Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Billion photos/SHUTTERSTOCK

Dokumenti kā pierādījums tiesā. Kas notiek, ja tos neiesniedz? 0

“Man tiesā jāiesniedz vairāki svarīgi dokumenti, kas nepieciešami kā pierādījums civillietā. Kas notiks, ja es kādu no dokumentiem neiesniegšu? Vai un kad varēšu saņemt dokumentus atpakaļ?” VALENTĪNA RĪGĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 24
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 21
Kāpēc apklusis Krievijas tirāns? Pēc prezidenta vēlēšanām pazudis Putins 124
Lasīt citas ziņas

Civilprocesa likuma 110. pants nosaka, ka rakstveida pierādījumi ir ziņas par faktiem, kuriem ir nozīme lietā, un šīs ziņas ar burtu, ciparu un citu rakstisku zīmju vai tehnisku līdzekļu starpniecību ierakstītas dokumentos, kā arī citos rak­stos un dažādās ierakstu sistēmās.

Lietas dalībniekiem, iesniedzot tiesai rakstveida pierādījumu vai lūdzot to pieprasīt, jānorāda, kādus lietā nozīmīgus apstākļus šis pierādījums var apstiprināt. Rakstveida pierādījumi jāiesniedz oriģinālā vai noteiktā kārtībā apliecināta noraksta, kopijas vai izraksta veidā. Ja faktu noskaidrošanai, kuriem ir nozīme lietā, pietiek ar rakstveida dokumenta vai cita raksta daļu, tiesai var iesniegt arī izrakstu no dokumenta. Ja tiesai iesniegts rakstveida pierādījums noraksta, kopijas vai izraksta veidā, tiesa pēc lietas dalībnieku motivēta lūguma vai savas iniciatīvas ir tiesīga pieprasīt iesniegt vai uzrādīt oriģinālu, ja tas nepieciešams lietas apstākļu precizēšanai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lietā esošos rakstveida pierādījumus pēc tās personas motivēta rakstveida pieprasījuma, kura iesniegusi rakstveida pierādījumu oriģinālus, tiesa atdod šai personai pēc tiesas sprieduma stāšanās likumīgā spēkā. Ja uz šiem pierādījumiem ir atsauce tiesas nolēmumos, tad lietā jāatstāj tiesneša apliecināti šo rakstveida pierādījumu noraksti.

Ja rakstveida pierādījumu iesniegšana tiesai nav iespējama vai apgrūtināta to skaita, apjoma vai citu iemeslu dēļ (piemēram, apjomīga krimināllieta), tiesa var izdarīt rakstveida pierādījumu apskati un izpēti to glabāšanas vietā.

SVARĪGI

• Ja persona atsakās iesniegt tiesai pieprasīto rakstveida pierādījumu, nenoliedzot, ka šis pierādījums atrodas pie viņas, tiesa var atzīt par pierādītiem faktus, kuru apstiprināšanai pretējā puse atsaukusies uz šo rakstveida pierādījumu.

• Ja tiesai nav paziņots, ka nav iespējams iesniegt pieprasītos rakstveida pierādījumus vai arī tie nav iesniegti tādu iemeslu dēļ, kurus tiesa atzinusi par neattaisnojošiem, tā var uzlikt vainīgajai personai naudassodu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.