Foto-Shutterstock

Dos naudu bīstamā Spānijas kailgliemežu apkarošanai 39

Ieva Ēvalde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
“Kā krāpnieks zināja, ka neesmu izņēmusi paciņu?” Lasītāja atmasko neīsto “Latvijas Pastu” 1
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Mākslīgais intelekts nosauc piecus “neveiksmīgākos” latviešu politiķus 115
Lasīt citas ziņas

Mudinot meklēt jaunas, dabai draudzīgas metodes cīņai ar invazīvajām sugām, projekta “LIFE-IP LatViaNature” ietvaros tiks piešķirti granti iedzīvotājiem, uzņēmējiem un sadarbības grupām, tostarp – pašvaldībām.

Šajā mazo grantu pro­grammā būs iespējams pretendēt uz atbalstu līdz 5000 eiro. Grantu projektu konkursu 2022. gada 18. februārī uzsāks Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (turpmāk – LLKC) sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldi un Daugavpils Universitāti. Invazīvo sugu pārvaldības jomā šāds projektu konkurss tiks izsludināts pirmo reizi.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Konkursa mērķis ir finansiāli un izglītojoši atbalstīt projektus, kuros tiek izmēģinātas jaunas, efektīvas, dabai draudzīgas un atkārtojamas invazīvo sugu pārvaldības metodes,” skaidro LLKC augkopības konsultants Edgars Dzelme. Konkurss ir orientēts uz privāto zemju īpašniekiem, tiesiskajiem valdītājiem, turētājiem un sadarbības grupām.

Granti – kailgliemežu apkarotājiem

Prioritāro sugu vidū, kuru apkarošanas metodes tiks īpaši atbalstītas ar grantiem, šajā reizē iekļuvis arī Spānijas kailgliemezis.

Citas prioritātes cīņā ar invāziju ir: puķu sprigane, vārpainā korinte, Kanādas zeltslotiņa, ošlapu kļava un krokainā roze.

“Projektu var rakstīt arī attiecībā uz jebkuru citu sugu, kas ietverta invazīvo sugu pārvaldniekā (atrodams internetā bit.ly/invazivs), tomēr nelielas priekšrocības būs minētajām sešām sugām,” skaidro Edgars Dzelme.

Prioritārās teritorijas šajā grantu konkursā būs ūdensteces, ūdenstilpes un to krasti, īpaši aizsargājamās dabas teritorijas un ar tām ekoloģiski saistītās teritorijas. Tomēr arī šajā gadījumā Edgars Dzelme mudina uz grantiem pretendēt citu teritoriju īpašniekus.

Finansējums – līdz 100%

Kopējais grantu finansējums konkursam ir 20 000 eiro. Vienam projektam attiecināmo izmaksu summa paredzēta 1000–5000 eiro apmērā. Projektu atbalsta intensitāte ir līdz 100% no atbalstāmajām izmaksām. “Konkursā var pieteikt arī apjomīgākus projektus,” skaidro Edgars Dzelme un turpina: “Pretendents drīkst piesaistīt līdzfinansējumu, un, ja pēc projekta pabeigšanas faktiskās kopējās attiecināmās izmaksas būs lielākas, nekā plānots, starpību segs projekta īstenotājs.”

Pie attiecināmajām izmaksām šajā grantu pro­grammā tiek pieskaitītas trešo personu sniegto ārējo pakalpojumu izmaksas (ne vairāk par 50%); materiālu, inventāra izmaksas (līdz 500 eiro par vienību), daļējas pamatlīdzekļu iegādes izmaksas (kalpošanas ilgums vismaz trīs gadi un izmaksas – virs 500 eiro), tāpat arī – tehnikas un iekārtu noma un apkope.

Reklāma
Reklāma

Konkurss norisināsies divās kārtās. Pirmajā kārtā līdz šī gada 18. martam jāiesniedz projekta pieteikumu veidlapa ar idejas izklāstu, bet konkrēti aprēķini tiks prasīti jau uz otro kārtu virzītajiem pretendentiem.

Mazo grantu programmas ietvaros tās dalībniekiem būs iespēja ne tikai saņemt finansiālu atbalstu invazīvo sugu apkarošanai, bet arī darbu plānošanas un īstenošanas laikā konsultēties ar pieredzējušiem ekspertiem.

Vakar notikušais seminārs, kurā LLKC piesaistītie eksperti padziļināti stāstīja par invazīvajām sugām un to pārbaudītākajām apkarošanas metodēm, bija pulcējis vairāk nekā 150 interesentu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.