Foto: Sintija Zandersone/LETA, ekrānuzņēmums

Dailē atgriež Smiļģa garu. “Amerika” paliks neatklāta. Nedēļas notikumu apskats 7

“Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Cilvēks. Atgriež Smiļģa garu Dailē

“Padarīja atkal varenu” – nekas labāks par pēdējo četru ASV prezidentu priekšvēlēšanu kampaņās lietoto saukli prātā nenāk, domājot par Dailes teātri Viestura Kairiša mākslinieciskajā vadībā un to, kas aizvadītajā nedēļā notika teātra balvas “Spēlmaņu nakts” ceremonijā.

Izlēca pa logu no Covid-19 izolatora, nozaga mašīnu, uzrīkoja “Kobra” cienīgu pakaļdzīšanos un pēc avārijas attapās pļavā
ST priekšsēdētāja: Beidzot pēc vairāk nekā 20 gadiem valsts uzzināja, kāds ir iztikas minimums
“Mana maigā sirds to neizturēja, piekritu – lai ved šurp.” Vecmāmiņas – audžumammas stāsts
Lasīt citas ziņas
Izrāde "Smiļģis"

Gadiem ilgi kritiķu nežēlastībā kritušais Dailes teātris, kura vadību teātra simtgadē, no troņa gāžot līdzšinējo “patriarhu” Dž. Dž. Džilindžeru, pārņēma divi direktori – mākslinieciskais direktors un režisors Viesturs Kairišs un direktors Juris Žagars –, ir godam īstenojis jauno vadītāju solījumu stūrēt Dailes kuģi jaunos ūdeņos un atgriezt tajā Smiļģa garu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Smiļģis nudien atnāca un uzvarēja – monumentālais “Smiļģa” iestudējums Viestura Kairiša režijā saņēma 2020./2021. gada teātra sezonas “Grand Prix” kā labākā izrāde absolūtā žūrijas vienprātībā.

Turklāt Viesturam Kairišam (kopš šā novembra – arī Triju Zvaigžņu ordeņa komandierim) šajā “Spēlmaņu naktī” ticis individuāli dubults suminājums. “Skatuves nagla” saņemta arī par kopdarbu ar scenogrāfi (un dzīvesbiedri) Ievu Jurjāni “par režijas un scenogrāfijas absolūtu saplūsmi, radot iestudējumu vizuālā teātra estētikā” – protams, izrādē “Smiļģis”. Mazliet pasmaidot – balvas paliek ģimenē.

Spēlmaņi elpo brīvi

Ir krietni jāparakņājas “Spēlmaņu nakts” balvas annālēs, lai atskārstu, ka iepriekš Dailes teātris pie gada labākās izrādes titula šajā gadsimtā nav ticis, kur nu vēl pie kopumā sešām (!) “Skatuves naglām” vienā sezonā – šoreiz starp “Spēlmaņu nakts” laure­ātiem arī Dailes teātra aktrises Vita Vārpiņa un Ieva Segliņa, scenogrāfe Marija Ulmane un režisors Dmitrijs Petrenko. Acīmredzami Kairiša noteiktais teātra kurss attaisnojas.

Arī pašu Viesturu Kairišu “Spēlmaņu nakts” žūrija, atšķirībā no kino balvas “Lielais Kristaps”, līdz šim nav pārāk lutinājusi. Pēdējo divdesmit gadu laikā režisors, strādājot dažādos teātros un operā, saņēmis četras teātra balvas (2018, 2008, 2001, 1999).

Atzinīgi vērtējot Dailes atdzimšanu, līdzās kritikas atzinībai atliek vēlēt ne tikai augstās latiņas noturēšanu, bet arī skatītāju interesi – kā zināms, nereti tā iet savus ceļus.

Sasniegums. Vietējais vienradzis “Mikrotīkls”

“Mikrotīkls” kļuvis par pirmo privātā kapitāla uzņēmumu, kas ir pārvarējis viena miljarda eiro barjeru Latvijas vērtīgāko uzņēmumu “TOP 101” veidošanas vēsturē. SIA “Mikrotīkls”, sasniedzot 1,24 miljardu eiro lielu vērtību, liecina biržas “Nasdaq Riga” un finanšu konsultāciju uzņēmuma “Prudentia” veidotais Latvijas vērtīgāko uzņēmumu “TOP 101”. Pelnīti un gaidīti.

Bet šī ziņa ved mulsumā – kur palicis Latvijas pirmais vienradzis – “Draugiem Group” apdrukātājs “Printful”? “TOP 101” reitingā tas ir 15. vietā ar vērtību vien trešdaļas miljarda apmērā.

Tam ir izskaidrojums. Neapstrīdot vienradža statusu, reitinga veidotāja AS “Prudentia” valdes priekšsēdētājs Kārlis Krastiņš šādu secību “TOP 101” vērtējumā pamato ar trim argumentiem: pirmkārt, “TOP 101” vērtējumā izmanto trīs gadu finanšu plūsmu, kas AS “Printful” gadījumā vēl nav iespējama un nav arī stabilas plūsmas.

Otrkārt, uzņēmuma vērtība ir pašu un investoru noteikta. Treškārt, gada pārskatā neparādās ārvalstu operācijas – uzņēmumu vērtība atspoguļo tikai daļu.

Bet, atgriežoties pie “Mikrotīkla”, jāatgādina, ka tā īpašnieki ir Latvijas pilsoņi – Arnis Riekstiņš un Džons Tallijs (pilsonību ieguva gada sākumā). Tehnoloģiju uzņēmums “Mikrotīkls” (darbojas ar zīmolu “MikroTik”) pērn strādājis ar 356 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par ceturtdaļu vairāk nekā gadu iepriekš, savukārt koncerna peļņa sasniedza teju 83 miljonus eiro, liecina “Firmas.lv” dati.

Tik labi gāja arī tāpēc, ka mājsēdē palielinājās pieprasījums pēc ātrdarbīgām interneta mājas pieslēgumu iekārtām, centrālajiem maršrutizētājiem un komutatoriem.

“Mikrotīkls” ne tikai ražo rūterus mājsaimniecībām un liek pretī savu produkciju tai sakaru līdzekļu lavīnai, kas nāk no Ķīnas, bet arī palīdz sabiedrībai ieviest tehnoloģisko risinājumu. Gan īpašnieki personīgi, gan uzņēmums. Pēdējais ir WiFi iekārtu dāvinājums Rīgas izglītības iestādēm 49 tūkstošu eiro apmērā.

Skaudības un sacensību gara veicināšanai jāatgādina, ka Igaunijā ir jau pieci vienradži – “Skype” ir pievienojušies arī “Play­tech”, “TransferWise”, ­”Bolt” ­un “Pipedrive”.

Izgāšanās. “Amerika” paliks neatklāta

Ekrānuzņēmums

Neērtā situācijā nonāca Vidzemes koncertzāles “Cēsis” pārstāvji. 4. decembrī bija ieplānots Vestarda Šimkus koncerts “Amerika”, bet pagājušonedēļ, redzot koncerta reklāmas, ļaudis tviterī sāka interesēties – kā gan koncerts varot notikt, ja Vestards Šimkus publiski paudis savu kritisko nostāju pret vakcinēšanos pret Covid-19 un “pret jebkādu vakcinācijas statusā balstītu cilvēku šķirošanu”.

21. oktobrī vietnē “Facebook” viņš rakstīja, ka pret šo vīrusu neesot vakcinējies un “tomēr neesmu arī “antivakseris” (šī dehumanizējošā palama laikam nekad netiks uzskatīta par politnekorektu, vai ne?), jo ar daudzus gadus pārbaudītām vakcīnām esmu potējies pret vīrusiem, kuri ir daudzkārt bīstamāki”.

Viņš arī paudis uzskatu, ka “vakcīnu klīniskie pētījumi nav pabeigti, faktiski padarot tās par eksperimentālām”. Varbūt mākslinieks pārslimojis un saņēmis sertifikātu, vaicāja sociālo tīklu interesenti.

Šosestdien mīkla atrisinājās – Vidzemes koncertzāles tviterkontā ierakstīts, ka koncerts atcelts, “pamatojoties uz šodien oficiāli saņemto apstiprinājumu no mākslinieka, ka uz koncerta brīdi viņam nebūs spēkā esoša vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta, kas nepieciešams pasākumam zaļajā režīmā”.

Nesen līdzīgi izgājis citiem organizatoriem, kuri bija izsludinājuši Jolantas Gulbes-Paškevičas kvinteta koncertu 19. novembrī VEF Kultūras pilī Rīgā. Mūziķe jau iepriekš publiski ir paudusi savu noliedzošo attieksmi pret vakcinēšanos. Arī šis koncerts tika atcelts, kā rakstīja pati Jolanta Gulbe-Paškeviča feisbukā, “dēļ principiālā QR koda”.

“Diskreditēt veselu cilvēku, kurš savu veselības stāvokli var pierādīt, veicot testu (kaut piecus pēc kārtas!), pierāda tikai to, ka esošai varai ir citi merkantili un politiski savtīgi mērķi!” uzskata māksliniece, kura pati nesen izlēma pievērsties arī politikai, kļūstot par Šlesera jaunās partijas līdzdibinātāju.

Kā zināms, visā pasaulē skatuves māksliniekiem ir savs raideris – organizatoriem rakstiski piestādīts dažādu prasību kopums, sākot ar informāciju par instrumentu izvietojumu uz skatuves, beidzot ar dzērienu sarakstu ģērbtuvē.

Šajos laikos izskatās, ka organizatoriem, lai nenonāktu neērtā situācijā, vispirms jāiesniedz māksliniekiem savs raideris ar galveno punktu: “Sertifikāts!”

Darījums. Miljoniem neticami lētu testu

Valdība nolēmusi, ka gan vakcinētajiem, gan nevakcinētajiem, strādājot savā darba vietā klātienē, kur ir saskarsme ar citiem darba kolēģiem, no 6. decembra divreiz nedēļā līdz nākamā gada janvāra vidum būšot jāveic Covid-19 ātrais antigēna tests. Tādā veidā samazināšot koronavīrusa transmisiju par 10–15%.

Lielā ātrumā Valsts aizsardzības loģistikas un iepirkumu centrs ir noorganizējis iepirkumu, noslēdzis vispārēju vienošanos ar piecām firmām. Ar pavisam jaunu martā izveidoto uzņēmumu “Ekspress laboratorija” noslēgts jau pirmais testu piegādes līgums – piecās dienās tam ir uzticēts atvest uz Latviju četrus miljonus testu.

Laboratorijas, kas kā starpnieki kopš 15. novembra piegādā antigēna testus izglītības iestādēm, zina, ka miljoniem testu piegāde ir ļoti sarežģīta, īpaši laikā, kad tuvojas svētki un kravas lidmašīnas ir pieblīvētas ar Ziemassvētku precēm un dāvanām.

Tie, kas jau šobrīd nodarbojas ar testu izplatīšanu skolās, pārsteigti arī par testu zemo cenu – 0,75 līdz 1,25 eiro par vienu eksemplāru, īpaši, ja ņem vērā, ka cenā iekļauti arī piegādes izdevumi.

SAISTĪTIE RAKSTI

Nav arī īstas skaidrības, cik uzticama ir pieminētā “Ekspress laboratorija” un cik liela pieredze ir šim uzņēmumam liela apjoma medicīnas preču sagādē. Pēdējo gadu dati par uzņēmuma apgrozījumu un peļņu portālā “Firmas.lv” nav redzami.

Arī Ministru prezidents Krišjānis Kariņš pagājušajā nedēļā Saeimas parlamentārās izmeklēšanas komisijai, kas izmeklē valdības kļūdaino rīcību Covid-19 pandēmijas pārvarēšanas procesā, atzina, ka viņam neesot atbildes uz jautājumu, vai var uzticēties paštestu piegādātājam SIA “Ekspress laboratorija”, no kā valsts plāno iegādāties Covid-19 slimību izraisošā vīrusa antigēna paštestus par trim miljoniem eiro.

Sagatavojuši: Māra Libeka, Aija Kaukule, Ivars Bušmanis

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Izlēca pa logu no Covid-19 izolatora, nozaga mašīnu, uzrīkoja “Kobra” cienīgu pakaļdzīšanos un pēc avārijas attapās pļavā
ST priekšsēdētāja: Beidzot pēc vairāk nekā 20 gadiem valsts uzzināja, kāds ir iztikas minimums
“Mana maigā sirds to neizturēja, piekritu – lai ved šurp.” Vecmāmiņas – audžumammas stāsts
Kāpēc Latvijā ražoto medikamentu klāstā joprojām dominē padomju laikā radītās zāles? Sarunā atklāj LZA prezidents Ivars Kalviņš 1
Dzīve ir sarežģīta, taču skaista. Tev šodien būs daudz iespēju par to pārliecināties! Horoskopi 24.janvārim
Lasīt citas ziņas
Eiropā redzama gaisma tuneļa galā? PVO pieļauj, kad varētu sagaidīt pandēmijas beigas
Izlēca pa logu no Covid-19 izolatora, nozaga mašīnu, uzrīkoja “Kobra” cienīgu pakaļdzīšanos un pēc avārijas attapās pļavā
“Rail Baltica” pārbūve bez neērtībām neesot iespējama: autoosta būs turpat, bet izkāpšana citur 1
Vai šonedēļ laika apstākļi būs rāmāki? Bricis par gaidāmajām temperatūras “šūpolēm”
Eiropā redzama gaisma tuneļa galā? PVO pieļauj, kad varētu sagaidīt pandēmijas beigas
09:27
Francijā stājušies spēkā stingrāki Covid-19 ierobežojumi nevakcinētiem cilvēkiem
09:23
Revakcinējusies aptuveni trešdaļa no visiem pret Covid-19 sapotētajiem
09:21
VIDEO. “Es vispār vairs ne no kā nebaidos.” Rīdzinieki dalās sajūtās par Covid-19 vīrusa paveidu omikronu
Zatlers: Seniori ir pasīvi uz vakcinēšanos, jo viņi neveic tādas aktivitātes, kur šis sertifikāts būtu nepieciešams 12
Kvalificēta darbaspēka trūkuma dēļ no 2023. gada uzsāks “bezdarbnieku profilēšanu”
Francijā stājušies spēkā stingrāki Covid-19 ierobežojumi nevakcinētiem cilvēkiem
Pavļuts koalīcijas sanāksmē rosinās diskusiju par turpmākajiem soļiem saistībā ar sociālo distancēšanos Covid-19 izplatības mazināšanai
Kāpēc Latvijā ražoto medikamentu klāstā joprojām dominē padomju laikā radītās zāles? Sarunā atklāj LZA prezidents Ivars Kalviņš 1
Mērķējot šaus arī garām, Zīle pie prezidija galda un negaidīti pavērsieni, atklājot pieminekli. Nedēļas notikumu apskats 2
Ganāmpulku skaits sarūk, izslaukumi pieaug: piena nozare pārmaiņu priekšā
Daugavpils slimnīcas vadītājs lielāku Covid-19 pacientu plūsmu slimnīcā prognozē februārī
Nedaudz snigs un līs. Cik auksta būs pirmdiena?
Laikraksts: Baidens apsver tūkstošu karavīru sūtīšanu uz Austrumeiropu un Baltijas valstīm
VIDEO. “Vakcinēties man ir bail!” Ārstu konsīlijs arī pēc būtiskām vakcīnas radītām blaknēm par obligātu nosaka trešo poti
ST priekšsēdētāja: Beidzot pēc vairāk nekā 20 gadiem valsts uzzināja, kāds ir iztikas minimums
Latvijas kamaniņu braucēji izcīna zelta medaļu Eiropas čempionāta komandu stafetes sacensībās 3
Kazahstānā vairāk nekā 460 cilvēkiem izvirzītas apsūdzības terorismā un nemieru rīkošanā 64
Kalvītis: Nevaru iedomāties, ka es kā valdības vadītājs varētu vienu sabiedrības daļu izslēgt no sabiedrības, tāpēc ka viņi negrib mani klausīt 331
“Man tas ir labs azarts, bet galvenais, ka prieks maniem abiem bērniem.” Rūjienietis pilnveido tautas bobsleju, gūstot ievērību visā pasaulē 25
Vai cilvēkam vispār ir iespējams saprast, kas ir bezgalība? 55
“Rīgā ievāktais medus ir ļoti kvalitatīvs.” Pēdējos gados galvaspilsētā attīstījusies urbānā biškopība 20
“Čīliešus vieno ģimene, bet latviešus – māksla un kultūra.” Latviete pēc 10 gadiem Čīlē ar ģimeni atgriežas dzimtenē 48
Pēteris Apinis: Cilvēka mikrobioms un rezistence pret mikrobiem, vīrusiem un vakcīnām 56
Nauris Puntulis: Žēl, ka pandēmijas situācija neļauj pulcēt seniorus uz semināriem, lai mācītu medijpratību 134
Vējainu laiku prognozē arī februārī un martā 6
Emocionāli vari justies mazliet iztukšots! Horoskopi no 24. līdz 30. janvārim