Foto: Yevhen Vitte/SHUTTERSTOCK

Plaušu jeb pulmonālā hipertensija – reta, strauji progresējoša un dzīvībai bīstama slimība 0

Regīna Olševska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

“Latvija pirmā vietā” tiks pāri 5% barjerai rūkdami! Kovida afēra tiks izmeklēta un – ticiet man! – kāds tiks iesēdināts!” – Līcīša feļetons 30
Ja elektrības biržas cena šodien sasniedz rekordu, patērētājiem jāpārkārto dienas darbi 23
“Vislabākais ir sasist jau izejas pozīcijā.” Slaidiņš par to, kas notiks, ja baltkrievi šķērsos Ukrainas robežu
Lasīt citas ziņas

 

Šomēnes P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas ārsti pirmo reizi Latvijā veica balona pulmonālo angioplastiju. Tā ir jauna metode plaušu jeb pulmonālās hipertensijas – retas, strauji progresējošas un dzīvībai bīstamas slimības – ārstēšanā. Latvijā tā diagnosticēta vairāk nekā divsimt cilvēkiem, tostarp arī bērniem.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Skar plaušas un sirdi

“Pulmonālā hipertensija ir sindroms, kuru raksturo asinsspiediena paaugstināšanās plaušu artērijās. Biežākie simptomi ir elpas trūkums, hronisks nogurums, sāpes krūtīs, sirdsklauves, ģīboņi un zilganas lūpas. Tā pieskaitāma reto slimību grupai, tomēr bieži vien zināšanu trūkums par retajām slimībām ļauj tās dia­gnosticēt tikai vēlīnā stadijā. Nesaņemot nepieciešamo ārstēšanu, smagākās šīs slimības formās pacienta dzīvildze ir tikai divi trīs gadi,” norāda kardiologs, slimnīcas reto slimību kabineta vadītājs, asociētais profesors Andris Skride.

Plaušu artērijas ir asinsvadi, pa kuriem venozās asinis no sirds labā kambara tiek nogādātas uz plaušām (normāls spiediens plaušu artērijā nedrīkst pārsniegt 20 mm/Hg).

Jo augstāks tajās spiediens, jo lielākas pūles sirdij jāpieliek, lai ķermenī cirkulētu asinis, tādēļ organisma apgāde ar skābekli tiek traucēta, sašaurinās plaušu asinsvadi, kas paaugstina trombozes risku.

Slimību iedala vairākās grupās, piemēram, pulmonālā arteriālā hipertensija, pulmonālā hipertensija saistībā ar sirds kreisās puses patoloģiju, plaušu saslimšanām, trombembolijām. Visretākā, bet visbīstamākā no visām, ir pulmonālā arteriālā hipertensija, kura ir viena no ātrāk progresējošajām slimības formām. Tai raksturīga plaušu asinsvadu pretestības palielināšanās, kuras dēļ rodas sirds labā kambara pārslodze un mazspēja.

 

Kā tikt pie diagnozes

Pulmonālā arteriālā hipertensija var attīstīties, slimojot ar iedzimtām sirdskaitēm, sistēmiskām slimībām, piemēram, sklerodermiju, HIV infekciju, dažkārt ilgstoši lietojot noteiktus medikamentus, toksīnu iedarbības dēļ, tā var būt arī ģenētiski iedzimta vai pārmantota ģimenē, taču var būt arī tā, ka iemeslu noteikt neizdodas.

Lai gan slimība var parādīties jebkurā vecumā, arī bērnībā, biežāk to diagnosticē jaunām sievietēm reproduktīvajā vecumā – no 20 līdz 40 gadiem. Tā kā slimībai nav specifisku simptomu, tās izpausmes bieži saista ar citām sirds, plaušu vai hematoloģiskām slimībām un pareizo diagnozi nosaka ar novēlošanos, kad slimība jau ir smagā stadijā. Diemžēl laikus neuzsākot medikamentozo ārstēšanu, prognoze bieži vien nav iepriecinoša.

Pats nozīmīgākais izmeklējums pacientam ar aizdomām par plaušu hipertensiju ir sirds izmeklēšana ar ultraskaņu – ehokardiogrāfija, kuras laikā ārsts izvērtē sirds struktūru stāvokli, nosaka labā kambara sistolisko spiedienu. Ja tas ir augstāks par 35 mm/Hg, jāveic padziļināta izmeklēšana, jo labā kambara sistoliskajam spiedienam ir tieša saistība ar spiedienu plaušu artērijās, piemēram, sirds labās puses zondēšana, kuru iespējams veikt slimnīcas Latvijas Kardioloģijas centrā.

Šī izmeklējuma laikā pacienta cirkšņa vēnā tiek ievadīta zonde un tiek iegūti mērījumi no plaušu artērijām, sirds labā priekškambara un kambara. Ja pēc sirds zondēšanas diagnoze apstiprinās, pacientam tiek nozīmēta atbilstoša terapija. Kardiologs Andris Skride uzsver, ka, laikus uzsākot patoģenētisku terapiju, iespējams apturēt slimības straujo progresu.

2019. gadā Pulmonālās hipertensijas biedrība Latvijā veica pētījumu par plaušu hipertensijas pacientu situāciju, kurš atklāja, ka 63% pacientu laikus nebija sākuši atbilstošu ārstēšanu. Pulmonālās hipertensijas diagnozes noteikšanai vidēji vajag 3,5 gadus, bet 25% pacientu – vairāk par četriem gadiem.

 

Jauna ārstēšanas metode

Viena no plaušu hipertensijas formām ir hroniska trombemboliska plaušu hipertensija, kura attīstās, ja tiek nosprostotas plaušu artērijas un plaušu artēriju spiediens paaugstinās. Tā šobrīd ir vienīgā slimības forma, kuru iespējams izārstēt, gan veicot operāciju (pulmonālo endarterektomiju), gan ar medikamentiem.

Šobrīd pacientiem, kuriem nav iespējams veikt ķirurģisku ārstēšanu vai plaušu hipertensija saglabājas arī pēc operācijas, pieejama jauna, moderna ārstēšanas metode – balona pulmonālā angioplastija.

Procedūras laikā caur katetru plaušu artērijā ievada dažāda izmēra baloniņus, pakāpeniski paplašinot plaušu artērijas sīkos zarus, uzlabojot asinsriti un samazinot spiedienu plaušu artērijā. Lai mazinātu plaušu hipertensijas izraisīto spiedienu uz sirds muskuli, lielākajai daļai pacientu šo procedūru nepieciešams atkārtot vairākas reizes. Pēc šīs procedūras pacientu vispārējais stāvoklis, fiziskā izturība un sirds funkcija ievērojami uzlabojas.

Pirmie dati par šīs metodes efektivitāti tika iegūti jau 2001. gadā Hārvarda universitātē Amerikas Savienotajās Valstīs. Gadu gaitā tā ir uzlabota, strauji attīstījusies un tiek bieži lietota lielākajos plaušu hipertensijas centros pasaulē. Aprīļa sākumā to pirmo reizi veica arī Stradiņu slimnīcas kardiologi pieredzējuša Polijas speciālista vadībā. Pirmais pacients ir vīrietis darbspējīgā vecumā, kurš cieta no smagas aizdusas un sirds mazspējas, kuram jau bija nepieciešama skābekļa terapija. Ārsti prognozē. ka pēc ārstēšanas ar šo metodi pacients pilnībā atveseļosies un varēs atgriezties darbā.

 

Kur meklēt palīdzību

SAISTĪTIE RAKSTI

* Reto slimību ārstēšanu un aprūpi Latvijā koordinē Reto slimību koordinācijas centrs Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā ar atbalsta vienībām P. Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionārā “Gaiļ­ezers”.

* Vienīgais pulmonālās hipertensijas centrs Latvijā atrodas P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Kardioloģijas centrā, kurā iespējams veikt precīzu diagnostiku, lai uzsāktu specifisku ārstēšanu. Šeit cilvēki ar aizdomām par šo slimību piektdienās var pierakstīties kardiologa konsultācijai.

APTAUJA. Vai tev satrauc pērtiķu baku izplatība? 17
Kondicioniera radīta organisma temperatūras maiņa var provocēt saaukstēšanos
Vakar ārstniecības iestādēs nogādāti deviņi cilvēki, kuri “pārcepušies” saulē
“Ar nosūtījumu pie ārsta pēc diviem mēnešiem, par naudu – šonedēļ!” Advokāts Cers norāda uz haosu medicīnas sistēmā 24
“Latvija pirmā vietā” tiks pāri 5% barjerai rūkdami! Kovida afēra tiks izmeklēta un – ticiet man! – kāds tiks iesēdināts!” – Līcīša feļetons 30
Ja elektrības biržas cena šodien sasniedz rekordu, patērētājiem jāpārkārto dienas darbi 23
“Vislabākais ir sasist jau izejas pozīcijā.” Slaidiņš par to, kas notiks, ja baltkrievi šķērsos Ukrainas robežu
Melderis par gaidāmajām vēlēšanām: Neviens cilvēks, kurš saprot, kādas ziepes briest, tur galvu nebāztu 127
Tveicei neatkāpjoties, no valsts rietumiem virzās pērkona negaiss
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
No 20 001 “Centrālās laboratorijas” augustā testēta PĶR Covid-19 analīžu parauga 5628 bijuši pozitīvi
“Mēness aptieka”: Pēc darba vasarā kāds jaunietis noteikti izvēlēsies kļūt par farmaceitu! 1
Ar sirsnīgu smaidu mūsdienīgā aptiekā
Orientieri veselībai ar atgādinājumu – nekad neaizmirsti padzerties!
„Mēness aptiekās” pēc studijām šogad darbu sākuši gandrīz 40 jaunie farmaceiti un farmaceita asistenti
„Centrālā laboratorija”: Laboratoriski pozitīvi vīrushepatīta C antivielu rezultāti ir konstatēti salīdzinoši bieži
Ne kājas, bet bluķi – ko darīt? 3
„Mēness aptieka”: Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju gatavo veselīgu pārtikas produktu krājumus ziemai
„Veselības centru apvienība” atver magnētiskās rezonanses kabinetu tirdzniecības centrā „Sāga” 3
Ar doktorātu – tuvāk iedzīvotājiem ārpus Rīgas
Vai zemenes tiešām var saēsties visam gadam?
Trīs īpašie acu veselības riski vasarā
“Mēness aptieka” – labākā darbavieta Latvijā. Ko nozīmē šāda apbalvojuma iegūšana?
Mēness aptieka: 14% Latvijas iedzīvotāju šogad nesvinēs Jāņus
Mēness aptieka: Gandrīz pusei aptaujāto Latvijas iedzīvotāju dzēriens Nr.1 Jāņos būs alus
21% “Centrālajā laboratorijā” testēto ērču šogad konstatēta Laimas slimība
„Mēness aptieka”: uz mājām vai biroju aptiekas produktus tagad var piegādāt „Wolt”
Ar Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas attīstības biedrības atbalstu Ukrainas iedzīvotāji Mēness aptiekās varēs iegādāties recepšu medikamentus 10 000 eiro apmērā
Lielākajai aptaujāto daļai nav pietiekamas informācijas par savu vecāku sirds veselību
Bērniem jāzina rīcība gadījumos, ja sagriezts pirksts vai jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība
Piecas lietas, ko, iespējams, nezināji par farmaceita profesiju
„Mēness aptiekas” farmaceitu un ratiņkērlinga komandas spēlē uzvar draudzība
„Mēness aptieka” saņem starptautisko Best Places To Work sertifikātu
Darbu sākusi „Centrālās laboratorijas” filiāle Olainē
Vingrošana un speciāli pielāgoti vingrojumi pretsāpju terapijai
Par katru labdarības akcijā „Pērkot tu ziedo!” iegādāto RFF produktu divdesmit centus ziedo bēgļiem
Labestības tablete ikvienam
Medus sastāvs un īpašības mūsdienīgā skatījumā
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Kādus līdzekļus drīkst izmantot odu, ērču un citu kukaiņu atbaidīšanai, atpūšoties laukos kopā ar bērniem? Atbild farmaceite 5
VIDEO. “Tā ir īsta sliņķu metode!”: zaļā dzīvesveida piekritēja Anitra Tooma pastāsta, kā uz kartona izaudzēt kartupeļus 39
VIDEO. “Agrāk man vannasistabā dzīvoja sliekas!” Anitra Tooma pastāsta, kāpēc mājoklī vajadzētu turēt šos “mājdzīvniekus”
Garšīgi, daudz ūdens un maz kaloriju! Kas vērtīgs kabačos?
8 noderīgi padomi, kā izdzīvot pārgājienā tveicīgā laikā 5
Utis nešķiro mantisko stāvokli – no mazā asinssūcēja cieš miljoniem cilvēku 9
Tā kā ir šaubas par policistu iespējami neprofesionālu rīcību, ministrs Eklons pieprasa veikt dienesta izmeklēšanu
EM: 250 energoietilpīgiem apstrādes rūpniecības uzņēmumiem valsts atbalstā izmaksās līdz 50 milj. eiro
Latvija gaida “Black Hawk” helikopterus un paļaujas uz ASV lidaparātiem, dislocētiem Lielvārdes lidlaukā
Plešs kritizē Daugavpils domes bezdarbību, bet Elksniņš aicina nesteigties ar izvērtēšanu, ja laiks vēl nav pienācis demontāžai 63
VIDEO. “Viņa gāja pa gaisu!”: eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga pastāsta, ka mammas reakcija uz viņas saderināšanos ar mīļoto Imantu nemaz nebija tik jauka
VIDEO. “Kamēr Kivičs nepārstāvēs Latviju Eirovīzijā, uzvaras nebūs!”: Andris paziņo, ka uzrakstījis “uzvarētāja” dziesmu
Ja elektrības biržas cena šodien sasniedz rekordu, patērētājiem jāpārkārto dienas darbi 23
“Neklausīsimies tik daudz, ko saka faktiski viens “Gazprom” kontrolēts uzņēmums!” mudināja premjers Kariņš 28
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
kā ir šaubas par policistu iespējami neprofesionālu rīcību, ministrs Eklons pieprasa veikt dienesta izmeklēšanu
13:40
Krievijas elites karaspēks noasiņojot Ukrainas karā
13:33
Latvija gaida “Black Hawk” helikopterus un paļaujas uz ASV lidaparātiem, dislocētiem Lielvārdes lidlaukā
13:29