Ājurvēdas speciālists no Indijas veic relaksējošu masāžu ar ārstnieciskām eļļām.
Ājurvēdas speciālists no Indijas veic relaksējošu masāžu ar ārstnieciskām eļļām.
Foto – Karīna Miezāja

Jaunķemeros dziedina gan speciālisti, gan daba. Tradicionālas programmas un sulu maģija, ājūrvēdiskā atjaunošanās 0

Uz kūrorta rehabilitācijas centru Jaunķemeri vilina ne vien plašais veselības uzlabošanas pakalpojumu klāsts, bet arī tuvumā esošā jūra, zeltaino smilšu liedags, svaigs gaiss, vareno priežu šalkoņa un brīnumains klusums. Deviņstāvīgā celtne vientulīga slejas meža ielokā. Kā cerību saliņa tiem, kuriem nepieciešama atkopšanās pēc nopietnas slimības vai traumas vai vienkārši organisma sakārtošana un atelpa no ikdienas drudžainās steigas.

VIDEO. Jauna latviešu sieviete veikusi eksperimentu, vai var izdzīvot ar 100 eiro mēnesī: “Es ļoti gribu ēst!” 137
FOTO, VIDEO. Krievu propagandas mediji Lielvārdes Ziemassvētku eglītē saskata svastiku 72
Kalvītis atklāj, līdz kuram brīdim “Latvijas gāze” ir nodrošinājusi dabasgāzes krājumus klientiem
Lasīt citas ziņas

Rehabilitācijas centrs Jaunķemeri atrodas Jūrmalā, 35 kilometru attālumā no Rīgas un tikai 300 metru no pludmales.

“Mēs neesam sanatorija, bet gan rehabilitācijas centrs, un tā ir liela atšķirība! Sanatorijas ir pārpalikums no veciem laikiem. Uz tām varēja braukt gan slims, gan vesels, vienkārši atpūsties un saņemt dažādas veselību stiprinošas procedūras. Rehabilitācijas centrs ir medicīniska iestāde, kuru par tādu padara multiprofesionāla speciālistu komanda: fizioterapeiti, ergoterapeiti, rehabilitologi, logopēdi, psihologi, uztura speciālisti, reitterapeiti… Uz citu centru fona izceļamies ar to, ka rehabilitācijā izmantojam arī senās kurortoloģijas metodes, proti, dūņu un minerālūdens procedūras,” stāsta rehabilitācijas centra Jaunķemeri galvenā ārste Elīna Malkiela. “Mēs neesam arī SPA, kur samaksā naudu un saņem, kuru procedūru vēlies, vajag tikai parakstīties, ka pats uzņemies atbildību par savu izvēli. Pie mums viss notiek tikai ar ārsta nozīmējumu. Bieži uz Jaunķemeriem pēc ilgas slimošanas vai operācijas pacientu nosūta ģimenes ārsts. Citkārt rehabilitāciju rekomendē mediķis slimnīcā, kur cilvēks ārstējies. Ir, protams, arī daudz tādu pacientu, kuri ierodas paši. Lai vai kā, ikvienu, kurš pie mums nonāk, vispirms izmeklē ārsts. Viņš izveido rehabilitācijas plānu un rekomendē procedūras saskaņā ar pacienta vispārējo veselības stāvokli. Ja ir kontrindikācijas, pacients neko nepanāks, sitot kāju grīdā un sakot, piemēram: “Gribu dūņu vannas!” Pēc apskates cilvēks tiek nodots mūsu pieredzējušo rehabilitācijas speciālistu rokās.”

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Ar ko Jaunķemeri atšķiras un lepojas

Rehabilitācijas centrs ir slavens ar ārstnieciskajām dūņām, ko iegūst netālajā Slokas ezeram piegulošajā purvā. Unikālo bioloģiski aktīvo dabas produktu galvenokārt izmanto vannās un aplikācijās. Par dūņu labvēlīgo ietekmi uz visu organismu droši vien zina ikviens. Tās veicina iekaisuma uzsūkšanos, mazina sāpes, novērš tūsku, uzlabo skābekļa un barības vielu piegādi katrai šūnai, stiprina imunitāti, sekmē ādas attīrīšanos un organisma atjaunošanās procesus. Tādēļ dūņas izmanto pret ļoti dažādām kaitēm, piemēram, locītavu, muguras un spranda sāpēm, psoriāzi, ekzēmu, pinnēm, celulītu un elpošanas ceļu slimībām.

Mazāk dzirdēts fakts, ka tiek gatavotas arī dūņu biksītes, vaginālie un rektālie tamponi sievietēm un vīriešiem, kam ir grūtības ieņemt bērniņu. Savulaik ar to nodarbojusies atsevišķa nodaļa un cerībā tikt pie ilgi gaidītā mazulīša uz Jaunķemeriem braukuši pacienti no visas Padomju Savienības. Mūsdienās gan ārstniecības metode savu popularitāti ir zaudējusi, jo radītas citas, kas sniedz ātrāku rezultātu, piemēram, mākslīgā apaugļošana.

Rehabilitācijas centram ir trīs minerālūdens urbumi. Broma minerālūdens ir ļoti koncentrēts, tādēļ nav paredzēts iekšķīgai lietošanai. To izmanto vannās, kas atslābina muskuļus un nomierina stresa novārdzinātus pacientus. Savukārt minerālūdens, kas satur nātrija hlorīdu, ir tikai dzeršanai. Trešā, ar sērūdeņradi bagātīgā ūdens smaka nedaudz atgādina puvušas olas, toties tas efektīvi uzlabo locītavu un ādas veselību. To mazā daudzumā var dzert, tomēr visbiežāk izmanto vannām. Par Ķemeru sērūdeņraža avotiem no paaudzes paaudzē tiek nodota teika. Savulaik jūras līcī esot gājis bojā burukuģis, un tikai vienam jūrniekam izdevies izglābties. Pēc ilgākas maldīšanās pa piekrastes mežiem viņam iekodusi čūska. Nelaimīgais sāpju un slāpju mocīts gulējis krūmu biezoknī un gatavojies mirt, līdz sadzirdējis, ka kaut kur netālu tek ūdens. Ar pēdējiem spēkiem aizrāpojis līdz avotiņam, padzēries vēso ūdeni, lai remdētu sāpes, ielicis tajā čūskas sadzelto roku un aizmidzis. Atmostoties apjautis, ka spēki sākuši atgriezties. Nokļuvis pie cilvēkiem, viņš izstāstījis par veselības avotu, un ļaudis to sākuši izmantot dziedniecībai.

Dūņu un minerālūdens procedūras ir iekļautas ikvienā rehabilitācijas centra veselības uzlabošanas programmā.

“Mums ir ergoterapijas nodaļa, šķiet, vienīgā, kas atrodas devītajā stāvā. Šeit ierodas pacienti ar funkcionāliem traucējumiem pēc pārciesta insulta, smagas slimības vai traumas. Ergoterapeits palīdz pacientam atgūt vai apgūt prasmes, kas ļauj būt neatkarīgam no citiem. Cilvēks iemācās pastāvīgi nomazgāties, apģērbties un pagatavot ēdienu. Nodaļu tik augstu iekārtojām ar simbolisku domu. Cilvēks ratiņkrēslā uz citiem skatās no apakšas, bet no ergoterapijas nodaļas logiem viņš var uz pasauli paraudzīties it kā no putna lidojuma. Tas psiholoģiski ir ļoti motivējoši.” Taču ergoterapeiti sniedz praktiskus, veselību veicinošus ieteikumus arī pacientiem bez funkcionāliem traucējumiem, piemēram, kā pareizi iekārtot darba vidi, kā saudzēt muguras veselību, strādājot ar datoru.

No ergoterapijas nodaļas balkona tiešām paveras skaists skats – zilas debesis, šķietami nebeidzams skujkoku mežs un sakopts pagalms. Tā centrā ir Sajūtu taka, pa kuru pacienti dodas pastaigāties basām kājām, zem tām izbaudot trīs atšķirīgus segumus: oļus, skujas un čiekurus. Tas ir ļoti veselīgi, jo maigi aktivē pēdās esošos nervu galus, labvēlīgi ietekmējot visu organismu. Ne velti ķīniešu tradicionālajā medicīnā uzskata – ar adatām stimulējot noteiktus punktus, iespējams uzlabot ar tiem saistīto iekšējo orgānu darbību.

Vilinoši, turklāt bez maksas

Pateicoties Jūrmalas domes finansējumam, Jaunķemeri vairākus pakalpojumus var sniegt bez maksas.

Jūrmalnieki, kuri gaida vai tikko sagaidījuši mazuli, Jaunķemeros var apmeklēt Jauno vecāku skolu. “Uz izglītojošām lekcijām un nodarbībām aicinātas gan topošās mammas, gan norūpējušies tēti, kuri ir neziņā, kas ir priekšā. Pēc dzemdībām vecākus apmācām hendlingā jeb pareizā bērna aprūpē: kā viņu nēsāt, izcelt no gultiņas, saģērbt. Topošajām māmiņām nodrošinām jogas nodarbības un ūdensaerobiku, savukārt pēcdzemdību periodā gaidām jaunās mammas uz saudzīgām kustību terapijas nodarbībām kopā ar mazuli. Taču vispirms jāsagādā ģimenes ārsta vai ginekologa izziņa, ka nav kontrindikāciju,” skaidro galvenā ārste.

Rehabilitācijas centrs nodrošina veselību veicinošu pakalpojumu kompleksu senioriem. Jūrmalas iedzīvotāji, kuri sasnieguši pensijas vecumu, bez maksas var saņemt fizioterapeita un ergoterapeita konsultācijas, apmeklēt izglītojošas nodarbības pie uztura speciālista un psihologa, piedalīties ārstnieciskās vingrošanas nodarbībās un citās senioriem pielāgotās fiziskās aktivitātēs. Projekta mērķis ir aktīvas un veselīgas novecošanas sekmēšana. Tam var pieteikties Jūrmalas domes Labklājības pārvaldē, iesniedzot iesniegumu un ģimenes ārsta izziņu par veselības stāvokli, kontrindikāciju neesamību un rekomendācijām veselības uzlabošanai.

Ne tikai jūrmalniekiem, bet arī pilsētas viesiem Jaunķemeri divreiz nedēļā piedāvā nūjošanas nodarbības instruktora pavadībā. “Jāņem līdzi tikai savas nūjas un labs garastāvoklis! Tā ir iespēja apvienot patīkamo ar lietderīgo – aizbraukt uz pludmali, peldēties, sauļoties un noteiktā laika pievienoties nūjotāju grupai.” Instruktors ierāda iesildīšanās vingrojumus, izskaidro un iemāca pareizu nūjošanas tehniku. Uz nodarbībām aicināti arī tie, kuri ar nūjošanu nodarbojas jau sen – atkārtošana ir zināšanu māte! Tā kā nūjošana ir ļoti veselīga un ar to var nodarboties jebkurā vecumā, par tradīciju kļuvis saviem vecākiem dāvināt nūjas. Diemžēl ne visi zina, ka tām jābūt noteikta augstuma. Instruktors novērtēs, vai tās jums ir piemērotas.

“Priecē, ka šogad Jūrmalas dome īpaši domājusi par cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Nu Jaunķemeru pludmalē ir pieejami peldrati, kuros patstāvīgi vai ar asistenta palīdzību peldi jūrā var baudīt mūsu pacienti un, protams, arī pilsētas viesi, kuri pārvietojas ratiņkrēslā. Turklāt pludmale ir aprīkota tā, lai viņi varētu tikt līdz pat jūras krastam. Citviet smiltis cilvēkiem ratiņkrēslā ir nepārvarams šķērslis.”

Īpašas programmas*

Restartē veselību

Īpaša piecas dienas ilga programma pārslodzes, spriedzes un izdegšanas sindroma nomocītajiem. “Daudzi jaunie tagad rauj vairākos darbos, jo dzīvot gribas, naudu vajag. Diemžēl bieži vien tas beidzas ar garīgo un fizisko spēku izsīkumu, tādēļ cilvēks kļūst gauss, darbspējas mazinās vismaz uz pusi,” skaidro galvenā ārste. Programma ietver daudz relaksējošu procedūru, vingrošanu, nūjošanu, peldēšanu un citas aktivitātes, kuru galvenais mērķis – lai pacientam izvēdinās galva un atjaunojas enerģijas resursi. Viņu apmāca, kā pareizi sēdēt, iekārtot darba vidi, vingrot un izstaipīties pēc darba, jo šo prasmju trūkums bieži vien vainojams pie muguras un spranda sāpēm, kas iet roku rokā ar izdegšanas sindromu.

Sulu maģija

Trīs vai piecas dienas ilga programma veselības stiprināšanai, organisma attīrīšanai un notievēšanai. Uztura speciālista izstrādāta diēta – četras veselīgas ēdienreizes, svaigi spiestas sulas un zāļu tējas, kas nepārsniedz 1000 kilokaloriju dienā. Programmā iekļautas fiziskās aktivitātes un masāžas. Šī programma ir labs starts veselīgam dzīvesveidam.

Ājurvēdas programmas

Ir īsās (3–5 dienas), vieglās programmas tiem, kuri vēlas ar Senās Indijas dziedniecības sistēmu iepazīties. Tās paredz ājurvēdisko diētisko ēdināšanu un speciālās tējas, izglītojošas nodarbības ar ājurvēdas un jogas speciālistu, tradicionālās masāžas. Pacients saņem arī minerālūdens vannas un dūņu procedūras, jo dabas dziedniecība labi saskan ar ājurvēdu.

Piedāvājumā ir arī nopietnāka 7–10 dienas ilga organisma attīrīšanas programma Pančakarma, kas ietver īpašu ājurvēdisko procedūru kompleksu: masāžas, deguna procedūras, jogas nodarbības un klizmas. Tās mērķis atjaunināt organisma vielmaiņu un orgānu darbību tādā stāvoklī, kādā notiek vesela un tīra organisma funkcionēšana, kamēr to nav skārušas slimības un citi negatīvi faktori.

Dažādas programmas aizņemtajiem

Ir gan nedēļas nogales, gan vienas dienas programmas. Pēdējās gan vairāk paredzētas, lai cilvēks izmēģinātu kādu programmu un izlemtu, vai vēlas pilnu kursu.

Piezīme:

* Rehabilitācijas centrā cenas ir, sākot no 38 eiro dienā.

36,6 °C konsultante ELĪNA MALKIELA,rehabilitācijas centra Jaunķemeri galvenā ārste un izpilddirektore

SAISTĪTIE RAKSTI

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Dzalbs: Tiek prognozēts, ka gripa šogad varētu būt diezgan smaga un skart lielu iedzīvotāju daļu 69
“Gribam žeņšeņu arī Latvijā!” Ar ko šobrīd nodarbojas Vides risinājumu institūta pētnieki? 4
Galvas mežģis – kā atrast bērnam piemērotāko pulciņu? Šeit dažas atbildes 1
Diskutabli par vakcināciju? Tā ir laimes spēle – nesaslimt!
VIDEO. Jauna latviešu sieviete veikusi eksperimentu, vai var izdzīvot ar 100 eiro mēnesī: “Es ļoti gribu ēst!” 137
FOTO, VIDEO. Krievu propagandas mediji Lielvārdes Ziemassvētku eglītē saskata svastiku 72
Kalvītis atklāj, līdz kuram brīdim “Latvijas gāze” ir nodrošinājusi dabasgāzes krājumus klientiem
Izmeklē augstas policijas amatpersonas dalību medībās, kurās nošauts viens no medniekiem 43
“Tas tiešām nebūs labs.” Eksperts prognozē, kāds būs 2023. gads Latvijas ekonomikā
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
A un B plāns uzturvielu un vitamīnu nodrošināšanai
7 ieteikumi līdzsvara treniņam un kritienu profilaksei ziemā 2
Četras veselīgas apņemšanās adventes laikam
Mēness aptieka: Katram piektajam pēc glikozes līmeņa kontroles iesaka apmeklēt ārstu 1
Aicina noteikt glikozes līmeni asinīs un uzzināt, kā mazināt diabēta risku 1
Gaļa, augļi, dārzeņi ir visbiežāk sastopami Latvijas iedzīvotāju ēdienkartē
“Veselības centru apvienības” speciālistu ieguldījums novērtēts ar Veselības ministrijas atzinību 8
Izcilība „Mēness aptiekas” farmaceitu darbā novērtēta ar Veselības ministrijas pateicību
Kad galvassāpes ir diabēta dēļ jeb septiņi jautājumi par cukura diabētu 3
Par līdzekļiem pret klepu, rudens vīrusiem un profilaksi 1
Liekais svars iedzīvotāju priekšstatos ir galvenais cukura diabēta rašanās iemesls 1
Aizvien pierādās probiotiku labvēlīgā ietekme uz veselību 5
Seši padomi, kas palīdzētu izgulēties 2
VCA Magnētiskās rezonanses kabinetā TC „Sāga” un tam tuvējā „Mēness aptiekā” notiks mērījumi sirds veselības profilaksei 1
Mēness aptieka: tikai piektā daļa Latvijas iedzīvotāju gatavojas vakcinēties pret Covid-19 – uz pusi mazāk pret gripu 50
Jeļena Bebre: „No aptiekas apmeklētājiem mācos dzīvesprieku” 7
Rīgā Pļavnieku apkaimē būs pieejami mērījumi sirds veselības profilaksei 9
„Mēness aptieku” funkcionalitātes pilnveidē šogad investēts aptuveni miljons eiro
Daugavpilī būs pieejami mērījumi sirds veselības profilaksei 2
Iesnu laiks! Kā pareizi lietot līdzekļus degunam 1
VCA un „Mēness aptiekā” notiks mērījumi sirds veselības profilaksei 2
Kas var paaugstināt asinsspiedienu? 4
Par zināšanās balstītu drosmi un klientam palīdzīgiem niekiem farmaceita arsenālā 1
Mēness aptieka: ceturtajai daļai Latvijas iedzīvotāju rudens saistās ar slimošanas laika sākumu 8
„Mēness aptieka” desmito reizi atzīta par mīlētāko zīmolu farmācijas nozarē 6
Fermentēto produktu vērtība un nozīme imunitātei un zarnu mikroflorai 2
Nepareizs leņķis vai pārāk īss tīrīšanas laiks? Kādas ir 10 biežākās kļūdas, tīrot zobus 7
„Veselības centru apvienība”: Sabiedrības attieksme pret savu veselību un vakcinācijas nepieciešamību mainās 15
Uzsāk Baltijā lielāko veselības aprūpes lojalitātes programmu 9
“Ar rūpēm par cilvēkiem” – Ķekavas Mēness aptiekas vadītājas Jolantas Bernupes dzīves formula 2
Bērnu slimnīcas virsārste: Katru diennakti vismaz pieciem mazuļiem atklājam respiratori sincitiālo vīrusu 11
Latvijā būtiski pieaug RSV izraisītās infekcijas izplatība – sevišķi bīstama šī infekcija ir jaundzimušajiem 13
Pavēro krācēju! Miega apnoja var izraisīt dzīvībai bīstamas veselības problēmas
Atopiskā dermatīta pacienti joprojām cieš no nevienlīdzīgas attieksmes 3
Uztura speciālists: Piena tauki mūsu veselībai īstenībā ir labi 13
Latvijā tiek audzētas ap 40 dārzeņu sugu. Vai Latvija spēj ar tiem sevi nodrošināt? 6
“Tas tiešām nebūs labs.” Eksperts prognozē, kāds būs 2023. gads Latvijas ekonomikā
Izmeklē augstas policijas amatpersonas dalību medībās, kurās nošauts viens no medniekiem 43
Kalvītis atklāj, līdz kuram brīdim “Latvijas gāze” ir nodrošinājusi dabasgāzes krājumus klientiem
FOTO, VIDEO. Krievu propagandas mediji Lielvārdes Ziemassvētku eglītē saskata svastiku 72
VIDEO. “Gribu tā, kā man ir labāk un ērtāk”: izskatīgā juriste Ieva Brante apstiprina, ka vairs nav precēta sieviete
VIDEO. Pie daudzdzīvokļu namiem Rīgā savairojušās žurkas 8
Jautā skatītājs: Vai NATO nedod ieročus Ukrainai, lai tā ātri neuzvarētu Krieviju?
FOTO. Kā šodien izskatās pie mājas Bolderājā, kurai vakar, iespējams, iebruka griesti? 11
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem – 1922. gada 30. novembrī
23:00
Rekords Vašingtonā
22:30
1922. gada 30. novembrī. Valsts prezidenta ambīcijas
22:00