Ilustratīvs foto

Ceļazīmes sadzīvošanai ar gada tumšo laiku 1

Pamazām iestājas gada tumšākais laiks, un šogad tas notiek cieši  vienlaikus ar epidemioloģiskās situācijas pasliktināšanos un ierobežojumiem ikdienā. Ar to mums visiem ir jāsadzīvo.  Kā šajā periodā justies pēc iespējas labāk – ceļazīmes norāda „Mēness aptiekas” pieaicinātā eksperte klīniskā psiholoģe un psihoterapijas speciāliste Veselības centru apvienībā Jeļena Paņkova un „Mēness aptiekas” farmaceite Daiva Āboliņa.

RR
Rolands Repša
Ziņas
Rolands Repša: Ja karaspēka koncentrācijas zonā ir izveidoti pārvietojamie morgi, tad lieta ir nopietna 56
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lielais sals atkāpsies, taču laikapstākļi nelutinās. Sinoptiķu prognoze tuvākajām dienām 4
3 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Cepumu “Selga” reklāma izraisīja pircēju viļņošanos. Kāpēc tā un kas cepumiem “vēderā”? 27
4 stundas
Lasīt citas ziņas

“Lai cik arī nomācoša kādam šķiet tumsa, ja visu laiku spīdētu saule, no tā nebūtu absolūta labuma, jo cilvēkam ir vajadzīga gan gaisma, gan tumsa. Dienas un nakts ritmam ir savi uzdevumi, tostarp fizioloģiskie. Diena ir paredzēta darbībai, možumam, bet nakts – miegam, kura laikā organisms atpūšas un atjaunojas.

Tikai tumsā izstrādājas melatonīns – miega hormons.  Kvalitatīvs miegs, kā zināms, ir nepieciešams cilvēka normālai funkcionēšanai un veselībai. Tātad ikvienam ir svarīgs gaismas un tumsas līdzsvars – zelta vidusceļš bez galējībām un pārspīlējumiem,” skaidro Jeļena Paņkova.

CITI ŠOBRĪD LASA

Gaismas un tumsas proporcijai gadalaiku mijā arī ir sava jēga. Vasarā diena ir garāka, vakari ir gaiši, līdz ar to aktivitātes posms diennakts ietvaros ir ilgāks, savukārt rudenī un ziemā tas saīsinās. Daži dzīvnieki pat dodas ziemas miegā, kamēr cilvēku aktīva darbošanās tumšajā gadalaikā turpinās.

Pielāgoties lēnākām ritmam

Vēlā rudenī dabā viss it kā apstājas. Ja reiz esam dabas daļa, tad visticamāk arī cilvēka organismā kādi procesi kļūst lēnāki, un prātīgi būtu nevis pretoties, bet elastīgi pielāgoties, jo tam, ka dienas kļūst īsākas un vakaros ātrāk satumst, ir arī pozitīvā puse.

“Daudzi domā, ka pateicoties gaismai, saulei visi ir priecīgi un enerģijas pilni, taču tā nebūt nav. Ir cilvēki, kuriem depresija saasinās tieši vasarā, kad ilgi ir gaišs, kad ir karsti, vakaros ilgi nerimst trokšņi un rosība. Tādēļ var teikt, ka tumšāka laika iestāšanās nav galvenais iemesls grūtsirdībai, nomāktībai, depresijai. Ir tikai jācenšas pielāgoties citādam dzīves ritmam.

Tiesa, ir cilvēki, kuru emocionālo stāvokli patiešām pasliktina tumšais laiks. Iespējams, tie ir darbaholiķi, kuri jūtas tā, it kā tumsa nozagtu laiku. Varbūt šie cilvēki neprot atslābināties, iespējams, viņiem gaisma ir nepieciešama kā aktivitātes stimulators,” saka klīniska psiholoģe.

Pārvarēt bailes no tumsas

Tumsu nereti asociē ar visa ļaunuma sakni (tumšajā laikā taču notiek vairāk noziegumu!) un tumsa pamodina cilvēka bailes. Kādēļ tās rodas? “Apziņai ar redzes palīdzību nespējot skaidri uztvert apkārtni, rodas laba augsne fantāzijai. Bērnībā gandrīz ikviens baidās no tumsas, domājot, ka tajā slēpjas briesmoņi.

Bailes, ko pieaugušā cilvēka izraisa tumsa, zināmā mēra ir regress – atgriešanās pie biedējošām bērnības izjūtam. Taču, kad cilvēks iemācās kontrolēt iztēli, bailes mazinās. Tas nozīmē, ka, saskaroties ar tumsu ir jāmāk vadīt savas bailes – jāapzinās, ko darīt un ko nedarīt, lai tumsai pielāgotos.”

Kā pieradināt tumsu?

  1. Dienasgaismas trūkums ir izcils fons, lai pievienotu savai dzīvei īpašas sajūtas, kas nav iespējamas vasarā. Rudens vakars pilsētā ir brīnišķīgs – to izgaismo simtiem laternu, veidojot gaismas un ēnu spēles. Laukos, kur mākslīgā apgaismojuma nav, tieši tumšajā gadalaikā var vislabāk vērot zvaigžņotās debesis. Lai arī vakars mums šobrīd ir stipri ierobežots, izmanto katru brīdi, saģērbies siltāk un dodies izbaudīt!
  2. Ja kāda maņa ir vājāka, saasinās citas. Piemēram, var sagatavoties un mēģināt ieturēt maltīti pilnīgā tumsā, ļaujot vaļu ožas un garšas sajūtai.
  3. Tumsai ir savs skaistums, turklāt tai ir arī noslēpumainības aura, vieta iztēles lidojumam. Vakaros vajag aizdedzināt sveces, iekurt kamīnu, ieslēgt lampiņu virteni. Jā, tas piestāv Ziemassvētkiem, taču tikpat labi arī visam gada tumšākajam laikam.
  4. Mūsu senčiem bija maza izvēle – tumšajā gadalaikā nācās doties gulēt gandrīz vai reizē ar vistām. Tagad iespēju ir daudz vairāk – var ieslēgt elektrisko apgaismojumu. Mūsdienu cilvēks var ietekmēt to, cik komfortabli jūtas tumsā.
  5. Vieglāk būtu, ja censtos dzīvot saskaņā ar dabas ritmu. Tiklīdz cilvēks sāk dumpi par lietām, kuras nav iespējams ietekmēt, piemēram, par saules gaismu, sākas problēmas. Un tas ir ceļš uz neirozi! „Jāpatur prāta, ka koncentrēties uz to, ko gribas, bet nevar dabūt, ir bērnišķīgi,” šo atgādinājumu īpaši izceļ „Mēness aptiekas” pieaicinātā eksperte Jeļena Paņkova.
  6. Pieaugušam cilvēkam vajadzētu spēt vadīt savas sajūtas. Ja nevar tumsu iemīlēt, var iemācīties to izmantot savā labā. Kā teicis kāds gudrais: labāk iedegt sveci nekā lamāt tumsu.
  7. Reakcija uz ziemas laika maiņu par vienu stundu lielā mērā tomēr ir atkarīga no attieksmes. Ja koncentrējas uz neērtībām, adaptēties ir grūtāk. Protams, pastāv iespēja, ka kāds organisms patiešām pielāgojas ļoti lēni. Tad sākuma posma iemigšanai var ņemt palīgā melatonīnu.

Tikai pagaidu risinājums

„Mēness aptiekas” farmaceite Daiva Āboliņa skaidro, ka arī tad, ja kādu reizi neizdodas iemigt ierastajā laikā, tūdaļ nav jāķeras pie šī hormona tabletēm. Par iemigšanas problēmām būtu ieteicams konsultēties ar ārstu vai farmaceitu.

“Melatonīna tabletei nav tūlītējs efekts, tādēļ to parasti lieto vienu divas stundas pirms gulētiešanas. Preparāts nerada atkarību, taču to nevajadzētu lietot mūžīgi – tas ir pagaidu risinājums un nedrīkst kļūt par pastāvīgu aizmigšanas uzlabotāju,” saka farmaceite un piebilst, ka hormona līmeni var nedaudz paaugstināt arī ar pārtikas produktiem – valriekstiem, tomātiem, olīvām, rīsiem, miežiem, zemenēm, ķiršiem un govs pienu.

“Nereti, lai rosinātu miegu, pirms gulēšanas iesaka izdzert glāzi piena. Varbūt tas var kļūt tumšo rudens un ziemas vakaru rituālu – iedegtas sveces un pārdomas par to, kā aizritējusi diena, dzerot glāzi piena?”

Ieklausīties sevī

Jāatzīst, ka dabas aktivitātes samazināšanās ir tikai tās daudzveidīgās dzīves redzamā daļa. Kokiem krīt lapas, taču saknes tiecas dziļāk zemē, zem velēnām dzimst jauni asni.

Novembrī tiek likti pamati nākamā pavasara atmodai. Mums arī būtu jāspēj uz visu šo laiku paskatīties kā uz jauna sākuma pirmajiem soļiem. Mēs varam nostiprināt savas saknes – pilnveidoties, vēršot savu aktivitāti uz iekšu, sevi izzinot un bagātinot. Tad tumsai ir cita jēga.

“Rudens, ziemas vakarus var veltīt noderīgām nodarbēm, kas veicina attīstību, piemēram, mācīties ko jaunu (ir tik plašas iespējas to darīt attālināti!), lasīt grāmatas, nodoties hobijiem – atrast to, kas sniedz gandarījumu, prieku, atbrīvo, relaksē ķermeni un prātu,” turpina klīniska psiholoģe.

Dienas gaismas samazināšanās cilvēku tuvina sev. Iespējams šādā situācijā patiešām var saasināties iekšējās problēmas – no tām noslēpties nevar. „Paliekot ar sevi viens pret vienu, svarīgi ir nenobīties.

Nav tā, ka problēmas rada tumsa, tumsā tās kļūst pašam labāk pamanāmas, tādēļ šis tumšais laiks iespējami ir jāizmanto arī pašhigiēnai un pašterapijai,” iesaka klīniskā psiholoģe Jeļena Paņkova.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
ML
Māra Libeka
Veselam
Latvija izceļas ar augstāko novēršamo mirstību. Kāpēc mūsu valstī ir tik augsti mirstības rādītāji? 32
1 stunda
LA
LA.LV
Veselam
izvēlēties sev piemērotāko ierīci asinsspiediena mērīšanai?
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Saeimas komisija atbalsta tabakas akcīzes nodokļa ieņēmumus novirzīt onkoloģijas pacientiem 2
19 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Vai pēc trešās vakcīnas jālieto asins šķidrinoši medikameti? 110
2 dienas
RR
Rolands Repša
Ziņas
Rolands Repša: Ja karaspēka koncentrācijas zonā ir izveidoti pārvietojamie morgi, tad lieta ir nopietna 56
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lielais sals atkāpsies, taču laikapstākļi nelutinās. Sinoptiķu prognoze tuvākajām dienām 4
3 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Cepumu “Selga” reklāma izraisīja pircēju viļņošanos. Kāpēc tā un kas cepumiem “vēderā”? 27
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Skatītājs jautā: kāpēc nav statistikas par nāves gadījumiem pēc vakcinācijas? 172
22 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Apstājies un padomā pirms pārkāpt kādu robežu! Horoskopi 8.decembrim
12 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilais vakcinācijas punkts pirmajā mēnesī Rīgā un reģionos pret Covid-19 vakcinējis vairāk nekā 1300 iedzīvotājus 1
5 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Veselības centru apvienība: Covid-19 pacienti novērtē ārsta izbraukumu uz mājām 3
Nedēļa
LA
LA.LV
Veselam
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 9
Nedēļa
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 9
25. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
17. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Rūpēs par vīriešu veselību 7
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā zināt pareizās devas vitamīniem? 7
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mājsēdē būtiski cieš pusaudžu miegs un emocionālā veselība 9
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Repharm” uzņēmumus novērtē ar valsts apbalvojumu vadītājai Stellai Lapiņai 2
2. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko iedzīvotāji domā par savu imunitāti? 10
28. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptiekas” atvērtas jau no septiņiem rītā 1
27. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kur vīrusa daļiņu ir vairāk un pastāv lielāks risks inficēties? 7
25. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilā vakcinācijas punkta izbraukumiem liels pieprasījums jau pirmajā nedēļā 5
23. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ceļazīmes sadzīvošanai ar gada tumšo laiku 1
22. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsu jaunajā realitātē konsultācijas tiešsaistē ir farmaceitiskās aprūpes daļa 3
19. oktobris, 2021
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 12
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
14. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
13. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LE
LETA
Ziņas
Labdarības maratona “Dod pieci!” laikā Rīgā aizliegs transportlīdzekļu apstāšanos Tirgoņu ielā 6
2 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
“Mani moka panikas lēkmes, dažreiz tik spēcīgas, ka nevaru braukt sabiedriskajā transportā.” Ko darīt, lai tādu lēkmju nebūtu? 11
2 dienas
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
Pēteris Apinis: Augsto smago saslimstību un mirstību no Covid–19 un citām slimībām lielā mērā nosaka valdības sētās nāves bailes 89
3 dienas
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Ģimenes ārste pastāsta, kā ārstēties no Covid-19 mājas apstākļos 43
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ielu intervijas: vai jūs būtu gatavi divreiz nedēļā brīvprātīgi testēties pret Covid-19? 45
3 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Latvijā gripa vēl nav konstatēta, toties plaukst un zeļ saslimšana ar citām akūtajām augšējo elpceļu infekcijām. Kā ārstēties? 14
3 dienas
ML
Māra Libeka
Veselam
Latvija izceļas ar augstāko novēršamo mirstību. Kāpēc mūsu valstī ir tik augsti mirstības rādītāji? 32
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, kas ir izdarīts ar Rīgas ielām ir noziegums!”: kur braukt avārijas dienestiem un medicīniskajai palīdzībai? 11
56 minūtes
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Cepumu “Selga” reklāma izraisīja pircēju viļņošanos. Kāpēc tā un kas cepumiem “vēderā”? 27
4 stundas
LS
LSM.lv
Ziņas
“Veļu mazgājam naktī, pīķa stundā ejam pastaigāties,” Daudzbērnu ģimenes tētis par elektrības taupīšanu, kad tā dubultdārga 5
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Lielais sals atkāpsies, taču laikapstākļi nelutinās. Sinoptiķu prognoze tuvākajām dienām 4
3 stundas
LA
LA
Ziņas
Jenzis: Ja mājās var pulcēties 10 pieaugušie, kāpēc tikpat nedrīkst sēdēt pie viena galdiņa kafejnīcā?
24 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Kur ir deficīts, tur cenas aug.” “Sadales tīkla” priekšsēdētājs atzīst, ka ar bažām skatās uz elektrības cenu kāpumu 45
5 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Latviešu gods sakauts Zēdelgemā – atzinums ir patiešām nožēlojams un aizvainojošs 2
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Valdība nedaudz mīkstina Covid-19 dēļ noteiktos ierobežojumus. Kas mainīsies? 41
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Skatītājs jautā: kāpēc nav statistikas par nāves gadījumiem pēc vakcinācijas? 172
22 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valdība apstiprina neapliekamā minimuma apmēra aprēķināšanas kārtību 31
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Reperis Ozols atceras – reiz kāda fane viņam nozagusi metāla zobus 3
1 diena
"V
"Mājas Viesis"
Stāsti
Iepazīstamies ar trīs jauktu tautību ģimenēm. Kā viņi jūtas Latvijā? 19
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ja man kontos ir palikuši tikai 10 tūkstoši, man reāli sākas panika”: Kašers šogad zaudējis visus ietaupījumus 64
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Smags zaudējums: mūžībā devies vēl viens karalienes Elizabetes II tuvinieks 10
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Darba devēji saka: mēs neko tādu neesam piedāvājuši.” Dombrovskis izklāsta piemēru par valsts naudas izšķērdēšanu 21
20 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Veģetārais plovs ar burkāniem, ķirbīti un kariju
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VID muitas amatpersonas atklāj 11 miljonus kontrabandas cigarešu auto kravā
11:39
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Atklājies, ka princis Harijs ar savu tēvu princi Čārlzu nav sarunājies jau mēnešiem ilgi
11:35
LA
LA.LV
Ziņas
Latvijas basketbola leģendai Alfrēdam Krauklim – 110
11:13