Foto – Shutterstock

Lai rāceņi izaugtu saldi 0

“Kas jādara, lai rāceņi augtu lieli, sulīgi un tos neēstu tārpi?” SOLVITA LIMBAŽU NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 18
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 21
Kāpēc apklusis Krievijas tirāns? Pēc prezidenta vēlēšanām pazudis Putins
Lasīt citas ziņas

Augšanas apstākļu ziņā rāceņi ir mazāk prasīgi nekā pārējie sakņaugi.

Optimāla augsnes reakcija ir pH 6–7, bet spēj augt arī vāji skābās augsnēs (pH 5–5,8). Der gan smilts, gan smilšmāls, gan kūdra. Piemērotāka ir dziļi sastrādāta, trūdvielām bagāta smilšmāla augsne ar vienmērīgu mitrumu – tādā sakņaugu mīkstums veidojas sulīgs, ar labu garšu. Kūtsmēslus dod priekšaugam vai arī sadalījušos iestrādā tieši rāceņu dobē. Svaigus kūtsmēslus nevajag lietot, jo tad izaugs tikai lapas. Pamatmēslojumā der iestrādāt granulēto komplekso mēslojumu, kas satur arī magniju, sēru; deva ap 50 g/m2. Lai iegūtu lielāku un kvalitatīvāku ražu, jāievēro augu seka. Priekškultūra varētu būt sīpoli, kartupeļi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Rāceņi iztur aukstumu (dīgsti pacieš salnas līdz -3 °C) un, protams, prasa mitrumu. Dīgšanai optimāla ir +18…+20 °C, augšanai – +15…+20 °C temperatūra.

Pūres Dārzkopības pētījumu centra vadošā pētniece Līga Lepse iesaka lietošanai vasarā rāceņus sēt agri pavasarī, bet glabāšanai – ap Jāņiem (t.i., vienlaikus ar rutkiem, kāļiem), jo tie ātri pāraug. Vēlie pavasara sējumi parasti izzied. Sēj slejās, starp tām ievērojot ap 45 cm, starp rindām – 20 cm attālumu. Sēklas iestrādā 1,5–2 cm dziļi. Augiem vajadzētu atrasties ne tuvāk par 8–12 cm. Ja iesēts par biezu, nepieciešams retināt.

Augšanas periodā svarīgi ir cītīgi ravēt, irdināt, laistīt, kā arī atvairīt kaitēkļu uzbrukumu, lielākās platībās palīgā ņemot insekticīdus, piemēram, Fastac 50, Kestac 50 (abi otrās reģistrācijas klases augu aizsardzības līdzekļi).

Agri sētos novāc vasarā izlases kārtībā, bet vēlos, uzglabāšanai paredzētos – pirms lielām salnām. Lapu kāti jānogriež tā, lai nebojātu saknes. Uzglabājot tās izžūst un vairs nav sulīgas, tāpēc vēlams likt kārtām saknes un smiltis (tāpat glabā arī burkānus). Ideāli, ja pagrabā temperatūra ir virs 0 °C un 80–90% gaisa mitrums.

Pie mums bieži audzē šķirnes ‘Petrovas’ (vidēji agrīna, lietošanas gatavību sasniedz 60–80 dienās pēc sadīgšanas), ‘Snowball’ (apaļa sakne ar baltu mizu un mīkstumu, ienākas 45–50 dienās, piemērota ļoti agriem sējumiem), ‘Gold Ball’ (veģetācijas periods ilgst 45–65 dienas), ‘Milan Purple Top’ (sakne ar violetu augšdaļu un baltu apakšdaļu, labi glabājas), bet vēl ir selekcionētas ‘Falko’, ‘Atlantic’, ‘Just Right F1’ un citas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.