Foto: Aija Geida

Dažādi varianti, kā dekoros izmantot čiekurus 0

Skaistu ziemīgu pastaigu mežā var apvienot ar čiekuru lasīšanu. No tiem var izveidot izcilus dekorus. Lai izrotātu māju, nav vajadzīgi lieli finanšu ieguldījumi, vien jautri vakari kopā ar bērniem līmējot, griežot un krāsojot…

Reklāma
Reklāma

Ziemassvētku vecīša palīgi

10 produkti, kuri traucē notievēt. Arī tādi, kurus uzskatām par veselīgiem
VIDEO. Ovācijas un neviltota sajūsma! Dons iekļūst Eirovīzijas finālā 7
Krievijas drošības iestādēm “mati stāvus”. No kara atgriežas atbrīvotie cietumnieki – tos nevar savaldīt
Lasīt citas ziņas

Lai pagatavotu rūķīšus, nepieciešami skaisti, lieli, atvērušies priežu čiekuri, mazliet sintapona, karstās līmes pistole, adīta zeķe, dažas kaltētas dzērvenes vai koka bumbiņas apmēram centimetra diametrā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vispirms gatavo rūķa galvu, izgriežot no zeķes vai no­adot 10 x 4 cm garu taisnstūri. Garākās malas sašuj kopā kā cilindru un iepilda sintaponu, plānas lupatiņas vai dziju pārpalikumus. Abus galus aizsien ar auklu, izveidojot it kā konfekti. Vienu galu ar karsto līmi piestiprina pie čiekura. No sintapona izgriež vienādmalu trīsstūri, kam pamats ir 7 cm un malas apmēram 10 cm garas. Sašuj ar šujmašīnu vai rokām abas vienādās malas un cepuri izvērš uz āru. Atloka maliņas un pielīmē pie rūķa pakauša. Pielīmē degunu, kam var izmantot mājās pieejamos materiālus – koka kreļļu bumbiņas, apaļas kaltētas dzērvenes, diega kamolīti.

Lai interesantāk, katru rūķi var veidot citādu:

• vienam apsiet sintapona šalli;

• otrajam uzlikt garu bārdu;

• trešajam bārdu veidot kā lokas (piemēram, no ārdītas dzijas).

! Rūķīšus var izmantot eglīšu rotājumiem, durvju dekoriem, var ielikt vāzē zarus un iekarināt lampiņas un rūķīšus.

Zvaigznes

Zvaigznītes un sniegpārsliņas parasti gatavo no papīra vai tamborē, bet daudz ātrāk tās top no čiekuriem. No auduma satin bumbiņu un nostiprina tās galu. Ar karsto līmi pielīmē piecus egļu vai priežu čiekurus. Vidū uzlīmē dekoratīvu zvaigzni vai no papīra izgrieztu mazu sniegpār­sliņu. Apsmidzina ar floristikas sniedziņu vai sudraba krāsu.

! Pie griestiem piekarinātais dekors visu laiku griežas.

Meža eglītes radiniece

Ja negribas no meža nest mājās eglīti vai dzīvoklī maz vietas, svētku neiztrūkstošo elementu var pagatavot no čiekuriem. Tās augstums nav ierobežots – no 30 cm līdz 1,5 m un vairāk, bet tad vajadzēs ļoti daudz čiekuru. Krāšņi izskatās vismaz piecu veidu čiekuriņi (priedes, egles, sekvojas, alkšņu u.c.), turklāt ar tiem vieglāk strādāt. Darbojoties nereti rodas tukšumi, kurus visvieglāk aizpildīt ar mazajiem čiekuriem. Attēlā redzamajai eglei iztērējām 100 dažādu izmēru čiekuru, un tā ir vien 40 cm augsta.

Reklāma
Reklāma

Eglītes karkasam noder stieple, kas iestiprināta olīšos, vai trīs šauras koka līstītes, kas saliktas piramīdveidā un augšpusē sastiprinātas ar stiepli. Jo prāvāks dekors, jo stingrāku karkasu vajag. Ja vēlas lielāku eglīti, to var gatavot no sūnām un apkārt aplīmēt priežu čiekurus (neparasti un interesanti izskatās, ja čiekurus līmē ar zvīņām uz iekšpusi, lai redzama stiprinājuma vieta pie zara, bērni to sauc ar dupšiem uz augšu). Šādā variantā vajag mazāk čiekuru. Sūnu pamatni gatavo šādi: saburza daudz papīru, veidojot egles formu, un apkārt tin sūnas, katru kārtu stingri nostiprinot ar diegu. Pēc tam ar karsto līmi pielīmē čiekurus. Katrai kārtai nedaudz samazina diametru.

Kad eglīte gatava, pašā augšā uzlīmē visskaistāko čiekuru. Pēc tam dekoru apsmidzina ar floristikas līmi aerosolā vai, izmantojot lielu otiņu, uzziež PVA līmi. Tad uzkaisa zaļus vai baltus fliterus.

Eglīti iestiprina dekoratīvajā puķu podā vai plastmasas podā, ko vēlāk aplīmē ar audumu vai lentītēm. Traukā jāieliek kaut kas smags (piemēram, auduma maisiņā salikti olīši), lai tā neapgāztos.

! Visgrūtāk darboties ar egles čiekuriem, kas jau atvērušies, jo tos nevar tik viegli piestiprināt pie pamatnes un starp čiekuriem paliek lieli tukšumi. Piemērotāki ir lapegles, baltegles, dekoratīvās kalnu priedes un duglāzijas čiekuri.

Ziemassvētku glezniņa

No čiekuriem darina durvju dekorus, tradicionālos Adventes vainagus. Lentēs iesietus čiekurus sasien pušķī un piekarina pie durvīm.

Zarus kopā sasien ar pakulām un izveido rāmīti. Zarus nopūš ar floristikas sniedziņu vai sudraba krāsu. Kamēr žūst, sagatavo čiekurus – tiem pielīmē dekoratīvu lenti un pušķīšus. Čiekurus rāmītī stiprina dažādos augstumos. Lielākam dekoram vajadzēs vairāk (piecus, septiņus utt.) čiekuru.

! Šis dekors nederēs, ja durvis apsnieg, jo floristikas sniedziņš tad visai ātri izkūst.

Mazas eglītes

Čiekurus noliek siltumā, lai tie labi atveras, un katrai zvīņai pielīmē pērlīti vai mirgojošu akmentiņu. Otrs variants – katras zvīņas ārējo maliņu nokrāso ar baltu vai zaļu krāsu, kam pievienoti fliteri. Līdzīgs efekts būs, katru zvīņu noklājot ar PVA līmi un izkaisot uz tās zaļus spīdumus.

Kad čiekuri nožuvuši, tos ievieto vai nu mazās degvīna glāzītes, vai māla podiņos, vai svečturos. Caurspīdīgos trauciņos ieliek arī zaļas sūnas.

! Dekori labi izskatās uz kamīna malas, svētku galda, jo aizņem maz vietas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.