Publicitātes foto

Veselības aprūpes nozares nākotne – tehnoloģijas atvieglos gan ārstu, gan pacientu ikdienu 0

Tehnoloģiju attīstība palīdz veicināt dažādu nozaru, tai skaitā veselības aprūpes, attīstību. Veselības aprūpē šobrīd ir vairāki izaicinājumi, piemēram, pamatpakalpojumu nepieejamība daudzviet pasaulē un vispārējs speciālistu trūkums – prognozēts, ka 2030. gadā varētu pietrūkt pat 18 miljoni speciālistu.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
“Meita raudāja, zvanīja, nesaprotot, kur atrodas!” Šoferis Ogrē vienaldzīgi izsēdina 10 gadus vecu meitenīti nepareizā pieturā 84
Lasīt citas ziņas

Minētie izaicinājumi rada jaunas tendences nozarē. Tehnoloģijas, piemēram, 5G, mākoņdatošana un mākslīgais intelekts jau tagad būtiski atvieglo nozares noslodzes jautājumus un risina citas problēmas, efektivizējot nozares profesionāļu darbu.

Savlaicīgas rūpes par veselību – pieaug preventīvās medicīnas loma

CITI ŠOBRĪD LASA

Pērn Pasaules Veselības organizācijas (PVO) konstatēja, ka pasaulē paredzamais dzīves ilgums ir palielinājies no 66,8 gadiem 2000. gadā līdz 73,3 gadiem 2019. gadā. Turklāt prognozēts, ka līdz 2030. gadam 16,5% pasaules iedzīvotāju būs vecāki par 60 gadiem. Pieaugošā senioru skaita dēļ palielinās arī pieprasījums pēc veselības aprūpes pakalpojumiem.

Tiek lēsts, ka 2030. gadā visā pasaulē trūks aptuveni 5,7 miljonu medmāsu un 18 miljonu veselības aprūpes darbinieku. Šīs tendences norāda uz nepieciešamību rast risinājumus darbinieku trūkumam. Tāpat arī savlaicīgas rūpes par savu veselību ilgtermiņā palīdzēs atvieglot veselības aprūpes nozares noslodzi.

Tehnoloģiskais progress veselības aprūpes nozarē nestāv uz vietas – strauji attīstās jauni risinājumi, kas ļauj monitorēt veselību un savlaicīgi konstatēt problēmas. Huawei prognozes liecina, ka līdz 2030. gadam, pateicoties jutīgām biosensoru tehnoloģijām un viedierīcēm, mēs varēsim reāllaikā sekot līdzi mūsu ķermeņa fiziskajiem rādītājiem ikdienas skrējienā.

Jau šobrīd dažādas viedierīces monitorē dažādus datus, piemēram, sirds ritmu. Tiek prognozēts, ka datu klāsts nākotnē ievērojami palielināsies.

Tādas tehnoloģijas kā lielie dati un lietu internets, pamatojoties uz pacientu veselības datiem, ļaus ārstiem veidot veselības rādītāju apkopojums. Personas veselības rādītāju apkopojums komplektā ar ārsta zināšanām palīdzēs patstāvīgi pārvaldīt savu veselību, apzināties riska faktorus un nepieciešamos soļus veselības uzlabošanai. Tādējādi tiks panākta savlaicīga diagnostika un samazināta atkarība no medicīnas personāla, skaidro Huawei eksperti.

HUAWEI CLOUD izstrādātais Covid-19 diagnostikas risinājums ir viens no preventīvās medicīnas piemēriem – mākslīgā intelekta balstītā medicīnisko attēlu analīzes tehnoloģija, kas automātiski, ātri un precīzi sniedz datortomogrāfijas rezultātus. Tā radiologiem un ārstējošajiem ārstiem, pandēmijas laikā ievērojami mazināja medicīnas personāla noslodzi un ļāva diagnosticēt Covid-19 vīrusu dažu sekunžu laikā.

Reklāma
Reklāma

Veselības aprūpes attīstības virziens – personalizēta pieeja

Cilvēku atšķirīgais dzīvesveids, apkārtējā vide un veselības stāvoklis ir aktualizējis personalizēto pieeju ārstēšanā. Pateicoties digitālo tehnoloģiju uzkrātajiem datiem un mākslīgā intelekta spējām šos datus analizēt, ārsti var īsā laikā iegūt pacienta vajadzībām atbilstošu ārstēšanas plānu. Tāpat tehnoloģijas palīdz ērti sekot līdzi pacienta atlabšanas procesam.

Mākslīgā intelekta attīstībai ir būtiska loma arī vēža ārstēšanā – ar tā palīdzību adaptīvās staru terapijas (ART) sistēmas prot automātiski noteikt izmaiņas audu bojājumu novietojumā un precīzāk iezīmēt mērķa zonas apstarošanai. Tādējādi starojums tiek koncentrēts tikai uz vēža šūnām un samazinot veselo audu bojājumus.

Attālinātā veselības aprūpe uz palikšanu

Attīstoties tehnoloģijām, arvien lielāku nozīmi iegūst attālinātā veselības aprūpe. Attālinātās ārstu konsultācijas ļauj ietaupīt speciālistu laiku. Tā ir īpaši liela priekšrocība šī brīža situācijā, kad pastāv veselības aprūpes speciālistu trūkums. Pētījumi liecina, ka 30% slimnīcu apmeklējumu, ko veic pacienti ar bieži sastopamām hroniskām saslimšanām, patiesībā nav vajadzīgi, tie patērē resursus un nozarei izmaksā līdz pat 8,3 miljardiem ASV dolāru gadā.

“Jau tuvākajā nākotnē veselības aprūpes nozarē varētu būt pieejami arī mākoņdiagnostikas pakalpojumi, kas pacientus tiešsaistē savienos ar labākajiem ekspertiem jebkurā pasaules vietā. Turklāt izmeklējumu rezultāti un citi medicīniskie dati tiks sinhronizēti reāllaikā. Iespēja saņemt ārsta konsultāciju neatkarīgi no atrašanās vietas palīdz ne tikai ietaupīt resursus, bet arī veicināt veselības aprūpes pieejamību cilvēkiem no dažādiem attīstības reģioniem,” stāsta Huawei Technologies Latvia komunikācijas vadītāja Inese Šuļžanoka.