Persijas ciklamenas
Persijas ciklamenas
Foto – Shutterstock

Augsnei noteikti jābūt labi drenētai, lai izvairītos no puves, turklāt neliels smilšu daudzums noteikti nāks tikai par labu. Ciklamenai nav īpašu prasību pH līmenim, taču nedaudz sārmaina vide būs ideāla. No rudens sākuma un visu ziedēšanas laiku augs ir jālutina. Tas ir jālaista bieži (ik reizi, kad augsnes virspuse ir sausa), bet mazos daudzumos. Vislabāk būtu podiņu iegremdēt ūdenī līdz 15 minūtēm un notecināt lieko ūdeni, pirms likt atpakaļ uz paliktņa. Laistīt var arīdzan no augšpuses, tikai jāizvairās no ūdens tiešas liešanas uz bumbuļa, lai tas nesapūtu. Mēslošanai var izmantot ziedaugiem domāto maisījumu ar zemu slāpekļa sastāvu, taču jāievēro divas lietas: nedrīkst mēslot, ja zeme ir sausa, kā arī pārāk daudz mēslojuma dos kuplu lapotni, bet maz ziedus. 0

Pavasarī sākas ciklamenas miera periods. Izziedējušie ziedi noteikti ir jāizlauž, lai izvairītos no sēklaizmetņu veidošanās, kas var noslogot augu un to novārdzināt. Liešana un mēslošana pamazām jāveic arvien retāk un jāpārtrauc vispār, līdzko ir palicis tikai auga bumbulis. Šajā posmā augs īpašu kopšanu neprasa, nepieciešamības gadījumā bumbulis jāpārstāda lielākā podiņā un svaigā augsnē. To parasti veic vasaras beigās, kad manāma kāda augšana. Pārstādot jālūko, lai bumbuļa dzinumu vieta būtu līdz ar zemes līmeni vai nedaudz virs tā. Miera perioda beigas ir vasaras beigas vai septembris, tad pamazām jāatsāk laistīšana un mēslošana.

Reklāma
Reklāma
Gatavo Krieviju konfliktam ar NATO: atklāj, kāpēc Putins atlaida Šoigu un viņa vietā amatā iecēla Kremļa ekonomistu
VIDEO. Latviešu puisis Zigmunds kopā ar māti nolēmuši pārcelties uz Baltkrieviju un iegādāties tur īpašumu: “Meklēs labāku dzīvi” 314
Kokteilis
Nosaukti 8 vārdu īpašnieki, kuriem gribot vai negribot sanāk iekulties nepatikšanās 9
Lasīt citas ziņas

Ciklamenas pavairošana ir diezgan sarežģīts process, ko parasti atstāj profesionāļu rokās. To dara divējādi: atdalot daļu no bumbuļa vai izaudzējot jaunu augu no sēklām. Tomēr bumbuļa atdalīšanas procesā grūti pasargāt saknes bumbuli no izpūšanas, savukārt audzējot no sēklām, pirmie ziedi varētu būt redzami tikai pēc 15-18 mēnešiem. Ja tomēr ir vēlme izmēģināt ciklamenu audzēšanu no sēklām, tad ziedēšanas laika izskaņā dažus izziedējušos ziedus var atstāt un ļaut jaunajām sēklām nogatavināties.

Ciklamenu netraucē kaitēkļi, sevišķi tad, ja to audzē podiņā. Galvenās grūtības var rasties, neievērojot tās kopšanas prasības. Ja ciklamena tiek laistīta miera periodā, tad tās bumbulis var sapūt un augs aiziet bojā. Problēmas var rasties arī tad, ja istabā ir pārāk karsta temperatūra – uz to norādīs auga lapas, kuras sāks dzeltēt. Tomēr arī karstums uzreiz nenozīmē auga bojāeju: tas var atdzīvoties nākamajā sezonā. Rūpējoties par to aktīvajā laikā un netraucējot to miera periodā, ciklamena pavisam noteikti augs griezdamās un dāvās brīnišķīgus ziedus, kas nepaliks nepamanīti!

CITI ŠOBRĪD LASA

Vai tu zināji, ka
• ciklamenas var izmantot arī kā grieztos augus – tie turēsies aptuveni 15 dienas;
• Latvijā lielākā ciklamenu kolekcija ir Salaspils Botāniskajā dārzā, to starp arī Latvijā selekcionētie ziedi;
• ciklamenas vārds radies no grieķu vārda kuklos, kas tulkojams kā “aplis”;
• renesanses periodā uzskatīja, ka auga lapas palīdz pret auss kaitēm – lapu auss formas dēļ.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.