Andris Vaivods
Andris Vaivods
Foto: Valdis Semjonovs

Pēc Vaivoda pāriešanas no ZZS uz “Latvijas attīstībai” zaļzemnieki Līvānos noskaņoti likt pretim savu sarakstu 8

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Tas, ka Līvānu novada domes priekšsēdis Andris Vaivods un viņa komanda neturpinās sadarbību ar Zaļo un zemnieku savienību (ZZS), kas tagad Saeimā ir opozīcijā, jau bija nojaušams. Taču līdz pagājušajai nedēļai tika turēts noslēpumā, ka pašvaldību vēlēšanās viņš ir izvēlējies “Latvijas attīstībai”, kura vada arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM).

LA
LA.LV
Ziņas
40 dienas pēc vakcinācijas mirusi 30 gadus veca skolotāja, trīs bērnu mamma 342
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir jau ļoti viegli pateikt – tu drīksti atlaist bez brīdinājuma.” Uzņēmēja par obligātu pedagogu vakcināciju 82
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Lai viņi par savu naudu katru nedēļu nodod testu, staigā maskās, cimdos.” Deputāts par skolotājiem, kuri nevēlas vakcinēties 194
13 stundas
Lasīt citas ziņas

Šo izvēli A. Vaivods “Latvijas Avīzei” pamatoja ar teikto: “Mēs nevaram stāvēt uz vietas. Mums ir jāmeklē aktīvi partneri.”

Drīzumā būs skaidrs, vai ZZS tikai biedē bijušos partnerus, ka liks viņiem pretim spēcīgu ZZS sarakstu, vai to tiešām arī izdarīs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Mazā intriga būs Jaunās konservatīvās partijas (JKP) izvēle, jo arī tā apsver iespēju startēt Līvānu novadā, bet stratēģisku iemeslu dēļ, domājot par potenciālajiem sadarbības partneriem pēc vēlēšanām, galīgo lēmumu vēl nav pieņēmusi.

Līvānu novads ir viens no vecākajiem – izveidots pirms vairāk nekā 20 gadiem. Pēc administratīvi teritoriālās reformas tā robežas palika nemainītas. Tas ar 11 543 iedzīvotājiem arī ir viens no mazākajiem. Jaunajā novada domē būs 15 deputātu – tikpat, cik tagad.

Pēc iepriekšējām vēlēšanām šos mandātus sadalīja trīs politiskie spēki – Zaļo un zemnieku savienība, kuru toreiz pārstāvēja A. Vaivods, ieguva 11 vietas, “Saskaņa” – divas, Latvijas Reģionu apvienība – divas.

A. Vaivods uzskata, ka šogad konkurence būs lielāka un savā starpā varētu cīnīties pieci saraksti.

Tautas partija ielika pamatus

Kad Saeimā Administratīvi teritoriālās reformas komisijā pirms gada sprieda par Latgales pašvaldību robežām, Jānis Dombrava (NA) vaicāja, kāpēc Līvāni paliek vieni, bet citas par šo novadu spēcīgākas pašvaldības tiek apvienotas.

Iespējams, tobrīd arī maisam gals tika parauts vaļā, jo vēlāk parādījās J. Dombravas priekšlikums izveidot Saulkrastu novadu, kas iedzīvotāju skaita ziņā ir tāds pats kā Līvāni.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra padomnieks Madars Lasmanis toreiz paskaidroja, ka Līvāni ir viens no reģionālās attīstības centriem ar labiem attīstības rādītājiem.

Izveidot novadu agrākā Preiļu rajona robežās neesot iespējams, jo starp Līvāniem un Preiļiem pastāvot pretrunas – tie arī esot divi līdzvērtīgi attīstības centri, līdzīgi kā Valka un Smiltene Vidzemē.

Lai labāk saprastu Līvānu attīstības ceļu, jāatgādina senāki notikumi. To pamatā ir vietējā līdera Jāņa Klauža prasme ilgstoši lobēt Līvānu intereses lielajā politikā, kam pirmsākumi ir J. Klauža sadarbībā ar Tautas partiju, no kuras viņu 2006. gadā ievēlēja 9. Saeimā.

Pateicoties Tautas partijai, kuras toreizējais biedrs Aigars Štokenbergs Aigara Kalvīša valdībā (TP) vadīja Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministriju, Līvānus 2007. gadā iekļāva reģionālās attīstības centru sarakstā, kurā no Latgales vēl bija tikai divas pašvaldības – Rēzekne un Daugavpils.

Tajā nebija arī Preiļu, kā dēļ, iespējams, starp abām pašvaldībām radās pretrunas, jo tikai reģionālās attīstības centriem bija iespēja pretendēt uz Eiropas Reģionālās attīstības fonda naudu pilsētvides attīstībai.

Taču 2010. gadā sākās Tautas partijas noriets un J. Klaužs ar domubiedriem attālinājās no TP, sākot lūkoties pēc citiem politiskajiem partneriem, atrodot tādus Zaļo un zemnieku savienībā, kurai ikvienā koalīcijā bija liela ietekme.

Nu jau līvānieši rīkojās gudrāk – izveidoja novada attīstības biedrību “Līvāni”, kas noslēdza līgumu ar ZZS. Vēsturē, iespējams, ieies TP līdera Andra Šķēles toreiz uz atvadām teiktais: “Tautas partija Līvānus no gruvešiem uzcēla.”

13. Saeimā ZZS, kas “deputātu kvotu” laikā bija dāsna pret Līvāniem, zaudēja ietekmi un palika opozīcijā. Un Līvānu biedrība atkal sāka raudzīties pēc jauniem sabiedrotajiem, kuriem būtu ietekme lielajā politikā.

Pirmās vēsmas bija pašvaldību reformas sagatavošanas laikā, kad Līvānu novadu atstāja esošajās robežās. Politiskie konkurenti uzskata, ka tā bijusi cena par to, lai A. Vaivoda komanda pirms pašvaldību vēlēšanām pievienotos “Latvijas attīstībai”.

Vēl ir jautājums, ko iegūst valdošās partijas no šīs sadarbības bez tā, ka zem to karoga startē spēcīga vietējā komanda.

Atbildi uz to pateica kāds bijušais Tautas partijas biedrs, kas sacīja: “Kad pilsētas svētkos pirms Saeimas vēlēšanām Klaužs iziet pilsētas laukumā un paziņo, kurai partijai ir jāpateicas par uzbūvēto stadionu vai kultūras centru, tad visiem ir skaidrs, par kuru politisko spēku Saeimas vēlēšanās ir jābalso.”

Līvānu valdošo politiķu panākumi lielā mērā saistīti ar spējām atrast ietekmīgus partnerus, nevilcinoties to vajadzības gadījumā mainīt. Sākotnēji tā bija Tautas partija, vēlāk ZZS, tagad “Latvijas attīstībai”.
Foto: Ivars Soikāns/LETA

Līvānieši atrod aktīvus partnerus

J. Klaužs ir uzņēmējs, kas pats vadīt pašvaldību nav tīkojis, taču viņa ietekme novadā ir liela.

Pēdējās Saeimas vēlēšanās viņš vairs neiekļuva parlamentā, taču Līvānos runā, ka viņš joprojām nav zaudējis interesi par politiskajiem procesiem un palīdzot veidot kādu sarakstu, bet “Latvijas Avīzei” J. Klaužs apgalvoja: “Tā ir vēsture, ar kuru varu lepoties, bet visam ir savs laiks. Es par to vairs neinteresējos. Mani tur labāk nemaz neminiet.”

Uz vaicāto, kāpēc “Līvānu” biedrība nomainīja ZZS ar “Latvijas attīstībai”, J. Klaužs atbildēja: “Es to neesmu ne pieņēmis, ne apstrīdējis. Ar ZZS jau mums bija tādas necilas līgumattiecības.”

Daļēji tā varētu būt, jo jau Māra Kuč­inska (ZZS) valdības laikā Saeima atvadījās no “deputātu kvotām” un deputāti vairs nevarēja tik brīvi dalīt naudu pašvaldībām pēc saviem ieskatiem.

Pēdējais ZZS ieguldījums Līvānos ir unikālais vācu koncertflīģelis Līvānu Kultūras centrā, kas daļēji iegādāts arī par valsts budžeta naudu.

To apstiprināja arī Līvānu novada priekšsēdis A. Vaivods, kurš “Latvijas Avīzei” apgalvoja, ka šajā sasaukumā ZZS līderi nav interesējušies, kā klājas Līvānos.

Nekāda naida jau neesot, bet katram esot savs ceļš ejams.

“Latvijas attīstībai” esot A. Vaivodu uzmeklējusi un izteikusi piedāvājumu, ko viņš pieņēmis. Viņš centās iegalvot, ka novadam nav vajadzīgs varas partiju atbalsts, jo paši esot spēcīgi un uzrādījuši labus attīstības rādītājus.

Tāpēc arī nav apvienots ar citiem. Domē esot profesionāli darbinieki, kas sagatavojuši labus projektus un spējuši piesaistīt investīcijas.

“Tas parāda, ka arī nelielas pašvaldības spēj attīstīties,” piebilda A. Vaivods, uzskatot, ka arī Ilūkstei vajadzēja palikt esošajās robežās. Neesot bijis pareizi, ka šī Sēlijas pašvaldība tikusi apvienota ar Daugavpils novadu Latgalē.

Balso par cilvēkiem, ne partijām

Notikušais ir saliedējis Latvijas Zemnieku savienību (LZS) un Latvijas Zaļo partiju (LZP), kas ir apņēmušās “likt pretim spēcīgu ZZS sarakstu”, kā “Latvijas Avīzei” sacīja LZS priekšsēdētājs Armands Krauze.

Viņš A. Vaivoda pāriešanā uz “Latvijas attīstībai” saredz politisko tirgošanos, jo VARAM piekāpās Līvāniem, kurus reforma neskāra. ZZS valde ir nolēmusi startēt Līvānos.

To apstiprināja arī LZP priekšsēdis Edgars Tavars, norādot, ka sarakstā būšot “kārtīgi Līvānu patrioti, un mēs darīsim visu, lai būtu pie varas Līvānos”.

Nevienu uzvārdu gan abi nenosauca, par ZZS kandidātiem nekas nebija dzirdēts arī Līvānos, kur runas izplatās ātri. Aptaujātie partiju pārstāvji visi kā viens bija dzirdējuši, ka te plānojot startēt Jaunā konservatīvā partija, kuras līderi paši ieradušies.

JKP pārstāvji savukārt teica, ka galīgais lēmums nav pieņemts. Līvānietis ir arī Dainis Skrūzmanis, kurš no JKP startēja uz Saeimu, bet tagad viņam neesot plānu iesaistīties politikā.

“Es, protams, būtu priecīgs arī par svaigām asinīm, bet tā komanda, kas tagad ir pie varas, arī ir laba. Un laukos nav svarīgi, no kuras partijas tā startē, jo te vērtē cilvēkus,” sacīja D. Skrūzmanis.

Savs vēlētājs Līvānos ir “Saskaņai” un Latvijas Reģionu apvienībai jeb tās saraksta līderim Valdim Labinskim, kurš “Latvijas Avīzei” apstiprināja, ka partija startēs vēlēšanās.

SAISTĪTIE RAKSTI

Viņam esot grūti iedomāties, kā A. Vaivods, kurš pārstāv konservatīvus uzskatus, tagad iekļausies liberālā partijā, kāda ir “Latvijas attīstībai”.

V. Labinskis šo sadarbību saista tikai ar “tiešo pieeju VARAM”, kādu nevar sniegt ZZS.

Domes priekšsēdētāja vietniece Ginta Kraukle no Līvānu biedrības savukārt sacīja: “Tas nebija gājiens ar šaha zirdziņu, lai kaut ko iegūtu, bet ikdienas realitāte tāda ir. Mēs esam politiski neatkarīgi, bet ejam kopā ar tiem, ar kuriem šajā brīdī labāk saskan.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
40 dienas pēc vakcinācijas mirusi 30 gadus veca skolotāja, trīs bērnu mamma 342
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir jau ļoti viegli pateikt – tu drīksti atlaist bez brīdinājuma.” Uzņēmēja par obligātu pedagogu vakcināciju 82
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Lai viņi par savu naudu katru nedēļu nodod testu, staigā maskās, cimdos.” Deputāts par skolotājiem, kuri nevēlas vakcinēties 194
13 stundas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Kamēr mēs ņemamies ar Covid-19, pavisam nemanāmi ir piezagusies cita nelaime 76
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Bijušās svarcēlājas Rebekas Kohas un viņas vīra ģimenē notikusi traģēdija 12
1 diena
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
Kāpēc tas nabaga skolotājs ir “jānošpricē”? Petraviča par ieceri noteikt obligāto vakcināciju pedagogiem 144
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Brīvdienās gaidāmi vasarai neraksturīgi laikapstākļi 4
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Četras valstis vēl nav sākušas vakcināciju pret Covid-19 26
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Lai viņi par savu naudu katru nedēļu nodod testu, staigā maskās, cimdos.” Deputāts par skolotājiem, kuri nevēlas vakcinēties 194
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Portugāle pakāpeniski atvieglos cīņā ar Covid-19 ieviestos ierobežojumus 1
22:49
LE
LETA
Ziņas
Tokijas olimpisko spēļu medaļu tabulas līdera pozīcijās atgriežas Ķīna 1
22:15
LE
LETA
Ziņas
Izraēlā cilvēki virs 60 gadiem saņems trešo Covid-19 vakcīnas devu 18
22:02
LE
LETA
Ziņas
Pēc kontakta ar Covid-19 slimnieku Tokijā pašizolācijā nonākuši četri LTV pārstāvji 56
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
CVK lūgs juristiem un ministrijām vērtēt Gobzema partijas referenduma ierosinājumu par vakcinācijas brīvprātību 70
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 53
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vairums vakar atklāto Covid-19 gadījumu reģistrēti Rīgā un vēl divos novados 2
9 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Latvijas Paukošanas federācijas prezidente: Lai tiktu pie finansējuma paukošanā, rezultātiem ir jābūt izciliem 3
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
JRT paziņo, ar kādiem noteikumiem jārēķinās skatītājiem augustā 26
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Turpmāk par Covid-19 testiem būs jāmaksā! Stājas spēkā jauna kārtība 63
13 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Ugunsgrēku sezona: Eiropas dienvidus piemeklējuši plaši un bīstami mežu ugunsgrēki 5
10 stundas
Tokijas olimpiskās spēles
LE
LETA
Ziņas
Tokijas olimpisko spēļu medaļu tabulas līdera pozīcijās atgriežas Ķīna 1
5 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Maļukai Tokijā pietrūka 0,82 sekundes līdz valsts rekordam 6
6 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
„Gājām uz 100%, jo plāns bija servēt agresīvi!” Kravčenoka par pirmo uzvaru olimpiskajās spēlēs 2
8 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Traucēta ceļa servitūta lietošana: kā rīkoties?
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ir jābūt ļoti uzmanīgiem ar solījumiem. Vilks par ieceri celt pensiju neatliekamo minimumu līdz 500 eiro 29
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vakcinācijas pret Covid-19 loterijai plāno novirzīt 1,218 miljonus eiro. Cik lieli laimesti plānoti? 86
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Noslēdza daudzmiljonu darījumus, pēc tam atteicās no pienākumiem karaliskajā ģimenē: princis Harijs un Megana plānoja savu “neatkarību” jau pirms kāzām? 13
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Nav pagājis vēl mēnesis, bet mēs saprotam – labi nebūs…” Egle par izmaiņām nodokļos 39
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. VIDEO. Likvidēts paaugstinātās bīstamības ugunsgrēks Rumbulā 4
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Visam pieeju ar vieglu smaidu, kam paredzēts mirt, tas nomirs, kam jādzīvo, tas dzīvos,” Maestro Raimonds Pauls par uzkurināto tautu 90
20 stundas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Kamēr mēs ņemamies ar Covid-19, pavisam nemanāmi ir piezagusies cita nelaime 76
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Esam pateicīgi par to, ka joprojām visi četri esam kopā un koncertējam!”. Uz skatuves atkal satiekas leģendārā grupa “Eolika” 12
17 stundas
AO
Andris Ozoliņš
Praktiski
Mitrina gaisu, samazina putekļu daudzumu gaisā, uzlabo augu stāvokli. Kā dārziem var noderēt mākslīgā migla 2
21 stundas
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Režisore Aija Strazdiņa laulības ostā iestūrējusi otro reizi: “Ir jāļauj vīrietim būt. Sievietes gudrība ir saprast, ka mēs visu varam, bet ne vienmēr visu vajag.” 7
Intervija 17 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Gardēžu sapnis: 3 izcili jāņogu deserti – vienkāršas receptes pagatavošanai mājās 2
14 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Traucēta ceļa servitūta lietošana: kā rīkoties?
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
40 dienas pēc vakcinācijas mirusi 30 gadus veca skolotāja, trīs bērnu mamma 342
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Edmunds, Edžus un Vidmants
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Bijušās svarcēlājas Rebekas Kohas un viņas vīra ģimenē notikusi traģēdija 12
1 diena