākās amatpersonas, kaut vai, piemēram, manu kolēģi Anatoliju Gorbunovu.

Jēdziens “brīvība”, cik vien iespējams, jāceļ augstā godā. Tas jāaizstāv visiem kopā un palēnām jāizmēž no sabiedrības tie, kuri līdz šai dienai nav sapratuši, ka augstāka jēdziena par brīvību cilvēka tiesību izpratnē nav.

Tāpat kā nav augstāka jēdziena par neatkarību valstiskā nozīmē.

 

“Esi viens no savējiem”

Jānis Blūms: “Basketbolistam pārstāvēt savu valsti ar skatītājiem pilnās “Arēnas Rīga” tribīnēs ir tas pats, kas aktierim dabūt “Oskaru”.”
Foto: Zane Bitere/LETA

JĀNIS BLŪMS, Latvijas basketbola izlases kapteinis

Lai arī kur pasaulē, pārstāvot savu brīvu valsti, nāc ar savu identitāti, tu esi viens no savējiem un savējie ir ar tevi. Tās ir pavisam citas sajūtas, nekā spēlējot no kāda liela, amorfa veidojuma, kā, piemēram, bija “pē-es-er-es”.

Man kā izlases kapteinim, kas vairāk nekā divdesmit sezonas nospēlējis profesionāli, vienmēr svarīgākā komanda bijusi Latvijas izlase.

Arī spēlējot klubos Spānijā vai Itālijā, sirdī man vienmēr bijusi Latvija, gribējies braukt un spēlēt par Latviju, izbaudīt to neaprakstāmo sajūtu, kad pēc uzvaras pret Lietuvu vai Spāniju paceļas Latvijas karogs un atskan Baumaņu Kārļa lūgsna “Dievs, svētī Latviju”.

Skrien skudriņas pār muguru un asaras acīs. Basketbolistam pārstāvēt savu valsti ar skatītājiem pilnās “Arēnas Rīga” tribīnēs ir tas pats, kas aktierim dabūt “Oskaru”.

Tāpēc esi treniņos svīdis un darījis visu, lai tādu mirkli piedzīvotu. Lai cik kontraktus būtu noslēdzis un cik naudas nopelnījis, to nevar salīdzināt ar brīdi, ko izbaudi, esot savās mājās un spēlējot par Latviju saviem skatītājiem un savai ģimenei.

Ik pa laikam noskatos Aigara Graubas filmu “Sapņu komanda 1935” par Latvijas basketbola izlasi un tās vadītāju Valdemāru Baumani, kura izcīnīja Eiropas čempionu titulu. Būšu to jau redzējis reizes desmit.

Kādā brīvā dienā Eiropas čempionātā filmu skatījāmies kopā visa Latvijas izlase. Lai atsvaidzinātu tās sajūtas, kāpēc mēs te esam.

 

“Kā dievība pielūdzama”

Raimonds Ķirķis: “Par brīvu nepiedzimst, par brīvu kļūst.”
Foto: Karīna Miezāja

RAIMONDS ĶIRĶIS, dzejnieks, nominēts Latvijas Literatūras gada balvai kategorijā “Spilgtākā debija”

Lai vai kā es gribētu definēt brīvību, skaidrs ir vienīgi fakts, ka tās vēl nav. Tikai plānprātīgais ir spējīgs neliekuļoti apgalvot, ka viņš, lūk, ir iemantojis brīvību – pilnīgu un visaptverošu.

Cilvēks kaut tīri bioloģiski ir nejaušības, nedrošības un neparedzamības varā.

Varam minēt arī citus raksturlielumus, kas liedz apgalvot, ka brīvība ir visaptveroša, – sociālais un ekonomiskais stāvoklis, politisko interešu pārstāvniecība, ģeogrāfiskais novietojums –, un visos gadījumos redzēsim, ka brīvība visus neapgaro vienlīdz cieši.

Tāpat kā laime ir ilgstoša dzīves norise, tā ir apstāklis, to kopums un summa, arī brīvība ir nepārtrauktu pūliņu rezultāts, nevis afekts.

Brīvība nav arī gluži iegūstama, tā ir piesaucama, pieminama un tikpat kā dievība pielūdzama.

Tā noris visapkārt, ir iespējama, bet ne iegrožojama. Līdz ar to brīvība vispirms pieder valodai, iekļaujas tās robežās, tās lietojumā un turpinās tiktāl, cik to nosauc vārdā. Tā parādās tur, kur par to runā, un tas ir augstākais brīvības apliecinājums.

Manu vecāku un vecvecāku paaudzei brīvība savulaik bija skaidra – tās nav, vairākus gadu desmitus nav bijis, tā ir jānoklusē, kazi jānoglabā bēniņos vai kur nu kurš tai ierādīja vietu.

Bet tad samērā īsā laikā tā kļuva, piepildījās un tapa ar milzīgu spēku, kas neatstāja rezerves. Tās dabai tukšums nudien bija neciešams. Tikmēr šobrīd, trīsdesmit gadus vēlāk, pūrs ir izsmelts, atmiņas par brīvību vairs nav manas atmiņas, un tās nav man uztiepjamas un ar karoti mutē liekamas.

Ir pārsteidzoši viegli ticēt brīvībai, kas piederējusi vai varbūt arvien pieder citam. Tomēr manam vārdam tur nav vietas: par brīvu nepiedzimst, par brīvu kļūst.

 

“Esi pats savas laimes kalējs”

Kārlis Dreimanis: “Brīvības jēdziens man vispirms saistās ar domas un gara brīvību sevī.”
Publicitātes foto

KĀRLIS DREIMANIS, zinātņu doktors augstas enerģijas daļiņu fizikā

Brīvības jēdziens man vispirms saistās ar domas un gara brīvību sevī. Drīksti izlemt, kādu ceļu iet, kādas lietas darīt, kādu karjeru izvēlēties, kādas kļūdas pieļaut un kā tās labot.

Esi pats savas laimes kalējs. Taču atsvabināties no svešas varas vēl nenozīmē automātisku brīvību valsts pavalstniekiem.

Brīvība izpaužas valsts un tās pilsoņu attiecībās. Latvijai paveicies neiet, piemēram, Turkmenistānas ceļu, bet kļūt par atvērtu, demokrātisku valsti.

Un, lai arī mūsu sabiedrībā ļoti daudz kas pieklibo, it īpaši skatoties uz rietumvalstīm, tomēr var just, ka sabiedrība arvien vairāk saprot un pieņem cilvēku dažādību.

Tas var būt saistīts kā ar karjeru, tā seksuālo orientāciju un gaumi, piemēram, blondu matu vietā izvēlēties sarkanus.

Mēs varam dzīvot atvērtā sabiedrībā, kas ļauj saviem līdzcilvēkiem darīt to, ko viņi vēlas, kamēr tas, protams, nekādi neietekmē citu cilvēku labsajūtu.

Kaut arī ikdienā, daudz strādājot ārzemēs, nākas runāt angliski, fakts, ka drīkstu brīvi runāt man dārgajā un tuvajā dzimtajā latviešu valodā, kas laikā pirms manas nākšanas pasaulē 1989. gadā nebija iespējams, man daudz ko nozīmē.

Tāpat kā tas, ka varu ārzemēs atbalstīt savu hokeja komandu un savu basketbola komandu, un savus riteņbraucējus…

 

“Kopības apziņas prieks”

Krista Burāne: “Brīvība ir darbs, kuru darot mēs topam par cilvēkiem.”
Foto: Timurs Subhankulovs

KRISTA BURĀNE, teātra un kino režisore

Man brīvība nozīmē māku un mākslu būt pieaugušam cilvēkam. Apzināti izdarīt izvēles, saprast, kādas ir to sekas, un īstenot, ko vēlos.

Brīvība ir radīšanas darbs. Darāms visu laiku. Tā ir neērts process.

Tieši process, nevis stāvoklis, jo prasa sevis pārvarēšanu, saņemšanos, šaubīšanos, riskēšanu. Tā ved nezināmajā, neizpētītajā, pieprasa nemitīgu mācīšanos un vienlaicīgi arī sava spēka, zināšanu un varēšanas apziņu.

Brīvība ir cieši saistīta ar uzticēšanos, cieņu un atbildību – bez to klātbūtnes nebūtu iespējams atrast drosmi, kas nepieciešama, lai godīgi sekotu savām izvēlēm. Un, lai saprastu, ka brīvība ir sociāls process.

Tikai tad, ja brīvību praktizē lielākā sabiedrības daļa, tā spēj pilnasinīgi notikt arī individuālā līmenī. Nevis kā spītīga cīņa pret kaut ko, bet kā dzīvošanas, radīšanas, kopā būšanas prieks. Kopības apziņas prieks.

Jā, tieši to man nozīmē brīvība – iespēju kopā ar domubiedriem praktizēt cilvēka tiesības un pienākumus.

Ja vajadzīgs, arī aizstāvēt tos. Jo, iestājoties par visu cilvēku vienlīdzīgām tiesībām un pienākumiem, mēs aizstāvam brīvas valsts robežas un līdz ar tām – savas brīvības iespējamību. Savu cilvēcisko iespējamību.

Jo brīvība ir darbs, kuru darot mēs topam par cilvēkiem. Un ir labi, ka mēs dzīvojam valstī, kurā to var darīt, nebaidoties par savu dzīvību un fizisko drošību.

Latvijas valsts simtgades zīme

Publikācija tapusi projektā “Pie nācijas šūpuļa. 1920.–1990.”

Projekts tiek īstenots ar Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “Latvijai – 100” atbalstu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Šis ir skarbs patiesības mirklis!” Rēvalds par dubultmorāli un izlikšanos Covid-19 pandēmijā 143
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. 95 gadus vecās karalienes Elizabetes II pienākumus pārņēmis mazdēls princis Viljams un viņa sieva Keita Midltone 20
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Hosams Abu Meri mājsēdes laikā spiests apgūt jaunas prasmes: sievai atteikt nevar! 44
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Vai populārajam mūziķim Laurim Reinikam ir meita? 65
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Deputāti konceptuāli atbalsta būtisku atalgojuma pieaugumu valsts amatpersonām 94
6 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Deputāti konceptuāli atbalsta būtisku atalgojuma pieaugumu valsts amatpersonām 94
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Algu subsīdijas Covid-19 krīzē skartajiem nevakcinētām personām ies secen 38
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Teju puse jauno gadījumu reģistrēti Rīgā. Kur vēl Latvijā plaša Covid-19 izplatība? 6
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vai tiešām bija jānonāk līdz 3000 gadījumiem dienā, lai sāktu domāt?” Rajevskis komentē pašreizējo kovid situāciju Latvijā 74
12 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Olimp/Venta 2002″ hokejisti debijā Kontinentālajā kausā piedzīvoja zaudējumu izšķirošajā spēlē
22:34
LE
LETA
Ziņas
Cipule: Stacionēto Covid-19 pacientu skaita pieauguma dēļ slimniekus var nākties šķirot vēl stingrāk 22
21:58
Inita Šteinberga
Ziņas
Lai nākamgad āboli būtu bez tārpiem un plūmes nepūtu, jāsāk rosīties jau tagad
21:56
LA
LA.LV
Ziņas
Pavļuts uzsācis vakcinēšanās kampaņu, personīgi zvanot senioriem, un aicina to darīt arī citus 193
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Gaidāmi siltuma rekordi! Bricis par laikapstākļiem šonedēļ 7
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Stacionēto Covid-19 pacientu skaits sasniedzis rekordu – slimnīcās ārstējas 1444 cilvēki 49
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgā pie Akmens tilta Daugavā iebraukusi un nogrimusi automašīna 14
10 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Vairāku pret obligātās vakcinācijas piketu rīkotājs Šlesers saslimis ar kovidu 142
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mājsēdes laikā sievietes mēģina paslēpties automašīnā un policijai draud ar šautriņu 17
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pārsvarā gaidāms apmācies laiks. Laika prognoze otrdienai
10 stundas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 25.oktobra līdz 1.novembrim: stāda krūmus un augļukokus, novāc pēdējos sakņaugus 2
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš: Spēki ārpus valsts kurina savstarpēju nesaprašanos, cenšoties Latvijā izveidot naidīgas nometnes 155
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Hosams Abu Meri mājsēdes laikā spiests apgūt jaunas prasmes: sievai atteikt nevar! 44
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Asiņaina izrēķināšanās Cēsīs: sieviete nogalina dzīvesbiedru 18
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vidzemē pa viensētām klaiņojošais lācis, iespējams, tiks likvidēts 73
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Iereibis vīrietis, dusmojoties par Covid-19 ierobežojumiem, mēģina aizdedzināt Ministru kabineta durvis 40
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. 95 gadus vecās karalienes Elizabetes II pienākumus pārņēmis mazdēls princis Viljams un viņa sieva Keita Midltone 20
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Šī vakcīna satur augstāku antigēnu devu.” Zavadska atklāj, kurai vakcīnai ir vislielākā efektivitāte pret Covid-19 101
1 diena
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
Sabiedriskā transporta atlaižu haoss mājsēdē, pat satiksmes ministrs iebilst un nesaprot 57
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šis ir skarbs patiesības mirklis!” Rēvalds par dubultmorāli un izlikšanos Covid-19 pandēmijā 143
18 stundas
LA
LA
Ziņas
“Bagāti ministri nabadzīgā valstī – tas ir neētiski,” Liepnieks par algu palielināšanu valsts amatpersonām 73
1 diena
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Lai kā arī šobrīd būtu, ne Šlesers, ne Gobzems augstu nepalēksies 44
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Vai traģēdiju varēja novērst? Publicētas fotogrāfijas pēc nelaimes ar Boldvinu filmēšanas laukumā 8
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Dzejniece Magone Šutoviene šķiras no vīra un nolēmusi mainīt arī uzvārdu – uz pavisam jaunu 52
14 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Todien laika apstākļi braukšanai bijuši nejauki. Vai Irēnai bija iespēja izvairīties no sadursmes? 11
1 diena
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
“Bērnu svētki sākas ar šāvienu krūtīs.” Kādu sodu piespriedusi tiesa šāvējam Jurijam? 8
1 diena
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kā es uzveicu slepkavu jeb mans Covid-19 pieredzes stāsts 266
1 diena